Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Zosto bi ladenjeto bilo pomal problem?
Добро прашање...кој ке одговори а да биде аргументирано и кратко без реферати пошо одговорот е едноставен?
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
ладниот воздух е потежок и е доле додека топлиот како полесен е горе, а скоро на сите врати отворот е рамно со подот а не со таванот, па нема едноставно струење на воздухот при греење а има при ладење
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Zosto bi ladenjeto bilo pomal problem?
razlikata vo temperatura nadvor/vnatre e mnogu pomala…

za dzam nov stan so izolacii 10+ i troslojni stakla ne ti treba klimi u spalni od 10m2. Osven ako ne sakas da izvoljevas so temperatura. Ako tolku brkas komfort 100% idi so multisplit. Ako ti proaga i 90% komfort i pozicijata na duvanjento e ok (baraj ja najdugackata linija) idi so saglam 5ka so dobar minimum.
Ja vo kuka so takva izolacija gi neam upaleno multito vo spalnite… ne pa za stan so se gree od site strani
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Tocno taka, ladenjeto bara mnogu malo DeltaT...extremot e da e nadvoresna +35C a vnatresna +27C ili temperaturna razlika od samo 8C.
Greenjeto bara +20C vnatresna T na -10C nadvoresna sto se ne 8 tuku 30C temperaturna razlika.
I kako vtoro:
Letoto trae 3meseci 20juni do 20Sept...ili 2600casa...Zimata - Greenjeto e skoro 7 meseci ili 4910casa....ova vlijae na potrosuvackata i razlikata SEER/SCOP i sekogas ladenjeto ke ima poveke pluscinja jer pomalku saati e ukljucena
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.691
Поени од реакции
2.557
Ke se stoplits vaka za brzo so perkite nagore hehe
Така ми рече монтерот, да ја подесувам настрана од ѕидот и нагоре, зошто под неа имам плакар и би можел воздухот да се враќа назад да ја збуни сондата, ова негов муабет беше или нешто слично на него.


Nešto ti e pobrkano probaj da se resetira na fabrički postavki so komplet vadenje od mreža na 1/2 čas.
Ako e se vo red pri prvo puštanje n greenje perkite sami odat na najniska poožba, a na ladenje vo najvisoka kako sega kaj tebe.... toa e položba za ladenje ne za greenje ili ti si gi podignal oti duva ladno.
Koga e vo off nekoi klimi duvaat so mnogu mal protok i ne e strašno, no ako duva vo 5- ta brzina kako na daljinkoto e strašno.
Понекогаш сами перките паѓаат надолу автоматски.
 

Attachments

Член од
15 февруари 2015
Мислења
15
Поени од реакции
5
razlikata vo temperatura nadvor/vnatre e mnogu pomala…

za dzam nov stan so izolacii 10+ i troslojni stakla ne ti treba klimi u spalni od 10m2. Osven ako ne sakas da izvoljevas so temperatura. Ako tolku brkas komfort 100% idi so multisplit. Ako ti proaga i 90% komfort i pozicijata na duvanjento e ok (baraj ja najdugackata linija) idi so saglam 5ka so dobar minimum.
Ja vo kuka so takva izolacija gi neam upaleno multito vo spalnite… ne pa za stan so se gree od site strani
- momentalno instalacijata za vnatresnata edinica vo dnevna soba e namestena na kratka linija , ne nakaj hodnikot sto vodi za drugite sobi...
- vo stanot vo koj ziveam , bez izolacija, vo zima se mrznam, vo leto ne se trpi juli/avgust.. ni preku den, ni za spienje - so i bez zatvoreni vrati na spalnite.. zatoa i se mislam, zaradi sto vo nov izoliran stan bi nemalo potreba od klima za ladenje vo toj period? pogotovo koga ce se zatvorat vratata i ce se pusti kompjuter desktop da gree dodatno..

Tocno taka, ladenjeto bara mnogu malo DeltaT...extremot e da e nadvoresna +35C a vnatresna +27C ili temperaturna razlika od samo 8C.
Greenjeto bara +20C vnatresna T na -10C nadvoresna sto se ne 8 tuku 30C temperaturna razlika.
I kako vtoro:
Letoto trae 3meseci 20juni do 20Sept...ili 2600casa...Zimata - Greenjeto e skoro 7 meseci ili 4910casa....ova vlijae na potrosuvackata i razlikata SEER/SCOP i sekogas ladenjeto ke ima poveke pluscinja jer pomalku saati e ukljucena
da , ja sfativ matematikata. i klimata ja palime 4-5 saati na den vo leto, za razlika od greenje , koga celo vreme e vklucena.. no vo izoliran stan, na jug, pretpostavuvam deka nema da ima mnogu potreba od greenje, ne znam kako e so izolacii nadvoresni, na koj nacin funkcioniraat vo zima koga gi peche sonceto, se zagreva li i stanot i sl , kako sto pustam greenje sega , za edna dnevna soba od 30m2 , 8500den smetka za struja, so bojleri i sporeti..
a vo zima ,primer detska soba, na koj nacin e najdobro da se ladi vo pladnevni casovi , i zagree preku cel den vo ostanatite meseci okt-apr ako vratata se zatvoreni? sepak 3 sobi se so vrati, ne e eden prostor.. prirodno e da se zatvoraat vratite?
ne sakam da utnam vo start, a posle da ne moze da se koregira.
blagodaram na dosegasnite odgovori!
orientacija na stanot : Juzna
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
81
Поени од реакции
68
Така ми рече монтерот, да ја подесувам настрана од ѕидот и нагоре, зошто под неа имам плакар и би можел воздухот да се враќа назад да ја збуни сондата, ова негов муабет беше или нешто слично на него.



Понекогаш сами перките паѓаат надолу автоматски.
Pa pametna e klimata si znaj vo koj mod kako da bidat perkite
 

AMS

Член од
9 декември 2023
Мислења
11
Поени од реакции
31
Не се сретнав во темата да se дискутира за клима на стан со канална клима. Во однос на удобноста, тоа е нешто помеѓу парно и ѕиден клима уред. Целиот стан е климатизиран од една единица, вратите се секогаш отворени и е економичен. Недостаток е што системот мора да биде проектиран и изграден за време на изградбата на зградата. Иначе еден мој пријател со добро изолиран стан од 100м2 го климатизира со 24000 BTU надворешна единица од General
1707224633663.png
 
Член од
15 февруари 2015
Мислења
15
Поени од реакции
5
Не се сретнав во темата да se дискутира за клима на стан со канална клима. Во однос на удобноста, тоа е нешто помеѓу парно и ѕиден клима уред. Целиот стан е климатизиран од една единица, вратите се секогаш отворени и е економичен. Недостаток е што системот мора да биде проектиран и изграден за време на изградбата на зградата. Иначе еден мој пријател со добро изолиран стан од 100м2 го климатизира со 24000 BTU надворешна единица од General
се спушта плафонот со армстронг?
 
Член од
18 декември 2017
Мислења
14
Поени од реакции
5
Здраво некој ве молам да ми помогни Наместив Vivax Клима денеска но кога ќе ја пуштам да грее се отвара пластиката од климата слегува до долу малку се подкрева но не дува зошто е ова вака некој ве молам да ме посоветува ?
 

Attachments

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
- momentalno instalacijata za vnatresnata edinica vo dnevna soba e namestena na kratka linija , ne nakaj hodnikot sto vodi za drugite sobi...
- vo stanot vo koj ziveam , bez izolacija, vo zima se mrznam, vo leto ne se trpi juli/avgust.. ni preku den, ni za spienje - so i bez zatvoreni vrati na spalnite.. zatoa i se mislam, zaradi sto vo nov izoliran stan bi nemalo potreba od klima za ladenje vo toj period? pogotovo koga ce se zatvorat vratata i ce se pusti kompjuter desktop da gree dodatno..


da , ja sfativ matematikata. i klimata ja palime 4-5 saati na den vo leto, za razlika od greenje , koga celo vreme e vklucena.. no vo izoliran stan, na jug, pretpostavuvam deka nema da ima mnogu potreba od greenje, ne znam kako e so izolacii nadvoresni, na koj nacin funkcioniraat vo zima koga gi peche sonceto, se zagreva li i stanot i sl , kako sto pustam greenje sega , za edna dnevna soba od 30m2 , 8500den smetka za struja, so bojleri i sporeti..
a vo zima ,primer detska soba, na koj nacin e najdobro da se ladi vo pladnevni casovi , i zagree preku cel den vo ostanatite meseci okt-apr ako vratata se zatvoreni? sepak 3 sobi se so vrati, ne e eden prostor.. prirodno e da se zatvoraat vratite?
ne sakam da utnam vo start, a posle da ne moze da se koregira.
blagodaram na dosegasnite odgovori!
orientacija na stanot : Juzna
Човек… ако имаш една мала детска, и дечиња..
Ич не се заебавај со клима! Не чини, озбилно.
Ако станот е изолиран, па ште и другите две соби ако се ладени/греени, и таа детска ќе биде со иста температура..
Едно панелче за зимо за мало догревање, и тоа е тоа.

Е сега дали мулти, што знам што да речам…
Ете и каналска може, ама ќе излезе скапо.
Битно ако можеш, избегнуј клима во детска.
Автоматски споено мислење:

Здраво некој ве молам да ми помогни Наместив Vivax Клима денеска но кога ќе ја пуштам да грее се отвара пластиката од климата слегува до долу малку се подкрева но не дува зошто е ова вака некој ве молам да ме посоветува ?
Ја пробаа ли мајсторите после местење? Би требало, така?
Во најлош случај, фреонот издишил поради “квалитетна монтажа”!
(ама па и за тоа треба време малце..)

Поиграј си со даљинското! Поверојатно некоја глупост таква е во прашање..
 
Последно уредено:
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Остај Злате експертов @SvB да му објасни…
Оти јас колку што гледам, тоа е даљинско од амбер!
Они си ги знаат финтите таму, стисни ctrl-alt-delete, држи 5сек, друкај, пушти кумплуг..
Ne siri dezinformacii! Ne e toa daljinsko od amber.
 
Член од
7 март 2017
Мислења
101
Поени од реакции
112
Здраво некој ве молам да ми помогни Наместив Vivax Клима денеска но кога ќе ја пуштам да грее се отвара пластиката од климата слегува до долу малку се подкрева но не дува зошто е ова вака некој ве молам да ме посоветува ?
kolku vreme ja chekash da pochne da duva?

jas imam vivax i na prvo pushtanje znae da pocheka 5-10 min (ne znam zoshto kako da se obiduva da nadruka pritisok) no posle ubavo si raboti

i na daikinot i na mitsubishito im treba vreme za da trgne no mnogu pomalku od vivaksot. pochekaj go ako e se vo red bi trebalo da trgne so rabota po 10tina min (mozda i 15 ne me drzi za zbor)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom