Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 ноември 2005
Мислења
39
Поени од реакции
0
For the record - исто се одлучив за Toshiba Suzumi Plus 13 со оглед на тоа дека Виваксот од таа класа со монтажа ме чинеше исто пари додека деновиве трае промоцијата. Ќе ја монтираат во ноември па ќе пренесам искуства од зимово иако во тој простор нема да живеам нон-стоп ќе видиме како ќе се однесува.
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
4
Поени од реакции
2
Гледам се зборува за спецификации на VIVAX климите во неколку наврати. Па, доколу некој го интересираат сервисните книги на некој од моделите на VIVAX и доколку не ја знаете оваа локација тогаш повелете

ftp://ftp.mrservis.hr/Servisne_upute/Vivax/Klime/
 
Член од
6 декември 2007
Мислења
191
Поени од реакции
15
Дечки здраво. Да се вклучам во разговор, бидејќи гледам дека има упатени луѓе тука :).

Имам инвертер LG S18AT. Задоволен од климата (на почетокот), незадоволен од пазарлукот но тоа веќе помина. Ја користам климата веќе 2-ра година и забележав дека роторот на внатрешната единица е во дебаланс и прави вибрации на целата единица и се слуша дури и мало тропкање на капакот од филтрите. Се слушнав со сервисерите што ја монтираа, со уште неколку сервиси и кога им спомнав балансирање сите ме гледаа на криво :cautious:. Секој од нив (бидејќи не можеше да ми помогне) ми вели : „не се замарај климата си работи“.
Е сега ме интересира дали некој од вас знае сервис кој ќе може да ми помогне или на крајот на краевите сам ќе се обидам да ја балансирам со лимчиња-тегови кои се ставаат на лопатките од вентилаторот само што ќе треба да се зафркавам подолго додека го најдам дебалансот и никогаш нема да биде перфектно како што би била кога би се балансирала на машина.
 
Член од
6 декември 2007
Мислења
191
Поени од реакции
15
da ne ima prasina zapecena so vlaga pa da deluva debalansirano?

Хммм, приметив денес дека има прашина мали наслаги. Ќе пробам да ги исчистам само не знам како :confused: . Може со некое четче мало и дел по дел да чистам или пак да го растурам предниот дел од насочувачот за воздух.

Можно е да е тоа проблем затоа што на почетокот тоа не го правеше.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
Имам инвертер LG S18AT. Задоволен од климата (на почетокот), незадоволен од пазарлукот но тоа веќе помина. Ја користам климата веќе 2-ра година и забележав дека роторот на внатрешната единица е во дебаланс и прави вибрации на целата единица и се слуша дури и мало тропкање на капакот од филтрите. Се слушнав со сервисерите што ја монтираа, со уште неколку сервиси и кога им спомнав балансирање сите ме гледаа на криво :cautious:. Секој од нив (бидејќи не можеше да ми помогне) ми вели : „не се замарај климата си работи“.
Е сега ме интересира дали некој од вас знае сервис кој ќе може да ми помогне или на крајот на краевите сам ќе се обидам да ја балансирам со лимчиња-тегови кои се ставаат на лопатките од вентилаторот само што ќе треба да се зафркавам подолго додека го најдам дебалансот и никогаш нема да биде перфектно како што би била кога би се балансирала на машина.
Хммм, приметив денес дека има прашина мали наслаги. Ќе пробам да ги исчистам само не знам како :confused: . Може со некое четче мало и дел по дел да чистам или пак да го растурам предниот дел од насочувачот за воздух.

Можно е да е тоа проблем затоа што на почетокот тоа не го правеше.
Освен филтерот, не пипај ништо чим е под гаранција. Вибрации и тропање е валиден повод за викање сервис, кој ти следува со гаранцијата.
Ако е до чистење на целата внатрешна единица, остави им го тоа на сервисерите. Ем знаат како да го направат тоа и ќе го направат подобро од тебе, ем нема да си ја изгубиш гаранцијата со тоа што ќе го отвараш уредот.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Zemav Gree Hansol, vcera mi go montiraa.
E sega, mislam deka ne raboti kako treba. Mislam deka ne ja odrzuva zadadenata temperatura.
Rabotava e sledna, sinokja go pustiv da go probam okolu 18:00, prvo mu staviv temperatura od 24 stepeni i se ukluci, rabotese. Posto stana toplo, posle 10-15min go namaliv na 20 stepeni i se iskluci. Nasokata na duvanje ja namestiv na najdolnata pozicija za da duva vo pod, koga iskluci se ispravi na sredina-horizontalno zastana perkata. I ok vikam, go ostaviv taka.
Pominaa saati, nakaj 22:00, se oseti deka zaladi vo dnevnata ama ne uklucuva. Otvoriv vrata od balkon da se izladi sobata i da ukluci klimata vikam aj za sekoj slucaj posto nemam termometar, no nisto. Sveti na 20 stepeni ama ne uklucuva. Koga ja zgolemiv temperaturata na 22-23 ukluci, no siguren sum deka bese pod 20 stepeni vo sobata. Ja vrakam na 20 odma posle 10tina sekundi i prodolzuva da raboti za da ja dostigne temperaturata i toa na pogolema brzina na ventilatorot a mi bese namesten na auto (zatoa sum siguren deka bese poladno vo sobata). Koga zatopli pak se iskluci i ja ostaviv taka na 20 stepeni cela nok da sedi.
Sabajle stanuvam i se oseka deka e posvezo, otoram prozor i nadvoresna vrata za da se napravi promaja i da izladi sobata, a nadvor bese 7 stepeni sabajlevo. Po 15tina minuti sigurno padna temperaturata vo dnevnata barem na 15 stepeni, ne uklucuva klimata.
Zgolemiv na 21 stepen, ukluci i povtorno na pogolemite brzini na ventilatorot.
Sum nemal do sega inverter pa neznam tocno kako funkcioniraat, no ova sum siguren deka e nekoj defekt, neli inverterite se za da im zadades temperatura i da si ja odrzuva.
Mu javiv na monterot sega, vika moze e sonda problem, no i da ja probam uste dva-tri dena kako ke raboti. Da bese se ok, nemase ni da mu javuvam ni da pisuvam ovde sega.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
Sum nemal do sega inverter pa neznam tocno kako funkcioniraat, no ova sum siguren deka e nekoj defekt, neli inverterite se za da im zadades temperatura i da si ja odrzuva.
Mu javiv na monterot sega, vika moze e sonda problem, no i da ja probam uste dva-tri dena kako ke raboti...
Го прочита упатството? ;)

Можеби е до некое сетирање како е подесено, иако мислам дека дифолт однесување е да ја оддржува температурата (освен ако не си чепкал нешто во подесувањата). Од друга страна можеби и нешто е неисправно.

Мој совет ти е прво да го добро да го прочиташ упатството, ем да знаеш се како да подесиш, ем сервисерот нема да ти наплати доаѓање (ако го викаш за исправен уред, се плаќа како сервисен преглед).
Kaжи колку го плати Hansol-от, колку кошташе монтажата, дали ја извакумираа внатрешната единица?​
Колку киловати, 3.5?​
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Stalno gi citam upatsvtata uste pred da kupam sto i da e pogolemo-(citaj poskapo). I dodeka ja montiraa klimata go pominav vo hartiena verzija celoto upatstvo. Samo da ti odgovoram.
Koga kupuvas sporet, go uklucuvas na edinica i treba da zagleva malku, na dvojka malku poveke, pa uklucuva i gasi za da ja odrzuva predefiniranata temperatura. Rerna isto, ja pustas na 150 stepeni i uklucuva-gasi za da ja odrzuva temperaturata. Frizider isto i da ne redam ponatamu.
Se znae kako treba da funkcioniraat rabotite, nema filozofija i da si retardiran i da ne citas upatstva.
Pisav ovde ako nekoj ima normalen komentar da me sovetuva ili kaze nesto pametno da pise.
Pozdrav do site
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Druze prvo vremeto e pretoplo za da podesis sve kako sto treba a vtoro nikogas koga sum se greel na klima temperaturata podesena na klimata ne e ista so taa vo prostorot razlikata sega denovive mi e odprilika 2 stepena, ako ja podesam klimata na 22 vo prostorijata stanuva 24, znam posto na 4-5metra od klimata imam termostat od parnoto i pokazuva vo 0.5C decimalni kolku e momentalnata....no pak ke kazam vremeto e golema pricina za toa....a koga ke dojde jak minus ke treba verovatno obratno klimata da se podesi na 25 za da vo prostorijata stane 22. Drugo sum primetil koga e na Auto i poladno nadvor poretko iskljucuva i ja odrzuva T so toa sto sama go menuva duvanjeto Min do MAx, a ako duvanjeto e manuelno primer na Min staveno togas cim postigne ke iskljuci (ova poretko ke se slucuva na jako ladno nadvor).
Tvojata ?Hansolot mislam deka ima i I FEEL funkcija za potocno podesuvanje na sakanata ambientalna temperatura, so taa funkcija daljinskoto na intervali prakja podatoci za Temp. do vnatresnata za da ja odrzuva taa temperatura sto e kaj sto ti e daljinskoito staveno....primer ako go stavis daljinskoto kaj sto sedis a klimata e na 2-3 metra od nego klimata ke ukljuci ako na toa mesto padne temperaturata nezavisno od temperaturata sto e okolu samata vnatresna koja pak ke kazam sekogas e za 2-3 stepena porazlicna.
Isto mozes da primetis deka ako ja podesis na epten visoka temperatura primer 27/28C mnogu potopol vozduh duvaat za da pobrzo ja stignat temperaturata koja u momentot e primer 22....znaj go ova za koga ke ti treba za kratko vreme da dignes T :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
Se znae kako treba da funkcioniraat rabotite, nema filozofija i da si retardiran i da ne citas upatstva.
Pisav ovde ako nekoj ima normalen komentar da me sovetuva ili kaze nesto pametno da pise.
Pozdrav do site
ОК, се надевам некој ќе ти напише нешто паметно.
Среќно со климата.
 
Член од
28 октомври 2013
Мислења
9
Поени од реакции
6
Здраво!
Веќе некој период ја пратам темава, со цел да димензионирам и одберам оптимално греење за престојната зима. Како и поголемиот дел од вас, планирам да се греам на клима инвертер, во дневна просторија со отворена кујна од 39м2. Сите надворешни ѕидови во станот, летово ги изолирав со камена волна и гипс картон, а ги променив и прозорите се со цел да немам загуби на енергија. Согласно со некои пресметки што ги правев на интернет за термоспроводливост, за таа квадратура, висина на плафон и површина на прозори, за оптимална температура од 22ц или со разлика до кај 30ц, потребни би ми биле 3.5 - 3.9kW!

Искрено, бев решен да го купам моделот Toshiba AvAnt RAS-137, меѓутоа се предомислив кога ги видов капацитетите на греење на истата при -10 па и повеќе (<2.5kW греење). Мислам нема да заврши работа, ќе треба цел месец да се догревам со термо или некоја др опција.

Можете ли да ми препорачате некој модел на инвертер грубо до кај 38000-40000ден (без монтажа)?
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Здраво!
Веќе некој период ја пратам темава, со цел да димензионирам и одберам оптимално греење за престојната зима. Како и поголемиот дел од вас, планирам да се греам на клима инвертер, во дневна просторија со отворена кујна од 39м2. Сите надворешни ѕидови во станот, летово ги изолирав со камена волна и гипс картон, а ги променив и прозорите се со цел да немам загуби на енергија. Согласно со некои пресметки што ги правев на интернет за термоспроводливост, за таа квадратура, висина на плафон и површина на прозори, за оптимална температура од 22ц или со разлика до кај 30ц, потребни би ми биле 3.5 - 3.9kW!

Искрено, бев решен да го купам моделот Toshiba AvAnt RAS-137, меѓутоа се предомислив кога ги видов капацитетите на греење на истата при -10 па и повеќе (<2.5kW греење). Мислам нема да заврши работа, ќе треба цел месец да се догревам со термо или некоја др опција.

Можете ли да ми препорачате некој модел на инвертер грубо до кај 38000-40000ден (без монтажа)?
За сличен простор земав vivax geei 18-ка. По правила и 4 киловати би требало да заврши работа ама поарно да има некој киловат повеќе. Цените во Скопје се помеѓу 43 и 45 илјади.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
...за оптимална температура од 22ц или со разлика до кај 30ц, потребни би ми биле 3.5 - 3.9kW!

Искрено, бев решен да го купам моделот Toshiba AvAnt RAS-137, меѓутоа се предомислив кога ги видов капацитетите на греење на истата при -10 па и повеќе (<2.5kW греење). Мислам нема да заврши работа, ќе треба цел месец да се догревам со термо или некоја др опција.

Можете ли да ми препорачате некој модел на инвертер грубо до кај 38000-40000ден (без монтажа)?
Добро е што имаш јасна представа колку киловати сила ти треба за твојата потреба.
Мој совет ти е ако не мораш да НЕ ја димензионираш јачината на инвертор климата според апсолутните најниски температури. Такви исклучително ладни денови кај нас ретко има повеќе од 20 (некоја страна поназад имаш табели со годишните температури во Скопје). За толку малку денови повеќе ти се исплати да се догреваш со било што. Предимензионирана клима кошта повеќе и троши повеќе во минимален режим на работа.
Но за твојата просторија од скоро 40м2, колку и да ти е добра изолацијата не сум сигурен дека 12000BTU или 3.5KW ќе ти биде доволно. Мислам дека ќе треба да предимензионираш на 18000BTU или 5KW.


Со моменталните цени на Тошиба, Авант серијата не се исплати да ја купуваш. Сузуми+ е има многу подобри перформанси а посебно 3.5KW-ната верзија има слична цена со Авантот, но од твој аспект лошо е што 5KW-ната верзија е прилично поскапа од 3.5KW уредот (не само заради јачината, туку поквалитетни компоненти има, како твин ротари компресор и друго).
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Од трииполка во тој ценовен дијапазон ја имаш и DAIKIN FTXN-L како опција која на маркетконект ја продава ицсгруп, истата често менуваше цена таму, пример беше над 43000 за време на саемот зашто ја давале на 3 рати а сега цената и е 39500....технички податоци неможам да најдам за да дискутирам за капацитетот на климата ако некој има сервисни податоци нека пушти линк. Друго како опција за таа цена познато ти е од форумов, Vivax, Gree, Panasonic,...Toshibata гледам не си заинтересиран.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom