Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ниту сме виделе ниту мерењето е меродавно. Извршено со кинески watt метар тоа мерење оди во прилог само на лик како тебе. SF50 умее да спушти на 270W и те предизвикувам со опклада. Ти стави 1000 евра јас ќе ставам 10.000. Сакаш?

Ниту пак ги коментираш FH моделите. Твојата ноќна мора и влажни сништа. Климите кои се продаваа колку U-Crown.
На времето де....

Еуровент лаже се додека нема Gree. Кога ќе се појави Gree на Eurovent тогаш магично ќе стане валиден
Важно е просечно колку троши на таа температура а не некој пик при загревање. 800в ако троши на 5cop внатре ќе испорачува 4kw константно. Мислам јасно е кој простор бара 4кв при надворешна 12 степени.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.965
Поени од реакции
1.240
Еве од Неделата еден пример на модулација на Daikin FTX50GV.. Зададена Т 23С 00.00-10.30h, Зададена Т 22С од 10.30-17.30h..


Модел кој можеби е дел од соработката помеѓу двата Гиганта...
Како ти е снимено ова ? Имам 9 вакви мерачи па би било интересно да ви снимам како работат неколку врсти на клими.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Важно е просечно колку троши на таа температура а не некој пик при загревање. 800в ако троши на 5cop внатре ќе испорачува 4kw константно. Мислам јасно е кој простор бара 4кв при надворешна 12 степени.
Abe to sakav da go napisham, ama maka mi e, ne dobivame nikoj od raspraviive so prodavachive. Montiraj klima nadvor na bandera, i vnatreshnata i nadvoreshnata, stavi ja na greenje, i spodeli rezultati od potroshnja. 800w 5,5kata Mitsubishi SF mu troshi, 1 i neshto kilovat mu trosheshe Hansol 3,5ka, koga ke vidish perfekt e. Klimata ke troshi onolku kolku shto prostorot mu gubi toplina, i toa go znaat ovie, ama ete, za edna klima plus da prodadat ke se napravat i najglupi na svet. 800w po 5 COP ti smetash, a zamisli da presmetame po 6 ili 7 COP bidejki e sepak +11 nadvoreshna temperatura.
Автоматски споено мислење:

Се избацијa подоста вакви power meters на aliex за малце пари..мојов е SP3S и прилично брка работа на Андроид (на ајфон е послабо оптимизирана апликацијата). Би било убаво да видиме модулации на буџетните модели на Митсу во овој прелазен период..
Jas imam eden merach samo i go imam staveno na Haier 5,5kata od moite. Ako si epten zainteresiran, pobaraj prethodni postovi moi od lani, imam spodeleno info za modulacija i rabota na Mitsubishi WN35, shto e entry model na Mitsubishi. Za FH35kata shto ja imam ne se ni trudam da meram, merev eden kratok period, ama taa klima e nedopirliva.
@Fikshe1989 uci kako raboti daikin .
ima edna funkcija kaj Daikin se vika auto fan koi tvoite mitsu ja nemaat sovladano uste
mitsu vo preoden period -DRVO
Site klimi mi se na AutoFan doma, ne razbiram sho ti e muabetov. Od Nedela/Ponedelnik vikaat minusni temperaturi, i togash WNot vo spalna ke ja stavam na 2ra/3ta brzina bidejki od site strani mi tushi sobata i plus montazata na vnatreshnata edinica mi e malku nezgodna, prostorot okolu klimata dosta pobrzo se zagreva od ostatokot na sobata bidejki vnatreshnata e montirana kako vo dupka, nemav kade na drugo mesto da ja stavam.
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Бивалентна на 90% климите е на -7 .... само Mitsu/Panaso е на -10 може и други има тие ги имам заприметено.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Abe to sakav da go napisham, ama maka mi e, ne dobivame nikoj od raspraviive so prodavachive. Montiraj klima nadvor na bandera, i vnatreshnata i nadvoreshnata, stavi ja na greenje, i spodeli rezultati od potroshnja. 800w 5,5kata Mitsubishi SF mu troshi, 1 i neshto kilovat mu trosheshe Hansol 3,5ka, koga ke vidish perfekt e. Klimata ke troshi onolku kolku shto prostorot mu gubi toplina, i toa go znaat ovie, ama ete, za edna klima plus da prodadat ke se napravat i najglupi na svet. 800w po 5 COP ti smetash, a zamisli da presmetame po 6 ili 7 COP bidejki e sepak +11 nadvoreshna temperatura.
Автоматски споено мислење:


Jas imam eden merach samo i go imam staveno na Haier 5,5kata od moite. Ako si epten zainteresiran, pobaraj prethodni postovi moi od lani, imam spodeleno info za modulacija i rabota na Mitsubishi WN35, shto e entry model na Mitsubishi. Za FH35kata shto ja imam ne se ni trudam da meram, merev eden kratok period, ama taa klima e nedopirliva.

Site klimi mi se na AutoFan doma, ne razbiram sho ti e muabetov. Od Nedela/Ponedelnik vikaat minusni temperaturi, i togash WNot vo spalna ke ja stavam na 2ra/3ta brzina bidejki od site strani mi tushi sobata i plus montazata na vnatreshnata edinica mi e malku nezgodna, prostorot okolu klimata dosta pobrzo se zagreva od ostatokot na sobata bidejki vnatreshnata e montirana kako vo dupka, nemav kade na drugo mesto da ja stavam.
Mitsu FH ne moze Da stopli 20m2 na auto fan Ke MU treba dva dena a ne 40m2 kako kaj tebe. Moze za edna nedela Ke stabilizira taman Ke bide. Koj go lazis samiot sebe
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Бивалентна на 90% климите е на -7 .... само Mitsu/Panaso е на -10 може и други има тие ги имам заприметено.
Затоа и ги гледаме тие бројки на -7 и -10 степени, и онака кај нас тие бројки се многу ретки.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Од каде сега пак ова?
Kaj moze so protok od 300m3/h so ukocen auto fan vo prva vtora brzina Da se zgreat 40m2. Kolku vreme Ke MU treba?. Mitsu e mnogu neekonomicen na auto fan . Vo treta cetvta e druga prikazna.
Toshiba I Gree Hansolot se dosta poekonomicni. Ako idis za bt dojdi Ke vidis I Ke se uveris.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom