Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@Strelec

Ako tebe nesto interesuje ti pitaj.Nemoj da ucis i stices znanje po Bugarskim forumima.Realnost je drugacija od foruma.
Pa sto ne mu napises na coekot ko te prasuva, ona istoto sto i na srpskiot forum go imas napisano(ne bugarskiot) , a i na bugarskiot vala ima sto da se procita :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Член од
3 октомври 2014
Мислења
29
Поени од реакции
15
Добро бе луѓе, дојдов тука за совет, а читам само препукавање... барем да се обидеше некој добронамерно да каже нешто и да ми помогне.. откако ќе купам клима, која и да е, секој ќе рече требаше ова да земеш, требаше она да направиш... сега никој ништо.... војна
Стварно не знам што да кажам....
Благодарам на сите
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Da da,zatoa od gree podaleku ne mrdna
Незнам што ви смета што имам предложено GREE модел.
Имаме само 5 мислења на форумов и еден предлог до сега. Како заклучи дека од GREE не мрднавме ?
Па и еве да форсираме GREE, што им фали? Не ја сваќам поентата.
Ниту лажеме ниту се криеме. Отвори го сајтот ке видеш многу бреднови на клими кои ги нудеме. Имаш контакт страна каде се пишани податоци за фирма со контакт телефон. Не го сваќам делењето на наши и ваши според тоа што сме понудиле во конкретен случај.
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Добро бе луѓе, дојдов тука за совет, а читам само препукавање... барем да се обидеше некој добронамерно да каже нешто и да ми помогне.. откако ќе купам клима, која и да е, секој ќе рече требаше ова да земеш, требаше она да направиш... сега никој ништо.... војна
Стварно не знам што да кажам....
Благодарам на сите
Не би сакал да бидам нападен но само едно прашање дали го имаш видено следниов модел:
https://klimi.mk/product.php?id=106
Треба да стигне нова количина некаде Октомври месец мислам дека никаде го нема во МК. Вака на лист хартија има подобри спецификации од DAIKIN а поефтин е.
Пак да напоменам верувам во квалитетот на DAIKIN но немам искуство со моделите на DAIKIN кои ги наведе.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Pa sto ne mu napises na coekot ko te prasuva, ona istoto sto i na srpskiot forum go imas napisano(ne bugarskiot) , a i na bugarskiot vala ima sto da se procita :)
Naravno da ja trebam da napisem a ne ti.Ja pisem iz iskustva i mog znanja .Ja nisam manipulator i jer meni ni u dzep ni iz dzepa.
Daikin RXB 35 C je dobra klima za neki manji prostor gde toplotni gubici nisu veliki.Ti ne mozes da ocekujes od klime koja je ulazni model Daikina neke velike kolicine toplote.Racunaj da mozes na temperaturama ispod - 7 C do nekih 2 - 2.5 kw toplote.Na osnovu procene svojih toplotnih gubitaka ti sam proceni.Vazno je da klima radi i na - 19 C , to je provereno u realnim uslovima rada.
Od losih strana mozes da ocekujes ustedu u izradi i povremenom zvuku vanjske jedinice u odredjenom broju obrtaja kompresora.Resava se tako sto se nagib vanjske jedinice koriguje.
To je klasicna prica gde se vrsi usteda u izradi ali to je odgovor Daikina na pojavu Kineskih uredjaja i Kineske filozofije proizvodnje na kilo.[DOUBLEPOST=1474927046][/DOUBLEPOST]
@zzoranpetrovic
Fino te pita covek odgovori mu, sta se stidis svojih iskustava....zajebo si prijatelja nemoj da nosis dvojicu na dusi :)
A ti mislis da ja necu da napisem ? Gde zuris tek sam stigao.[DOUBLEPOST=1474927291][/DOUBLEPOST]
Добро бе луѓе, дојдов тука за совет, а читам само препукавање... барем да се обидеше некој добронамерно да каже нешто и да ми помогне.. откако ќе купам клима, која и да е, секој ќе рече требаше ова да земеш, требаше она да направиш... сега никој ништо.... војна
Стварно не знам што да кажам....
Благодарам на сите
Ne mozes od ovog manipulatora @Strelec da dodjes do reci.Ovi iz marketinga nasli pogresnog coveka.
Solidna klima za taj novac.Koja je tvoja povrsina za grejanje ?
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Добро бе луѓе, дојдов тука за совет, а читам само препукавање... барем да се обидеше некој добронамерно да каже нешто и да ми помогне.. откако ќе купам клима, која и да е, секој ќе рече требаше ова да земеш, требаше она да направиш... сега никој ништо.... војна
Стварно не знам што да кажам....
Благодарам на сите
Незнам што ви смета што имам предложено GREE модел.
Имаме само 5 мислења на форумов и еден предлог до сега. Како заклучи дека од GREE не мрднавме ?
Па и еве да форсираме GREE, што им фали? Не ја сваќам поентата.
Ниту лажеме ниту се криеме. Отвори го сајтот ке видеш многу бреднови на клими кои ги нудеме. Имаш контакт страна каде се пишани податоци за фирма со контакт телефон. Не го сваќам делењето на наши и ваши според тоа што сме понудиле во конкретен случај.
Stom pocinjas so muabetot gree bolja od daikin,jasna e rabotava. Otvaras sajt klimi.mk,a nemas pojma za niedna druga firma osven za kineskava a? Vtora faza e rasfrlanje so dijagramite i COP ovite?
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Добро бе луѓе, дојдов тука за совет, а читам само препукавање... барем да се обидеше некој добронамерно да каже нешто и да ми помогне.. откако ќе купам клима, која и да е, секој ќе рече требаше ова да земеш, требаше она да направиш... сега никој ништо.... војна
Стварно не знам што да кажам....
Благодарам на сите
Drugarce,sto sakas da doznaes tuka? Dali hansol e bolje od lomo?
Jas ke ti kazam realno,ako sakas klima evtina koja ke ti brka rabota nekoe vreme,zemi si od kineskite,a ako sakas trajno da go resis problemot ke si ides kaj japancite. Sto ke platis toa i ke imas. Za se e taka,pocnuvajki od klimi,bela tehnika,koli,motori...
A na komercijalistive od gree da im dadam idea da ufrlat i botovi koi ke prasuvaat,a ne samo "objektivno" ke sugeriraat i odgovaraat (ne mora da mi dadete %, imam jas drugi primanja)
 
Член од
3 октомври 2014
Мислења
29
Поени од реакции
15
@Kurto Znaci da zemam Daikin od modelite koi gi napisav pogore duri iako ete, velat deka tropa nadvoresna edinica, duva ladno itn itn..?[DOUBLEPOST=1474927998][/DOUBLEPOST]
Ako klimu pogresno dimenzionises a posebno jeftine klime imaces problem sa defrost-om.Bice cesto odmrzavanje.
Ok, ama klimata e za preoden period, koga nadvor ne e minus 10 stepeni. Ako ne e Daikin, daj preporaka za drug model so priblizna cena, denovive moram da zemam
 

Kajgana Shop

На врв Bottom