Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Vo linkot sto go stavi imaat pisano samo pozitivni raboti za PPB, nigde ne stoi deka e poslab od PPA. Toa se gleda na eurovent, koj znam deka ednas go postirase i se sekavam deka ne e bas mala razlika vo jacinata na PPA (pojak) i PPB.
Toa se reklamni flaeri normalno deka ke ja falat novata serija, sve zavisi kako go citas ;)
Pogolema toplina dava PPA modelot so nesto minimalno pomal COP na -7, na -15 ic ne go glej COPot posto 800W poveke tolina dava PPA pa i COPot e normalno pomal.
PPA-PPB.jpg
PPA 1650gr freon, 45Kg tezina, kompresor Hitachi JU1015DA
PPB 1250gr freon, 40Kg tezina, kompresor Panasonic 5RS132ZAD21
Po ova sto Hitachi go ima na linkot napisano za JU/VU modelite na kompresori se raboti za twin kompresori i doubleaccel sto u prevod znaci two-stage, eve tuka ima napis za toa double accel..
ERP datasheet za Average/Warm/Cold cliamate od Hitachi u atach, i fino se gleda koja od dvete kolkava toplina vadi na odredeni Tnadvoresni.[DOUBLEPOST=1448985788][/DOUBLEPOST]
Здраво на сите,пред неколку дена купив инвертер клима уред carrier ,3.5kw.
Нормално,сега клима уредот го користам само за греење.Ме интересира мислење дали е подобро да не се гаси навечер и да се намести пример помала температура(која?) а преку ден да си работи нормално .И уште едно прашање,вчера денес кога е малку поладно додека работи вода воопшто и да не капи(пред тоа течеше од надворешната единица) а сега на одприлика еден сат време оди во defrost mode и додека е во тој режим.10тина минути во тоа време течи вода надвор како да врни.:) Ме интересира дали е тоа во ред и дали е нормален начин на работа.
Za da istece tolku mnogu voda kako sto kazuvas nadvoresniot izmenuvac treba da e celiot pobelen od mraz. Koga e povlazno nadvor pocesto moze da defrostira. Na saat vreme (pred da napravi nov defrost) izlezi i zirni go dali ima mraz nafateno, potoa zemi namali ja temperaturata pa proveri na sledniot saat dali pak fakja mraz, i sve taka dur ne ti se izgubi mrazot i oddolzi periodot na defrost. Nenapisa na koja temperatura ti e podesena, pretpostavuvam na mnogu i ja siluvas zaradi sto i ti fakja mraz.
Ova e ednata pretpostavka za cest defrost, toa e Carrier neli dobra marka i netreba da se odnesuva taka.
Drugata ke bide ovaa sto @tzlatko ja objasni posto slicno se ponasaat i mideite pri greenje so cesti defrosti i mnogu voda.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
11 октомври 2007
Мислења
49
Поени од реакции
7
Toa se reklamni flaeri normalno deka ke ja falat novata serija, sve zavisi kako go citas ;)
Pogolema toplina dava PPA modelot so nesto minimalno pomal COP na -7, na -15 ic ne go glej COPot posto 800W poveke tolina dava PPA pa i COPot e normalno pomal.
Прегледај го приврзокот 133935
PPA 1650gr freon, 45Kg tezina, kompresor Hitachi JU1015DA
PPB 1250gr freon, 40Kg tezina, kompresor Panasonic 5RS132ZAD21
Po ova sto Hitachi go ima na linkot napisano za JU/VU modelite na kompresori se raboti za twin kompresori i doubleaccel sto u prevod znaci two-stage, eve tuka ima napis za toa double accel..
ERP datasheet za Average/Warm/Cold cliamate od Hitachi u atach, i fino se gleda koja od dvete kolkava toplina vadi na odredeni Tnadvoresni.[DOUBLEPOST=1448985788][/DOUBLEPOST]
Za da istece tolku mnogu voda kako sto kazuvas nadvoresniot izmenuvac treba da e celiot pobelen od mraz. Koga e povlazno nadvor pocesto moze da defrostira. Na saat vreme (pred da napravi nov defrost) izlezi i zirni go dali ima mraz nafateno, potoa zemi namali ja temperaturata pa proveri na sledniot saat dali pak fakja mraz, i sve taka dur ne ti se izgubi mrazot i oddolzi periodot na defrost. Nenapisa na koja temperatura ti e podesena, pretpostavuvam na mnogu i ja siluvas zaradi sto i ti fakja mraz.
Ova e ednata pretpostavka za cest defrost, toa e Carrier neli dobra marka i netreba da se odnesuva taka.
Drugata ke bide ovaa sto @tzlatko ja objasni posto slicno se ponasaat i mideite pri greenje so cesti defrosti i mnogu voda.
Најпрвин благодарам за одговорот,денес дојде до промена,имено два дена пред да почни да прави како што опишав погоре навечер ја исклучував,синоќа ја оставив да работи на 19 степени,денес во текот на денот е постојано на 25 и нема ниту еднаш досега направено дифрост(иста температура беше 25 и кога правеше дифрост а и прилично иста температура е и надвор)
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Ovie namaluvanja na temperatura na rabota navecer me bunat uste od sam start, veke 3 godini. Eve sega se spomna povtorno, pa aj da vidam sto ke kazete.
Od 25 stepeni podesena preku den, se namaluva na 19 i klimata prodolzuva da raboti?????
I da ne e tolkavo namaluvanjeto, i da e primer od 23 preku den na 20 navecer, me buni.

Kaj mene vakva e situacijata, namestena na 23 da raboti cel den, bez iFeel e mnogu konstantna rabotata i nema golemi fluktuacii na izduvot koj e mlak (za razlika so iFeel koga imase toplo-ladno periodi). Seuste nema fateno stud, sreka nasa ne trosime mnogu na greenje, pa seuste ja gasam navecer.
Na nadvoresni temperaturi od 10+ stepeni iskluciva pa i treba okolu saat vreme (grubo) da ukluci povtorno, pa pak ke iskluci za grubo otprilika saat vreme.
Ako ja namalam samo eden stepen na 22 ke iskluci odma. Uklucuvanje nemam docekano zasto siguren sum ke bide po nekolku saati, pa zatoa ne go pravam ova-da namaluvam temperatura. Ako ja stavam na 21 kako za navecer, mislam deka nema voopsto da ukluci cela vecer.
Drugo, raboti na 23, pa ja pojacam na 24, ke zasili odma so toplina i ako raboti 3-4 saati taka potoa da ja vratam na 23-povtorno ke iskluci odma i uklucuvanje po nekolku saati.

Koga ja ostavam da raboti non-stop voopsto ne menuvam temperatura navecer.

Zatoa celo vreme me bunat muabetite so toa namaluvanje za spienje. I toa namaluvanje od 3-4 stepeni pa do 6 sega citam.
Za zal nemam termometar za da ja pratam temperaturata doma.[DOUBLEPOST=1448997976][/DOUBLEPOST]
Ајде дечки фала ви многу , посебно тебе @Strelec само што ја пазарев Hitachi RAC-50WPA/PPA
Cestito klima, pa ne zaboravaj da pises iskustva posebno koga ke fati magla i koga ke fatat jaki minusi. A veruvam deka ke bidat pozitivni zasto odlicna klima imas pazareno.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.980
@ogledaloogledalo
Ubavo primeteno. Ocigledno imas odlicna termicka izolacija pa zatoa padot na temperaturata e epten spor i mal. Za poloso izolirani prostori 5-6 C den/noc e normalna pojava i klimata se "maci" da gi dostigne pa ce i trebaat nekolku casovi (pri toa cesti defrosti itn). Ova e uste poizrazeno koga se bide poladno..... Zatoa e dobro da se koristi bez isklucuvanje so namaluvanje na 2-3 C ili kako mene vo kombinacija so TA pecka pri sto padot na T e 3-4 stepeni den/noc (vo mojot slucaj) pa klimata toa lesno go nadoknaduva bez defrosti.

@rorschach6
Ubavo sto nekoj kupi HITACHI neka e so sreca eksploatacija i da bide prisutno tuka vo sto pogolem broj za da malku i niv gi ocenuvame.
Link EUROVENT za HITACHI-to od pogore http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_programme.php?lg=en&rub=04&srub=01&select_prog=AC&select_partic=39&select_marque=HITACHI&select_class=AC1 / A / S / R
Servis manuel za nego http://www.klima.hu/documents/Használatik/Hitachi/aw0080erak-18-50ppb-wpb.pdf
Ceni vo Hrvatska za HITACHI: http://www.klimaventilacija.com/hitachi/rac-klima-uredjaji.html
Ne razbrav kolku e cenata tuka, gledam vo Grcija e pomalku od 900 Evra.
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
@rorschach6 Честито за изборот и долго да те служи.

Што се однесува до сериите PPA/PPB, 50-ките се појаки PPA, но кај помалите (35, 25, 18) ситуацијата е обратна,односно новите РРВ се подобри.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@rorschach6 Честито за изборот и долго да те служи.

Што се однесува до сериите PPA/PPB, 50-ките се појаки PPA, но кај помалите (35, 25, 18) ситуацијата е обратна,односно новите РРВ се подобри.
Е зашто PPB се подобри ? По еуровент не би рекол дека се подобри ни 35ките ppa35.jpg
 
Член од
30 септември 2012
Мислења
40
Поени од реакции
39
На зададена тем. 21 со Ifeel вклучено и надворешна тем. од 11степени еве колку ми дадава на издув со 510w потрошувачка
20151203_000231.jpg

Доволно е ова за овие услови или треба да е повеќе?
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Zavisi i koja e vnatresnata temperatura i na koja brzina e ventilatorot (a koja klima e vo prasanje)[DOUBLEPOST=1449124137][/DOUBLEPOST]Kede ima Hitachi klimi?
Porano imase vo tehno klima
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Е зашто PPB се подобри ? По еуровент не би рекол дека се подобри ни 35китеПрегледај го приврзокот 133994
Зошто? Дизајнирана моќност е речиси иста (50W повеќе во корист на РРВ), а РРВ троши помалку струја и има поголем ЅСОР. Јасно се гледа од табелата.
Предноста на А е само на -15 ама тоа просечно се 22 часа годишно. Остатокот од шесте месеци се на страна на РРВ.
Или, за 250КW повеќе топлина годишно, В ќе потроши 7,5% помалку струја.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850

и велат:
Топлината од греалките HELIOSA® HI DESIGN се добива од инфрацрвени зраци. Со нив заштедувате енергија и до 60% во споредба со други методи на греење. Погодни за:
-внатрешни и надворешни работни површини.....
Добро бе, се прашувам на која дрога се овие!? Прво цената!?
За 18000 (или иљадарка две повеќе) ке купиш еден клима уред средна класа кој ќе те грее зимава и на температури до -7.... второ која заштеда од 60%??? Што технологија беше ова? До дизајнот ќе да е!?
Едно време беа популарни инфра греалки (печки од 3kW слични на оваа)....

кои ги продаваше Електроелемент за некои бедни 3,000 Денари! Какви бе 18,000 за инфра греалка... алоооо? Која заштеда од 60% во однос на другите грејни тела? Перпетуум мобиле кај инфра зраците? Еееј ова маркетиншкиов простор се трпе! Ги испоплука термалните пумпи инверторите климите... ова било најикономично! Туку се мислам ќе заштеди 100% енергија ако не ја вклучиш ич со такво тврдење би биле во право!.... Будалаштини! Што се не ќе понудат на нет! И ќе се залета некој! И тоа кој нуди? Компанија за продажба на канцелариски материјал!? :pos:
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2014
Мислења
53
Поени од реакции
27
Zavisi i koja e vnatresnata temperatura i na koja brzina e ventilatorot (a koja klima e vo prasanje)[DOUBLEPOST=1449124137][/DOUBLEPOST]Kede ima Hitachi klimi?
Porano imase vo tehno klima
tehnoklima imaat[DOUBLEPOST=1449147801][/DOUBLEPOST]5.5ка како ви се сметките? и колку време пуштате? има некој 24ч?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom