Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Tolku lazenje nemam videno, dali nemam iskustvo golemo so forumi, ali vakov tip.......]
Лекторе Гебелс....за 18ката Hajer збориме.....не тукку мешај Бостан и Гурабии
Сузуми 16 спореди го :D
Ајде докторе тебе ке те послушаме.....за ситниш разлика од 30.000 ден (за тебе)ти би ја зденал првата или втората.....која од двете ?
Првта е Тхундрата 38.000, втората Сузјумито18 od 71.000
Прегледај го приврзокот 184522
Прегледај го приврзокот 184523
Еве ја и третата за "само " 20.000" поефтина 16кта Сузуми 16 (Алексо ја вика 16кава 5,5ка :) )
Прегледај го приврзокот 184525

Odgovori Doktore po Eurovent Nauki.....70.000 ili 38.000den
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Kade dava rezultati klimata ?....neznam kade e toj Eurovent ako moze da me upatis po mapive ne se snaogjam...moze i @Dr Zmigo ke ti najde patokaz.....i nego go zahebale kako i tebe, B Hajer Bez Jeurovent imate i dvajcata.....svikajte grupna zurka da proslavime :)
Лекторе Гебелс....за 18ката Hajer збориме.....не тукку мешај Бостан и Гурабии
Сузуми 16 спореди го :D[DOUBLEPOST=1517009864][/DOUBLEPOST]

Odgovori Doktore.....70.000 ili 38.000den
Ti se citash li so pisivas uopste
 
Член од
5 септември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
104
Лекторе Гебелс....за 18ката Hajer збориме.....не тукку мешај Бостан и Гурабии
Сузуми 16 спореди го :D[DOUBLEPOST=1517009864][/DOUBLEPOST]

Odgovori Doktore.....70.000 ili 38.000den
Ти одговорив веќе.
Инаку штета за 100 евра месечно реклама се уништува темав со вакви глупави мислења.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@Ljesh Njeri
Tesko mene ako ti mi odgovoris,,,,,treba da se ubijam :D[DOUBLEPOST=1517011081][/DOUBLEPOST]
Ti se citash li so pisivas uopste
Lektore....ti dali se citas ....B go napravi E....za da bifde isto
А Амбер од 50.000 со надворешна 50 кила, шо прави суви дифрости на пола час до час, со времетраење од 5-15 минути. При што 1:30 секунди коа почнува дифростот дува мраз ладно со полна снага.




Sent from my iPhone using Tapatalk
https://www.youtube.com/watch?v=IH_LuSceogE
Eve i na piacajzlava da mu odgovoram....u odsjajot na stakloto od vratata.....prazen prostor-od kukja.....negrean bez namestaj bez luge!!....17C vnatresna so IFeel ukljucen stoejki pred izduvot e najmnogu 15C vo prostorot realno.
U negrean prostor si doagja si snima videa i trola po site forumi...za koj, za kogo, za nekoj arno da mu naprai ili da go zafrkne ? za da mu e egoto polno neli.....negovata od 60.000 kako moze da poslaba....ama nad 58 ne gi vadi negovata:D
JadiBurekuFrizider.jpg
JadiBurek17.jpg JadiBurek26.jpg
Mitsuto tvoe od 60.000den ti donesi mu go tuka na Shurata so 15C vnatresna i na 26C zadadena pa da izbrime kolku ke dade na izduv Mitsuto i kolku defrosti ke napravi....baska defrost so trepknje nema nigde na videovo....leci si go egoto i kompleksite na drugo mesto.
Ama greela klimata mama ebavala-taka imas spodeleno.....na kraj od prikaskata so trolanje.... bozem da bides iskren....da be gree......i pojse od tvojta...za inat tvoj i gree pojse....da puknis :)
 
Последно уредено:
Член од
5 септември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
104
Може некој да ми објасни што е тоа дефрост? Читам на форумов многумина што купиле ГРЕЕ дека климите често им прават дефрост. Како да го натерам мојот Хајер да прави почесто дефрост, ќе работи подобро така?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@vlavot
Neznam za tvojata Mitsubishi FH35VE so 58C maximalka izmereni.....ama ova se 59,1C na Amber Nordik 3,5 so 730m3 izduv....cisti 8KW toplina.....da si izbrisete toa mrsulite i pokakanite gakji so Jeroventot ko ke izmerite nesto vakvo....so @Ljesh Njeri na celo.....
SAkate i so 60C.... :D
 
Последно уредено:
Член од
5 септември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
104
SAkate i so 60C.... :D
Јас сакам со дефрост, да видам како изгледа таа функција. Нема да ти е проблем 10 минути без прекин да снимаш? Само пази тоа кабелот тргни го, да не ти го лапне кога ќе се затвори.
Фала унапред!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Јас сакам со дефрост, да видам како изгледа таа функција. Нема да ти е проблем 10 минути без прекин да снимаш? Само пази тоа кабелот тргни го, да не ти го лапне кога ќе се затвори.
Фала унапред!
Funkcija? Kilovati se ova placko....i toa 8KW....za tebe nepoijmlivi
Za tebe i 102 minuti....samo kazite
Trepka koga e vo defrost.....ti kade go vide trepkanjeto kaj Vlaot .....opticar imas u blizina ?
 
Последно уредено:
Член од
5 септември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
104
Trepka koga e vo defrost.....ti kade go vide trepkanjeto kaj Vlaot .....opticar imas u blizina ?
Немаше дефрост во овие снимени 5 минути и 43 секунди, ама велат дека на 10 минути правеле климите на ГРЕЕ дефрост, па те замолив да снимиш 10 минути без прекин за да видам како изгледа таа функција дека мојов коњ од Хајер со ЕУРОВЕНТ не се гаси 24/7 па не знам што пропуштам.
Бреј, све да се објаснувало повторно и повторно.
Кога би знаеле од ГРЕЕ колку ги брукаш и колку луѓе оттргнуваш од купување ГРЕЕ клима, би ти го земале Амберот со се сондата и дефростот.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Велат и дека земјата е рамна,,,,и таму да не си зачленет :D
Dete....izmeri si go "konjot" ili "magarato".... ili brkaj si rabota i tesi se so plateniot sertifikat sto u cenata na klimata ti e platena najmalku +100 evrejki, ama negrejt ko ovaa
Mal si da mi kontriras....takvi ko tebe za uzina gi jadam....so Argumenti
 
Последно уредено:
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Grcija 3-te modeli na Tundra
https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-klimatistika-inverter.html?keyphrase=TUNDRA+AS12TA2HRA+/+1U12BE8ERA
Прегледај го приврзокот 184504
Aj kazi sega koja cena ti smeta i ti e cudna????
Uvozot vo Evropska unija od Kina e so posebni regulativi i carini i doaga do izraz kaj poskapite modeli.
Eve podprasanje za tebe, sto mislis zosto Daikin otvara pogoni i sklopuva vo Ceska???
Neznam, mozam da pretpostavam deka toa go pravat zasto imaat esap ama ti strucnjak po ekonomija obrazlozi kako toa nie regulativite gi izednacuvame so EU skoro po sve i kako toa mal milion kineski proizvodi i tehnicka roba se poeftini u gr nego kaj nas a samo famozniot kinez Tundrrra (ist po kvalitet so krstenica od jevrovent) e poeftin kaj nas..?
 
L

lleeoo

Гостин
Ако можете да препорачате нешто за стан, први спрат 54м2, два надворешни зида северо-запад, комшии од една страна се греат со што ќе втасат, другиот дел е ходник со скали, баш дневната кај што е. Другарот може да даде до кај 40К
@Klima ured ако можеш дај некој совет, да помогнеме на другарот
@Лапчоо по твое хаер тундра е појака од аери 18-ка, само затоа што има шљвент, абе прост народ силна држава[DOUBLEPOST=1517003592][/DOUBLEPOST]
mu treba na @Klima ured[DOUBLEPOST=1517003968][/DOUBLEPOST]
штом не исклучува вентилаторот кога постигнува Т, знај дека ептен е квалитетна, тоа го прави за да не те фати дамла( да не се испотиш) затоа ти пирка ладен воздух да се освежиш малку :D[DOUBLEPOST=1517004303][/DOUBLEPOST]
јас колку што знам носи Ричи компресор[DOUBLEPOST=1517004817][/DOUBLEPOST]
од тоа подобро здравје, честито нека е со здравје и убаво да се топлиш
Abe bratko kako prvo toa pisanoto ne bese za tebe. A toa so ventilatorot go pravat skoro site ponovu klimi. Kogo faka damla sam si znai :)) jas barem sum zgrean so klimava. :)))
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Уште еднаш.

Шо се заебавме ние се заебавме.
Се излажав на спецификации, и тежина и неколку редни изменувачи.
Реалноста е, секоја будала со гаража во Кина може да направи да надворешната тежи 50 кг и да нареди 2-3-4-5-6 изменувачи на неа, и да позајми рандом компресор од некоја друга будала и да склопи нешто и да го нарече клима (топлотна пумпа).
Она што секоја будала не може да го направи е ИНВЕРТЕРСКИОТ СКЛОП.
ЕЛЕКТРОНИКАТА, СОФТВЕРОТ и АЛГОРИТМИТЕ за дифрости и дување на ладно. Големите букви се душата на климата, тоа кинезите, никогаш, ама веќе сум 1000000 посто убеден дека никогаш нема да го средат, и секогаш ќе биде катастрофа.
Бидејќи за да тоа функционира мора да имаш умови посветени само на тоа, да работа за одреден модел, да тестираат, репрограмираат, пак тестираат, пак поправаат и се така додека не дојдат до задоволувачки резултати.
Кинезаријата со нивниот СОФТВЕР и ЕЛЕКТРОНИКА, и АЛГОРИТМИ се тоа што се.
Изреката
"If it's too good to be true, it probably is"
е најверодостојната информација.

Секој нареден шо ќе купи GREE нека му е со лесно, и со среќа.

Видеа од температури на издув, офф ги следам и Амбер и FH.
Ако сака и 2000000000 степени нека качи, ТЕЗГЕРЕ, крал на дуфрости со ладно дување.
Оффф уште еднаш, час до пола час дифрост на Амбер кој трае 7-10 минути и повеќе при што 1:30-2:00 минути дува ладно.

Го споделувам моето искутво, најчовечки ако успее уше некој да се заебе со Амберов, браво.

Споредување на FH со Амбер, немојте ве молам немојте.
Ми се гади ставајќи го Амбер во реченица со FH.





Sent from my iPhone using Tapatalk
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Да го освежам мислењево дека вчера ми заврши јануарскиот пресметковен период.
Според ЕВН, од 25.12 до 25.1 имам потрошено за целиот стан (плус-минус некој киловат)
350 kwh во скапа тарифа (350x5.54=1939+18%=2288 денари)
455 kwh во ефтина тарифа (455x2.78=1265+18%=1493 денари)
Или вкупно сметката за струја за јануари ќе ми дојде околу 4000 денари што споредбено со декемви кога се греев на индивидуално парно е заштеда повеќе од 5500 денари, иако јануари беше поладен па ако се греев на парно сигурно преку 12.000 ќе ми дојдеше сметката.
Уште 3 месеци/сметки и ќе го исплатам Haier-от, уште првата сезона.
Вчера ми стигна и Broadlink SP3 и на него ја поврзав климата, па следниот месец ќе можам и трошоците да ги поделам поточно, колку ми троши климата а колку жената па полесно ќе можам да се одлучам што да сменам.
[DOUBLEPOST=1517008938][/DOUBLEPOST]
Немој сега вакви глупи постови, мојата си има ЕУРОВЕНТ.
Zaboravi da kazes deka sega grees samo edna soba so klimata zatoa i smetkata ti e tolkava . Ako sleze temperaturata okolku -10stepeni i taa soba ne ke mozes da ja zgrees.-realno
Euroventot za tundra 12kata e 2.1kw na -10 a kolku dava na -15prasanje e.[DOUBLEPOST=1517042218][/DOUBLEPOST]@tzlatko
Vivaks =Midea koja e filozofija na Toshiba koja znaeme najmnogu stedi rabotejki na niski potrosuvacki togas ima najgolem cop. Ama toshiba vo site svoi modeli ima EEV dodeka Midea ili vivaks od site ovie modeli AEMI AERI AESI islicno odi so kapilara i ednoredbi izmenuvaci kaj 12kite i deklarira nekoi minimalni potrosuvacki(da ne baram sega nalepnici imam videno) od 100do150w min na ladenje i greenje koi realno ne mozat da se postignat okolu 300w -400w min e realen na kapilara(ne e ova nekoja malverzacija). Dodeka ova toshiba opremena so eev moze da go postigne.
Midea modelot sto go pravi za Carierot I plus isto e opremen so ednoreden izmenuvac i kapilara.
Tolku e poskap EEV ventiot sto ne go vgraduvaat ili toa zavisi od kompresorot kolku moze na najniski hz da raboti?


Dodeka kaj haier odma moze da se vide spored minimalnite vrednosti deka e na kapilara .po minimalnite imuti.

h1.png
Eve na primer 12kata ne moze da se spusti pod 500w min na greenje na +7stepeni.

I relano ako se otvori na bugarskiot forum za midea i haier imaat podosta problemi a od gree nemaat mnogu poplaki Gree mnogu go koristat za greeneje-ova ne go izmisliv moze da se proveri.

https://forum.setcombg.com/всичко-за-климатиците/

Bugarite najmnogu gi koristat(preporacuvaat) micubisi heavi dali zaradi cenat neznam a tie vo ovaj model kaj 45kata koristat lg twin

http://condex.bg/wp-content/uploads/2016/manuals/SRKxxZMP.pdf

A dodeka lg se sto proizveduva od klimi sega vo kina go proizveduva bas ovaj model go gledav.slucajno vo neptun proizvotstvo vo kina (do pred 2god poskapite modeli korea bea). Samo najverojatno athena kako model korejski e.

http://www.neptun.mk/mobile/index.php?route=product/product&path=28_56_144&product_id=225393
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom