Најекономично греење (затоплување)

Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Од УНИ ја монтираа или други монтери.
Не. Ја монтираше локален монтер кој ги работи Mitsubishi Heavy односно соработува со Уни24.
https://www.skroutz.gr/s/18978930/Mitsubishi-Heavy-SRK-SRC-35ZS-W.html уште ко ќе видеш вкомши колку пари е климава сее јасно :)
Цената е чисто масакрирање. Само климата кошташе околку 850ЕУР што е околку 150ЕУР повеќе од Грција. Ама оваа година немаше можности за носење од страна. Плус парите во основа не беа проблем. Не сакаа да ризикуваат со им се повтори моето фијаско со Gree Hansol-от.

Znaci od site mitsu elektric treba beganje
Tie pravat kratok defrost pod 0 steneni na eden cas trebalo ne trebalo. Jas vsusnost ja nema videno fh25ve da pobeli kako drugite klimi
Ова не е точно, барем не за SF50.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
секогаш тука коментари вака треба да се монтира онака требало па не требало таму ке има незадоволни корисници на клими кои што истите препорачуваат на потенционалните купувачи да си продолжат да си се греЈат на дрва…. се додека имаме несериозни фирми н кои што секогаш во прв план им е профитот ке има незадоволни купувачи на клими… јас како купувач од кај знам како правилно треба да се монтира климата, од каде да знам дали треба и како да се вакумира клима,од каде да знам дали треба на нова клима треба да се монтират нови или користена бакарна исталација, верувајте со мои очи видов обид за монтирање на користена бакарна инсталација,и на крај недај боже да се случи некој квар на климата…. кеке треба преку судски лавиринти да се оди???Че лупне некој 1000 евричи за клима,ке му се монтира лаички,Ќе му ствара вибрации незгодни кои што не може да ѓи поднесе ќе му праи почести дефрости… во овој случај ако куќата му нема добра изолација “наебал”... дури уште ако пак ја качат ел енергија итн итн и ке си спомнува “златни дрвца” ;) заклучок:се додека има такви фирми и вакви монтери сувите дрвца топла препорака за сите
Автоматски споено мислење:

инаку еве јас како поминав месец ноември 23 степена 45 кв 24/7Прегледај го приврзокот 276687
Ti begam za +3kw .! Dobri sme,ali sega pocnuva potrosuvackata od sigurno 14_15+KW na den vo prevod od 430do500kw ,koj saka potoplo 23/4 koj e po ekonomik,i ne uziva tolku T, 22 i nesto pomalce kw.
 

Attachments

Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
Slucajno naletav na merac za potrosuvackata na struja i mojot e vakov ist pa nekoj barase ovde pa eve moze da si go poraca.

 
Член од
3 јануари 2015
Мислења
16
Поени од реакции
1
Најдобро за тебе -- како ТЕБЕ ти е најпријатно, најконфорно.

Најдобро за климата -- да работи со 40% - 60% од макс. брзина на компресорот, зададена од прозводителот.

Најдобро по твојот џеб -- во пониска зададена температура и повисока брзина на внатрешната, редовно чистење и одржување.

Најдобро по здравјето , глеј да не се нервираш.

Кај мене Панасоник 12 од 2004-та во 4/5 брзина на внатрешна работи 10% поекономично од прва или аутофан.
Аутофан ме " деконцентрира " бидејќи ја менува брзината и ме тера да му обрнам внимание. Кога ќе влезе во "мод" одржување, работи најтивко и со 270 вати, така да мене ич не ме питуе. Ама па јас заборавам дека работи.
Викаш повисока брзина на внатрешната.Можи да се одреди и брзина и на надворешната единица?
П.с. извини што прашувам меѓутоа јас сум скроз неискусен кога се работи за вакво затоплување.Климата ја имам само неколку дена и ништо не ми е јасно.Фала многу и се најдобро.
Автоматски споено мислење:

Slucajno naletav na merac za potrosuvackata na struja i mojot e vakov ist pa nekoj barase ovde pa eve moze da si go poraca.

Да јас барав ама го порачав истиот тој преку пазар 3.Поздрав
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
idat poladni denovi :)
Taka e :)
Автоматски споено мислење:

секогаш тука коментари вака треба да се монтира онака требало па не требало таму ке има незадоволни корисници на клими кои што истите препорачуваат на потенционалните купувачи да си продолжат да си се греЈат на дрва…. се додека имаме несериозни фирми н кои што секогаш во прв план им е профитот ке има незадоволни купувачи на клими… јас како купувач од кај знам како правилно треба да се монтира климата, од каде да знам дали треба и како да се вакумира клима,од каде да знам дали треба на нова клима треба да се монтират нови или користена бакарна исталација, верувајте со мои очи видов обид за монтирање на користена бакарна инсталација,и на крај недај боже да се случи некој квар на климата…. кеке треба преку судски лавиринти да се оди???Че лупне некој 1000 евричи за клима,ке му се монтира лаички,Ќе му ствара вибрации незгодни кои што не може да ѓи поднесе ќе му праи почести дефрости… во овој случај ако куќата му нема добра изолација “наебал”... дури уште ако пак ја качат ел енергија итн итн и ке си спомнува “златни дрвца” ;) заклучок:се додека има такви фирми и вакви монтери сувите дрвца топла препорака за сите
Автоматски споено мислење:

инаку еве јас како поминав месец ноември 23 степена 45 кв 24/7Прегледај го приврзокот 276687
NE razbrav samo koja klima ja imas ???
 
Последно уредено:
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
С
Викаш повисока брзина на внатрешната.Можи да се одреди и брзина и на надворешната единица?
П.с. извини што прашувам меѓутоа јас сум скроз неискусен кога се работи за вакво затоплување.Климата ја имам само неколку дена и ништо не ми е јасно.Фала многу и се најдобро.
Автоматски споено мислење:


Да јас барав ама го порачав истиот тој преку пазар 3.Поздрав

Јас вака знам.
Сам со даљинското не можеш да ја менуваш брзината на моторот на перката на Н.Е., тоа е оставено на електеониката на истата. Има постари инвертери чиј мотор работи со константна брзина, можда и некој сегашни модели, тоа не знам. Подобрите инвертери имаат електроника која ја менува брзината на тој мотор, према зададени вредности на внатрешната и или потребите на просторот.
Мислам дека тоа го рекламираат како " дуал инвертер.
Автоматски споено мислење:

Интересно за оние што имаат постари Панасоник клими




Problemi sa Panasonic Inverterima-info
Quote:
for kaže: Pogledaj post
I ja imam problema sa panasonic inverterom. Nešto kao grije pa ne grije. Sada više uopće ne grije. Upalim ga, pa se upali kompresor. Nakon nekog vremena počne jako bučno raditi i sve jače i jače. Tako dođe do točke da izgleda kao da će se raspasti (po zvuku). I tada ga ugasim jer mi ga bude žao. Svo ovo vrijeme ništa ne grije. Ali ako kompresor radi, i čujem ga da radi, onda nije stvar u kompresoru? Ili je?
Pozdrav svima!Prijavio sam se na forum jer bih želio pomoći svima koji imaju problema sa Panasonic inverterskim klima-uređajima i pojasniti problem i onima koji su već zamijenili klima uređaj novim,vjerojatno uređajem drugog brenda.Obrtnik sam,imam nekoliko radnika i ovlašteni smo servis Panasonic klima uređaja.Na to što smo mi *ovlašteni* ću se vratiti poslije.U klimatizaciji sam od 1993-1996 povremeno /tada sam radio kao serviser rashladnih uređaja/ a od 1997 na ovamo konstantno i to gotovo cijelo vrijeme sa Panasonic uređajima.Panasonic je izbacio inverterski klima uređaj 1992.godine i tehnološki je dosta povezan sa Daikin-om npr.vanjske jedinice multi invertera se proizvode u istoj tvornici.Volio bih iznijeti moje osobno mišljenje o Panasonic klima uređajima.Vjerujte mi da jako dobro poznajem uređaje od prvih koji su došli kod nasd serije CS/CU 773/973/1273 KE... preko fenomenalnih Panasonic invertera na stari dobri R22:CS/CU G93/123 KE.. pa do današnjih ekoloških/2002/ CS/CU E9/E12.. BKP,CKE,DKE,GKE,HKE,neki modeli EKE pa sada JKE.Pa kineski inverteri PE,RE,UE i opet RE.Oni mi se ne sviđaju otpočetka jer sam sa ne njima opekao u startu /izlazak serije CS/CU PE9/PE12 CKE 2004.g/.U biti,ako imate problema sa tim uređajima na način da slabo ili neuvjerljivo rade,nije problem u uređaju nego u neinformiranosti i nestručnosti naših prodavača i nebrizi naših distributera.Modeli PE,RE,UE... nisu namijenjeni za hladna područja!!!Kad bi netko od prodavača,kad mu je dosadno pogledao u teh.podatke tog uređaja,vidio bi da je uređaj deklariran do -5*C,kao i on-off uređaj /bez invertera/ !!!Ali uređaj svakako nije uvjerljiv,temperatura ispuha na najmanjoj brzini teško dođe do 50*C.I užasno je osjetljiv na pad napona /problemi već ispod 210 V,dok malezijci odn. E-inverteri rade i ispod 200V. Zaključak:u Dugopolju klima radi loše/osjetljivost na niske temperature+eventualno lošiji napon+eventualna propusnost izolacije/,u Splitu-ljudi prezadovoljni.Sličan problem je imao jedna serija modela E...CKE,neuvjerljivo rade.Na spomenutim uređajima ne vjerujem da će ijedan serviser otkloniti kvar-to je ,jednostavno,tako.A i klima uređaj se ne kupuje na kilowate i kvadrate,nego zovite adekvatnog montera i servisera da vam pogleda prostor,jer i ako se uređaj,između ostalog,ne montira na dobru poziciju-veliki gubitak.PE,RE,UE jesu inverteri ali jedina prednost u odnosu na on-off uređaje je da štedi energiju samim tim što je inverter.To znači da uređaj ima promjenjivi broj okretaja kompresora,odnosno promjenjivi kapacitet i normalno,na uključenjima ima tzv.soft-start/kreće sa manjim brojem okretaja i ne *povuče*veliku struju/ i tako štedi energiju.Ništa drugo!Panasonic E inverteri su,vjerujte mi,vrhunski uređaji!!Vrlo dobro znam za probleme sa H16 i F91 ali izgleda da smo mi jedina firma koja se pozabavila tim problemom i našla rješenje.Doći ćemo i do toga,naravno.
Samo da razjasnim jednu stvar kod E invertera.Od 2006 postoje modeli CS/CU E9/E12 DKE,GKE,HKE a postoje uređaji sa istom oznakom jedino u nastavku stoji : -3.npr CS/CU E 12 DKE-3.Uređaji bez te oznake deklarirani su da se ne preporučuju za 24.satno grijanje na temperaturi nižoj od -5*.To su se oni malo ogradili zbog toga što uređaji griju solidno i na -20*C /provjereno!/.Problemi se mogu desiti kod startanja uređaja na niskim temperaturama,jer je moguće smrzavanje ili sgušnjavanje kompresorskog ulja.Uređaji sa oznakom "-3" imaju dodatni grijač kartera ulja kompresora i bolju toplinsku izolaciju-troslojnu.Samo to nitko od prodavača nema pojma a mi smo to slučajno otkrili kod rješavanja ovih problema sa H 16.
Znam da ste razočarani i ljuti,vjerojatno prvenstveno na servisere jer sam to i sam i,naravno naš obraz je najizloženiji jer mi bi trebali rješavati takve probleme.Nije ovo opravdanje za one koji su rekli da je to nekakva kopča itd a nezna uopće o čemu priča,ali razumijem dio kolega koji,pritisnuti teškom ekonomskoj situaciji nisu u mogućnosti tražiti kvar,naročito bez ikakve tehničke podrške dobavljača.Problem je upravo u tome!!
Prvi put,što znam,1997g.bio je problem sa G 93 KE inverterima.Tada sam radio kao suradnik na poslovima montaže i servisa u privatnoj firmi u Splitu,koja je tada,uz Exportdrvo,kojeg smo isto tako pratili sa montažom i servisom, bio jedini uvoznik kllima uređaja Panasonic u županiji.Na uređajima je bila tvornička greška-loš izolacijski materijal na klembertu kompresora.Grešku je locirao jedan moj vrlo cijenjeni kolega i vrhunski stručnjak za rashladne uređaje.Japanci su došli u Ruskamen!!!Šta je njima Hrvatska,šta Split a tek Ruskamen!? Htio sam reći da Panasonic vodi brigu o brendu itekako jer ih mora biti briga,jer je to možda najkvalitetniji svjetski velikoserijski brand.Oni su došli u Ruskamen,na objekat na kojemu je bilo skoro sve crklo,klanjali se,izvinjavali,dali dijelove i problem riješen.Problem je što naši distributeri-niti ih je briga,niti imaju koga stručnog za takve situacije.Kad montažeri uzmu uređaj i iznesu ga kroz vrata-njihove brige tu završavaju.
Kad sam prvi put imao grešku H16-kaže transformator otvoren.Uređaj malo ostavimo bez napona,uključimo-radi 20 dana bez greške.21.dan opet H16,čovjek sam resetira-opet radi.I tako sve češće i sve duže treba ostati bez napona.Taj transformator je integriran na vanjsku elektronsku ploču-nema logike ali idemo naručit novu.Četiri mjeseca čekamo dio!!! Dobro,sreća što su me ljudi razumijeli-ugradimo novu/o našem trošku/-ista stvar.I onda jedna pa druga...Jedan moj kolega iz Rijeke je prvi imao probleme sa H16 i on je mušterijama mijenjao vanjske jedinice o vlastitom trošku!!I on se zadesi na Panasonic-klimatizacija seminaru u Zg-u i kaže Japancima da imamo opakih problema sa tim, a Japanci mu rekli da znaju,da je to tvornička greška i da su oni dali dijelove /kompresore/ distributeru!!! A /bivši/ direktor okreće glavu i nama ih prodaje po 2000kn+PDV!!!!!Znači trebamo to platiti iz svog džepa i još rad,plin...Eto u čemu je problem!I taj dobavljač "Exportdrvo" je prije par mjeseci izgubio zastupstvo Panasonica i sad ih posebno boli uho za naše probleme.Kažem naše kao vas potrošača,tako i nas,servisera kao podrške.A i da se vratim na ono *ovlašteni*vatko tko kupi veleprodajno nekoliko uređaja,ovlašteni je servis bez obzira jesu li stručni,tko su šta su-nema veze dok uzimaju robu i plaćaju.I imaju isti rabat kao i mi,koji praktično držimo do brand-a jer, bože moj,radimo godinama sa tim brandom.Tvorničke greške nisu ni ništa novo ni neobično.Kupite Mercedes od 100 000 E,pa su greške.Tu i svugdje u tehnici je najbitnija podrška.Zato i postoji garancija i specijalno kod klima uređaja je vrlo bitno servisirati uređaj i produživati jamstveni rok.Mi odobravamo do 5g jamstva uz našu montažu i godišnji servis.Pa smo tako rekli i momcima u poslovnici Exportdrva i bilo je to lijepo jer su strankama na prodaji govorili kako ide do 5g jamstva.A kad smo mi tražili kompresore,onda je bilo da su njihove dvije godine,da oni tu ništa ne mogu.Zamislite,a oni su ih dobili.Nevezano samo za to,znate koliko se rez.dijelova dobije kad se uveze kontigent od par tisuća klima-uređaja?Brdo!Doslovno!A to nama naši lijepo prodaju.Toliko je njih briga za Panasonic,za vas i za nas.
No dobro.
Greška se najčešće javlja na uređajima CS/CU E 12 DKE.Rijeđe na E9 i PE 9/12 CKE i DKE. 99 % u režimu grijanja.U hlađenju gotovo i ne.Simptomi su: uređaj neće stati u radu/ukoliko se vanjska jedinica ne ugasi pa ponovno starta/,nego uređaj neće da počme raditi.Simptomi su učestaliji kod nižih vanjskih temperetura i obično se tada i počmu pojavljivati-H16.To je prvi predznak problema.Uređaj se isključi iz el.napajanja /soft reset/ i obično krene.Može se desiti da uređaj radi mjesecima bez problema,pa se opet pojavi i tako opet i sve češće.
Problem je u jednom malom dijeliću u samom kompresoru i to se može riješiti.Kompresor se otvori,zamijeni se taj mali dijelić drugim,kvalitetnijim,kompresor se zatvori i uređaj radi besprijekorno.Vjerujem da ste se velika većina uvjerili da griju i hlade fantastično,sigurno u samom vrhu po učincima i potrošnji el.energije.Na kraju krajeva Matsushita/National-Panasonic-Technics/ je u klimatizaciji najzastupljeniji brand u Japanu.Provjerite!Mi smo od Exportdrva dobili 10-tih kompresora na jedvite jade a pošto imamo velik broj montiranih klima-jedinica,bili smo prisiljeni naći rješenje.U godini dana smo reparirali 20-ak uređaja,hvala bogu,rade bez greške.Jedan od problema su i nestručni serviseri.Klima je izbacila grešku i nije pokazala prstom gdje je boli.Ne kažem da je jednostavno to bilo otkriti,jer je potrebno i znanja i iskustva.Uređaj je točno odredio problem! H16!Zato što je to mjerni trafo koji mjeri protok struje od inverterske ploče do kompresora.Kompresor sa puknutim potisnikom diobene pločice/to je problematični dio!!/ se ponaša tako da radi a niti tlači niti usisava odn.na manometrima se ne vidi nikakav tlačni pomak.Zato što diobena pločica dijeli usis od tlaka.I onda,pošto kompresor radi a nema opterećenja,pošto mu se poništavaju tlak i usis,mjerni trafo registrira da kompresor ne vuče količinu struje koju bi trebao dogodi se taj H16.Samo je trafo očitao neispravne vrijednosti a nije kvar u samom trafu!Taj potisnik oslabi i i nema potisnu silu koju bi trebao imati,zato uređaj nekad radi-nekad ne.Nakon dužeg perioda resetiranja,dogodi se i da ta greška pređe u F91 /kompresor/ i gotovo_Onda teško pomaže i reset.Nakon dužeg perioda resetiranja i korištenja uređaja zna se dogoditi da potisnik probije kućište,jer kako pukne-ostane oštar i probije kućište a onda je upitna reparacija kompresora.Sa serijama GKE,HKE i novijima još nismo imali slučaj i ne vjerujem da su problematični.Samo da napomenem da van te greške na kompresorima,kvarovi su stvarno rijetkost.Jedina dječja bolest Panasonicovih klima uređaja,zadnjih nekoliko godina,su ležaji motora ventilatora un.jedinice,a i to se da kvalitetno riješiti.
Nemojte misliti Nemojte misliti da drugi nemaju greški ali je sigurno bolja teh.podrška od zastupnika.Odgovorno tvrdim da je do prije 5-6 godina Panasonic bio daleko najbolji klima uređaj za kućnu upotrebu.Mi smo ugradili 1997,8,9,2000,01 nekoliko tisuća A120 on-off,G120 invertera,ljudi moji to dan danas radi bez greške i bez servisiranja.Naravno tada su i koštali.Cijena je pala upola zadnjih 10g,uređaji su,po meni daleko najbolji odnos cijena-kvaliteta od svih japanaca/drugo i nevalja/,samo što ima više problema i potrebna je stručnija podrška.Onaj tko nema problema sa H16 je uglavnom prezadovoljan. Panasonic su srozali oni koji su ga dali na prodaju u prodajne centre i dućančiće pa ga imate kupiti npr. u Metroa kad kupujete manistru i brašno.I onda je to cijena ispod nabavne cijene nas kao ovlaštenih/kao npr.sa CS/CU UW 12/,onde sa tim ide jeftinija ugradnja i tada počinju još veći problemi.Jer koliko je bitan kvalitet uređaja,jednako toliko je bitna /ako ne i bitnija/ stručna montaža i na kraju-podrška.A opet kakva je situacija u zemlji prvenstveno sa /ne/stručnim kadrom kako u državi,kako u svim djelatnostima,tako je i u klimatizaciji.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Abe ovoj trese li trese, nema pojma, se e zbrda zdola, fati pušti, može da inpresionira samo nekogo koj sega počnuva da se zapoznava so invertorska tehnika....Dovolno mi e da pročitam deka poliestersko sintetsko maslo koe normalno odi so segašnive freoni nanazad 15-20 god vo upotreba R407 , R410 i R 32 moželo da smrzne, a toa e deklarirano deka i na - 50C si gi zadržuva karakteristikite. Treba da se vnimava što se čita i na kogo treba da se veruva.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
да се потсетиме дека само Амбер Нордик има доказ и Стреам-видео од 12часа без ниеден дефрост.
12часа x 60мин = 720мин ниеден дефрост!


За троловите да разберат...ова не е лепено видео(како вашите) туку Strim во живо снимен како што пишува и во описот на видеото
Amber Nordic Heating @ cold weather
1,883 views
Streamed live on 28 Feb 2018
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
да се потсетиме дека само Амбер Нордик има доказ и Стреам-видео од 12часа без ниеден дефрост.
12часа x 60мин = 720мин ниеден дефрост!


За троловите да разберат...ова не е лепено видео(како вашите) туку Strim во живо снимен како што пишува и во описот на видеото
Amber Nordic Heating @ cold weather
1,883 views
Streamed live on 28 Feb 2018
Odlicno izgleda. Mi ostanaa uste 11h58min da dogledam
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
да се потсетиме дека само Амбер Нордик има доказ и Стреам-видео од 12часа без ниеден дефрост.
12часа x 60мин = 720мин ниеден дефрост!


За троловите да разберат...ова не е лепено видео(како вашите) туку Strim во живо снимен како што пишува и во описот на видеото
Amber Nordic Heating @ cold weather
1,883 views
Streamed live on 28 Feb 2018
Jas ova go potvrduvam .!101% kaj mene od sabotata 14h do eve sega vtornik 20.15h(temperaturata denskine 1-2° nojke do -10°) klimata e 24/7- 23° fan medium i povremeno med-hi,nema napraveno d.f
Автоматски споено мислење:

да се потсетиме дека само Амбер Нордик има доказ и Стреам-видео од 12часа без ниеден дефрост.
12часа x 60мин = 720мин ниеден дефрост!


За троловите да разберат...ова не е лепено видео(како вашите) туку Strim во живо снимен како што пишува и во описот на видеото
Amber Nordic Heating @ cold weather
1,883 views
Streamed live on 28 Feb 2018
Jas ova go potvrduvam .!101% kaj mene od sabotata 14h do eve sega vtornik 20.15h(temperaturata denskine 1-2° nojke do -10°) klimata e 24/7- 23° fan medium i povremeno med-hi,nema napraveno d.f
 

Kajgana Shop

На врв Bottom