Најекономично греење (затоплување)

Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
2,5 ка накај 3 за толку пари , па и Горење!
Кого онадат они у здрав мозок? Не е ова ЈУ Горење, тешка кинезарија се со пола производите а тоа што не е кинеско не доаѓа кај нас, па влечете заклучоци.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Epa decki, izgleda i ja bidna rabotava. Chekam ushte nekoi detali, ama kako shto stojat momentalno rabotite ke se podnovam so tri klimo, trite Mitsubushi. Edna e FH35-kata i dve od MSZ-WN35. FH35 i edna WN vo dnevna, a drugata WN vo spalna. Ke vidam naredna zima (a i ovaa ako se sluci da padnat temperaturite) kako ke sum zadovolen od greenjevo so klima, pa ako e se ok ke dokupam ushte edna za vo hodnik, a ako ne, to e to, ke mu ja mislime nataka :). Da se montiret, da sevtosame rabotata, pa ke vi kazam shto i kako sum (pocetno) zadovolen, a cim uspeam da se organiziram da mozam da sledam potrodhuvacka na struja na mojot sprat (zoshto sme 2 sprata kukja na eden saat povrzani) ke spodelam iskustvo tuka, iako, sem ako Mart ne ne iznenadi mnogu, vekje moze da racuname deka zimava ke zavrshi. :) kako i da e, fala vi na site na mislenjata i komentarite i iskustvata shto gi podelivte izminatiov period.
Ne bi da te raskolebam no jas bi odigral poinaku. Ne bi sakal duri 2 grejni tela koi duvaat, ednoto kolku tolku moze da se resi pozicijata za da ne smeta, no so dve mnogu tesko. Isto razlicen tip na klimi vo ista prostorija ne znam kolku e pametno, ke se odnesuvaat sekako razlicno bidejki imaat razlicen softver i ke imas situacija priimer ednata duva non-stop, drugata odmara, razlicen priem na temperaturata vo sobata. Tesko e da se naviknes na duvanjeto na edna a kamoli na dve.
Jas bi odel na edna jaka i kvalitetna klima vo dnevnata i mislam deka ke ima podobar efekt i od potrosuvacka i od site drugi aspekti. Nema busenje na dve dupki, nema dve nadvoresni koi moze mnogu da smetat i od baranje pozicija i od mozno bucenje i brum.
Primer
mhi1.png
mhi2.png
mhi3.png
Mitsubishi "DIAMOND" SRK/SRC 63 ZM-S HYPER INVERTER
klimata e od najdobriot rang na ovoj proizvoditel
glavni osobini za ovoj model
7.1kw na +7
5.5kw na -15
vnatresno 16kg
nadvoresno 57kg
maksimalno moze da isporaca 9,5kw
nominala od 1.79kw potrosuvacka za isporacani 7.1kw toplina
COP 3.97
Za takva dnevna kako tvojata postojat vakvi klimi.
Ova e samo moj predlog, no vo tvojot slucaj ja bi odel so nesto vakvo.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Одличен избор ти е FH35 ката. Не за џабе секаде ставив по една.

Ќе си тера со SCOP 5.1 натенане.

Паметен избор.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Одличен избор ти е FH35 ката. Не за џабе секаде ставив по една.

Ќе си тера со SCOP 5.1 натенане.

Паметен избор.
Mnogu dobri karakteristiki ima, ne za dzabe e tolku pari. Duri postoi shansa koga temperaturata ne e mnogu niska nadvor, da mozam cela soba samo so nea da ja gream imajki predvid deka do 6kw moze da ima moknost. Zedov ponuda i za postavuvanje izolacija, 8cm i 5cm stiropor, pa ke vidam ako ne ovaa godina, naredna ke mu lupnam i izolacija, pa neka se pushi. Neznam kako ke sum so kesh, ama ako ne, edno kreditce pa to e to, ke si otplakam. 2600€ prvicno mi pobaraa za postavuvanje na izolacija 8cm stiropor, a 2200€ za 5cm stiropor za cel sprat, 150m2 vo osnova, so moznost da namalam nekoe evro so cenkanje.
Ne bi da te raskolebam no jas bi odigral poinaku. Ne bi sakal duri 2 grejni tela koi duvaat, ednoto kolku tolku moze da se resi pozicijata za da ne smeta, no so dve mnogu tesko. Isto razlicen tip na klimi vo ista prostorija ne znam kolku e pametno, ke se odnesuvaat sekako razlicno bidejki imaat razlicen softver i ke imas situacija priimer ednata duva non-stop, drugata odmara, razlicen priem na temperaturata vo sobata. Tesko e da se naviknes na duvanjeto na edna a kamoli na dve.
Jas bi odel na edna jaka i kvalitetna klima vo dnevnata i mislam deka ke ima podobar efekt i od potrosuvacka i od site drugi aspekti. Nema busenje na dve dupki, nema dve nadvoresni koi moze mnogu da smetat i od baranje pozicija i od mozno bucenje i brum.
Primer
Прегледај го приврзокот 185716
Прегледај го приврзокот 185717
Прегледај го приврзокот 185719
Mitsubishi "DIAMOND" SRK/SRC 63 ZM-S HYPER INVERTER
klimata e od najdobriot rang na ovoj proizvoditel
glavni osobini za ovoj model
7.1kw na +7
5.5kw na -15
vnatresno 16kg
nadvoresno 57kg
maksimalno moze da isporaca 9,5kw
nominala od 1.79kw potrosuvacka za isporacani 7.1kw toplina
COP 3.97
Za takva dnevna kako tvojata postojat vakvi klimi.
Ova e samo moj predlog, no vo tvojot slucaj ja bi odel so nesto vakvo.
Ne me raskolebuvas drugar, site varijanti gi razgleduvav, ne samo sam nego i so covekov od kade gi kupiv klimive i ustanovivme deka zemeno predvid shto sobata mi e 12,5 metri dolga, najdobar komfort, i najmala bucava bi imal so dve edinici otkolku da opteretuvam edna pojaka.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.695
Поени од реакции
288
Mnogu dobri karakteristiki ima, ne za dzabe e tolku pari. Duri postoi shansa koga temperaturata ne e mnogu niska nadvor, da mozam cela soba samo so nea da ja gream imajki predvid deka do 6kw moze da ima moknost. Zedov ponuda i za postavuvanje izolacija, 8cm i 5cm stiropor, pa ke vidam ako ne ovaa godina, naredna ke mu lupnam i izolacija, pa neka se pushi. Neznam kako ke sum so kesh, ama ako ne, edno kreditce pa to e to, ke si otplakam. 2600€ prvicno mi pobaraa za postavuvanje na izolacija 8cm stiropor, a 2200€ za 5cm stiropor za cel sprat, 150m2 vo osnova, so moznost da namalam nekoe evro so cenkanje.


Ne me raskolebuvas drugar, site varijanti gi razgleduvav, ne samo sam nego i so covekov od kade gi kupiv klimive i ustanovivme deka zemeno predvid shto sobata mi e 12,5 metri dolga, najdobar komfort, i najmala bucava bi imal so dve edinici otkolku da opteretuvam edna pojaka.
Иди со најмалце 8ца изолација, немој испод.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Nema nikoj komentar za izborot na 2te WN35VA i cena po parce od 41.990 ?
80.000 bi dal nekoj za ova kutivce od 25kg ?
I hahahah na godinata....ova kutivce so ednoreden izmenuvac i samo 25kg napraveno za Spanija i juzna Italija treba da i pomaga na edna FH35VE od 60.000den (i toa zamislete) u "najladnoto" ke pomaga....na potoplo >+7 FH sama ke butkala 55m2....ama u najladnoto malava (eftinava od 40k) mnogu ke i pomogne na FH so toa sto pola den ke dreme u defrost i ke dava maksimalni 2,4kkw(3,5kava) :tapp:
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Ne znam so koj um bi dal tolku pari za takva klima no negovo pravo neka si gi frli parite. Za tie pari podobro amber otkolku taa. Amberot e jaka klima I toa dokazana od pozitivni korisnicki iskustva. Za taa cena e top klima, pa mozi slobodno da se kazi deka e vo rang na fh35, ama ne e mitsubishi tuku e gree potocno ne e japanska tuku kineska klima. Sepak koj saka kakva saka neka si kupiva negov izbor, sekoj so svojot um I razbiranje.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Eve kaj Englezite takov model WA voopsto nepostoi kako model na klima.....a engleskiot sajt na Mitsu e reper za EU odnosno sredna temperaturna zona
https://airconditioning.mitsubishielectric.co.uk/Products/Pages/Wall-Mounted-System.aspx
Toj model WN kako model Google go naogja samo kaj Italjanite, Spancite i Grcite.....zemji vo topla zona so temperaturi nad +2C preku zima i sekako so 10ka stiropor na fasada, tamu ke vrsi rabota :)
Za 40.000den dali WN35VA ja sporeduvaat so klasicni 9ki (2,5ki) kako posledna u listata ?
Obace DA :)
WN.jpg
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Тој што сака и постојано зборува за клонови, нека оди на тема за Star Wars :)...Овде се прави муабет за најекономично греење,секој има право на свое мислење...Се дебатира со аргументи и контрааргументи..Тој што има Грее, фаворизира грее, има позитивни искуства со Грее треба да го напушти форумот???Што ќе беше ако членот се одлучеше за Грее место за Мици, немаше да му посакате со здравје да ги работи, хипотетички недај Боже да имаше позитивни искуства со Грее, ќе станеше и тој одма Клон?! Кога ќе ги земи и намести @Fikshe1989 климите со здравје нека ги работи, нека купи мерачи и нека споделува искуства...И мене искрено не ми се допаѓа идејата за две ѕидни единици во дневен престој, во деловен простор салон,чекална да, таму сигурно не седиш 24/7...Во дневен простор со две ѕидни единици немаме човек со искуство на темава или грешам?! Членот ја имаше цела тема на располагање без да му се делат совети и мислења можеше сам да одлучи, послушал пријател-продавач кој можеби е компетентен и му направил услуга на Фикше, или пак обратно Фикше му направил услуга него и човекот си направил добра зделка...
Извини другар што те мешам, ниту сакам да те навредам тебе ниту марката која си ја одбрал, Се надевам дека добро ќе те служат и греат...Само си искажав мое мислење...
Поздрав
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Можеби подобар избор ќе беше една парапетна и една клима. Во секој случај со здравје.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Ke spodelam drugari, nemajte gajle. Nikogas ne sum koristel merachi vo zivot, ama ete poshto sega i jas ke sum ljubopiten mnogu kolku ke troshat klimite, ke si stavam i ke ve informiram. Ne se malce pari, vistina, ama jas dadov tolku pari zatoa shto ocekuvam vrven kvalitet, a dali ke go dobijam, ostanuva da vidime, a ako ne go dobijam sigurno deka ke vi kazam. Teorii ima mnogu, praksata e drugo.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Nema nikoj komentar za izborot na 2te WN35VA i cena po parce od 41.990 ?
80.000 bi dal nekoj za ova kutivce od 25kg ?
I hahahah na godinata....ova kutivce so ednoreden izmenuvac i samo 25kg napraveno za Spanija i juzna Italija treba da i pomaga na edna FH35VE od 60.000den (i toa zamislete) u "najladnoto" ke pomaga....na potoplo >+7 FH sama ke butkala 55m2....ama u najladnoto malava (eftinava od 40k) mnogu ke i pomogne na FH so toa sto pola den ke dreme u defrost i ke dava maksimalni 2,4kkw(3,5kava) :tapp:
Jas te razbiram drugar. A kolku vreme ja koristis tvojata FH35 i WH-to?[DOUBLEPOST=1518809780][/DOUBLEPOST]
Тој што сака и постојано зборува за клонови, нека оди на тема за Star Wars :)...Овде се прави муабет за најекономично греење,секој има право на свое мислење...Се дебатира со аргументи и контрааргументи..Тој што има Грее, фаворизира грее, има позитивни искуства со Грее треба да го напушти форумот???Што ќе беше ако членот се одлучеше за Грее место за Мици, немаше да му посакате со здравје да ги работи, хипотетички недај Боже да имаше позитивни искуства со Грее, ќе станеше и тој одма Клон?! Кога ќе ги земи и намести @Fikshe1989 климите со здравје нека ги работи, нека купи мерачи и нека споделува искуства...И мене искрено не ми се допаѓа идејата за две ѕидни единици во дневен престој, во деловен простор салон,чекална да, таму сигурно не седиш 24/7...Во дневен простор со две ѕидни единици немаме човек со искуство на темава или грешам?! Членот ја имаше цела тема на располагање без да му се делат совети и мислења можеше сам да одлучи, послушал пријател-продавач кој можеби е компетентен и му направил услуга на Фикше, или пак обратно Фикше му направил услуга него и човекот си направил добра зделка...
Извини другар што те мешам, ниту сакам да те навредам тебе ниту марката која си ја одбрал, Се надевам дека добро ќе те служат и греат...Само си искажав мое мислење...
Поздрав
Jas ti garantiram, bilo koi klimi da kupev, za nekogo ke napravev perfekten izbor a drugite ke se krstea vo neveruvanje na glupiot moj poteg. Ama sega stvarno me interesira zoshto @Strelec ne e zadovolen od negovata FH35ka i od WH35kata.....
 
Последно уредено:
Член од
15 ноември 2017
Мислења
21
Поени од реакции
6
никаде не видов коментар за мулти-сплит системи и ме копка какви видови има,дали има супер хипер инвертер, и со колку внатрешни тела може да се поврзат
a истотака за "каналски клима уреди"дали тоа значи дека со една клима може да се грејат повеќе простории или ?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom