Најекономично греење и ладење

Член од
31 декември 2009
Мислења
572
Поени од реакции
147
Vnatresna temperatura na spratot so go pravam mereno 11stepeni kostantno bez greenje.nad gipsot tervol 15 izolacija +sperploci polrieno.nadvoresno samo mackana nema stiropol.mereno vo salonot 39m2. Dali e dobra sobnata temperatura?
 
Член од
15 јуни 2017
Мислења
62
Поени од реакции
95
Едно прашање до сопствениците на Gree клими кои имаат успешно проработено Wifi :
1. Која апликација на playstore ја користите? (линк)
2. Дали сте успеале да ја поврзите климата online преку рутерот и да пристапите до неа онлине со телефонот (не локално на мрежа)?
Koristam Gree+ od PlayStore. Redovno ja koristam za vo 14 casot od rabota ja pokacam temperaturata.
Malce sporo reagira ali za sega e uspesna
 
Член од
5 септември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
104
Немојте така за ЕУРОВЕНТ. Не е тоа било каков документ кој не мораш да го имаш затоашто не вреди, туку тоа е потврда дека по однапред поставени критериуми, одреден уред ќе се однесува на одреден начин.
Не може корисник да ги купи сите можни клими, ќе разгледа еуровент и според него ќе види колку троши, колку грее, итн.
ГРЕЕ немаат таков документ, така да остај што не знаеш што купуваш, туку и не знаеш што да очекуваш - климата може да грее ама и не мора.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Ако можете да препорачате нешто за стан, први спрат 54м2, два надворешни зида северо-запад, комшии од една страна се греат со што ќе втасат, другиот дел е ходник со скали, баш дневната кај што е. Другарот може да даде до кај 40К
@Klima ured ако можеш дај некој совет, да помогнеме на другарот
@Лапчоо по твое хаер тундра е појака од аери 18-ка, само затоа што има шљвент, абе прост народ силна држава[DOUBLEPOST=1517003592][/DOUBLEPOST]
Da ne mu treba na nekoj merac za potrosena elektricna energija kako na slikava 800 denari
mu treba na @Klima ured[DOUBLEPOST=1517003968][/DOUBLEPOST]
Jas ja koristam vo stan vo dnevna so trpezarija i kujna okoku 40 kv. Za greenje bombona kolku sakas da ti bidi vo sobata tolku jabpostiga za brzo vreme. defrost neznae sto e dosega za okolu nepolni 2 meseci ja nacekav samo nelolku pati na defrost. E sea ima ednabrab so mene ne mi se dopaga e toa sto koga ke postigne temp se podiga prekata na vnatresnata edinica i prodolzuva da vrti minimalno ventilatorot ne se oseka ama moze da bide dosadno zavisi za kogo kako. Vazno za greenje e top gi ima tie grecite sto se uklucuvaat koga e poladno i nema prekini za defrost i razni gluposti sto tuka gi citam vo forumov drugite klimi gi pravat
штом не исклучува вентилаторот кога постигнува Т, знај дека ептен е квалитетна, тоа го прави за да не те фати дамла( да не се испотиш) затоа ти пирка ладен воздух да се освежиш малку :D[DOUBLEPOST=1517004303][/DOUBLEPOST]
Koga veke diskutirate okolu Haier klima uredive moze li nekoj da mi kaze Haier tide 18 btu inverter modelot sto marka na kompredor ima znaci Haier tide 18 btu https://www.google.com/search?q=Haier+tide&client=ms-android-lge&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwikw8vOsPbYAhXIaVAKHYR7DMgQ_AUIESgB&biw=360&bih=514&dpr=2
јас колку што знам носи Ричи компресор[DOUBLEPOST=1517004817][/DOUBLEPOST]
Прегледај го приврзокот 184490
Ај кога е актуелна....
Haier Tundra 3.5 1U12BE8ERA
од тоа подобро здравје, честито нека е со здравје и убаво да се топлиш
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Немојте така за ЕУРОВЕНТ. Не е тоа било каков документ кој не мораш да го имаш затоашто не вреди, туку тоа е потврда дека по однапред поставени критериуми, одреден уред ќе се однесува на одреден начин.
Не може корисник да ги купи сите можни клими, ќе разгледа еуровент и според него ќе види колку троши, колку грее, итн.
ГРЕЕ немаат таков документ, така да остај што не знаеш што купуваш, туку и не знаеш што да очекуваш - климата може да грее ама и не мора.
Taka e doktore za Eurovent, zakon e Eurovent....Hajerov od 38.000 ili Suzumi16 e podobar?..po tie brojki Hajerot e mnoogu podobar od Suzumito16 od 60.000den.....sami kapace si stavate.
 
Член од
5 септември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
104
Taka e doktore za Eurovent, zakon e Eurovent....Hajerov od 38.000 ili Suzumi16 e podobar?..po tie brojki Hajerot e mnoogu podobar od Suzumito16 od 60.000den.....sami kapace si stavate.
Не можеме да споредиме докторе без еуровент затоашто втората НЕМА еуровент.
Можеме да споредиме само ако во исти услови ги пуштиме двете да работат и мериме потрошувачка, греење, квалитет на греење... Знаеш, како што прават од ЕУРОВЕНТ.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Не можеме да споредиме докторе без еуровент затоашто втората НЕМА еуровент.
Можеме да споредиме само ако во исти услови ги пуштиме двете да работат и мериме потрошувачка, греење, квалитет на греење... Знаеш, како што прават од ЕУРОВЕНТ.
Ајде докторе тебе ке те послушаме.....за ситниш разлика од 30.000 ден (за тебе)ти би ја зденал првата или втората.....која од двете ?
Првта е Тхундрата 38.000, втората Сузјумито18 od 71.000
EVthundra.jpg
ev Suzumi16.jpg
Еве ја и третата за "само " 20.000" поефтина 16кта Сузуми 16 (Алексо ја вика 16кава 5,5ка :) )
EVentSuzumi16.jpg
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
само затоа што има шљвент, абе прост народ силна држава
Se cudam samo koj e prost vo prikaznata.
Malce filozofija vo koja veruvam deka ke se pronajdat mnogumina na forumot, koi po nekoja nesrekna okolnost stanale del od stadoto.

Vo eden kafez ima staveno 5 majmuni. Na sredina na kafezot se stava skala i nad nea se zakacuva banana. Po nekoe vreme nekoj od majmunite ke trgne po skalata da ja fati bananata. Togas se polivaat so ladna voda site majmuni. Sledniot sto ke trgne po bananata povtorno laden tus za site majmuni. Tretiot pat koga nekoj ke trgne kon bananata veke ne ti treba ladnata voda, site drugi majmuni ke go soprat ovoj vo namerata.
Ako sega se izvadi eden od prvicnite 5 i se stavi nov majmun vo kafezot, normalno toj ke trgne kon bananata no drugite 4 nema da mu dozvolat. I ovoj nov stanuva del od niv i gi prifaka novite pravila na stadoto. Koga na kraj eden po eden gi zamenite site prvicni 5 majmuni so novi 5, site gi prifakaat pravilata deka treba taka i taka da pravat iako nemaat pojma zosto e toa taka.
Vo pocetokot prvicnite majmuni bile prskani so ladna voda pa moze da se kaze deka znaat zosto ne smeat da odat po bananata, no ovie novi 5 koi se zamena, nemaat pojma zosto ne smeat no go prifakaat toa.
Zalosno no vistinito.
Prikaznata e samo simbolicen nacin da se opise kako nekoi NORMI se prifakaat bez prasanje i somnez od STADOTO, pa duri i bez nikakvo znaenje za toa sto znacat, kolku vredat i taka natamu.........
 
Член од
5 септември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
104
Ајде докторе тебе ке те послушаме.....за ситниш разлика од 30.000 ден (за тебе)ти би ја зденал првата или втората.....која од двете ?
Првта е Тхундрата 38.000, втората Сузјумито18 od 71.000
Прегледај го приврзокот 184522 Прегледај го приврзокот 184523
Еве ја и третата за "само " 20.000" поефтина 16кта Сузуми 16 (Алексо ја вика 16кава 5,5ка :) )
Не се разбирам јас во клима уреди, пред месец дена го купив првиот уред (Haier TUNDRA 12 AS12TA2HRA / 1U12BE8ERA) па како таков неук, би го земал уредот што чини најмалку пари а што дава најдобри резултати на ЕУРОВЕНТ. Кога се интересирав да купам, бидејќи ГРЕЕ ги нема воопшто на ЕУРОВЕНТ од старт ги исклучив, па оваа опција ми остана како најдобра во смисол цена-перформанси.
ГРЕЕ (а и било која друга клима без ЕУРОВЕНТ) не би купил никогаш затоашто тоа значи 2 работи:
1. Не знаеш што да очекуваш затоашто продавачот кажува што може климата а продавачи се преваранти. Мачка у вреќа.
2. Немаш каде (на што поточно) да се жалиш затоашто све што ќе ти даде климата е ОК, нема никакви критериуми што исполнува климата. Ако ти се погоди - топ, ако не - јебига тоа е.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Не се разбирам јас во клима уреди, пред месец дена го купив првиот уред (Haier TUNDRA 12 AS12TA2HRA / 1U12BE8ERA) па како таков неук, би го земал уредот што чини најмалку пари а што дава најдобри резултати на ЕУРОВЕНТ. Кога се интересирав да купам, бидејќи ГРЕЕ ги нема воопшто на ЕУРОВЕНТ од старт ги исклучив, па оваа опција ми остана како најдобра во смисол цена-перформанси.
ГРЕЕ (а и било која друга клима без ЕУРОВЕНТ) не би купил никогаш затоашто тоа значи 2 работи:
1. Не знаеш што да очекуваш затоашто продавачот кажува што може климата а продавачи се преваранти. Мачка у вреќа.
2. Немаш каде (на што поточно) да се жалиш затоашто све што ќе ти даде климата е ОК, нема никакви критериуми што исполнува климата. Ако ти се погоди - топ, ако не - јебига тоа е.
Kade dava rezultati klimata ?....neznam kade e toj Eurovent ako moze da me upatis po mapive ne se snaogjam...moze i @Dr Zmigo ke ti najde patokaz.....i nego go zahebale kako i tebe, B Hajer Bez Jeurovent imate i dvajcata.....svikajte grupna zurka da proslavime :)
A poznavacot za jazici odnosno Lektorot @gigovit moze da vi na ja najde izgubenata bukva E, kako sto ja barase ko igla u stog seno koga bukvite mu bea nejasni za drug brend klimi :D
 
Последно уредено:
Член од
5 септември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
104
Inaku samo sto mi stigna smetkata od EVN za 25.11-25.12... Smetkata e na iznos 9653 denari :(
Tuku mene drugo me interesirase.
Do 25.12 vkupno potroseni so greenje na individualno parno se 1,971.2 kw/h (935.7 na skapa, 1035.5 eftina tarifa).
Po nekoja slucajnost na 25.12 mi ja montiraa klimata i go izgasiv parnoto, taman koga zavrsil presmetkovniot period na EVN.
Od 25.12 do ovoj moment (7.5 dena) imam potroseno 80.1 kw vo skapa i 106.7 kw vo eftina tarifa (vkupno 186.8 kw).
Matematikata e mnogu ednostavna i toa e ovaa:
So parno: okolu 66 kw na den
So inverterov: okolu 25 kw na den

So ovaa matematika, ako smetkata mi dojde za 2.5 pati pomala, do april ke se isplati tundrava.
Taka da individualno parno - nikogas povtorno.
Ke go cuvam za sekoj slucaj, mnogu minusni temperaturi, dogrevanje, itn... Ama nikoj nikogas pak ne smee da mi spomne greenje so parnovo.
Да го освежам мислењево дека вчера ми заврши јануарскиот пресметковен период.
Според ЕВН, од 25.12 до 25.1 имам потрошено за целиот стан (плус-минус некој киловат)
350 kwh во скапа тарифа (350x5.54=1939+18%=2288 денари)
455 kwh во ефтина тарифа (455x2.78=1265+18%=1493 денари)
Или вкупно сметката за струја за јануари ќе ми дојде околу 4000 денари што споредбено со декемви кога се греев на индивидуално парно е заштеда повеќе од 5500 денари, иако јануари беше поладен па ако се греев на парно сигурно преку 12.000 ќе ми дојдеше сметката.
Уште 3 месеци/сметки и ќе го исплатам Haier-от, уште првата сезона.
Вчера ми стигна и Broadlink SP3 и на него ја поврзав климата, па следниот месец ќе можам и трошоците да ги поделам поточно, колку ми троши климата а колку жената па полесно ќе можам да се одлучам што да сменам.
[DOUBLEPOST=1517008938][/DOUBLEPOST]
Kade dava rezultati klimata ?....neznam kade e toj Eurovent ako moze da me upatis po mapive ne se snaogjam...moze i @Dr Zmigo ke ti najde patokaz.....i nego go zahebale kako i tebe, B Hajer Bez Jeurovent imate i dvajcata.....svikajte grupna zurka da proslavime :)
A poznavacot za jazici odnosno Lektorot @gigovit moze da vi na ja najde izgubenata bukva E, kako sto ja barase ko igla u stog seno koga bukvite mu bea nejasni za drug brend klimi :D
Немој сега вакви глупи постови, мојата си има ЕУРОВЕНТ.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Немој сега вакви глупи постови, мојата си има ЕУРОВЕНТ.
Со здравје нека е.....мојата нема Jebovent ама вади 60ка...:D
Мали....сеа ми текнува кој беше ти....со парното на струја во нов стан и климата што непостига и што догодина ке ја мењаше у 5.5ка.....утре ке ти ги најдам постовите, ама мислам дека така нешто беа....
IMG_20180125_033010.jpg
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Kade dava rezultati klimata ?....neznam kade e toj Eurovent ako moze da me upatis po mapive ne se snaogjam...moze i @Dr Zmigo ke ti najde patokaz.....i nego go zahebale kako i tebe, B Hajer Bez Jeurovent imate i dvajcata.....svikajte grupna zurka da proslavime :)
Tolku lazenje nemam videno, dali nemam iskustvo golemo so forumi, ali vakov tip....... h8.png h7.png
 
Член од
5 септември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
104
Со здравје нека е.....мојата нема Jebovent ама вади 60ка...:D
Прегледај го приврзокот 184532
Не знам, може, може имаш и панелки низ стан, не знам. ЕУРОВЕНТ имаш? Не знам дали знаеш ама ЕУРОВЕНТ ти е
Eurovent is Europe’s Industry Association for Indoor Climate (HVAC), Process Cooling, and Food Cold Chain Technologies. Its members from throughout Europe, the Middle East and Africa represent more than 1.000 companies, the majority small and medium-sized manufacturers. The organisation’s activities are based on highly valued democratic decision-making principles, ensuring a level-playing field for the entire industry independent from organisation sizes or membership fees.
Јако паметна ствар, преку 1000 производители имаат ваков сертификат за своите уреди. ГРЕЕ нема ама батали ги нив секако.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom