Најекономично греење (затоплување)

Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Внатрешен, ѕидан. Мислам дека се затнати ќумците ми враќа нешто.
Toa sto ti vraka e druga maka
Za tecenjeto crno...treba da e izoliran osobeno na krajot kade izleguvaat gasovite ili na nadvoresnata strana na zidot, tuka se javuva najcesto kondenzacijata. Ke mora da go resis toa
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Внатрешен, ѕидан. Мислам дека се затнати ќумците ми враќа нешто.
..од спојот ќумк-ѕид т.е оџак??? Ако е апансас и многу провери и проток на оџакот ,т.е влечењето-цугот, но изолација обавезно.
Сама за себе изолацијата е веќе прашање на култура на живеење.. :):) и генерално општо применета..најдобра инвестиција во заштеда на енергија.
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
118
Поени од реакции
157
..од спојот ќумк-ѕид т.е оџак??? Ако е апансас и многу провери и проток на оџакот ,т.е влечењето-цугот, но изолација обавезно.
Сама за себе изолацијата е веќе прашање на култура на живеење.. :):) и генерално општо применета..најдобра инвестиција во заштеда на енергија.
Значи очаков е најнормален можда не го опишав добро али не се одбирам сори.
Најнормален во куќа внатрешен ние сме на втори спрат значи испаѓа над нас одма. Горе е среден надвоорешно кај шо испаѓа цигла со малтер. Ќумциве ни пуштаа боја. Ама сега и од местово кај што влегува ќумкот ми протече црнило значи најверојатно е тоа конденцира. Еден месец не покажа ништо денес ме зачуди.
Е и да напред горат дрвава назад ми се пригасуе огинот. Како и да е нешто не чини:(
 
Последно уредено:

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Значи очаков е најнормален можда не го опишав добро али не се одбирам сори.
Најнормален во куќа внатрешен ние сме на втори спрат значи испаѓа над нас одма. Горе е среден надвоорешно кај шо испаѓа цигла со малтер. Ќумциве ни пуштаа боја. Ама сега и од местово кај што влегува ќумкот ми протече црнило значи најверојатно е тоа конденцира. Еден месец не покажа ништо денес ме зачуди.
Е и да напред горат дрвава назад ми се пригасуе огинот. Како и да е нешто не чини:(
...супер, ко прво викни вистински оџачар т.е. доктор за оџаци , со изолацијата и онака ќе мораш почекаш до лето.Но секако не развлекувај, вакви симптоми знаат да вивнат у пожар..
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
118
Поени од реакции
157
...супер, ко прво викни вистински оџачар т.е. доктор за оџаци , со изолацијата и онака ќе мораш почекаш до лето.Но секако не развлекувај, вакви симптоми знаат да вивнат у пожар..
Веќе ѕвонев. Ќе дојде утре. Како и да е фала.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Rekordni 60 denari za 24h potrosi changeto na ovie ladni temperaturi i toa vo spalna 16m2. Postaveno e od 18-12h na 25c i ostatokot na vremeto na 20c. Zadadenite temperaturi gi postignuva bez nekoj napor. Cerkickata edna uci tuka prikvecer zatoa go ima toa rabotno vreme i temperatura
nema defrost ednostavno a i previse e suvo vremevo ce vidimo koga ce zamagli

@faraon ne bi trebalo da ima defrosti bar ne na pola saat nesto ne e vo red
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Каде ги има во која продавница во МК?Од никаде не ми фури добро сум заштитен од таа страна.Приетив кога е -1 дефрост си прави на секој пола саат,не е можно инвертер клима толку често да прави дефрост ..Мене ми е да се стоплам пари не жалам.Во дневната имаме камин на дрва абе бања е кога ке влезам во мојата соба онака ладничко а климата работи по 12 часа на ден.
Пушти ја да работи 24 часа, првите 12 часа ке прави често дефрост, после поретко. пробај 2-3 дена види дали ке постигне температура и дали ке прави често дефрост, ако не сака тогаш мислам дека е дефектна.
Муабетот е чим не ти е примарна соба да не купуваш нова клима ако со оваа може да завршеш работа.
Ако палиш/гасиш постојано и поскапа да земеш повеќе или помалку е го имаш пак истиот проблем.[DOUBLEPOST=1481821417][/DOUBLEPOST]
Zdravo
Gledam deka imate iskustvo so klimive, ve molam za sovet.
Sakam da zemam klima za 20m2, izolirani so 10ka stiropor 16kg. Sto bi mi preporacale, osven Gree - imam averzija prema niv.
За 20м2 може и 2.5kW да брка работа, макар да јас секогаш препорачувам 3.5kW модел бидејќи за 1000-2000ден повеќе имате 40% поголема моќност.
Одприлика буџет ? Ве прашувам да не ви пишам предлози за скапи ако имате помал буџет или пак буџет клими ако можете да си дозволете поскапи модели.
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Пушти ја да работи 24 часа, првите 12 часа ке прави често дефрост, после поретко. пробај 2-3 дена види дали ке постигне температура и дали ке прави често дефрост, ако не сака тогаш мислам дека е дефектна.
Муабетот е чим не ти е примарна соба да не купуваш нова клима ако со оваа може да завршеш работа.
Ако палиш/гасиш постојано и поскапа да земеш повеќе или помалку е го имаш пак истиот проблем.[DOUBLEPOST=1481821417][/DOUBLEPOST]
За 20м2 може и 2.5kW да брка работа, макар да јас секогаш препорачувам 3.5kW модел бидејќи за 1000-2000ден повеќе имате 40% поголема моќност.
Одприлика буџет ? Ве прашувам да не ви пишам предлози за скапи ако имате помал буџет или пак буџет клими ако можете да си дозволете поскапи модели.
max 35k
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Пријателчиња, ова е мојот прв пост на форумов, па ако згрешам нешто ни ми замерувајте Имам конкретно прашање, моите имаат инвертер panasonic 3,5kw купен пред 4 години. Оваа година прекина да допли и при чек ја јавува следнава грешка ф97. До сега дадов 100 евра за мајстори и никој од нив не го реши проблемот Има ли асален сервисер, да направи коректна дијагностика во земјава ? Било каков предлог е добредојден
@lucinefer Probaj da kod uvoznika resis kvar a mozes da pokusas da nesto nadjes na ovom sajtu.

http://acerrorcode.com/panasonic-air-conditioner-error-code.html

https://dlc.panasonic-europe-service.com/EUDocs/default.aspx?lang=en&group=475893&subGroup=475910&docType=OI&model=662118
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom