Најекономично греење (затоплување)

Член од
15 февруари 2015
Мислења
15
Поени од реакции
5
Здраво на сите. би замолил за стручен одговор ако може.
се селам во нов стан, во кој од некоја причина , има наместено само инсталација за клима со еден внатрешен уред, 12000 мислам дека е.
не дозволуваат инсталирање на нови единици, така да единствено останува мулти сплит - што е и ок опција, претпоставувам.
не е дозволено ширење на држачите за надворешната единица , така да ќе мора да се земе нешто што ќе одговара на нив , и ќе издржи..
Дневна 20м2
1 спална 15м2
2 спална 10м2

од тоа што имам прочитано на нет и како сфатив , треба вкупниот btu на внатрешните и надворешната да се совпаѓаат колку толку.. + други фактори.
станот е ориентација - Југ... претпоставувам повеќе ќе се оптоварува за ладење него за греење. зградата е по нови стандарди за изолација и сл.

прашањето ми е дали можам да земам
надворешна единица 21000 и
внатрешни единици 12000 +9000 +7000 ?
(Или ќе мора 27000)

(и каква е разликата во потрошувачка, пример за Gree или Midea, кога работат една или две, на таа јачина)

не планирам во ниеден момент да ги пуштам сите три одеднаш. би работеле дневна + еднаили втора спална.. - повеќе на ладење него на греење во текот на годината.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Никој не сподели како потрошувачка за јануари. Јас како и што предвидев претходниот месец околу 200киловата, 30 кв / 85м3

Уште ги нема сондите од али да видам пна усис издув што мерите, месец ипол дремат неладе во мкд во пошта.

1000kw od 26ti dekemvri do 26ti januari 24/7 greenje
4 prostorii vkupno okolu 95m2 setirano 2 detski na 23c 24/7
Dnevna preku den od 7:00 so 22:00 26c, noke 21 do 7:00 sabajle
Spalna denski od 7:00 do 21:00 17c ,od 22:00do 7:00 21c
Kukata e bez fasada gol blok .
Multisplit i sum prezadovolen
Vkupna smetka 9788den


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Vooedno da prasam nekoj da spodeli iskustvo za fasada so stiropor , dali e odlicno 10cm ili 14 15cm bi bilo opravdan trosok ,bidejki razlikata mi e samo okolu 150den po m2 ako bi bilo 15cm namesto 10cm se drugo propratni materijali majstor e ista suma a vkupno e okolu 300m2 povrsina.Se nadevam dneska ke padni dogovor so izveduvacov za proletva da ne cekam naesen.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Nešto ti e pobrkano probaj da se resetira na fabrički postavki so komplet vadenje od mreža na 1/2 čas.
Ako e se vo red pri prvo puštanje n greenje perkite sami odat na najniska poožba, a na ladenje vo najvisoka kako sega kaj tebe.... toa e položba za ladenje ne za greenje ili ti si gi podignal oti duva ladno.
Koga e vo off nekoi klimi duvaat so mnogu mal protok i ne e strašno, no ako duva vo 5- ta brzina kako na daljinkoto e strašno.
Остај Злате експертов @SvB да му објасни…
Оти јас колку што гледам, тоа е даљинско од амбер!
Они си ги знаат финтите таму, стисни ctrl-alt-delete, држи 5сек, друкај, пушти кумплуг..
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Здраво на сите. би замолил за стручен одговор ако може.
се селам во нов стан, во кој од некоја причина , има наместено само инсталација за клима со еден внатрешен уред, 12000 мислам дека е.
не дозволуваат инсталирање на нови единици, така да единствено останува мулти сплит - што е и ок опција, претпоставувам.
не е дозволено ширење на држачите за надворешната единица , така да ќе мора да се земе нешто што ќе одговара на нив , и ќе издржи..
Дневна 20м2
1 спална 15м2
2 спална 10м2
Една квалитетна 3.5ка ќе ти ги покрива потребите во 98.5% и за ладење и за греење во така добро изолиран простор како што го опиша.
Ја ставаш во дневна кај што нема да ти смета со дувањетно.... и ги оставаш вратите отворени кон спалните.
Одлично и за зима, во дневна ќе си ставиш да брка 24-5 за во спалните да имаш 21-22.
Одлично и за лето преку ден со понизок вентилатор да одржува 25 во дневна, навечер ако треба ќе појачаш да ти турка ладноча нака спалните... таман и нема да ти биде во тие соби па да ти сметала буката и провевот додека спиеш.

Тоа е мое мислење, ич немаш потреба од мултисплит и засебна единица во секоја соба освен ако не ти е ептен битна приватноста па да мораш да ги држиш вратите постојано затворени.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Здраво на сите. би замолил за стручен одговор ако може.
се селам во нов стан, во кој од некоја причина , има наместено само инсталација за клима со еден внатрешен уред, 12000 мислам дека е.
не дозволуваат инсталирање на нови единици, така да единствено останува мулти сплит - што е и ок опција, претпоставувам.
не е дозволено ширење на држачите за надворешната единица , така да ќе мора да се земе нешто што ќе одговара на нив , и ќе издржи..
Дневна 20м2
1 спална 15м2
2 спална 10м2

од тоа што имам прочитано на нет и како сфатив , треба вкупниот btu на внатрешните и надворешната да се совпаѓаат колку толку.. + други фактори.
станот е ориентација - Југ... претпоставувам повеќе ќе се оптоварува за ладење него за греење. зградата е по нови стандарди за изолација и сл.

прашањето ми е дали можам да земам
надворешна единица 21000 и
внатрешни единици 12000 +9000 +7000 ?
(Или ќе мора 27000)

(и каква е разликата во потрошувачка, пример за Gree или Midea, кога работат една или две, на таа јачина)

не планирам во ниеден момент да ги пуштам сите три одеднаш. би работеле дневна + еднаили втора спална.. - повеќе на ладење него на греење во текот на годината.
Абе и ова со држачиве е глупост жива…
Ќе ставиш профили попреку, ќе добиеш ширина каква сакаш…
И тоа ли ќе ти го забрани некој?!

Туку друго ме буни..
Ако веќе имаат пуштено цефки за само една..!?
Па ќе треба бушење и копање за другите, можда и многу повеќе отколку што мислиш!
Е таму не знам како ќе ти иде…
 
Член од
15 февруари 2015
Мислења
15
Поени од реакции
5
Туку друго ме буни..
Ако веќе имаат пуштено цефки за само една..!?
Па ќе треба бушење и копање за другите, можда и многу повеќе отколку што мислиш!
- Ќе мора да доплатам 500-600eur само за инсталација, копање и се што треба...

Една квалитетна 3.5ка ќе ти ги покрива потребите во 98.5% и за ладење и за греење во така добро изолиран простор како што го опиша.
Ја ставаш во дневна кај што нема да ти смета со дувањетно.... и ги оставаш вратите отворени кон спалните.
Одлично и за зима, во дневна ќе си ставиш да брка 24-5 за во спалните да имаш 21-22.
Одлично и за лето преку ден со понизок вентилатор да одржува 25 во дневна, навечер ако треба ќе појачаш да ти турка ладноча нака спалните... таман и нема да ти биде во тие соби па да ти сметала буката и провевот додека спиеш.

Тоа е мое мислење, ич немаш потреба од мултисплит и засебна единица во секоја соба освен ако не ти е ептен битна приватноста па да мораш да ги држиш вратите постојано затворени.
- Да , претежно ќе е така, него ќе треба сигурно некогаш и да се затворат собите на спалните, ден или ноќ... детска соба, или другата спална..
врска немам..
за спиење- климите ќе ги гасам сите во зима. мислам дека изолацијата ќе држи топлина.
за во лето од дневна како што викаш - ќе дува ладно накај спалните со отворени врати.
- единствено не знам што да се прави ако вратата се затворат на спалните... заради тоа и ова го мислам..
3.5 - тоа 12000 иде единица надворешна и внатрешна ?
немам живеено во стан со добра изолација , т.е. - воопшто со изолација, па не знам како е со греење/ладење...
во секој случај за било каква приватност или мир, ќе мора да се затворат вратите, па заради тоа во изградба сега, се мислам дали да ставам инсталација бакар и се останато, и какви единици т.е. - дали ќе одговараат тие што ги пишав... или како што рече златко, може и со уште послаби да се оди ?
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Остај Злате експертов @SvB да му објасни…
Оти јас колку што гледам, тоа е даљинско од амбер!
Они си ги знаат финтите таму, стисни ctrl-alt-delete, држи 5сек, друкај, пушти кумплуг..
Mi e žal za čoekov, Gree pak e vo glavna uloga, No1 vo se mora da e prv pa i vo neubaj raboće, penzionerov sega će sredi so "kulturno" teranje u qrac.
 
Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127
Ако планираш да ги гасиш за спиење па и не ти треба клими во спалните Разотвори ги вратите и да се изедначат колку толку и др соби , зависи како е распоредот на собите , претпоставувам докај 50 квадрата.
Јас немам и не сакам греење у спална али не е камен ладно без греење.

Само за дневна 20 квадрата 3.5 е многу, 2.5 е доволна.
Јужна ориентација, на зима имаш сонце, на лето докај 14ч , ако излуфтираш рано на сабајле и ретко ке пушташ клима.
 
Член од
15 февруари 2015
Мислења
15
Поени од реакции
5
70 total, 20dnevna, 10 spalna, 15 spalna.. 10 hodnik .. itn..
ne znam dali voopsto da se zamaram so ova ili ne. gledano od site aspekti za koristenje.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
70 total, 20dnevna, 10 spalna, 15 spalna.. 10 hodnik .. itn..
ne znam dali voopsto da se zamaram so ova ili ne. gledano od site aspekti za koristenje.
Абе чим е нова градба, со изолации со све, стан, горе/доле/лево/десно…
Не греено нема да паѓа под 15ц!
Стај си една клима и уживај..
 
Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127
Да , една у дневна и потоа ке видиш што како. Ладење ти е полесен проблем неѓај гајле.На тераса кој ке ти забрани да ставиш потоа уште една .
Проблем ке ти биди комшијата кога ке ти истреси трошки или кебиња над твоја тераса а ти си пиеш кафе .
 
Член од
15 февруари 2015
Мислења
15
Поени од реакции
5
Да , една у дневна и потоа ке видиш што како. Ладење ти е полесен проблем неѓај гајле.На тераса кој ке ти забрани да ставиш потоа уште една .
Проблем ке ти биди комшијата кога ке ти истреси трошки или кебиња над твоја тераса а ти си пиеш кафе .
Problem e sto nema - potoa.
Sega u izgradba da dodadam edinici.. ili toa e.
Posle toa ne smees da ja pipas fasadata, da dodavas edinici, busis dupki i slicno..

Greenje i so panelki ce projde...so dobra izolacija..

Na ladenjeto mu se mislam- vo momenti so zatvoreni vrati..
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Problem e sto nema - potoa.
Sega u izgradba da dodadam edinici.. ili toa e.
Posle toa ne smees da ja pipas fasadata, da dodavas edinici, busis dupki i slicno..

Greenje i so panelki ce projde...so dobra izolacija..

Na ladenjeto mu se mislam- vo momenti so zatvoreni vrati..
Па веќе ти кажаа дека ладењето е помал проблем…
Е сега ти си сакаш приватност и врати затворени…
Ако е така, ставај мултисплит и тоа е тоа..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom