Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ona на Гугле??? A vidis CUDO.... ja koga pisam na Gugle drugo iskaca...
https://www.google.com/search?q=GWH12YC-K3NNA1A&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b#q=GWH12YC AMBER&safe=off&start=0
"prvo nauci da guglas posle tresi zeleni u javnost ....da ne se brukas"
(Me teras da se povtaram , vekje go imam napisano ova...za eden drug nepismen)
Pak ke ti pisam... 2 god ili kolku se grees dobro na toa Lomo od 18000btu i uste mani mu baras, daj smenigo u Vivax ili nasto "jace" jebote pa da terame seir
U megjuvreme izmeri izduv ama so slika da vidime na sto ti se zalis[DOUBLEPOST=1479949989][/DOUBLEPOST]
На 30 степени макс е поставена температурата на даљинското и на 3 брзина вентилаторот, на издув покажува 43.4 степени, се јавив и им кажав ми го променат цревото од 1.5м на 3м и сега покажува 50 степени. Првиот пат е мерено на 4 степени денски надворешна температура, а сега на 0 степени со магла ми покажува скоро 50 степени, односно 49.6 степени. Во упатството пишува дека стандард е 5м,7.5м и 8м бакарно црево, односно минимумот е 3м бакарно црево, што би значело за максимални перформанси климата треба да се постави по стандард, незнам дали да им се јавам утре и да им го кажам и тоа. Плус не ми дадоа упатство на македонски, морав на мајка ми да и преведам и секое копче поеднечно да и го објаснам, пофушарско работење од ова има во киргистан, па после сме ние...
ZA makedonsko upatstvo zasto ne ti dale neznam a sigurno ima....a kolku kostaat klimite u Kirgistan sto davaat 50C na izduv stvarno nemam pojma. Ama za upatstvoto ke sredime nekako
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
ZA makedonsko upatstvo zasto ne ti dale neznam a sigurno ima....a kolku kostaat klimite u Kirgistan sto davaat 50C na izduv stvarno nemam pojma. Ama za upatstvoto ke sredime nekako
Како што кажа упатство сигурно има, ама сега не ми треба веќе упатство, средив работа сам, повеќе се нервирам зошто некој не обрнал внимание кога требало, зошто монтажерите не наместиле 3м црево веднаш, а 5м е пропишано како стандард во упатството туку ми наместиле 1.5м. Зошто јас да морам 5 пати да се јавувам и да си ги поместувам плановите за да се намести се како што треба кога сум платил за они тоа да го направат како што е пропишано. Не ме разбирај погрешно убавината е во деталите, посветеноста и вниманието.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
ZA makedonsko upatstvo zasto ne ti dale neznam a sigurno ima....a kolku kostaat klimite u Kirgistan sto davaat 50C na izduv stvarno nemam pojma. Ama za upatstvoto ke sredime nekako
Како ќе му средиш за упатството кога немаш допирна точка со грее?


Sent from my Huawei P9
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Игра улога должината на инсталација од надворешна до внатрешна единица ?
Сега читам.
Кај мене е 2 метри.
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Тоа значи добро чистете по дома па не останува прашина да стигне до клима уредот :).
После 4г. очекував да е хаос внатре. Во секој случај ценет пост и добра основа за споредба.
I da ne zaboravime kakov vozduh konzumirame nie i klimite nasi tuka vo skopje a kakov yamaha vo gevgelija...
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Игра улога должината на инсталација од надворешна до внатрешна единица ?
Сега читам.
Кај мене е 2 метри.
Прочитај во упатството се пишува како се монтира, какво црево, колку ФИ, на колку метри црево колку фреон се додава, и ке гледаш стандардот да се исполни за максимални и оптимални перформанси.
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
На 30 степени макс е поставена температурата на даљинското и на 3 брзина вентилаторот....
Ако не сум грешка некој непишан стандард е да се мери на најбавна брзина бидејќи има разлика и самата брзина. Може да пробаш на 1ва брзина колку ке извади Т
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Ако не сум грешка некој непишан стандард е да се мери на најбавна брзина бидејќи има разлика и самата брзина. Може да пробаш на 1ва брзина колку ке извади Т
ако во 3-та вади 50 на издув, во прва би требало на кај 60 да оди што е mission impossible :D
колку за споредба Change на 3-та од 4 брзини вади 42-43с на издув со 70-80% од снагата, на 100% да залети компресорот не верувам повеќе од 45-46 да дава
во прва може и над 50 не ми е ништо чудно ама џабе кога не може да загрее како што треба брзо и економично
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
ако во 3-та вади 50 на издув, во прва би требало на кај 60 да оди што е mission impossible :D
колку за споредба Change на 3-та од 4 брзини вади 42-43с на издув со 70-80% од снагата, на 100% да залети компресорот не верувам повеќе од 45-46 да дава
во прва може и над 50 не ми е ништо чудно ама џабе кога не може да загрее како што треба брзо и економично
1ва се зема како основа за споредба, бидејќи 3та кај тебе и 3та кај мене не е иста, и 1ва нема да е иста ама 1ва обично се со најмала разлика, така ако правеме споредба најдобро е на најниска брзина за да имаме резултати базирани на што е можно помалку разлики.
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Ако не сум грешка некој непишан стандард е да се мери на најбавна брзина бидејќи има разлика и самата брзина. Може да пробаш на 1ва брзина колку ке извади Т
Моментално го немам термометарот за да измерам, ама кола не се мери колку иде во прва брзина, истото важи и за компјутер го пушташ на стрес тест кој што ги вади максималните перформанси на секоја компонента и потоа гледаш дали системот ке прегрее или не. Мерењето во прва брзина не е валидно бидејки значи дека топлиот воздух повеќе ќе се задржува во климата и ке испушта потопол воздух, ама само на пола метар од климата, додека во 3 брзина топлиот воздух ке се шири низ целата просторија. Правилото би било загреваш на максимум до одредена температура и потоа одржуваш температура во прва брзина, економик драјв ;)
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
255
Поени од реакции
237
ај ако може некој да ми каже за радијатор на масло, маслен радијатор, електричен радијатор дали треба да се однесе на сервис за да се полни со масло еднаш годишно... извинете вака ама немам ни број од сервисер и мака ми е да не пукне и да истура масло... недај боже да прегори некого ... значи плиизз за одговор..

VIVAX HOME маслен радијатор OH-112503F за ваков радијатор станува збор...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
ај ако може некој да ми каже за радијатор на масло, маслен радијатор, електричен радијатор дали треба да се однесе на сервис за да се полни со масло еднаш годишно... извинете вака ама немам ни број од сервисер и мака ми е да не пукне и да истура масло... недај боже да прегори некого ... значи плиизз за одговор..

VIVAX HOME маслен радијатор OH-112503F за ваков радијатор станува збор...
Eve go upatstvoto, mislam deka ne treba da se dopolnuva osven ako ne ti tecelo ulje...imas spisok so ovlasteni servisi tuka pa prasaj gi.
 
Последно уредено:

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
Друштво има некоја добра клима инвертер до 23.000 денари?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom