Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Затоа се такви и цените.


Фуџицу исто како да нема кај нас заради цените на Ходросет, иначе многу ги користат. Ама како буџет опција на Мицубиши, а не како поскапи.
Ne bi se slozil, za 3,5kite Hidroset imase visoki ceni.....za modelot LFC cenite im se sosem OK i go jadat Mitsubishi u kapacitet.
Po Kapacitetive na LFC Fujitsu za taa cena i ne bil skap barem za ovoj model LFC od 18 /24Kbtu sporedeno so Mitsubishi modelite od 18.000btu
LFCA18 za taa cena e definitivno pojaka i podobra od SF50 a tuka e negde i so preskapata FH50, barem do -7/-10 se isti u kapacitet.
FH50 od druga strana e pa von sporedba i preslaba za 24kata LFC.

MFJ.jpg

A za SF cenata e previsoka a nesporedliva poslaba od FH pred se vo kvalitet, so pomali kompresori i nesporedlivo poeftino izrabotena vnatresna.
Prvo vnatresnata:
za site velicini na SF serijata (2,5kw, 3,5kw, 4,2kw, 5,5kw) upotrebena e vnatresna so ista dimenzija i tezina. (Ovo nema ni u Kinsasi :) )
Aj sto e ista tuku e i premala vnatresnata, ko za primer pomala i od Vivax 2,5ka :D
(AEMI 2,5Kw ima panel so dolzina 805mm):icon_lol:

SFsize.jpg
COMPAKT serija bila SF....e ova ne sum go znael :D
https://www.ecodanshop.hu/mitsubishi-electric-klimak/m-series/sf-compact
SFcompact.jpg
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
^LFCA vo hidroset e momentalno 64.500, cenata e od sajtot I vredi za nekoj sto ima potreba od takva mokjnost.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
^LFCA vo hidroset e momentalno 64.500, cenata e od sajtot I vredi za nekoj sto ima potreba od takva mokjnost.
Toa uopste ne e LFCA, LFCA vekje ne se proizveduva
LFCA e model na R410, a ova sto Hidroset ja reklamira e vsusnost KLCA/KLTA R32 model.
KLTA18 dava 1Kw pomalce od LFCA na -7 4,2KW i e daleku poslaba od LFCA18
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Не сакам џандар да изигравам, ама ја пренесувам што гледам на сајтот:
http://hidroset.mk/mk/10-fujitsu/13-fujitsu-18
  • FUJITSU inverter
  • ASYG 18 LFCA
  • ладење: 5,2 kW
  • греење: 6,3 kW
  • цена: 64,500
Овие (малце) спецификации се согласуваат со овие од сајтот на фуџитсу.
https://www.fujitsu-general.com/uk/products/split/wall/asyg18lfca.html

Пошто сте конкуренција, може имате инсајдерски информации, ама јас ако сум потрошувач и ја купувам климата, ќе барам да добијам клима со ознака LFCA.

edit: sea vidov deka nadvoreshnite ne im se isti. Којзнае што продаваат и овие хидросет...
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@GT1 исто се запали за LFCA кога ја виде рекламата ЛФЦА за 64.500 .
Но GT1 не е наивен и фино лепо си праша точни ознаки на внатрешна/надворешна и си доби одговор дека LFCA веќе нема да ја носат и замена е KLCA/KLTA.
Плус имаш и лик на IT што сакаше LFCA да купи и после пар страници на ИТ покажа слики од KLTA/KLCA.
Овде бараше LFCA
Но намонтирал друго.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
@GT1 исто се запали за LFCA кога ја виде рекламата ЛФЦА за 64.500 .
Но GT1 не е наивен и фино лепо си праша точни ознаки на внатрешна/надворешна и си доби одговор дека LFCA веќе нема да ја носат и замена е KLCA/KLTA.
Плус имаш и лик на IT што сакаше LFCA да купи и после пар страници на ИТ покажа слики од KLTA/KLCA.
Овде бараше LFCA
Но намонтирал друго.
Смешки се, ај што претеруваат со цени, па и лажат на сајт.

Кога сме кај сајтови, зашто Грее нема цени и каталози? А и нема нови модели како Фери?
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
@GT1 исто се запали за LFCA кога ја виде рекламата ЛФЦА за 64.500 .
Но GT1 не е наивен и фино лепо си праша точни ознаки на внатрешна/надворешна и си доби одговор дека LFCA веќе нема да ја носат и замена е KLCA/KLTA.
Плус имаш и лик на IT што сакаше LFCA да купи и после пар страници на ИТ покажа слики од KLTA/KLCA.
Овде бараше LFCA
Но намонтирал друго.
Site novi modeli se poslabi po
Pdizajn od starite i zatoa se poeftini a i ne gi znaat oznakite sto gi prodavaat mali tezini na nadvoresnite i dosta golema bucava ist slucaj kako toahiba.mirai.
Ke se zeznev za malce.:)
18LFC, Nokria ,hansol=sanio kompresor
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Смешки се, ај што претеруваат со цени, па и лажат на сајт.

Кога сме кај сајтови, зашто Грее нема цени и каталози? А и нема нови модели како Фери?
Ако за gree...mk збориме сајтот е скоро ист дизајн со глобалниот сајт global.gree.com, правен е да е Copy/Paste на глобалниот.
Цени нема на сајтот зашто и на глобалниот нема цени, Грее у цел свет отвара продавници Шоуруми каде може да се види и презентира секој производ и тоа се тие 2 Греесторе продавници во скопје, а ги има и по другите градови, Прилеп, Тетово од скоро итн.
Фери го нема зашто не е апдејтиран сајтот, повеќе инфо има на ФБ околу цени и нови модели, на сајтот апдејтирањето очигледно иде поспоро.
Инаку замерката ти е на место, и ја мислам дека треба да има повеќе технички информации па и цени на сајтот.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Се согласувам со тебе, глобалниот сајт не ни треба да има цени бидејќи продаваат на големопродажба па цените се различни за различни пазари, локално не е лошо да има цени. Фб страната е добра, нема замерка.
 
Член од
25 март 2018
Мислења
17
Поени од реакции
6
Gree mak 5 pati gi prasav koj model e so two stage kompresor i so EEV. Ednostavno prasanje ama nesto izbegnuvaat odgovor
gree GWH12YD-S6DBA2A/0
Gree GRS 121 EI / JAM2-N3
Ke ve zamolam za ovie dva modeli dali imaat i koja e razlikata.Greemak Group ili nekoj drug ako znae.fala
I ova e tesko za oficijalnite vo gree mak da dadat odgovor
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
71
Поени од реакции
16
Може да ја прекрстите темата во Грее македонија бев загреан за грее клима после сите прочитани коментари не ни помислувам на грее повеќе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom