Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
:pos::pos::pos::pos::pos:

Brat, stavi go na ignore kako jas i mnogu drugi tuka i uzivaj si, za dva dena ke zaboravis deka postoel.
Go staviv opinokot na ignore odma.
Si uzivam sea. Neka pishuva sto saka sea. Ama nego go boli toa sto pishuvame nie poso ke nemoze klimickite da si gi prodava zatoa i odma me napadna, a jas nisto losho ne pishav.
Mene lani me izgore za 600 evra. Ali od greskite se uchi, zatoa godinava Daikin si zedov.
Gi zalam idnite clenovi......
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
Ама кај климата паѓа температурата на усис, вероватно апираторот е блиску до климата и ја лаже сондата со поладен воздух на усис.
Кај мене аспираторот по 4-5 саати денот е пуштен, за готвење и за пушење бидејќи двата сме пушачи шо значи и тогаш трга поќе климата, ама битно на -20 не грееше ко ќумбе :) Поздрав Стрелец а за в година ќе прам некако мерачи да ставам.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Go staviv opinokot na ignore odma.
Si uzivam sea. Neka pishuva sto saka sea. Ama nego go boli toa sto pishuvame nie poso ke nemoze klimickite da si gi prodava zatoa i odma me napadna, a jas nisto losho ne pishav.
Mene lani me izgore za 600 evra. Ali od greskite se uchi, zatoa godinava Daikin si zedov.
Gi zalam idnite clenovi......
A be dete, uste sedis so mama i tato i smetki ti plakjaat, ti 600eu u zivot nemas videno ne pa klima da si kupil.
Zemi raboti nesto
Sigurno i na monterite si im se pravel pameten, zatoa i nakrivo ti ja namestile :D
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@Gr-er...fala sto me ispocituva (ne konkretno mene, nego za ater na temava) i gi pokaza smetkite, nema da gi analiziram i pravam sporedbi, zimava bese poladna normalno e...ama nelici da onie sto ne gi pokazale svoite smetki da komentiraat i se ismejavaat za tugjite smetki, e za tie takvite nema da imame pardon.
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Кај мене аспираторот по 4-5 саати денот е пуштен, за готвење и за пушење бидејќи двата сме пушачи шо значи и тогаш трга поќе климата, ама битно на -20 не грееше ко ќумбе :) Поздрав Стрелец а за в година ќе прам некако мерачи да ставам.
Nemoj so aspirator da sedis. kaj mene so puten aspirator se triplira potrosuvackata.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Na drugiot Forum ima eden vakov post od vcera, potroseni ogromni 670Kwh za "mala soba" e eden vid rekord za potrosnja godinava.
AMA takva potrosuvacka moze da e rezultat i na nepravilno koristenje, so pali gasi, so zadadena 30C koa ke se vratat od rabota, Fanot na minimum i slicno.
rekord.jpg
Znae nekoj kakava soba tuka se greelo i sto e toa "mala soba" i "dobar inverter" ?, kolku m2 visina izolacija, kakov objekt, koja zadadena, kako ja koristel i slicno za da ima vakva potrosuvacka ? i za koj grad e ova?
Ja imam nekoi 30Kw pomalce potroseno od ovie negovi 670kwh ama mojata klima butka dnevna 40m2 i do 80% cel stan od 80m2 so 22~23C a ne samo edna mala soba. Vtorata klima mi ima raboteno nekoi 25% od vremeto.
Ne mi e celta da gi falam moite, nego koga nekoj dava vakov podatok iskaca deka so klima e skapo greenjeto, zemi bre pisi tamu sto i kako si greel a ne napisal samo edna mala soba, toa nisto nekazuva....a sto ako u sobata e 25C i 28 bila zadadena...znaci mnogu e bitno kako se koristi i temperaturata
 
Член од
8 март 2017
Мислења
34
Поени од реакции
71
Još nije stigao račun,ali merač kaže 218,6kw za 31 dan i 4časa.
Znači dnevno 7,05kw ili 293w po satu. Klima radi 24/7,greje se osnovno (neizolovani) prostor dvadesetak i kusur kvadrata,a povremeno
se grejalo još oko desetak kvadrata.Temperatura uglavnom 23c,osim noću kad je setovano 22c
Klima je Fujitsu 12LLCE.
Ovo grejanje iznosi 1596dinara ili oko 13,5e.

Druga klima (Fujitsu 09LECA) je grejala manji prostor(petnaestak kvadrata),i ona je potrošila tu negde slično,moguće da je malo manje.
Na meraču te klime su mi se ispraznile baterije za memoriju,tako da sam izgubio sve podatke. Naručen nov merač.
Ja prezadovoljan sa potrošnjom.




 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Još nije stigao račun,ali merač kaže 218,6kw za 31 dan i 4časa.
Znači dnevno 7,05kw ili 293w po satu. Klima radi 24/7,greje se osnovno (neizolovani) prostor dvadesetak i kusur kvadrata,a povremeno
se grejalo još oko desetak kvadrata.Temperatura uglavnom 23c,osim noću kad je setovano 22c
Klima je Fujitsu 12LLCE.
Ovo grejanje iznosi 1596dinara ili oko 13,5e.

Druga klima (Fujitsu 09LECA) je grejala manji prostor(petnaestak kvadrata),i ona je potrošila tu negde slično,moguće da je malo manje.
Na meraču te klime su mi se ispraznile baterije za memoriju,tako da sam izgubio sve podatke. Naručen nov merač.
Ja prezadovoljan sa potrošnjom.




Добар резултат, колку е кај вас 1 kwh ? Во Србија секои 2 има Fujitsu или Midea ефтини се Fujitsu кај нас една е 37к денари или по ваше 71к динари, кај вас незнам али читав ефтини биле
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2014
Мислења
132
Поени од реакции
164
Здраво на сите. Еве ги и моите сметки ( декември, јануари ) за 2016, 2017 и 2018 година. За јануари 2019 година сеуште не ми е стигната. Имам пишано дека климата ( Hitachi 5kw) ја користам како примарно греење на салон од околу 40-42 м2, но за разлика од порано сега ми е отворена вратата и колку толку топлиот воздух го пригрева поткровјето (плус 48м2). Знам дека на тој начин е повеќе форсирана климата за толкав простор но подобро така него постојано греалки горе да уклучувам. Под пригревање на поткровјето мислам на скалите за нагоре и ходникот горе кое стигаат до 19 степени, додека собите се околу 18 степени. Пред спиење скоро секој ден уклучувам и три панела околу 30мин. во спалните за да загреат до 20 степени. Климата постојано работи од 06.30 часот до вечерта 22.30 на 23 степени и ауто брзина, а од 22.30 до 06.30 е намалена на 20 степени. Во дневниот салон, трпезарија и кујната константо е околу 23.5 степени. Исто така имав позајмено мерач за климата чисто да видам како е со потрошувачка. Климата ниту еднаш ја немам видено да работи под 500w, а кога како што викате модулира работи од 550 до 700w, а некогаш и околу 1kw или1.5kw. Според мерачот на далечинското имам пишано и порано знае да работи и да влече околу 2kw на час. Има на далечинското опција еко, па си реков ај да видам што функција има и според мерачот не качува кога е најоптеретена повеќе од 1.5kw така да сега постојано е уклучено и еко. За дефрости и порано имам пишано дека има денови кога си прави како на саат програмирани дефрости, а има денови кога прави ептен ретко. Првата година имав проблеми со замрзнатото црево за одвод под климата, но од тогаш го извадив и повеќе не го ставам на климата. Под климата си имам ставено една канта од поликолор и кога е полна ја празнам. Сега размислувам здравје оваа година да земам уште една клима или можеби мултисплит за поткровјето. Еве ги и сметките... Поздрав

06.12.2016-09.01.2017 (1195kw) 6129 де
10.01.2017-06.02.2017 (1060kw) 5687 де
06.12.2017-04.01.2018 (669kw) 3501 ден
05.01.2018-05.02.2018 (684kw) 3631 ден
06.12.2018-09.01.2019 (622kw) 3250 ден


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
8 март 2017
Мислења
34
Поени од реакции
71
Добар резултат, колку е кај вас 1 kwh ? Во Србија секои 2 има Fujitsu или Midea ефтини се Fujitsu кај нас една е 37к денари или по ваше 71к динари, кај вас незнам али читав ефтини биле

Ja koristim jednotarifno brojilo,jer meni to više odgovara zbog rada klime 24/7.
Da ne komplikujem oko cene,jer je složena računica,zbog zona,akciza itd,mene na računu izađe 7,30dinara/kwh.

E sad na to idu još akcize,pdv 20% i još neke gluposti,da bi ugrubo po mom računu došlo oko 9,20dinara/kwh

Fujitsu 12LLCE je plaćen oko 480e,i on ima kod nas ubedljivo najbolji odnos cena kvalitet,a radi perfektno.
Čini mi se da i na onim minusima kod nas od -13c i niže,nije se uopšte naprezao. Fantastična klima za taj novac.
Znam da i ovde na forumu ima par korisnika te klime i oni to mogu potvrditi.
Šteta da kod vas Fujitsu nema povoljnije cene.

Evo trenutne potrošnje od sinoć




 
Член од
2 декември 2018
Мислења
72
Поени од реакции
86
Ja koristim jednotarifno brojilo,jer meni to više odgovara zbog rada klime 24/7.
Da ne komplikujem oko cene,jer je složena računica,zbog zona,akciza itd,mene na računu izađe 7,30dinara/kwh.

E sad na to idu još akcize,pdv 20% i još neke gluposti,da bi ugrubo po mom računu došlo oko 9,20dinara/kwh

Fujitsu 12LLCE je plaćen oko 480e,i on ima kod nas ubedljivo najbolji odnos cena kvalitet,a radi perfektno.
Čini mi se da i na onim minusima kod nas od -13c i niže,nije se uopšte naprezao. Fantastična klima za taj novac.
Znam da i ovde na forumu ima par korisnika te klime i oni to mogu potvrditi.
Šteta da kod vas Fujitsu nema povoljnije cene.

Evo trenutne potrošnje od sinoć




Ај појасни како јануари на - 13 си греел на 23° и си извадил просек 290w, а сега на + температури имаш 22,4 ° собна и потрошња 320w, грешиш некаде во математиката
 
Последно уредено:
Член од
8 март 2017
Мислења
34
Поени од реакции
71
Ај појасни како јануари на - 13 си греел на 23° и си извадил просек 290kw, а сега на + температури имаш 22,4 ° собна и потрошња 320kw, грешиш некаде во математиката
Prvo reci mi da se šališ!?
Razlikuješ li ti uopšte ukupnu od prosečne temperature?

Nije prosek 290KW nego 293,8w po satu, i ne troši 320KW,nego 320w po satu.
Pročitaj pažljivo moj post gde sam pisao o potrošnji. Merač kaže za 31 dan i 4sata potrošeno je 218,6kw.
Podeli tu potrošnju sa 31 danom i dobićeš oko7,05kw dnevno što bi došlo oko 293,8w PO SATU.

Ova klima je predimenzionirana za moj prostor(osnovno dvadeset i koji kvadrat i povremeno desetak kvadrata kuhinja),i
ona to sa lakoćom završava,tako da se povremeno i gasi kad dostigne temperaturu.
Treba uzeti u obzir da bar triput luftiram po5-10min.
Nekad klimu gasim za to vreme,a nekad smanjim zadatu na 18c.Tu je još i čišćenje i pranje filtera na dve nedelje,ali to je posao od 10-15min.

Gde sam ja napisao da mi je na -13c klima trošila 290w ?

Tada je trošila u okviru 500-600w,a treba uzeti u obzir da ja nemam izolaciju.
Fabrika kaže da joj je minimum 250w,a ja sam je negde u novembru(bilo je u plusu)hvatao da troši i manje od toga.

Evo našao sam slike od 7-og na 8-mi januar.





Nemam ama baš nikakav razlog da lažem i da preuveličavam ili smanjujem,već samo iznosim moje iskustvo sa ovom klimom
i u mom prostoru.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom