Најекономично греење (затоплување)

Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Клима купена за грење се докажува на -7 или пониски температури, поготово па ако е купена за цена > од 60к сватете го тоа, џаба манипулирате со модулации на +32Ц
Затоа Амбер Нордик има 2330 прегледи а манипулантиве што мерат греење на +32 имаат едвај 50 прегледи
Амбер Нордик со 7kw на -7 е врв клима за цената
Не е важно колку прегледи имаш на видеово важно е колку гледачи поверувале во него.
На твоево видео може да веруваат луѓе кои пијат мастило:)Во 12м.и 47с.само еднаш си ја прикажал сондата што мери издув на климата што остава простор за сомнеж дека сондата ја грееш со фен или некој друг извор на топлина.Десетина секунди на 58ц.
и го прекинуваш видеото бидејќи климата ти паднала во несвест 15м:)Кога ќе направиш видео во кое се гледа све во едно кадро усис,издув,потрошувачка,надворешна т.Како овој Чаламов од Прилеп:) тогаш ќе ти поверуваат и тие што пијат вода:)
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Ветив подолго видевце со ниска модулација при греење па еве од вчера, ja зачекав после пладне да спушти на најниско некои 90-сетина вати и така тераше саатипол некаде....

Еве и 24часовен график од потрошната измерена на Broadlink SP3S мерачот.
Денес го извадов ова па потрошувачката за периодот од видеото со ниска модулација погоре е при крајот затоа што видеото е од вчера.

Еве го и само тој дел, саатипол некаде тераше со толку ниска модулација.
Прегледај го приврзокот 272308
Bravo,prvin mislev deka e lazno ne go pregledav videoto ubavo i ne go procitav pa pomisliv deka ladis mesto grejs,pa posle mi stana jasno.
Mojata tosihiba suzumi 16 najmnogu so mi spustila i sum ja voocil e 170 w co izduv 32 na 14c nadvoresna,sepak e LN ponapreden model.
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
@Androit ако евентуално си збунет (евентуално) отвори го пак видевцето се потрудив таму убаво да објаснам. Ако не капираш енглески користи гугл транслате.
А зошто Македонец кој снимил видео во Македонија објаснувањето за видеото го пишува на англиски
а не на Македонски.Па акој некој англичанец не разбира Македонски да го упатиш на гоогле транслате?
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Дечки едно прашање за поднп греење. Имам 6 круга подно, 2 од 6 водата кај flow metrot од проѕирна почна да се мати. Нормално ли е тоа? Системот е затворен со пумпа воздух вода.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
А зошто Македонец кој снимил видео во Македонија објаснувањето за видеото го пишува на англиски
а не на Македонски.Па акој некој англичанец не разбира Македонски да го упатиш на гоогле транслате?
Оти овај Македонецо шо сеа става опис на англиски, ко бараше и истражуваше пред да купи клима сите добри видеа на кои имаше што да се види беа на руски или фински и многу се нервираше оти ни со гугл тренслејт не се разбираше баш се од напишаното....

Нашиве тука се видело колку ќе имаат чар од вакви споделени искуства, туку бар на некој сранец нек му се најди xD


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.845
Поени од реакции
7.644
Клима купена за грење се докажува на -7 или пониски температури, поготово па ако е купена за цена > од 60к сватете го тоа, џаба манипулирате со модулации на +32Ц
Затоа Амбер Нордик има 2330 прегледи а манипулантиве што мерат греење на +32 имаат едвај 50 прегледи
Амбер Нордик со 7kw на -7 е врв клима за цената

За споредба модулација што кај Митсубиши треба да се плати 100к што на +15 трошела 180w...со 5800 прегледи видеово за клима од 35к ви ја руши и цената и модулацијата со исто 175w мерено на +5 надворешна.
Да чинеше амберот ќе снимеше некое видео како модулира вака на 15 или 10 степени, ама изгледа последно видео што го имаш постирано ќе ти биди од ФХ35 каде работеше толку добро што мораше да го избришеш за да не правиш добра реклама.

Вака ти останува само да навредуваш и да нарекуваш други манипулатори кои имаат доблест да кажат дека сензорот е директно изложен на сонце и поради тоа не може да измери реална надворешна температура, а во Прилеп последниве 10 дена од 15 степени не било повеќе...

Човекот ви снима 1 саат видео каде ви покажува се и сешто што може да се научи за една клима и ништо од тоа не е ценето, дури и се пробува да се навреди и исмее целата работа. Целата омраза што се шири против Грее и неколку членови од кланот е заслужена х1000.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
@Androit ако евентуално си збунет (евентуално) отвори го пак видевцето се потрудив таму убаво да објаснам. Ако не капираш енглески користи гугл транслате.





Може јалнаш да сум, може да го немаат преварено.... може и @Androit му е алтер его тука на форумов како што му е @GT1 :)

@Strelec само на -7 се грееш со Амберот? Дека ја криеш инаку, ни мерачиња ни видевца овај период те нема, се тоа од -7 го верглаш?
Автоматски споено мислење:



Хаха цела минута и триесет секунди бреј.... вака со текст го пишам подолго да изгледа :P
Imas nekoj problem so mene?
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Vo čie ime zboriš za Tundrata? Vo potpisot tvoj nema Tundra! Ako e na auto toa e isto kako da e vo prva brzina, počnuva jako i odma odi vo tivok režim. Neka stavi najgolem izduv i togaš neka vidi......
точно е дека немам тундра ама
пишувам во име на мој другар кој има.

кои функции на тундрата се наоѓаат на она копчето Специјални функции?


@Strelec во минатите постови ти реплицирав за лагите за LG то.ама ми го избришале постот.
на кратко:пробуваш да ме убедиш мене со некој српски цитат дека климата работи како ОН/ОФФ,трошела многу...
ама не ме убедувај мене,јас ја имам дома и ја тестирав и пишував за тоа.
зимно време одржаваше со мин. 270 вати. летно време спушташе до 190-200.
од LG сум ептен задоволен.

не го терајте @Strelec да постира видеа од Амберот,гарант 100% на овие температури му работи ОН/ОФФ.

за другите на кои не ви модулира добро климата причината барајте ја во самите себе.
треба да сме искрени и самокритични.
сте купиле клима која не е димензионирана за тој простор
пример:некои купуваат 5/7 ца,ја става во дневна 25м2 а цел стан/куќа му е 65-70м2.
си мислат дека ќе грејат цела површина,ама не е така.
топлото оди бавно низ вратите и ако немаш добра изолација,топлото влага во собата до околу 2м,после се лади.
во собата исклучува климата бидејќи таму постигнала и тоа е тоа што "еБе" работа.

втора причина е не добрата програма/модулација на климата.
на ефтините клими тоа е повеќе изразено.

климите за да работат добро бараат отворен-прилагоден простор(предвиден за нивната големина) и добра изолација.
Автоматски споено мислење:
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.941
LG se super kvalitetni inverter klima uredi neznam zosto gi nema vo posiroka prodazba na primer zosto gi nema vo Klimi.mk

Klimi Mk prodavaat 16 kvalitetni brendovi na klimi no ne i LG Zosto ?
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
461
Поени од реакции
378
Жими се спам ботовиве на грее се полоши и од партискине ботови, идеш на темава да се информираш гледаш 2485 страни и завршуваш со 1000 зошто 1000 затоа. Само да ви дадам предлог да си напишете роман со наслов "Зошто грее е подобар од сите останати брендови на клими", не треба ни да се многу да се мачите само ископирајте си ги мислењата од темава и оп ете ви книга и писател ќе си додадете во резимето.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
macci


" за другите на кои не ви модулира добро климата причината барајте ја во самите себе.
треба да сме искрени и самокритични.
сте купиле клима која не е димензионирана за тој простор
пример:некои купуваат 5/7 ца,ја става во дневна 25м2 а цел стан/куќа му е 65-70м2.
си мислат дека ќе грејат цела површина,ама не е така.
топлото оди бавно низ вратите и ако немаш добра изолација,топлото влага во собата до околу 2м,после се лади.
во собата исклучува климата бидејќи таму постигнала и тоа е тоа што "е*е" работа.

втора причина е не добрата програма/модулација на климата.
на ефтините клими тоа е повеќе изразено. "

климите за да работат добро бараат отворен-прилагоден простор(предвиден за нивната големина) и добра изолација.


Се согласувам со ова, да се запомни. :aplauz:




Не секоја LG е добра. Ние имавме лошо искуство со инвертер купен пред отприлика 6-7 години. Купен 550€ отприлика. Се расипа електрониката брзо после измината гаранција, купивме нов модул за 250€ , и со тој поработи уште пола година и престана. Ја фрливме.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.941
Не секоја LG е добра. Ние имавме лошо искуство со инвертер купен пред отприлика 6-7 години. Купен 550€ отприлика. Се расипа електрониката брзо после измината гаранција, купивме нов модул за 250€ , и со тој поработи уште пола година и престана. Ја фрливме.
Porano inverter klimite LG nemaa 10 godini bezuslovna garancija na kompresorot sega imaat no pred 7 godini nemaa

Taka da sega e mnogu podobren kvalitetot na LG inverter klimite

Moj prijatel ima LG 3,5 kw model S12EQ Dual Inverter ja koristi treto zimo po red prezadovolen e od klimata i za Ladenje i za Greenje
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Porano inverter klimite LG nemaa 10 godini bezuslovna garancija na kompresorot sega imaat no pred 7 godini nemaa

Taka da sega e mnogu podobren kvalitetot na LG inverter klimite

Moj prijatel ima LG 3,5 kw model S12EQ Dual Inverter ja koristi treto zimo po red prezadovolen e od klimata i za Ladenje i za Greenje


Нас не ни се расипа компресорот, тој и на другите ретко се расипува во првите 7-10 год.
Нас ни се расипа електриниката, и после увезен " оригинален" од овластениот сервисер, се расипа за пола год.
Колку е гаранција на електрониката кај LG, па не само кај него, туку и кај другите.
Знам дека си " одушевен" од LG ама не мораш секојпат да негираш кога некој го споделува искуството. Знаеш дека постојано тоа го правиш ! Овде споделувам секогаш лично искуство - се однесува за LG.
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Оти овај Македонецо шо сеа става опис на англиски, ко бараше и истражуваше пред да купи клима сите добри видеа на кои имаше што да се види беа на руски или фински и многу се нервираше оти ни со гугл тренслејт не се разбираше баш се од напишаното....

Нашиве тука се видело колку ќе имаат чар од вакви споделени искуства, туку бар на некој сранец нек му се најди xD


Sent from my iPhone using Tapatalk
Кајгана е форум бр.1,не знам што си барал
во Финска и Русија.Си се помачил ама си купил една од двете најдобри што може да се најдат на нашиов пазар другата е SUPER DAISEIKAI 9 RAS-13PKVPG.Може да работи и како 1.5-ка и 5.5-ка,е сега останува да видиме кога надворешната еди. ќе го смени звукот дали
ќе ти брка работа за простор од 65кв.без изолација.
И нашите ќе имаат чар:) од споделените искуства.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom