Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Jas te razbiram drugar. A kolku vreme ja koristis tvojata FH35 i WH-to?[DOUBLEPOST=1518809780][/DOUBLEPOST]
Jas ti garantiram, bilo koi klimi da kupev, za nekogo ke napravev perfekten izbor a drugite ke se krstea vo neveruvanje na glupiot moj poteg. Ama sega stvarno me interesira zoshto @Strelec ne e zadovolen od negovata FH35ka i od WH35kata.....
Затоа што продава Грее и мораше да ја смени за Грее. Во спротивно сите му викаа "продаваш грее, а дома мицубиши".
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Jurovent za klimava jok..??
Ocigledno ne ja poznavas dovolno problematikata, eve da ti objasnam, zamenet e so nov model SRC63ZR-S/SRK63ZR-S, no stariot model 63 ZM-S po moe mislenje bese nesto nadvor od sekakva konkurencija i ako go imase uste toj model kako sto pisuva na objavata, bese odlcna zdelka.za tie uslovi kaj covekot.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
никаде не видов коментар за мулти-сплит системи и ме копка какви видови има,дали има супер хипер инвертер, и со колку внатрешни тела може да се поврзат
a истотака за "каналски клима уреди"дали тоа значи дека со една клима може да се грејат повеќе простории или ?
Komentarot e izlisen zatoa sto kaj nas 50-60.000 za klima e mnogu, se bara klima za 20-30.000 denari.
Kvalitetna multi e nad 100.000 so 2 vnatresni, znaci najmalku kolku 2 od istiot proizvoditel, a moze da kosta i poveke bidejki kvaliteten multi e original JAPONSKO proizvodstvo a toa nosi i povisoka cena.
 
Член од
15 ноември 2017
Мислења
21
Поени од реакции
6
Komentarot e izlisen zatoa sto kaj nas 50-60.000 za нe mnogu, se bara klima za 20-30.000 denari.
Kvalitetna multi e nad 100.000 so 2 vnatresni, znaci najmalku kolku 2 od istiot proizvoditel, a moze da kosta i poveke bidejki kvaliteten multi e original JAPONSKO proizvodstvo a toa nosi i povisoka cena.
не е коментар туку си барам решение за дома и ме интересира разликата меѓу обични или мултисплит
затоа барам решение за каналски клима уреди дали стварно можат повеке соби да се греајт со една клима или како
 
L

lleeoo

Гостин
Прегледај го приврзокот 185778

Mnogu mraz ova a nadvor sonce puka denes bese okolu 7 stepeni
Hehehe abe mnogu jaki ste so slikanje туѓи klimi. Aj vrati se od kaj sto si ja slikal i bidi sovesen graganin i kazi mu deka crevoto za odvod na vodata od kondenzatot pri defrost mu e zamrznato i deka mi se zbira vodata i se mrzne odma ma obaa of on klima. Jas ja imam istata i 10 god ja koristiv sega e premestena vo detska 15kv banja ja pravi[DOUBLEPOST=1518824145][/DOUBLEPOST]
Najverojatno na klimata i fali freon treba da se dopolni so freon.
Konsultiraj se so monteri ( servis )
Defrost dali pravi i na kolku vreme?
Druze jas ja imam istata defrost pravi na 50 min taka e programirana i na -5 i na plus 10. Samo sto treba da go izvadi crevoto dole i cepot za da istekuva vodata od defrostot slobodno i nema da ima gajle
 
Последно уредено од модератор:
D

Deleted member 95595

Гостин
никаде не видов коментар за мулти-сплит системи и ме копка какви видови има,дали има супер хипер инвертер, и со колку внатрешни тела може да се поврзат
a истотака за "каналски клима уреди"дали тоа значи дека со една клима може да се грејат повеќе простории или ?
Drugar, jas se iznacitav, se iznapraviv muabet so lugje shto ja rabotat ovaa rabota, citav i na stranski forumi za multi-split sistem, i nikade ne sretnav nekoja konkretna tehnicka pricina zoshto tolku e skapa taa nadvoreshna edinica za multi-split osven toa deka e estetski daleku poubava nego da nalupas 5-6 nadvoreshni edinici na kukjata/stanot (kako shto jas ke pravam). Multi-splitot e izmislen za da lugje koi shto ziveat vo urbani sredini, kade i so zakon e ogranicen brojot na nadvoreshni edinici shto eden dom moze da gi ima, mozat da se great so klimi. Ova od toa jas shto go istrazuvav i shti razgovarav so lugje shto go rabotat toa. Edniot prodavac, dodusha lroba da me ubeduva deka so multisplitot retko ke pravi defrost, deka si mozel da kontroliras jacina na ostanatite klimi, i slicno, ama nishto bitno i ubedlivo ne mi kaza zashto jas bi platil nadvoreshna edinica 2500€ koga se toa 4-5 dobri inverteri. Plus racunaj ako stavis multisplit zavisi od edna edinica koja ako se rasipi nemas greenje vo cela kukja, a so posebni sistemi nemozes da vo imas toj problem.

Ova od toa jas shto go pribrav kako informacii, ti slobodno istrazi si sam i prasaj pokompetentni lugje i postrucni.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Мултисплит е добро за во Валенсија каде несмееш да ставаш ствари ни на предна ни на задна фасада. Само на кров на некои смее. Си ставаш мултисплит најголемата и најефтината и си пушташ надоле 4-5 единици.

Кај нас по богативе куќи ставаат 8-9 надворешни единици само убаво ќе ги наредат од задна страна. И сите си цепаат на 10-50% оптеретување. Ни мрзнат, ни бутур. SCOP 5.1 по спецификација, во реалност SCOP 6+ им вади.
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Hehehe abe mnogu jaki ste so slikanje туѓи klimi. Aj vrati se od kaj sto si ja slikal i bidi sovesen graganin i kazi mu deka crevoto za odvod na vodata od kondenzatot pri defrost mu e zamrznato i deka mi se zbira vodata i se mrzne odma ma obaa of on klima. Jas ja imam istata i 10 god ja koristiv sega e premestena vo detska 15kv banja ja pravi[DOUBLEPOST=1518824145][/DOUBLEPOST]
Ти другар вистина стана експерт?!Кое црево бе другар тоа црево излегува од внатрешната, ако незнаше и таа има црево...Од надворешната нема црево извадено е...Друг е проблемот!!
Шо викаш да имаше греач на тацна решен ќе беше проблемот?!
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Ти другар вистина стана експерт?!Кое црево бе другар тоа црево излегува од внатрешната, ако незнаше и таа има црево...Од надворешната нема црево извадено е...Друг е проблемот!!
Шо викаш да имаше греач на тацна решен ќе беше проблемот?!
Не.
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Hehehe abe mnogu jaki ste so slikanje туѓи klimi. Aj vrati se od kaj sto si ja slikal i bidi sovesen graganin i kazi mu deka crevoto za odvod na vodata od kondenzatot pri defrost mu e zamrznato i deka mi se zbira vodata i se mrzne odma ma obaa of on klima. Jas ja imam istata i 10 god ja koristiv sega e premestena vo detska 15kv banja ja pravi[DOUBLEPOST=1518824145][/DOUBLEPOST]
Druze jas ja imam istata defrost pravi na 50 min taka e programirana i na -5 i na plus 10. Samo sto treba da go izvadi crevoto dole i cepot za da istekuva vodata od defrostot slobodno i nema da ima gajle
Da be posto ti ja imas i neli si napravil najdobar izbor i klimata e najdobra. Kaj gledas deka ima crevo na tacna . Otvori ja slikata ubavo i vidi deka nema crevo, a i da ima zosto bi smrznalo koga nadvor e 7 stepeni. Klimata mozebi ima problem ne se razbiram sto e pa ja postirav Inace klimata se naogja kaj na zenami brat. Eve se izvinuvam sto ja slikav. Jas pretpostavuvam deka e od palenje gasenje posto ja gasat i ja palat non stop pa si vikam deka nemoze da si napravi defrost natenene i da si se odmrzne. Inace gree.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Najverojatno na klimata i fali freon treba da se dopolni so freon.
Konsultiraj se so monteri ( servis )
Defrost dali pravi i na kolku vreme?
Na skala od 1do 10, kolku si siguren deka i fali freon?
Bas e steta sto ne si se odlucil da rabotis kako serviser za klimi ! Mnogu mi se interesni tvoive diagnozi....


Inace se gleda deka e vo senka, na sever, voobicaeno kako sto pravat 80% od korisnicite vednas ja pustaat na 30 stepeni, demek da "zagree pobrzo", vo oladena prostorija, taa sirota raboti bez da iskluci za malce pomalku od vremeto za defrost, se razbira ova se desava rano sabajle koga e i -4 do -5 C denovive i ete belja.
Neka ja pustat vo mod ladenje desetina minuti ce se sredi......
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Na skala od 1do 10, kolku si siguren deka i fali freon?
Bas e steta sto ne si se odlucil da rabotis kako serviser za klimi ! Mnogu mi se interesni tvoive diagnozi....


Inace se gleda deka e vo senka, na sever, voobicaeno kako sto pravat 80% od korisnicite vednas ja pustaat na 30 stepeni, demek da "zagree pobrzo", vo oladena prostorija, taa sirota raboti bez da iskluci za malce pomalku od vremeto za defrost, se razbira ova se desava rano sabajle koga e i -4 do -5 C denovive i ete belja.
Neka ja pustat vo mod ladenje desetina minuti ce se sredi......
Da da taka se pravi stoi na 30 stepeni i samo pali gasi , inace na sever e ali i teperatura denes ima 12 stepeni. Denes kje odam na rucek kaj niv kje im kazam na ladenje da ja stavat. Kje vikaat ostaj ja kje ja rasipes ne pipaj :D kje vidam kako kje ptojdam kje pisam
 

Kajgana Shop

На врв Bottom