Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Ne si vo pravo voopšto....
Zemi so sunđer i probaj. Eve jas probav edno obično Vileda kuinsko sunđerče so dim 8x5x4 ima 0.16l volumen mene mi sobra celi 140ml voda. Ušte ako e priroden sunđer ili ovaa materija sto e iskoristena za filterot a siguren sum deka ne e napamet izbrana....
Uostalom što se raspravam so tebe ti zboruvaš samo kolku da se najdeš vo muabet i bez argumenti.
Uostalom imam pravo da si mislam kako sakam, ama da mi se potsmevaš vaka nema da ti dozvolam, tek tvoeto pak deka bilo mnogu 100 ml e smešno pa jas ne ti napišav ništo ironično, ti vikam prvo probaj posle zbori.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Ne si vo pravo voopšto....
Zemi so sunđer i probaj. Eve jas probav edno obično Vileda kuinsko sunđerče so dim 8x5x4 ima 0.16l volumen mene mi sobra celi 140ml voda. Ušte ako e priroden sunđer ili ovaa materija sto e iskoristena za filterot a siguren sum deka ne e napamet izbrana....
Uostalom što se raspravam so tebe ti zboruvaš samo kolku da se najdeš vo muabet i bez argumenti.
Uostalom imam pravo da si mislam kako sakam, ama da mi se potsmevaš vaka nema da ti dozvolam, tek tvoeto pak deka bilo mnogu 100 ml e smešno pa jas ne ti napišav ništo ironično, ti vikam prvo probaj posle zbori.
Ajde be go utupi veke, se samo ti znaes…sungercinja testiral ….bolna rabota
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Ajde be go utupi veke, se samo ti znaes…sungercinja testiral ….bolna rabota
е сега гледаш како ни е на нас обичните корисници на форумов кога вие ја тупите со N°1 технологијата и кога сте секогаш и за се во право аааа
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
е сега гледаш како ни е на нас обичните корисници на форумов кога вие ја тупите со N°1 технологијата и кога сте секогаш и за се во право аааа
Ti be kako drven advokat na drtiov supak se javuvas?
A za Gree deka si e No.1 si e vistina , za sungerov drt neznam…hahaha
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
316
Поени од реакции
408
Jas sum vo penzija….drto :kuracc:
A ti pa kako civ advokat se javuvas postojano so navredi i zborovi koi ne licat za vo nieden forum?! Procitaj malku nanazad samo 10-15 tvoi postovi i sam ke vidis dali toa lici na nekoj koj prestavuva kakva/takva firma ili kako covek od ulica bez nikakva kultura na javen razgovor. A ako si stvarno vo penzija uste poloso, ni so godinite pamet ne ti doslo.
 
Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127
Никој не сподели како потрошувачка за јануари. Јас како и што предвидев претходниот месец околу 200киловата, 30 кв / 85м3

Уште ги нема сондите од али да видам пна усис издув што мерите, месец ипол дремат неладе во мкд во пошта.

 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Никој не сподели како потрошувачка за јануари. Јас како и што предвидев претходниот месец околу 200киловата, 30 кв / 85м3

Уште ги нема сондите од али да видам пна усис издув што мерите, месец ипол дремат неладе во мкд во пошта.

Цел спрат од куќа 65м2 полуотворен простор (или нема врата или кај што има е отворена цело време)
+ 3.5м3 WC со подно греење кое се вклучува 3x2часа со тајмери на евтина тарифа.

Screenshot 2024-02-05 at 01.48.36.png
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.545
Slika od nadvoresnata + slika od dalecinskoto + tag koj @најубав = site informacii za uredot :)
Прво има многу причини..
Што значи ладно,дали го измери издувот..Што е ладно,климата почнала да лади..
Оти и 35 степени е ладно дување,така барем се чуствува..
Дали климата е на Афто- фан или на фиксна брзина,
Дали ги шалта брзините при намалување на температурата на издувот или не..
Дали доколку има по шалтање на брзините затаила електрониката и не го симнала фанот
И така натака
Климата е Viesmann Vitoclima 200-S/HE. Немам никакви мерачи за температура, потрошувачка, издув. Но стварно иритира ова.
Значи си дува климата топол воздух, прави дифрост и после дифростот дува ладен воздух (ја лади собата), се дури не ја покачам температурата на далечинското да почни пак да дува топол воздух.
На истите поддесувања си стои делечинското 24/7.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
81
Поени од реакции
68
Климата е Viesmann Vitoclima 200-S/HE. Немам никакви мерачи за температура, потрошувачка, издув. Но стварно иритира ова.
Значи си дува климата топол воздух, прави дифрост и после дифростот дува ладен воздух (ја лади собата), се дури не ја покачам температурата на далечинското да почни пак да дува топол воздух.
На истите поддесувања си стои делечинското 24/7.
Ke se stoplits vaka za brzo so perkite nagore hehe
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Климата е Viesmann Vitoclima 200-S/HE. Немам никакви мерачи за температура, потрошувачка, издув. Но стварно иритира ова.
Значи си дува климата топол воздух, прави дифрост и после дифростот дува ладен воздух (ја лади собата), се дури не ја покачам температурата на далечинското да почни пак да дува топол воздух.
На истите поддесувања си стои делечинското 24/7.
Nešto ti e pobrkano probaj da se resetira na fabrički postavki so komplet vadenje od mreža na 1/2 čas.
Ako e se vo red pri prvo puštanje n greenje perkite sami odat na najniska poožba, a na ladenje vo najvisoka kako sega kaj tebe.... toa e položba za ladenje ne za greenje ili ti si gi podignal oti duva ladno.
Koga e vo off nekoi klimi duvaat so mnogu mal protok i ne e strašno, no ako duva vo 5- ta brzina kako na daljinkoto e strašno.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom