Најекономично греење (затоплување)

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Па и уште ако е пуштена да топли на 20 степени хахахаха... можеле и вечерта уште 12 саати да ја снимаат немало да направи дефрост :pos:
Kuti kuti koga ke vidis zimava kako mitsu pravi defrosti ke se zamislis malce ma muabetov.Neka zaladi malce.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Лепи ти добар ли си?
Лепи го немаше цела недела да пиши... не задума.....
Штом се јави ваљда добар е :)
Автоматски споено мислење:

Kuti kuti koga ke vidis zimava kako mitsu pravi defrosti ke se zamislis malce ma muabetov.Neka zaladi malce.
Ваљда измислил се шо требало јапанецот....
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Сите прават дефрости,не наседнувај на муабетов.
Си го фалат коњот за продажба! Ако на некој му треба за орање...ора како мазга,ако на некој му треба за трка...трча како арапски коњ,ако на некој му треба за товарање...носи како магаре!
...ме разбираш...
Normalno,deka site praat,amae cudi dali e mozno na 55procenti vlaznost,toa e premala vlaznost.
Dali ima uslovi so takva vlaznost da pravi df nekoj inverter pa I bil I 90 procenti optovarena,ama da ne e periodicendf.
Toa mi e prasanjto.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Eve kaj mene na 23c namestena amber, vcera sabajle napravi defrost a ucrown pocesto pravi....inace kako ste se fatile normalno e site da pravat a toa so 200 300w deka ke moze da se greete vo zima da moze na minimalna temperatura ili vo mali sobi so odlicna izolacija edno 10cm stiropor, kolku si pisuva na klimite tolku ke trosat ako e 1600w ke ripa i do 1600 kako pagaat temperaturite toa forite odlicen softver i poradi toa malce trosi nekako mi nema logika sto go plasirate tuku tolku e potrebata na prostorot sto vi e a ne e do softverot da i kaze slusaj ti trosi 300w japanec si, ne be decki ako i treba 1000 ke si trosi 1000 i kraj na muabetot a sve drugo e vo kakvi prostorii vi se klimite i na kolku vi se namesteni da brkaat temperatura. Japonska klima sum nemal seuste da vidam kolku trosi ama od toa sto go ima tuka postirano na forumov i na drugi balkanski i forumi od severnite zemji pod nula kineskite ne trosat poveke od 20% struja za razlika od japonskite i kako sto paga temperaturata paga i razlikata vo potrosuvackata e sea japonskite fakt e podobro moduliraat na +7c i nagore. Mene od +10 od pred nekoja nedela sto bese do vcera koga bese -6 razlikata ne e pogolema od 150w ako trosela okolu 500 sea retko nadminuva 650 nekoj prosek.....

p.s pak ima problem so prikacuvanje na sliki
 
Член од
11 април 2018
Мислења
205
Поени од реакции
60
Имам Gree G-tech, прва година за греење. Собата е 20м2 во куќа само со пвц. Работи со 23 ц преку ден,преку ноќ намалувам на 20 ц, во собата не се спие.
Ја оставам постојано / почесто на фан 2.
Додека беше потопло потрошувачка околу 12 кв на ден, модулираше околу 550 в.
Сега потрошувачка 16кв на ден околу 780 в модилација.
Некако ми изгледа многу во споредба тоа што го читам тука.
Дали правилно ја користам темп / брзина на фан за оваа соба ?
дали ова е реална потрошувачка за оваа клима,според ова што го читам тука од корисници пред се на други клими делува како голема потрошувачка?!!
Климата ја немам видено да прави прекини во работата навечер скоро секогаш работи со темп за пола степен пониска или иста со зададената, сабајле негде после 10 часот понекогаш прекинува вероватно кога ќе ја постигни темп.
Исто сакам да прашам што е тоа што се споменува оффсет, дали е тоа нешто што треба да се подеси и која улога ја има во потрошувачката.
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
160
Имам Gree G-tech, прва година за греење. Собата е 20м2 во куќа само со пвц. Работи со 23 ц преку ден,преку ноќ намалувам на 20 ц, во собата не се спие.
Ја оставам постојано / почесто на фан 2.
Додека беше потопло потрошувачка околу 12 кв на ден, модулираше околу 550 в.
Сега потрошувачка 16кв на ден околу 780 в модилација.
Некако ми изгледа многу во споредба тоа што го читам тука.
Дали правилно ја користам темп / брзина на фан за оваа соба ?
дали ова е реална потрошувачка за оваа клима,според ова што го читам тука од корисници пред се на други клими делува како голема потрошувачка?!!
Климата ја немам видено да прави прекини во работата навечер скоро секогаш работи со темп за пола степен пониска или иста со зададената, сабајле негде после 10 часот понекогаш прекинува вероватно кога ќе ја постигни темп.
Исто сакам да прашам што е тоа што се споменува оффсет, дали е тоа нешто што треба да се подеси и која улога ја има во потрошувачката.
Od moe iskustvo sve zavisi od izolacijata i orientacija. Primer, jas imam Daikin ftxf 5 kw vo kukja strog sever, so izolacija no dograma stara drvena dvokrilna, vo sprat i potrosuvacka preku den denovive e 1 kw/h podesena na 24 stepeni fan 2.

Od druga strana kaj moite ista klima vo ista kvadratura, no vo jug, prizemje so slovenski drveni stakla ne znam kolku sloja + 10 cm izolacija, vo 24/25c fan 2 potrosuvacka 400 v (10 kw za 24h) i nasekade ima ista temperatura.

Dodeka za DF , kaj niv ne sum primetila da prekinuva, kaj mene navecer ednas ili dvapati isklucuva po 3-5 min sigurno zatoa sto imame toplinski zagubi od prozorcite i toa ako e zadadena na 24 C ako e zadadena vo pomala T ne isklucuva
 
Последно уредено:
Член од
2 декември 2019
Мислења
52
Поени од реакции
57
Имам Gree G-tech, прва година за греење. Собата е 20м2 во куќа само со пвц. Работи со 23 ц преку ден,преку ноќ намалувам на 20 ц, во собата не се спие.
Ја оставам постојано / почесто на фан 2.
Додека беше потопло потрошувачка околу 12 кв на ден, модулираше околу 550 в.
Сега потрошувачка 16кв на ден околу 780 в модилација.
Некако ми изгледа многу во споредба тоа што го читам тука.
Дали правилно ја користам темп / брзина на фан за оваа соба ?
дали ова е реална потрошувачка за оваа клима,според ова што го читам тука од корисници пред се на други клими делува како голема потрошувачка?!!
Климата ја немам видено да прави прекини во работата навечер скоро секогаш работи со темп за пола степен пониска или иста со зададената, сабајле негде после 10 часот понекогаш прекинува вероватно кога ќе ја постигни темп.
Исто сакам да прашам што е тоа што се споменува оффсет, дали е тоа нешто што треба да се подеси и која улога ја има во потрошувачката.
Оффсет ти е да ја наместиш температурата што ја задаваш и бараш да ти ја постигне климата, да ти биде иста со температурата што ќе ја добиеш на собниот термометар, нема врска со потрошувачка.
Пр .Ако задаваш 24 за да ти прави 23 собна температура тогаш треба да го зголемиш оффсетот(фабричкиот ако е на 2??, или на 1 е незнам точно , ќе го наместиш на 3 или на 2, ќе пробаш ќе видиш), и обратно ако задаваш 24 а ти прави 25 Т во собата тогаш ќе го намалиш(фабричкиот ако е на 2, ќе го наместиш на 1 или 0, ќе пробаш).
Процедурата за оффсет е : за клими Gree што немаат пола степен регулација
-го местиш далечинското на 20° Ц (за 0 оффсет на 20, за 1 оффсет на 19°, за 2 оффсет 18 и за 3 оффсет 17) и на греење мод и така ја гасиш офф климата со далечинското. Ја вадиш од штекер 30 сек и пак ја уклучуваш, чекаш 5 секунди и ја палиш он со далечинското и стискаш + - + - + - и трепка бројот 0, 1 , 2 или 3 горе на дисплејот на климата.
- за Gree клими со пола степен регулација на температурата се е исто само за 0 оффсет местиш на 20.5 ° Ц, за 1 на 19.5, за 2 на 18.5 и за 3 на 17.5.
Пс. Ако климата ти е со децимала подесување на температура, ако неќе со едната пробај со другата процедура или пиши па ќе се бара чаре. Ова е само за Gree клима уреди или друг бренд ама правени од грее , ако фаќа и кај нив оваа процедура.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Гледам, пак видеа, дури целодневни. Не верувајте им. Можеби е така, а можеби се снимени за залажување на потенцијалните купувачи.
Кој гарантира дека она што се прикажува е вистина. Мене ми постираа слики каде U Crown модулира на 180W. Дали тие 180W се потрошувачка при греење, ладење или можеби на мерачот се приклучени 2 светилки? Исто и со дефростите. Може да снима кој што сака и како сака, може да ја фалсификува температурата и влажноста. Но овде ќе прикажува дека тоа не е сечено-лепено. Па и не мора да биде сечено-лепено. Може да се подеси температурата и влажноста да бидат неточни. Покажува -2° и 80%, а всушност е +5° и 40%.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.251
Поени од реакции
3.635
Оффсет ти е да ја наместиш температурата што ја задаваш и бараш да ти ја постигне климата, да ти биде иста со температурата што ќе ја добиеш на собниот термометар, нема врска со потрошувачка.
Пр .Ако задаваш 24 за да ти прави 23 собна температура тогаш треба да го зголемиш оффсетот(фабричкиот ако е на 2??, или на 1 е незнам точно , ќе го наместиш на 3 или на 2, ќе пробаш ќе видиш), и обратно ако задаваш 24 а ти прави 25 Т во собата тогаш ќе го намалиш(фабричкиот ако е на 2, ќе го наместиш на 1 или 0, ќе пробаш).
Процедурата за оффсет е : за клими Gree што немаат пола степен регулација
-го местиш далечинското на 20° Ц (за 0 оффсет на 20, за 1 оффсет на 19°, за 2 оффсет 18 и за 3 оффсет 17) и на греење мод и така ја гасиш офф климата со далечинското. Ја вадиш од штекер 30 сек и пак ја уклучуваш, чекаш 5 секунди и ја палиш он со далечинското и стискаш + - + - + - и трепка бројот 0, 1 , 2 или 3 горе на дисплејот на климата.
- за Gree клими со пола степен регулација на температурата се е исто само за 0 оффсет местиш на 20.5 ° Ц, за 1 на 19.5, за 2 на 18.5 и за 3 на 17.5.
Пс. Ако климата ти е со децимала подесување на температура, ако неќе со едната пробај со другата процедура или пиши па ќе се бара чаре. Ова е само за Gree клима уреди или друг бренд ама правени од грее , ако фаќа и кај нив оваа процедура.
See tocno za off setot,samo sto koga ja otstekuvad od 220v i vrajkas nazad vo steker neja pistas ON na daljinski Otkako ja vrajkas vo 220v imas 30sek, stegas na brzina +/- +/- +/- klimata ke titka i na display kese pojavi baranata off set T 0/1/2/3.najdobro raboti so off set 1.bar kaj mene...
 
Член од
16 април 2019
Мислења
374
Поени од реакции
524
See tocno za off setot,samo sto koga ja otstekuvad od 220v i vrajkas nazad vo steker neja pistas ON na daljinski Otkako ja vrajkas vo 220v imas 30sek, stegas na brzina +/- +/- +/- klimata ke titka i na display kese pojavi baranata off set T 0/1/2/3.najdobro raboti so off set 1.bar kaj mene...

Ne se pretiska na brzina kako sto si pisal se pretiska na temperaturata + - + - + - kaj mene e setirana na 20 perfektno si raboti i odrzuva zadadena temperatura od 24 vo prostorijata i solidna potrosuvacka okolu 1100 w znaejki deka grejam 80 kvadrata vo silent mod 7kw Invertor Nemesis defrosti dosega ne sam e videl da pravi.
 

Attachments

Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Тешко дека ќе уловиш дефрост на бродлинк мерачот....пошто зема вредност еднаш на 10 минути.
Ептен треба да ти се погоди да се случува на десетките од минутите во часот кога бродлинкот зема вредност колку влече климата.

btw. Сними си ја поновата апликација од Broadlink, таму може подобро да се гледа ако потрошната се спуштила на нула.
 
Член од
24 ноември 2007
Мислења
166
Поени од реакции
101
Koj broadlink e najdobar SP3S ili SP4L za klima, i sledenje na potrosuvacka preku WIFI
 

Kajgana Shop

На врв Bottom