Најекономично греење (затоплување)

Член од
7 март 2017
Мислења
101
Поени од реакции
112
Јави се во ЈУБ. Тие ќе ти предложат сертфициран мајстор кој работи со нивниот систем со камена волна, за да ја добиеш гаранцијата од 15 години. Иначе системот со камена волна на ЈУБ, кога јас прашував беше околу 75% поскап од стандадрдниот. Рачунај нешто под 50 ЕУР/м2.

Ова беше пред неколку години. Сега не знам точно како се цените.
Fala Petna bash ke prasham utre da vidime shto ke kazat.


Еден предлог веќе ти дадоа. Јас мислев да ти предложам да прашаш во Ројал инвест. Или било која посериозна фирма која продава камена волна. Тие знаат кој купува, кој е мајстор за фасади.
Fala za ideata Palanchanski ama veke prasuvav vo Rojal, ne znaea (ili ne sakaa) da mi preporacaat majstor za kamena volna a bez problem mi pofalija 2-3 izveduvaci za stiropor. Moze nemaat dobra sorabotka so izveduvaci za kamena volna...aj da ne zabeguva temava si sledam kina vs japonija :) ova so klimive se razvleche do besvest
 
Член од
1 април 2019
Мислења
63
Поени од реакции
173
Fala Petna bash ke prasham utre da vidime shto ke kazat.



Fala za ideata Palanchanski ama veke prasuvav vo Rojal, ne znaea (ili ne sakaa) da mi preporacaat majstor za kamena volna a bez problem mi pofalija 2-3 izveduvaci za stiropor. Moze nemaat dobra sorabotka so izveduvaci za kamena volna...aj da ne zabeguva temava si sledam kina vs japonija :) ova so klimive se razvleche do besvest
Прашај и во Кнауф они може знаат мајстори, ако не пиши ми јас имам едни добри дечки претежно со стиропор работат, може ќе се нафатат за камена волна, али квалитетни се и поштени.
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
e meri sega izduv ama co HIPOWER i treta brzina
Мислев дека ќе му побараш и музичка желба да ти исполни.:vozbud:Од авион се гледа дека нечини климата или нечини моделот
Тоа е клима о 79000 денари а се понаша како некоја евтина клима.Па и кинеските клими што толку ги критикуваме
ќе извадат многу подобар резултат од Даисеикаито.Климата има проток на пета црта 720m3 а на -4 вади само 43ц
со 1650в.потрошувачка.Цопот каде е?Цоп 1.8
@zlatko_ti412
Која економија Златко? DAISEIKAI 1.6кв. потрошувачка,а издув само 43.5,твојата за таа потрошувачка ќе извади 13ц плус.
Да бидеме реални!Климава треба да оди преку 54-55ц.за таа потрошувачка
 
Член од
7 март 2017
Мислења
101
Поени од реакции
112
Lugje abe svesta mi se zema od koga pochnav da ja chitam temava... 2770 strani do momentov i nitu eden konkreten odgovor, se e povekje nalik na sekoj cigan si go fali svojot konj i plukanje po drugite :)

Moite ziveat vo Sopishte vo Ubava zgrada vo stan od 70tina kvadrati na prizemje i pod niv e garazha znaci furi veter kolku sakash. Dnevna so kujna e okolu 35-40m2 i se great na gree multi split so parapetni duvalki (taka go dobija stanot i poradi toa nemam pojma niti kolku koshtala instalacijata niti kolku e dobra/losha) vo dnevnata imaat 2 duvalki i vo 2te spalni po edna koga i da podjam sekogash im e toplo a ne plakjaat neshto nesvest suma na pari (za sporedba so niv ziveam vo 42m2 stan vo karposh i plakjam za parno godishno kolku tie za struja vo grejna sezona.

Ona shto ne mi e jasno kolku se podobri japoncite od gree. Ako nekoj znae shto gree multi split e vgradeno vo ubava zgrada ke go zamolam da mi go kaze i tipot i snagata oti nekako na nepristapno mesto e montirana nadvoreshnata edinica i nemozam da prochitam.
 
Член од
11 април 2018
Мислења
205
Поени од реакции
60
Мојата втора клима
Toshiba Shorai Edge 16,
во куќа,40 м2 неизолиран простор, без пвц,стари дрвени прозорци до 13.02. (за 30 дена) потрошила 430 кв , климата нон стоп работи со ефикасност 100%, темп 24-26,
Фан 2-3.
Дали овие бројки за потрошувачка се во ред.
Во собата сега кога е поладно не можи да добијам темп поголема од 20 степени според термометарот со кој мерам.
Додека беа темп повисоки без проблем добивам 22 степени темп во собата.
Инаку мојата прва клима
Gree Gtech 3.5 kw,
за истиот период потроши во денари околу 2400 за 20м2 соба со пвц без изолација.

Ме интересира повеќе за тошибата дали е ок, како да испитам издув бидејќи тешко постигнува повисока темп во собата незнам дали е ок.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Мислев дека ќе му побараш и музичка желба да ти исполни.:vozbud:Од авион се гледа дека нечини климата или нечини моделот
Тоа е клима о 79000 денари а се понаша како некоја евтина клима.Па и кинеските клими што толку ги критикуваме
ќе извадат многу подобар резултат од Даисеикаито.Климата има проток на пета црта 720m3 а на -4 вади само 43ц
со 1650в.потрошувачка.Цопот каде е?Цоп 1.8
@zlatko_ti412
Која економија Златко? DAISEIKAI 1.6кв. потрошувачка,а издув само 43.5,твојата за таа потрошувачка ќе извади 13ц плус.
Да бидеме реални!Климава треба да оди преку 54-55ц.за таа потрошувачка
Taa na -4c nadvoresna temperatura pravi razlika od 43-18c, 25c.E sega toj kazuva deka ja raboti non stop,ama ne kazuva na koja temperatura.Mozda ja raboti na 17c non stop,mozi samo taka ja odrzuva temperaturat,ne zivee vo stanot.
 
Член од
2 ноември 2020
Мислења
27
Поени од реакции
95
Мислев дека ќе му побараш и музичка желба да ти исполни.:vozbud:Од авион се гледа дека нечини климата или нечини моделот
Тоа е клима о 79000 денари а се понаша како некоја евтина клима.Па и кинеските клими што толку ги критикуваме
ќе извадат многу подобар резултат од Даисеикаито.Климата има проток на пета црта 720m3 а на -4 вади само 43ц
со 1650в.потрошувачка.Цопот каде е?Цоп 1.8
@zlatko_ti412
Која економија Златко? DAISEIKAI 1.6кв. потрошувачка,а издув само 43.5,твојата за таа потрошувачка ќе извади 13ц плус.
Да бидеме реални!Климава треба да оди преку 54-55ц.за таа потрошувачка
Drugar, dokolku odi do 54-55 so usis 25-26, pri max protok na vozduh ke dade nekade okolu 7,5 kw, so nemoze da go dade, ednostavno ne e napravena da dade tolku, bidejki e rezidencijalna klima, ne mislela fabrikata deka ke dojde vo nasava napatena zemjicka, i ke se montira vo prostorija kako sto 7-80% se voopsto neizolirani, i ke buvta na max celo vreme
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Ajde se ga meri go izduvot so FAN na 3 crti i kazi kolku stepeni dava.
И ај молим те сега објасни ни ако направи такво мерење каква информација ќе извлечеш од тоа мерење
Нормално дека ако го намали издувот ќе ја зголеми температурата на издувот Но тоа нема да ги зголеми киловатите на предадена топлина
Не ставај сол на рана со попрости зборови
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.434
Поени од реакции
9.156
Мојата втора клима
Toshiba Shorai Edge 16,
во куќа,40 м2 неизолиран простор, без пвц,стари дрвени прозорци до 13.02. (за 30 дена) потрошила 430 кв , климата нон стоп работи со ефикасност 100%, темп 24-26,
Фан 2-3.
Дали овие бројки за потрошувачка се во ред.
Во собата сега кога е поладно не можи да добијам темп поголема од 20 степени според термометарот со кој мерам.
Додека беа темп повисоки без проблем добивам 22 степени темп во собата.
Инаку мојата прва клима
Gree Gtech 3.5 kw,
за истиот период потроши во денари околу 2400 за 20м2 соба со пвц без изолација.

Ме интересира повеќе за тошибата дали е ок, како да испитам издув бидејќи тешко постигнува повисока темп во собата незнам дали е ок.
Со оглед дека нема изолација другар, стара дограма, таа е потрошувачката. Иако некои можеби ќе го спорат ова, но тие се условите.

Обиди се на прозорите стави од тие гумиците да не дува од никаде + дополнително на вакви минусни температури можеш дел од нив да ги обложиш на стаклото со 1cm стиропор, ќе ти одбива од топлината колку толку.

Таа клима мислам дека би го греела просторот без проблем, но на вакви температури и со таа квадратура сигурно топлотните загуби ти се поголеми одошто климата може да даде (затоа и тие 20 степени во одредени денови).

Сепак имаме блага зима и можеме да се радуваме доколку и следните се како оваа.
Просторот изолирај го (внатрешно или надворешно) дел по дел ако треба - секако кога ќе си во можност.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Мојата втора клима
Toshiba Shorai Edge 16,
во куќа,40 м2 неизолиран простор, без пвц,стари дрвени прозорци до 13.02. (за 30 дена) потрошила 430 кв , климата нон стоп работи со ефикасност 100%, темп 24-26,
Фан 2-3.
Дали овие бројки за потрошувачка се во ред.
Во собата сега кога е поладно не можи да добијам темп поголема од 20 степени според термометарот со кој мерам.
Додека беа темп повисоки без проблем добивам 22 степени темп во собата.
Инаку мојата прва клима
Gree Gtech 3.5 kw,
за истиот период потроши во денари околу 2400 за 20м2 соба со пвц без изолација.

Ме интересира повеќе за тошибата дали е ок, како да испитам издув бидејќи тешко постигнува повисока темп во собата незнам дали е ок.
Klimata e vo red,imame isti prostori 40 m2,samo mojata e izolirana,i uspevam da postignuvam pogolema temperatura i 24-25c vo Bitola.Potrosuvackata ti e prosek okolu 600w/H sosema normalno.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Drugar, dokolku odi do 54-55 so usis 25-26, pri max protok na vozduh ke dade nekade okolu 7,5 kw, so nemoze da go dade, ednostavno ne e napravena da dade tolku, bidejki e rezidencijalna klima, ne mislela fabrikata deka ke dojde vo nasava napatena zemjicka, i ke se montira vo prostorija kako sto 7-80% se voopsto neizolirani, i ke buvta na max celo vreme
Ajde, sega ke izleze deka klimata e ok.... gluposti nevudeni.
Klimata necini nesto, toa e realnosta.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
9 февруари 2019
Мислења
38
Поени од реакции
140
Citam i se smeam..Srbite vikaat...ne kudi konja koj nisi jahao...ne potcenuvajte Daisekai...4 zimi se gream so Daisekai 8.ras-16 na goren sprat i 2 zimi so Daisekai 9 Ras-16 na dolen sprat kuka..od 25° vo najladnoto gi nemam pojacano poveke, si odrzuvaat bes problem...60tina plus kvadrati na sprat...i dvete potegluvaat max-2400w poedinecno...ovoj Januari dvete zaedno potrosija 500kw stoplena cela kuka...bidete pozdraveni
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Мојата втора клима
Toshiba Shorai Edge 16,
во куќа,40 м2 неизолиран простор, без пвц,стари дрвени прозорци до 13.02. (за 30 дена) потрошила 430 кв , климата нон стоп работи со ефикасност 100%, темп 24-26,
Фан 2-3.
Дали овие бројки за потрошувачка се во ред.
Во собата сега кога е поладно не можи да добијам темп поголема од 20 степени според термометарот со кој мерам.
Додека беа темп повисоки без проблем добивам 22 степени темп во собата.
Инаку мојата прва клима
Gree Gtech 3.5 kw,
за истиот период потроши во денари околу 2400 за 20м2 соба со пвц без изолација.

Ме интересира повеќе за тошибата дали е ок, како да испитам издув бидејќи тешко постигнува повисока темп во собата незнам дали е ок.
Основата за пријатно и удобно греење со инветер е добра термо изолација на домот со мали топлотни загуби , се убедив во ова кога сменив прозори есенва. Истиот проблем го имав претходно како тебе.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Мојата втора клима
Toshiba Shorai Edge 16,
во куќа,40 м2 неизолиран простор, без пвц,стари дрвени прозорци до 13.02. (за 30 дена) потрошила 430 кв , климата нон стоп работи со ефикасност 100%, темп 24-26,
Фан 2-3.
Дали овие бројки за потрошувачка се во ред.
Во собата сега кога е поладно не можи да добијам темп поголема од 20 степени според термометарот со кој мерам.
Додека беа темп повисоки без проблем добивам 22 степени темп во собата.
Инаку мојата прва клима
Gree Gtech 3.5 kw,
за истиот период потроши во денари околу 2400 за 20м2 соба со пвц без изолација.

Ме интересира повеќе за тошибата дали е ок, како да испитам издув бидејќи тешко постигнува повисока темп во собата незнам дали е ок.
I tvojata nesto kuca brat, izgleda Toshibive samo za do +7C.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom