Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.980
@Strelec mislam deka definitvno go upropasti forumot na site mozni, a bogami i na nevozmozni nacini. Nekoj veke mnogu ubavo te sovetuva deka moze da bides kompetenten da komentiras SAMO I SAMO za klimata koja ja koristis i nisto poveke.
3 godini sum na forumot, bev resen da kupam inverter za greenje, probav da dobijam nekoi soveti i mislenja od nekoj koj koristi takvi klimi, no za zal ako ne bea nekoi nadvoresni forumi po se izgleda debelo ke se zeznav. Otkako go kupiv prviot inverter probav da spodelam iskustva od rabotenjeto no osven sopki i omalovazuvanja od clenovi kako gore spomnatiot, ne naidov na sredina koja ke go ceni toa sto se obidov da pomognam. Posle godina ipol kupiv i drug inverter i pak spodeliv iskustva i so nego, situacijata identicna kako prviot pat.
Edna preporaka za site idni korisnici na klimi, od tuka nema nisto da naucite, specifikaciite so koi tuka se bombardira ne se nisto, samo brojki na hartija, nekoi se tocni, poveketo ne se (odgovorno tvrdam), toa e samo lepak za gluvci na koj se fakat naivnite, barajte iscrpni odgovori i debati na drugi forumi od vistinski korisnici, luge koi gi imaat i spodeluvaat iskustva.
Tuka na ovoj forum do sega nemam procitano podobro napisan post. Sekoja cest.
Ova kazanoto pogore treba sekoj da go ima vo glava ako saka da napise nesto od koe i drugite ce imaat korist. Edinstveno vaka ce si pomogneme edni na drugi. Vece dolgo vreme tuka se lee otrov na site strani, se navreduvaat licnosti bez nikakov respekt, se koristi seljacki vokabular, se so cel da se prikazuvanjvo nekoe drugo svetlo, deka se znae, deka naseto e najdobro, deka mojot e POGOLEM...... Nestrucni ludje delat tehnicki soveti, nesto sto nekade pogresno go cule ili razbrale ovde se plasira kako znaenje ili vistina, za da na krajot prosecniot citatel ne znae komu i na sto da mu veruva.
Moj sovet za site sto se zbuneti e SAMO da gi citaat iskustvata na ludjeto sto zborat za konkreten model na klima, normalno potkrepeno so osnovni podatoci za objektot (kvadratura, izolacija, orientacija, sprat, stan, kuca, visocina na plafon.....). Edinstveno taka ce si pomognete sebesi i nema da gi zemate za ozbilno ovie glasnogovornici na poedini firmi, koj pocnuvaat da stanuvaat BEZOBRAZNI, bidejci nekoj gi stiti i stoi zad niv, pa mozat da pisuvaat sto sakaat i kako sakaat. Vokabularot koj ovde se koristi go nema na nitu eden forum koj jas sum go pratel dosega, za eden edinstven nevkusen zbor ili navreda se dobiva vremeno banuvanje, ako se povtori trajno se otstranuva. Ova sto ovde se slucuva neka im sluzi na cest na sopstvenicite na forumov.
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2015
Мислења
84
Поени од реакции
82
Би сакал да прашам, доколку некој има инфо, која е цената на GREE U-Crown во МК ?
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Мислење за климите za 35m2 или дадете предлог за цена до 50000-60000ден?
GREE LOMO GWH18QD-K3DNA1G
Daikin FTXB50C/RXB50C
PANASONIC CS-UE18RKE
Споредуваш кинез, со јапанци! Даикин е самиот врв во климатизацујата, со 5-6 бренда (и тие јапонски) најдобрите топлотни пумпи на Свет, другиот јапонски бренд во опцијата што ја имаш е Панасоник, кој беше втора лига во климатизацијата се до лани кога го купи (превзеде) делот на Sanyo за топлински пумпи, кој исто така беше врв во климатизацијата и греењето.
Е сега ќе те убедуваат дека и Gree е Daikin, дека заедно развивале компресори во Ланда.... (што се манда у ладна вода!?).... и тн и тн и дека е сличен па прочитавме и подобар од Daikin... е сега за Low Budget клиенти и навистина развиваат клими и со Gree за посиромашната целна група.... и со тоа го земаа најголемиот колач од оваа бранша (кинескиот пазар им троши 80-90% индискиот такуѓере и сега јасно ти е зошто ... На времето најтиражен весник во светот беше Жен Мин Жибао, глумец со најголем број фанови во Свет беше Бата Живојиновиќ (затоа што беше најпопуларен во Кина)... денес е некоја Индиска глумица, на која овие денешниве холивудски можат вода да и носат по број на фанови, дури и по заработка! Но тоа (тиражот) како и за климите и инвертерите никако не значи дека се најдобри или дека по квалитетот се доближени до јапонците, од кои некои модели и можеби се склопуваат во Кина, но тоа го прават по нивни стандарди на работа нивни инженери, најнова технологија, контрола и слично (Исто како што го прави и Мерцедес или незнам кој) високи стандарди...а не се прават у гаража или у хангар некој вон европски или УСА стандарди, макар и да е со јапонска технологија такво едно производство но се разбира со застарено... Види не велам дека Кинезите еден ден нема да развијат нешто и за лична потрошувачка, како што за престиж развиваат вселенсли програми, оружје и тн и тн... но до ден денешен немаат ниеден производ за лична потрошувачка кој е приближно сличен на европскиот јапонскиот или американскиот стандард па ниту во климатизацијата или ајде имаат еден бренд од мобилните телефони кој само се приближи....
Тие вообичаено само копираат и ден денес го прават тоа Еве ти еден пример..
Кинески Хамер A black Dongfeng ‘Hummer’ police car in China

...

и амерички Хамер...

ама кинескиот коштал 50,000$ помалку, а бе види, кошта, ама каде ќе те извози кинескиот, каде америчкиот, колку ќе те трае кинескиот, колку америчкиот, колку си сигурен во кинескиот (колку звезди на креш тест има, а колку америчкиот)...
Или појди од себе... кои патики би ги купил? Кинеските во Runners кои чинат 2200,,,2,300 денари или Reebok на 50 метри во ГТЦ кои чинат 2800 или 3,000 или Nike нешто поскапи кои веројатно пак се направени во Кина или Малезија???
Да се вратам на темата, за 1,000 Евра буџет сигурно имаш подобар квалитет од кинезот во јапонските брендови што ги спомна или за некоја иљадарка повеќе исто од врвниот бренд во климатизацијата и затоплувањето Mitsubishi....
знаеш не е се во тежината на надворешната, колку чила фреон имал колку ЦОП колку воздух у саат 800-900м3... иако се многу битни и тие податоци, но најбитен е квалитетот на производот! Колку тој производ од својата употребна вредност ќе губи со текот на годините, колку кварови ќе имаш, колку години ќе те служи.... сите губат на употребната вредност те на квалитетот со тек на годините, јапонските најмалку, сите се расипуваат, само не јапонските... или ова беше реклама за Toyota (сеедно) голема вистина! Јапонските брендови се докажани со квалитет и се стари по 50-100 години! Кинеските 50-100 месеци... па сеа ти види!
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Би сакал да прашам, доколку некој има инфо, која е цената на GREE U-Crown во МК ?
Za najtocna cena javise vo Greemak toa ti e najsigurno a ako si od Skopje odi vo salonot ke go vidis I kompresorot sto se vgraduva vo Ucrown a i vo zivo ke si ja vidis vnatresnata mnogu dobro odlicno e napravena I odlicno izgleda pred se.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Ona sto go imase objaveno @GT1 za Hansolot se pokaza tocno...Na 22c zadadena T nadvoresna okulu 10C eve so kolku raboti klimata...PS Spodeluvam samo dosegasno iskustvoПрегледај го приврзокот 157430
A mene me obvinija deka sijalica sum merel a.ne Gree Hansolot
I deka sum pagal vo nesvest ne mozela Gree da trosi tolku malku moralo da e Toshiba zosto imala tradicija I visoka cena pred se.
Ova e dokaz za odlicna rabota I kvalitet na Gree Hansolot od drug korisnik.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Gospodinot od kogo na vremeto i jas ucev, vo edno minato vreme go pisuvase ova:

Po mene voopsto ne treba nitu da se citaat slavopojkite na trgovcite.
Edinstven kriterium e GOLEMINATA NA NADVORESNATA i VNATRESNATA EDINICA, a toa znaci kolicina na freon, dali e izmenuvacot dvoreden ili troreden i tezinite na edinicite. Za ilustracija 12000 BTU klima MORA da ima 1.3 kg freon ako sakate da se zagreete na -10 C, nadvoresnata da e preku 40 kg, bidejci kompresorot e 10-12 kg tezok, kutijata sigurno 5-6 kg , nekolku kilogrami se risiverot za freon i separatorot za ulje, toa sto ostanuva e BAKAR koj edinstveno pomaga tuka za izmena za toplina ....
Uste nesto klimata MORA da ima elektricno upravuvan ekspanzionen ventil za da moze uspesno da se spravi so niski temperaturi, a sekogas po pravilo ovoj ventil ODI so POVECE FREON vo sistemot.
Znaci stavete vo glavite koi kriteriumi se vazni:
-kol. na freon
-golemina i tezina na edinicite
- ekspanzionen elektricen ventil
- poveceredni izmenuvaci
Klima snabdena so ova SIGURNO ce ja vrsi svojata rabota na niski temperaturi.
Ne e loso da ima uste:
-dvoen rotacionen kompresor
-greaci na tacnata i kompresorot
- protok na vozduh najmalku od 650 m3/h
Ili pa ova
Znaci sepak tresla se gora rodio se mis.
707 e + montaza 60 e = 770 e = 48000 = PREMNOGU
Tuka prestanuva da me interesira, mislam deka Hansolot na GREE e za celo kopje nad ovaa klima...
Za da posle (pretpostavete od koi pricini) pocna da pljuka protiv Gree, trola deka Hansol e vakov takov necini pa duri i si go zavrti stavot za 360 stepeni pa pocna na drugi da preporacuva klimi koi se so skroz obratna izvedba i daleku od prethodnoto negovo napisano za golemina na edinica izmenuvaci i freon.
Od ovie tri sekako TOSHIBATA e izbor br.1. SAMSUNG-ot i LG-to se deklarirani samo do -10 C i za tie pari se apsolutno vo aut.
Mene mi izgleda kako da ce e premalku za prostorija od 30m2x3m visocina=90m3 da se zagree dobro so klima od 3,5Kw, no ako se raboti za dobra izolacija, orientacija jug-istok, a TOSHIBATA e 13000Btu, ne 12000Btu, verojatno ce zadovoli.
Edinstvena "mana" na TOSHIBATA e po obicaj vo Makedonija previsokata cena, vo Bugarija e okolu 600 e ........
Pobogu, zasto vakva promena na stav ?....da si zborel netocno prviot pat ke sum bil zeznat i jas ama moite edinici site se gabaritno golemi, imaa golemi izmenuvaci i tezini, golem kompresor najcesto twin i retko pravat defrost i great odlicno. Taka da mozam da zaklucam deka preporakata za mala edinica so mala kolicina freon e lazgata so opaska, a naveduvanje luge na takov pat bez materijalen interes vo seto toa e mnogu naivno rezoniranjei, dileri na klimi ili plateni pisuvaci kako i da e povkjemina gi ima tuka iako topkata samo na mene se prefrla. Dali tebe ti se zgadilo od reklamiranje na Gree ili ne e edna rabota, no koga preporacuvas nesto sto mnogu dobro i sam znaes deka slabo ke gree na ladno e vekje INTERES !.

Taka da Zlaten, kolku i da go koristis momentot sto lugeto sto citaat ovde prvo nerazbiraat, a vtoro neznaat da prebaruvaat po temava i da najdat kvalitetna informacija prestani da lovis u matno i so slavopojki naveduvas luge da gi dadat parite za nesto sto na niski temperaturi nema da gi zagree kvalitetno za parite sto gi dale.
Ja barem nekrijam deka sum za Gree posto se vodam po tvojot prvocitiran post za golemi izmenuvaci, kolicini na freon i slicno i sekogas poprvo ke bidam za takva edinica so bilo kakva marka da e zalepena na nea.
Za napadite vrz mene i pravenje cenzura na temava-samo korisnicki iskustva:
Koe korisnicko iskustvo pa ti imas kazano na temava? Pa ti i nemas inverter kolku sto znaeme, imas Fonko On/Off koja ja nemame ni videno.....so tvoite drugarcinja Lithium Achtung bob000 site da se soberete zaedno nemate 1 klima pokazano a vo sekoj nivni i tvoj post ili sum spomnat jas ili Gree....sto bre na niv ne im sugeriras da se drzat do korisnicko iskustvo i ne trolaat na temava?
Da pokazete merenja, temperaturi na izduv, vnatresna T i slicno pa da go barate toa od drugite....pak ke povtoram, lovite u matno i manipulirate so lugeto.

A @gigovit na temava ima 2 korisnicki iskustva, i dvete mu se bez slika, bez merac, bez nisto....toa li e bre iskustvo za klima ?
Pa togas i ja imam 2 Nokrii i 5Mitsu doma ako se vazi iskustvo na zimi majka :)
Realnosta i vistinata e deka na vas vi smeta Gree!, pa koga nemozete protiv niv Strelec vi e kriv, koga Strelec ke vi vrati so argumenti i ve zakjutka togas Temava ne vi cini i najsrekjni ke bidete da se ukine. Vas vi smeta sto se pokazuvaat informacii ili tehnicka dokumentacija za vasite klimi posto od niv se gleda kolku cenata im e opravdana.
A rezultatot na vaseto trolanje vekje i se gleda, tie sto nezemale Gree pa i najeftiniot model vie srekjni i radosni, ama tie istite ne otisle da zemat nitu Daikin nitu Toshiba tuku kupile nesto pak kinesko po marketive za 25-30000 a zimava ke se pokaze kolku ste gi navele na prav pat !
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ova sto ovde se slucuva neka im sluzi na cest na sopstvenicite na forumov.
Што е тоа што се случува на форумов?

Сакаш да ти кажам што се случува?

Некој си ги брани и фали своите клими, што е нормално.

Неколку други фирми, исто така си ги бранат и фалат своите фирми, што е исто така нормално.

Неколкуте други фирми, се нервираат поради една фирма, и цело време ја напаѓаат, дека наводно тие клими не чинеле и дека нивните се најдобри. На секој пост каде се спомнуваат климите на една фирма, улетуваат со провокации. Океј, ај да кажеме дека и тоа е нормално, до некаде, иако иде веќе накај сељачки.

После, им смета и плачеа што едната фирма си купила банер и се рекламирала на форумов. Иако и тие можат, како и секоја фирма да си купат банер на форумов. Ама не им се даваат пари за реклама. Полесно и поефтино е да се плука на темава, а и да се кенка дека некој бил пристрасен.

Еден ден им текнува и тие да побараат понуда за рекламирање и нудат компензација. Добиваат понуда за рекламирање како и секоја заинтересирана фирма. Не им се даваат пари, прашуваат дали може компензација. Компензација не може, одбиена.

Продолжуваат да кенкаат на темава, да ја напаѓаат едната фирма што била присутна темава. Од фрустрации, спомнуваат пак сопственици на форумов.

Последен пат ќе го објаснам ова: Дискутирајте слободно, фаворизирајте си ги вашите производи, нудете им аргументирани совети на потенцијалните купувачи, не се сељачете со напади и провокации против конкуренција. Толку од опомени, на наредни провокации следат перманентни банови.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.980
@Strelec
Covece!!!!!!!!!!!!! Citas li ti sto pisuvas?????? Znaci stanav diler na TOSHIBA (erlija neka e da se fati nekoj dinar za pivo i cigari-i ako ostaviv tutun), zatoa sto tvrdam deka vo Makedonija e preskapa!!!!!!!!!!!!!!??????????? Ova mi lici na vassiot seljacki marketing so GREE.
Zosto sum go promenil stavot? Zatoa sto svativ deka nesto natprosecni klimi kako GREE se velicaat ovde kako ikoni, od edna strana, od druga strana, mi smeta koga nekoj samo ja pa ja ti tutka pod nos edno te isto, stava grafikoni, gi zema zdravo za gotovo i pri toa ima krajno bezobrazen odnos i recnik. Ti prodolzisi so rabotata kade sto si zastanal, eve sezonava e pred vrata.
A mene pak ce te zamolam uste ednas da ne me citiras i spomnuvas, bidejci jas nekako uspevam da se vozdrzam da ne go pravam so tvoite postovi.
Na granica sum da ne ucestvuvam vece tuka poradi nervoza sto ja stvaraat par likovi, zosto ne mozeme da diskutirame bez navredi i respekt?
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
@Strelec
Covece!!!!!!!!!!!!! Citas li ti sto pisuvas?????? Znaci stanav diler na TOSHIBA (erlija neka e da se fati nekoj dinar za pivo i cigari-i ako ostaviv tutun), zatoa sto tvrdam deka vo Makedonija e preskapa!!!!!!!!!!!!!!??????????? Ova mi lici na vassiot seljacki marketing so GREE.
Предупредив дека на наредни провокации следат банови.

Баниран перманентно.

@Streleczosto ne mozeme da diskutirame bez navredi i respekt?
Појма немам, постави си го прашањето прв сам на себе.
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Што е тоа што се случува на форумов?

Сакаш да ти кажам што се случува?

Некој си ги брани и фали своите клими, што е нормално.

Неколку други фирми, исто така си ги бранат и фалат своите фирми, што е исто така нормално.

Неколкуте други фирми, се нервираат поради една фирма, и цело време ја напаѓаат, дека наводно тие клими не чинеле и дека нивните се најдобри. На секој пост каде се спомнуваат климите на една фирма, улетуваат со провокации. Океј, ај да кажеме дека и тоа е нормално, до некаде, иако иде веќе накај сељачки.

После, им смета и плачеа што едната фирма си купила банер и се рекламирала на форумов. Иако и тие можат, како и секоја фирма да си купат банер на форумов. Ама не им се даваат пари за реклама. Полесно и поефтино е да се плука на темава, а и да се кенка дека некој бил пристрасен.

Еден ден им текнува и тие да побараат понуда за рекламирање и нудат компензација. Добиваат понуда за рекламирање како и секоја заинтересирана фирма. Не им се даваат пари, прашуваат дали може компензација. Компензација не може, одбиена.

Продолжуваат да кенкаат на темава, да ја напаѓаат едната фирма што била присутна темава. Од фрустрации, спомнуваат пак сопственици на форумов.

Последен пат ќе го објаснам ова: Дискутирајте слободно, фаворизирајте си ги вашите производи, нудете им аргументирани совети на потенцијалните купувачи, не се сељачете со напади и провокации против конкуренција. Толку од опомени, на наредни провокации следат перманентни банови.
OOO gospodine Misticen, pa kade si ti, tolku mnogu te povikuvavme ko dozd vo Sahara, ama ti se pojavuvas samo koga ke mu dojde jajceto na gazot na strelceto. Ako vi plaka da se reklamira kaj vas,treba da vi doplati za opcija - vreganje na drugi clenovi? Pa malce bese toj, pa kreiravte profil klimi.mk a? Evtini ste i providni, isto kako klimite sto gi reklamirate :))))) Bujrum, cela ekipa, ke ja vidite mojata inverter klima i pravete i biopsija, ke ve nagostam kako sto treba, a posle ke ideme kaj ostanatite vasi "neprijateli", i samo taka pacienton ke se uveri koj se gree na drva,a koj na klima (zborot gree ne e vo kontekst na vasata firma, da ne ve mava tahikardija odma)
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
Деновиве првпат ја пуштивме климата за греење. Ме интересира дали е нормално на климата да и требаат околу 5 минути за да почне да дува или веднаш треба да почне? Моделот е Gree Lomo inverter
 

Kajgana Shop

На врв Bottom