Најекономично греење (затоплување)

Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
Poentata mi bese golema e smetkata no kade sto mozes probaj stavi izolacija ke vidis benefit .
Изолација има станот, нова градба е 2012год. Никој не грее ни под мене ни над мене ни до мене, а немам ни надворешни ролетни, колку толку и тие заштедуваат ама здравје, помина оваа зима.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Изолација има станот, нова градба е 2012год. Никој не грее ни под мене ни над мене ни до мене, а немам ни надворешни ролетни, колку толку и тие заштедуваат ама здравје, помина оваа зима.
Kako be toa nikoj nema sam si vo zgradava?
Sporedba so mene 75-80 m2 kuka znaci nikoj ne me gree od nikade pa pak smetka mi e za januari 7500 den i toa glavnata klima vkupno 3000 den so ddv t.e okolu 650 kw.Mozebi drzis potoplo a toa ja kreva cenata bajagi .Kaj mene e na termometar okolu 23 stepeni ako stavam poveke ko na primer 25 otide smetkata i toa za 20-30 %.Najbitno si zgrean no ne e na odmet pomala smetka ako nisto drugo za kafana da ostane.;)
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
Kako be toa nikoj nema sam si vo zgradava?
Sporedba so mene 75-80 m2 kuka znaci nikoj ne me gree od nikade pa pak smetka mi e za januari 7500 den i toa glavnata klima vkupno 3000 den so ddv t.e okolu 650 kw.Mozebi drzis potoplo a toa ja kreva cenata bajagi .Kaj mene e na termometar okolu 23 stepeni ako stavam poveke ko na primer 25 otide smetkata i toa za 20-30 %.Najbitno si zgrean no ne e na odmet pomala smetka ako nisto drugo za kafana da ostane.;)
Најгоре сум над мене е поткровје, а под мене е празен стан никој не живее, северна страна ми е лифтот и ходникот од зградата и еден стан мал од 45м2 шо го греат а мене тој дел ми е купатило и пола кујна, другите страни се отворени нема станови, и да на 24°-25° греам оти сакам потопло. Со 2 клими сум една 5.5ка и една 3.5ка. Поздрав
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Многу - малку, толку е, и јас сакав помалку да е, ама тоа е! :)
Да земеше грее како што ве учи стрелецот сега ќе плаќате по 1000-2000 ден сметки.
Ама тоа е, не слушате бе.
/sarcasm/

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Најгоре сум над мене е поткровје, а под мене е празен стан никој не живее, северна страна ми е лифтот и ходникот од зградата и еден стан мал од 45м2 шо го греат а мене тој дел ми е купатило и пола кујна, другите страни се отворени нема станови, и да на 24°-25° греам оти сакам потопло. Со 2 клими сум една 5.5ка и една 3.5ка. Поздрав
a shto klimi se?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
a shto klimi se?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Fujitsu ASYG18LFC i Fujitsu ASYG12LLCE[DOUBLEPOST=1549484224][/DOUBLEPOST]
Да земеше грее како што ве учи стрелецот сега ќе плаќате по 1000-2000 ден сметки.
Ама тоа е, не слушате бе.
/sarcasm/

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
E ete zaradi neposlushnosta kje si platam 200€ smetka ;) Pozdrav
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Fujitsu ASYG18LFC i Fujitsu ASYG12LLCE[DOUBLEPOST=1549484224][/DOUBLEPOST]
E ete zaradi neposlushnosta kje si platam 200€ smetka ;) Pozdrav
Сепак мислам дека треба да не се занемарат сериозноста на ниските температури во Бт, туку напротив да се потенцираат[DOUBLEPOST=1549484702][/DOUBLEPOST]
Да земеше грее како што ве учи стрелецот сега ќе плаќате по 1000-2000 ден сметки.
Ама тоа е, не слушате бе.
/sarcasm/

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Сите ги научи а никој пиво не го почасти, страмота
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Te ostavija bez odgovor Kolega ili mene mi se cini taka :)
Ko sto znaes i gledas ja za vo spalna so skoro ista golemina si bapnav edna vlezna 9ka kapilarka koja eftino mi iskoci od gr. Dobro gree ama slabo modulira a toa sega uviduvam deka e mnogu povazno za vo spalna kade sto sakas bas nekoi takvi 19-20-21C da odrzavas. Kaj mene raboti pali gasi i vo najladnoto ama vratata nakaj GVto e sekogas otvorena zasto trojca koga ke zadisat navecer so zatvorena vrata mislam deka ke se zgusime u 15kvadrata. Baska ne sum imal zivci da ja iztestiram so zatvorena vrata kako ke se ponasa zasto maliov indijanec ako ne e otvorena vratata racuna mu kries nesto i stalno ja otvara citaj razbiracka jok. E sega ako ne modulira dobro togas duri raboti ti e potoplo a koga ke ugasi ti e poladno i toa za spienje me nervira. Mojava ako ja prasas ke rece top e pojacaj ja na 23-24C od koi bi crknal. Vtora bitna rabota Decibeli odnosno kolku se slusa. Ne deka nema da se naviknes ko ja sto se naviknav ama kaj kaj e poubavo da e tivka sto paralelno za dobrata modulacuja povlekvit poveke brzini na ventilatorot. Kaj Hiro-vo ima samo 3 i ja go rabotam u prva nonstop. Ako si pri pari bi te sovetuval da si kupis asalna 9ka. Ako imas kombinacija od gr ili bg da doteras nekoe Fuji bi bilo top a od ovdesnive 9ki neka predlozat nekoi od kolegive ako imaat i znaat.

P.S Pisanovo e ubavo da go znaes i ti @Ivan12
E kolega zdravo fala na sovet, ja i ti isti problemi resavame vo zivotot okolu klimive i greenjevo, a i drugive muabeti okolu indijanecot i tvota t.e. mojava ni se sofpagjaat. . E sea okolu izbor na klima ima vreme do slednata zima , ja se mislev da gledam nesto od gree ili kje vidam nesto so Klime za vivax .
E sea vaka kje prasam nekoja mozda glupa rabota sto ja primetuvam, ali stalno mi se desava koga raboti aspiratorot nad sporet koga se gotvi nesto klimava na zadadeni 22 duva vrel vozduh i potrosuvacka od 1500 do 1900w kacuva temperatura vnatre i nad 25 stepeni . Go gasam aspiratorot daikinot u sekunda namaluva so duvanje pagja potrosuvacka a sea bas i se iskluci od sto bese toplo. Eve ja sea modulira so nekoi 500w. ????
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@Scorpio83 има проблем што нема земено ниеден мерач на потрошувачка, па и непрати ситуација со потрошувачката, лани знам проверуваше на броилото во влез, за годинава незнам.
Да имавте мерач ке увидевте дека при тој мразалник надвор од -20 е луксуз зададена да биде 24~25C, тоа се 45C разлика.
LFCA18 на -15Ц дава 4810W со COP 2,1, или во тие услови на најак Фан зададена 30Ц, од штекер влече 2,3KW...so 25C зададена неможам да кажам колку би влечела али сигурно негде меѓу 1500W и 2000W.
Со мерачот ке можеше и да утврдите на кој издув нејекономично работи климата, пример навечер сте можеле да ја оставате на пониска зададена 21~23 ама на посилен издув...истиот ефект ке сте го добиеле.
Али биднало што биднало сеа назад нема, за догодина ке ја решите, битно топло ви било.
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
E kolega zdravo fala na sovet, ja i ti isti problemi resavame vo zivotot okolu klimive i greenjevo, a i drugive muabeti okolu indijanecot i tvota t.e. mojava ni se sofpagjaat. . E sea okolu izbor na klima ima vreme do slednata zima , ja se mislev da gledam nesto od gree ili kje vidam nesto so Klime za vivax .
E sea vaka kje prasam nekoja mozda glupa rabota sto ja primetuvam, ali stalno mi se desava koga raboti aspiratorot nad sporet koga se gotvi nesto klimava na zadadeni 22 duva vrel vozduh i potrosuvacka od 1500 do 1900w kacuva temperatura vnatre i nad 25 stepeni . Go gasam aspiratorot daikinot u sekunda namaluva so duvanje pagja potrosuvacka a sea bas i se iskluci od sto bese toplo. Eve ja sea modulira so nekoi 500w. ????
ti go vlece topliot vozduh aspiratorot...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Ама кај климата паѓа температурата на усис, вероватно апираторот е блиску до климата и ја лаже сондата со поладен воздух на усис.
Toa kje da e. Se nerviram bez rucek sum u p.m .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom