Најекономично греење (затоплување)

Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Аман бе,нема да греам цела куќа.Ми треба за мојата соба 22 квдрати е.Имам Тесла инвертер ама под нулата дува млако и ладно.Сега сакам да ја сменам.
Jas mislam deka ne ti e ispravna klimata, edna obicna on/off klima duva toplo nesto pod nula.
40.000 ka ni tamu ni vamu da e, za hansol ne stiga za lomo previse e, a se sto e izmedju od 30.000-40.000 od brendovite ce bide samo preplateno so isti efekt kako lomoto
Pogledaj go Carrierot https://klimi.mk/product.php?id=216 ako sakas nesto so eurovent
eurovent http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_programme.php?rub=04&srub=01&ssrub=&lg=en&select_prog=AC&select_partic=1900&select_marque=Carrier&select_class=AC1 / A / S / R&select_model=42/38QHC012DS&champ_php=champ_12&retourpage=0&quicksearch=ok&filtre_prog=&filtre_marque=
Jas ja gledav carrierot 2.5ka I nekako na eurovent mi sedi OK http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_programme.php?rub=04&srub=01&ssrub=&lg=en&select_prog=AC&select_partic=1900&select_marque=Carrier&select_class=AC1 / A / S / R&select_model=42/38QHC009DS&champ_php=champ_12&retourpage=0&quicksearch=ok&filtre_prog=&filtre_marque=
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.408
Поени од реакции
22.001
Дојдоа ја заменија надворешната единица и пак еве сега е -2 степени климата си работи не е дефект но наместо топло она дува ладно напати млако и прави дефрост на секои пола саат.Неможам обична соба од 22 квадрати да згреам а ја платив 25 илјади денари.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
@zzoranpetrovic
Tuka sporis ti za Gree deka imale vakvi onakvi kompresori razlicni oznaki zavisno od pazarot I slicno ne bile isti vo Nordic zemjite Gree klimite I ovie kaj nas gi forsiras Midea i Aux kako demek podobri ama kako sto gledam i Fucicu kaj vleznite modeli LLC I LMC e macka vo vreka. .
Zasto je LLCC, LMC macka vo vreka ? Kako ste vi to zakljucili ?
Midea je potpuno ista klasa kao i Gree .Pa to svi znaju.
Jedino sto vi pokusavate da manipulisete i prikazete da je slicna kao Daikin.
Midea saradjuje sa Toshiba pa svi znaju da Toshiba i Midea nisu istu.Midea klime su sasvim OK klime i slicne kao i Gree .[DOUBLEPOST=1481758002][/DOUBLEPOST]
@yamaha10 Ovoj Manipulantov,srbinot sto navodno "retko pisuva" po forumi e onoj Anon301xxx od elitemadzone, go smenil nikot
@Strelec , poceo si da pises holivudske romane.Mozda i film snimis ? Pocela paranoja kod tebe , opusti se vidis da ti ide prodaja, bice zarada i za tebe.
Sve si pomesao i imena i forume .Pocni malo da stices znanje iz prakse jer ti sa foruma sve pogresno protumacis a onda ja moram da te ispravljam i ucim.
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Дојдоа ја заменија надворешната единица и пак еве сега е -2 степени климата си работи не е дефект но наместо топло она дува ладно напати млако и прави дефрост на секои пола саат.Неможам обична соба од 22 квадрати да згреам а ја платив 25 илјади денари.
Znaes ovie majstori sekogas mislat problemot e vo nadvoresnata, ete pobaraj gi nanazad moite maki so greeto change ce vidis deka problemot se resi koga ja zamenia vnatresnata i toa prvin i gi izmenija site senzori vo vnatresnata pa koga vidoja pak ne ja biva ja zamenija cela vnatresna
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@zzoranpetrovic ти се верува ли дека обична он-оф клима Нео на издув има 50с и тоа сега моментално на -2 надвор ??
да ти снимам видео да видиш дека и обично кинеско ѓубре ако е се во ред грее како треба
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Rekordni 60 denari za 24h potrosi changeto na ovie ladni temperaturi i toa vo spalna 16m2. Postaveno e od 18-12h na 25c i ostatokot na vremeto na 20c. Zadadenite temperaturi gi postignuva bez nekoj napor. Cerkickata edna uci tuka prikvecer zatoa go ima toa rabotno vreme i temperatura
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@goran0505 си приметил ли да направи дефрост ?
мојата нема сеуште ни Д од дефрост, капка вода нема пуштено од како е монтирана, сува барут :D
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
@faraon

Po tehnickata specifikacija za Teslata 12 ka se gleda deka ne e mnogu bas dizajnirana za greenje.
Mali imputi nominalni I maksimalni na greenje ima i mnogu mal maksimum na odavanje na toplina.
Za 31 karta ima Lomo 12 LCLH I ima dalecinsko so ifeel koj mnogu pomaga od iskustvo so Hansolot temperatura vo prostorijata da e porealna nakratko kazano so ifeel e podobro greenjeto. za tolku pari jas bi odel so Lomo LCLH tuka kolku sto pametam nikoj se nema pozaleno od nego.

A eve specifikacija za Teslata inverter da vidite kolku e slabo podesena na greenje.

http://tesla.info/wp-content/uploads/2016/08/Tesla-klima-TC32H3-12410IA-spec.pdf
 
Член од
20 јануари 2011
Мислења
52
Поени од реакции
36
Пријателчиња, ова е мојот прв пост на форумов, па ако згрешам нешто ни ми замерувајте Имам конкретно прашање, моите имаат инвертер panasonic 3,5kw купен пред 4 години. Оваа година прекина да допли и при чек ја јавува следнава грешка ф97. До сега дадов 100 евра за мајстори и никој од нив не го реши проблемот Има ли асален сервисер, да направи коректна дијагностика во земјава ? Било каков предлог е добредојден
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Rekordni 60 denari za 24h potrosi changeto na ovie ladni temperaturi i toa vo spalna 16m2. Postaveno e od 18-12h na 25c i ostatokot na vremeto na 20c. Zadadenite temperaturi gi postignuva bez nekoj napor. Cerkickata edna uci tuka prikvecer zatoa go ima toa rabotno vreme i temperatura
10 god star inverter 12ka toshiba so r22 kupen poloven vo italija za 50e sam si go demontirav i sam si go namestiv doma nastaven na 23 stepeni nonstop za soba od 30tina kvadrati trosi 70 den dnevno. Edinstvena maka e so ne moze da zgree plus uste edna soba sega koga e poladno. Koga e preku nula so 70-80 den dnevo gree 50+ m2 znaci nonstop.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
222
Поени од реакции
193
Пријателчиња, ова е мојот прв пост на форумов, па ако згрешам нешто ни ми замерувајте Имам конкретно прашање, моите имаат инвертер panasonic 3,5kw купен пред 4 години. Оваа година прекина да допли и при чек ја јавува следнава грешка ф97. До сега дадов 100 евра за мајстори и никој од нив не го реши проблемот Има ли асален сервисер, да направи коректна дијагностика во земјава ? Било каков предлог е добредојден
Diagnosis display = F97
Abnormality / Protection control = Outdoor compressor overheating protection
Abnormality Judgement = 4 times occurance within 10 minutes
Emergency operation =
Primary location to verify = • Insufficient refrigerant • Compressor

Тука пишува примарно да се провери дали има недостаток на фреон и компресорот.


F97 (high compressor temperature and discharge) –
this issue occurs due to faulty compressors or low gas charge. Repair or replace the compressor and restore ideal gas charge to resolve the problem.
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Дојдоа ја заменија надворешната единица и пак еве сега е -2 степени климата си работи не е дефект но наместо топло она дува ладно напати млако и прави дефрост на секои пола саат.Неможам обична соба од 22 квадрати да згреам а ја платив 25 илјади денари.
Тоа што си ја платил 25к не гарантира квалитет, макар да и цената иако е висока за тој модел сепак се работи за буџет клима. Истата не е со 3.5KW просечна моќност реално туку околу 2.8kW , сепак за просторија од околу 22m2 со основна изолација ( да не фури од секаде би требала да ги загрее.

Има 3 работи кој може се проблем:

1. Дефектна клима - бидејќи ја замениле мала веројатност но сепак внатрешната може да е проблем.
2. Лоша монтажа - не е грешка трета страна да ја провери за секој случај
3. Неправилно користење - од коментарите претходно добивам впечаток дека не ја користиш правилно односно вклучи/исклучи по потреба. Ако не сум грешка и ако вака ја користиш ова ти е грешка, инвертер климите ( па и on/off ) не е препорачливо да се вклучуваат/исклучуваат по потреба, не е исто како шпорет на дрво на пример кое зрачи енергија, клима уредот го затоплува воздухот. Со вклучи/исклучи нема да се затоплиш и ке потрошиш повеќе струја. Мој предлог е да не ја исклучуваш туку намали ја и зголемија температурата по потреба. Кога не си дома на пример или не ја користиш само намали ја на 18-20 степени да одржува некоја ниска температура а да не излади собата комплетно па макар и да не си дома 2-3 дена она нека работи, кога ке си дома само покачи ја температурата колку што тебе ти е пријатно ( 22-27 ). Ова е поради тоа што кога ке излади собата и кога ке ја вклучиш климата ке и треба време додека да постигне температура, за тој период почесто ке влегува во дефрост и ке работи на максимална снага и потрошувачка и додека да се приближи или постигне Т ако ја исклучиш и утре пак ја вклучиш пак почнува одново и никогаш нема да имаш топла просторија. Знај дека и самиот мебел, ѕидови и предмети акумулираат топлина во себе, така ако е ладна просторијата и тие се ладни и им треба време ( читај денови ) додека да акумулираат топлина од топлиот воздух, со вклучи/исклучи тоа никогаш нема да се случи.

Така да мој совет е АКО ја исклучуваш климата остави ја вклучена, пробај барем 1-3 дена не ја гаси ке видеш разлика ( под услов да не е дефект климата и да не фури просторијата )

За тоа дека нема салам клима под 1000-1300 евра е реално смешен коментар, на балканов 80% од продадените клими се под таа сума, ке треба сите да измрзнат. Назад имам коментар дека лично користам вивакс клима од 40к ( за 50м2 цел стан ) па освен бучна надворешна ( што е поради монтажата 90% ) другото е супер и си загрева просторија без никаков проблем. Мене ако ме прашаш пак 40к за 22м2 просторија е голема сума. Ако веќе менуваш GREE LOMO GWH12QC-K3DNB4G од 31к во 22м2 ке шеташ на куси ракави ( под услов да не фури од никаде просторијата и да не ја играш вклучи/исклучи постојано ) и тоа економично стоплен.
 
Последно уредено:

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.408
Поени од реакции
22.001
Тоа што си ја платил 25к не гарантира квалитет, макар да и цената иако е висока за тој модел сепак се работи за буџет клима. Истата не е со 3.5KW просечна моќност реално туку околу 2.8kW , сепак за просторија од околу 22m2 со основна изолација ( да не фури од секаде би требала да ги загрее.

Има 3 работи кој може се проблем:

1. Дефектна клима - бидејќи ја замениле мала веројатност но сепак внатрешната може да е проблем.
2. Лоша монтажа - не е грешка трета страна да ја провери за секој случај
3. Неправилно користење - од коментарите претходно добивам впечаток дека не ја користиш правилно односно вклучи/исклучи по потреба. Ако не сум грешка и ако вака ја користиш ова ти е грешка, инвертер климите ( па и on/off ) не е препорачливо да се вклучуваат/исклучуваат по потреба, не е исто како шпорет на дрво на пример кое зрачи енергија, клима уредот го затоплува воздухот. Со вклучи/исклучи нема да се затоплиш и ке потрошиш повеќе струја. Мој предлог е да не ја исклучуваш туку намали ја и зголемија температурата по потреба. Кога не си дома на пример или не ја користиш само намали ја на 18-20 степени да одржува некоја ниска температура а да не излади собата комплетно па макар и да не си дома 2-3 дена она нека работи, кога ке си дома само покачи ја температурата колку што тебе ти е пријатно ( 22-27 ). Ова е поради тоа што кога ке излади собата и кога ке ја вклучиш климата ке и треба време додека да постигне температура, за тој период почесто ке влегува во дефрост и ке работи на максимална снага и потрошувачка и додека да се приближи или постигне Т ако ја исклучиш и утре пак ја вклучиш пак почнува одново и никогаш нема да имаш топла просторија. Знај дека и самиот мебел, ѕидови и предмети акумулираат топлина во себе, така ако е ладна просторијата и тие се ладни и им треба време ( читај денови ) додека да акумулираат топлина од топлиот воздух, со вклучи/исклучи тоа никогаш нема да се случи.

Така да мој совет е АКО ја исклучуваш климата остави ја вклучена, пробај барем 1-3 дена не ја гаси ке видеш разлика ( под услов да не е дефект климата и да не фури просторијата )

За тоа дека нема салам клима под 1000-1300 евра е реално смешен коментар, на балканов 80% од продадените клими се под таа сума, ке треба сите да измрзнат. Назад имам коментар дека лично користам вивакс клима од 40к ( за 50м2 цел стан ) па освен бучна надворешна ( што е поради монтажата 90% ) другото е супер и си загрева просторија без никаков проблем. Мене ако ме прашаш пак 40к за 22м2 просторија е голема сума. Ако веќе менуваш GREE LOMO GWH12QC-K3DNB4G од 31к во 22м2 ке шеташ на куси ракави ( под услов да не фури од никаде просторијата и да не ја играш вклучи/исклучи постојано ) и тоа економично стоплен.
Каде ги има во која продавница во МК?Од никаде не ми фури добро сум заштитен од таа страна.Приетив кога е -1 дефрост си прави на секој пола саат,не е можно инвертер клима толку често да прави дефрост ..Мене ми е да се стоплам пари не жалам.Во дневната имаме камин на дрва абе бања е кога ке влезам во мојата соба онака ладничко а климата работи по 12 часа на ден.
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
118
Поени од реакции
157
Дечки прва година се греам на ќумбе, земавме гусено и сега од ќумциве за еден месец ми капе црнило ѕидов лом. Не се добро наместени ? Затнато е , време за чистење или?
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Дечки прва година се греам на ќумбе, земавме гусено и сега од ќумциве за еден месец ми капе црнило ѕидов лом. Не се добро наместени ? Затнато е , време за чистење или?
Ne ti e dobro izoliran odzakot, se javuva kondenzacija, i od toa ti crni[DOUBLEPOST=1481802941][/DOUBLEPOST]
Тоа што си ја платил 25к не гарантира квалитет, макар да и цената иако е висока за тој модел сепак се работи за буџет клима. Истата не е со 3.5KW просечна моќност реално туку околу 2.8kW , сепак за просторија од околу 22m2 со основна изолација ( да не фури од секаде би требала да ги загрее.

Има 3 работи кој може се проблем:

1. Дефектна клима - бидејќи ја замениле мала веројатност но сепак внатрешната може да е проблем.
2. Лоша монтажа - не е грешка трета страна да ја провери за секој случај
3. Неправилно користење - од коментарите претходно добивам впечаток дека не ја користиш правилно односно вклучи/исклучи по потреба. Ако не сум грешка и ако вака ја користиш ова ти е грешка, инвертер климите ( па и on/off ) не е препорачливо да се вклучуваат/исклучуваат по потреба, не е исто како шпорет на дрво на пример кое зрачи енергија, клима уредот го затоплува воздухот. Со вклучи/исклучи нема да се затоплиш и ке потрошиш повеќе струја. Мој предлог е да не ја исклучуваш туку намали ја и зголемија температурата по потреба. Кога не си дома на пример или не ја користиш само намали ја на 18-20 степени да одржува некоја ниска температура а да не излади собата комплетно па макар и да не си дома 2-3 дена она нека работи, кога ке си дома само покачи ја температурата колку што тебе ти е пријатно ( 22-27 ). Ова е поради тоа што кога ке излади собата и кога ке ја вклучиш климата ке и треба време додека да постигне температура, за тој период почесто ке влегува во дефрост и ке работи на максимална снага и потрошувачка и додека да се приближи или постигне Т ако ја исклучиш и утре пак ја вклучиш пак почнува одново и никогаш нема да имаш топла просторија. Знај дека и самиот мебел, ѕидови и предмети акумулираат топлина во себе, така ако е ладна просторијата и тие се ладни и им треба време ( читај денови ) додека да акумулираат топлина од топлиот воздух, со вклучи/исклучи тоа никогаш нема да се случи.

Така да мој совет е АКО ја исклучуваш климата остави ја вклучена, пробај барем 1-3 дена не ја гаси ке видеш разлика ( под услов да не е дефект климата и да не фури просторијата )

За тоа дека нема салам клима под 1000-1300 евра е реално смешен коментар, на балканов 80% од продадените клими се под таа сума, ке треба сите да измрзнат. Назад имам коментар дека лично користам вивакс клима од 40к ( за 50м2 цел стан ) па освен бучна надворешна ( што е поради монтажата 90% ) другото е супер и си загрева просторија без никаков проблем. Мене ако ме прашаш пак 40к за 22м2 просторија е голема сума. Ако веќе менуваш GREE LOMO GWH12QC-K3DNB4G од 31к во 22м2 ке шеташ на куси ракави ( под услов да не фури од никаде просторијата и да не ја играш вклучи/исклучи постојано ) и тоа економично стоплен.
Zdravo
Gledam deka imate iskustvo so klimive, ve molam za sovet.
Sakam da zemam klima za 20m2, izolirani so 10ka stiropor 16kg. Sto bi mi preporacale, osven Gree - imam averzija prema niv.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom