Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Nikad ne razbrav jasno zasto ima potreba backup heater capacity da se deklarira? Zosto ne e dovolno samo da se navede na tie -10 ili -15 koi se opfateni vo standardiziranoto testiranje kolku moze da isporaca modelot i tocka.
Заради бивалентната точка на -7 или -10.
Под тоа неможат да постигнат доволно моќност.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Заради бивалентната точка на -7 или -10.
Под тоа неможат да постигнат доволно моќност.
Toa mi e jasno. Ne sfakjam zasto se potencira deka mora da dodades odredena toplina pod bivalentot koga toa e jasno i logicno samo po sebe. Mojata percepcija e deka mu doaga ko ukazuvanje na kupuvacite deka ke moraat da se obezbedat navreme so toj dodaten izvor na greenje (panelka na primer so odredena mokj navedena kako backup heater) za da bidat spremni ako zaladi a oni se ostavile samo so klimata kako izvor. Ova bi doslo kako nekoj pravno-prodavacki parametar otprilika.
Dodatno dali mozebi se zadovoluva nekoj propis vo termodinamikata soznam..
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Ista cena e so daisekai 9 r13 ,i gi ima potpolno istite karalteristiki po katalog samo twin rotary compresorot e razlika kaj dsisekai
Mitsubishi Electric model 35 LN ima twin rotary compressor.
Автоматски споено мислење:

Compressor SVB092FBAMT -- Siam compressor (10 - 130 RPS),Twin rotary.

Siam , https://siamcompressor.com/
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ајде @mdeni 2x2 se 4 ili 5....имаш поставено прашање и очекуваме одговор од тебе а ти ќутиш и си мислиш ке поминеш со ќутенката хаха...
До Јужна граница ке те бркам ама одговор ке напишеш...фотографу :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Mitsubishi SF50 ako nekoj cita na Eurovent na ovie +12 prosecni treba da trosi 267W za da ima COP 7.1.....ama vidovme trosi 800W
Ниту сме виделе ниту мерењето е меродавно. Извршено со кинески watt метар тоа мерење оди во прилог само на лик како тебе. SF50 умее да спушти на 270W и те предизвикувам со опклада. Ти стави 1000 евра јас ќе ставам 10.000. Сакаш?

Ниту пак ги коментираш FH моделите. Твојата ноќна мора и влажни сништа. Климите кои се продаваа колку U-Crown.
На времето де....

Еуровент лаже се додека нема Gree. Кога ќе се појави Gree на Eurovent тогаш магично ќе стане валиден
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Факат кинески..
Ние останативе све со јапански мериме..имаше и два-тројца со швапски ватметри..
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
SF50 умее да спушти на 270W и те предизвикувам со опклада. Ти стави 1000 евра јас ќе ставам 10.000. Сакаш?

Ниту пак ги коментираш FH моделите. Твојата ноќна мора и влажни сништа. Климите кои се продаваа колку U-Crown.
На времето де....

Еуровент лаже се додека нема Gree. Кога ќе се појави Gree на Eurovent тогаш магично ќе стане валиден
Aj se kladime deka od Sk za Prilep "za brzo" ke stignime....ko ti so 270W sto se falis ....koja informacija mi falit tuka kako i na tebe sto ti falit pogore?
Brzo deka ke stignime sto merka e be shapshal eden? За БРЗО од два или 5 сати не е исто нели
Ti velis Умее да спушти до 270W...sto toa znaci vremenski ? 5sekundi drzi na 270w после тоа гаси ...nemoj da ne je*es тоа не е просек.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Klasika..... nit povikani, nit prozvani, nit spomnati, Greeashive se vpushtija vo napad na Mitsubishi.
Еве ти тема за размислување А прв ја започна.. како тоа Haier Flexis e 40kg vo Avstralija a 30kg na Кlimi.mk....da ne prasuvam koja верзија ima a koja nema EXV ili Eirovent
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Еве од Неделата еден пример на модулација на Daikin FTX50GV.. Зададена Т 23С 00.00-10.30h, Зададена Т 22С од 10.30-17.30h..


Модел кој можеби е дел од соработката помеѓу двата Гиганта...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Еве од Неделата еден пример на модулација на Daikin FTX50GV.. Зададена Т 23С 00.00-10.30h, Зададена Т 22С од 10.30-17.30h..


Модел кој можеби е дел од соработката помеѓу двата Гиганта...
Potrosuvacka so saaati e pod 423W....335 prosek...ili nad 50% pomalku trosi od Mitsu SF50 koja ima prosek od 800W...Bravo za Daikin 5.5ka!!
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Се избацијa подоста вакви power meters на aliex за малце пари..мојов е SP3S и прилично брка работа на Андроид (на ајфон е послабо оптимизирана апликацијата). Би било убаво да видиме модулации на буџетните модели на Митсу во овој прелазен период..
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Се избацијa подоста вакви power meters на aliex за малце пари..мојов е SP3S и прилично брка работа на Андроид (на ајфон е послабо оптимизирана апликацијата). Би било убаво да видиме модулации на буџетните модели на Митсу во овој прелазен период..
Takvi Heroji nema da vidime...so Mitsu i meraci
Koi bugetni modeli ima Mitsu?...za niv bugetni se nad 40.000den i ni osnoven model nezimas od Mitsu 3,5ka za tie pari ne pa pojaka, i za 40k ide bez WiFi bez grejaci bez AutoFan
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Еве од Неделата еден пример на модулација на Daikin FTX50GV.. Зададена Т 23С 00.00-10.30h, Зададена Т 22С од 10.30-17.30h..


Модел кој можеби е дел од соработката помеѓу двата Гиганта...
@Fikshe1989 uci kako raboti daikin .
ima edna funkcija kaj Daikin se vika auto fan koi tvoite mitsu ja nemaat sovladano uste
mitsu vo preoden period -DRVO
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Negde po getava davale od stariot model na Mitsu FH35VE za eftino od kamion direkt se prodavale....za dva komada i pod 45k cena...klima na R410A ama Deluz model :)
@mdeni sea 2 ke zeme, on LN od 80k nejke ni pod raznoi pre bi zemal FH...nali foto-moto fotografu :)
Pobrzaj za FH da ne snema :)
Автоматски споено мислење:

@Fikshe1989 uci kako raboti daikin .
ima edna funkcija kaj Daikin se vika auto fan koi tvoite mitsu ja nemaat sovladano uste
mitsu vo preoden period -DRVO
Drvodelci tuka mnogu ima...moze i sindikat da si formiraat :)
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

Kajgana Shop

На врв Bottom