Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.935
Каде е тогаш поставена сондата што ја покажува надворешната температура? Мора да е некаде на надворешната единица.
Druze dali u-crown kazuva nadvoresnata temperatura koga e vo minus ( - ) odnosno dali na display-ot na vnatresnata edinica kazuva nadvoresnata temperatura koga e primer -5°C -2°C ?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Само друже треба да разбереш дека fh50ve е клима која на -10 дава 4.5kw топлина (докажани) споредба со можда 3-3.5 kw топлина на амберот, а и двете клими со иста потрошувачка... види сеа.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Hahhaha, 5kw Mitsu so 3.5kw Amber, dobra sporedba.
Nedej boze da sporeduvame Amber 5kw, Mitsu moze voda da i nosi, ne se glupirajte.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Druze dali u-crown kazuva nadvoresnata temperatura koga e vo minus ( - ) odnosno dali na display-ot na vnatresnata edinica kazuva nadvoresnata temperatura koga e primer -5°C -2°C ?
Под нула не покажува. Останува на нула.

Седмодневна потрошувачка кај мене. За жал откако вкупната потрошувачка надмина 100 KWh повеќе не покажува децимали.
1/1 13,6
2/1 16,6
3/1 9,2
4/1 13
5/1 12
6/1 16
7/1 13
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Дечки здраво

Имам куќа 240м2 вкупно но нема изолација ставено. Се греам на инвертер но не сите соби. На некои места се јавија точки од влага на ѕидовите и тоа во ќошовите на надворешните ѕидови, носачите или столбовите ( освен во собата во која греам со инвертер ). На пролет планирам да направам термичка изолација на куќава па да прашам што препорачувате и дали ке се изгубат тие температурни разлики и појавата на влагата на ладните чворови во куќава.
Изолирај со фасадата се што можеш и колку можеш поквалитетно! Ако симсовите(стреите) ти се бетонски, исто и нив изолирај ги! Гледај да немаш термички мостови, кои ќе имаат директен контакт(неизолиран) со надворешноста ! Прашај го чичко гугле што е термички мост, ќе сФатиш за што зборувам!
Автоматски споено мислење:

Уште повеке ќе се "разочараш" кога ќе ти кажам дека FH50 троши во просек 1,16 до 1,2kW.
Па и не е за разочарување! Јас го знаев тоа кога купував СФ50! Ама разликата беше цирка 550 јевра! Е сега кога ќе потрошам јас 550 евра во разлика од тие 0,5 kw/h? Неколку години, така?
Е сега ФХ е пософистицирана играчка од СФ, ама не му е секому до играње ;)
 
Последно уредено:
D

Deleted member 53418

Гостин
Секој има различно искуство, наредна година треба да одлучам помеѓу јапонец и кинез за инвертери за цел спрат горе. Моментално 1 соба 12 м2 со ст греам константо 22-23 држи без проблем,навечер ја гасам комплетно работи од 9 до 24 немам мерач за колку троши но по сметките од минатата година од 20 ноемри до 20 дек платено имам повеќе 300 денари.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Што треба да покаже видеото?
Покажува многу работи, незнам од кај да почнам да те учам?
На видеото климата e FH35VE која на покажаните +12надворешна Т и со зададена 30Ц треба да работи со просек потрошувачка од 195W за да извади COP=8.2, така ја измериле нели, читаш докумeнтација ?
1600/8.2=195
Ама каде има 195W на видеото ?
Има 1495w и за пар секунди паѓа на 12w, поточно нема ништо од фалената модулација и јапонЦки софтвер/алгоритам дека со саати/месеци ке работи на 195:)
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Покажува многу работи, незнам од кај да почнам да те учам?
На видеото климата e FH35VE која на покажаните +12надворешна Т и со зададена 30Ц треба да работи со просек потрошувачка од 195W за да извади COP=8.2, така ја измериле нели, читаш докумeнтација ?
1600/8.2=195
Ама каде има 195W на видеото ?
Има 1495w и за пар секунди паѓа на 12w, поточно нема ништо од фалената модулација и јапонЦки софтвер/алгоритам дека со саати/месеци ке работи на 195:)
aj komentar za 450 w moj prosek 40 m2 Bitolska klimatska zona vo poslednive 3-4 dena ,so mojata stara 9 godisna Toshiba,ve molam,pomalce od kolku so mozi ambercetoVase da izvadi.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
aj komentar za 450 w moj prosek 40 m2 Bitolska klimatska zona vo poslednive 3-4 dena ,so mojata stara 9 godisna Toshiba,ve molam,pomalce od kolku so mozi ambercetoVase da izvadi.
Koga ke kupis merac za potrosuvacka i Termometar i pokazes vnatresna temperatura ke moze da zborime za tie 450W "prosek".
Mislam sto ti sea ni kazuvas, deka so 450W odrzuvas 18C vnatre ili 25 ili sto ?
Da ne me razberes pogresno, ama generalno sekoj svojot konj go fali tuka, ama im veruvame samo na tie sto ke pokazat i Celziusi i KWati so merenje....ama treba merac da imas, si kupil klima od 65k za meraci da nemas 15$ koj da ti veruva?
U suteren si so 8ca stiropor...Ok sve...i grees 80m2 so tie 450W ? Aha...ama u krajnata soba e 18C....se nadevam ja svakjas poentata
Ako ne ja svakjas ke ti go posocam @Sass koj ja ima istata tvoja klima isto kupena pred 9godini, ocigledno ne si ja cital temava od porano, Sass menjase Suzuni16 za Hansol12...zamisli?
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Koga ke kupis merac za potrosuvacka i Termometar i pokazes vnatresna temperatura ke moze da zborime za tie 450W "prosek".
Mislam sto ti sea ni kazuvas, deka so 450W odrzuvas 18C vnatre ili 25 ili sto ?
Da ne me razberes pogresno, ama generalno sekoj svojot konj go fali tuka, ama im veruvame samo na tie sto ke pokazat i Celziusi i KWati so merenje....ama treba merac da imas, si kupil klima od 65k za meraci da nemas 15$ koj da ti veruva?
U suteren si so 8ca stiropor...Ok sve...i grees 80m2 so tie 450W ? Aha...ama u krajnata soba e 18C....se nadevam ja svakjas poentata
Ako ne ja svakjas ke ti go posocam @Sass koj ja ima istata tvoja klima isto kupena pred 9godini, ne si ja cital temava dovolno
da ne e onaj so ke ja menvase za Vivaks,ne se javi povtorno ja smena li?! grejam 40m2 ne 80 ,belo merace imam,a mozam i 300 w da ja spustam,ako skas ke ti slikam,i na 170 mozam da ti slikam ke ja spustam
Автоматски споено мислење:

Koga ke kupis merac za potrosuvacka i Termometar i pokazes vnatresna temperatura ke moze da zborime za tie 450W "prosek".
Mislam sto ti sea ni kazuvas, deka so 450W odrzuvas 18C vnatre ili 25 ili sto ?
Da ne me razberes pogresno, ama generalno sekoj svojot konj go fali tuka, ama im veruvame samo na tie sto ke pokazat i Celziusi i KWati so merenje....ama treba merac da imas, si kupil klima od 65k za meraci da nemas 15$ koj da ti veruva?
U suteren si so 8ca stiropor...Ok sve...i grees 80m2 so tie 450W ? Aha...ama u krajnata soba e 18C....se nadevam ja svakjas poentata
Ako ne ja svakjas ke ti go posocam @Sass koj ja ima istata tvoja klima isto kupena pred 9godini, ocigledno ne si ja cital temava od porano, Sass menjase Suzuni16 za Hansol12...zamisli?
Koga ke kupis merac za potrosuvacka i Termometar i pokazes vnatresna temperatura ke moze da zborime za tie 450W "prosek".
Mislam sto ti sea ni kazuvas, deka so 450W odrzuvas 18C vnatre ili 25 ili sto ?
Da ne me razberes pogresno, ama generalno sekoj svojot konj go fali tuka, ama im veruvame samo na tie sto ke pokazat i Celziusi i KWati so merenje....ama treba merac da imas, si kupil klima od 65k za meraci da nemas 15$ koj da ti veruva?
U suteren si so 8ca stiropor...Ok sve...i grees 80m2 so tie 450W ? Aha...ama u krajnata soba e 18C....se nadevam ja svakjas poentata
Ako ne ja svakjas ke ti go posocam @Sass koj ja ima istata tvoja klima isto kupena pred 9godini, ocigledno ne si ja cital temava od porano, Sass menjase Suzuni16 za Hansol12...zamis
Pa ne se javi povtorno da kazi dali ja smena
 

Kajgana Shop

На врв Bottom