Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
претопставувам дека повеќето нема да бидете одушевени од предлогов ама мислам дека во моментов е најниска цена (17499 ден.) на инвертер клима во македонија

http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=70281
Овој модел не вреди, ама сигурно нешто може да се одбере од роденденските цени на SETEC http://setec.mk/index.php?route=product/category&path=10169_10170_10172#category_id=10172&page=0&path=10169_10170_10172&sort=p.price&order=ASC&limit=50&min_price=22499&max_price=81999 на пример Haier Tundra 3,5 за 22,500 или Panasonic TKE за 32,000... или RKE за некоја банка поевтин (јапонци склопени во Малезија) 5 год гаранција на компресорот (и Haiet Tundrata исто така 5 год гаранција)... вреди ли уште нешто од роденденската понуда на СЕТЕК!? Само ко ќе помислам на нивниот сервис ми се повраќа, ама цениве се многу конкурентни....!?
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
На хартија е само основна 5ка, 9/38кг, 13800бту компресор, односно реална тројка. Но хартија трпи се, може добро да работи во пракса..
Iskreno pak ke kazam od klimata sum zadovolen si gree bes problem denes do sega napravi 3 defrosti od po 5 minuti taka da pak ke recam ima i pojaki i poslabi no za cena od 31.500den tolku bese koga ja kupiv e odlicna.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Iskreno pak ke kazam od klimata sum zadovolen si gree bes problem denes do sega napravi 3 defrosti od po 5 minuti taka da pak ke recam ima i pojaki i poslabi no za cena od 31.500den tolku bese koga ja kupiv e odlicna.
За таа цена не може да се бара повеќе.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Овој модел не вреди, ама сигурно нешто може да се одбере од роденденските цени на SETEC http://setec.mk/index.php?route=product/category&path=10169_10170_10172#category_id=10172&page=0&path=10169_10170_10172&sort=p.price&order=ASC&limit=50&min_price=22499&max_price=81999 на пример Haier Tundra 3,5 за 22,500 или Panasonic TKE за 32,000... или RKE за некоја банка поевтин (јапонци склопени во Малезија) 5 год гаранција на компресорот (и Haiet Tundrata исто така 5 год гаранција)... вреди ли уште нешто од роденденската понуда на СЕТЕК!? Само ко ќе помислам на нивниот сервис ми се повраќа, ама цениве се многу конкурентни....!?
Jas imam kupeno led tv od setek marka telefunken odlicn tv so internet 4 god go koristam e sega za servisot na setek neznam ne sum imal iskustvo i se nadevam deka nema ni da imam.
Haier klimite vo setek se so odlicen popust vredat za tie pari
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Некој со FH35 да каже да дефростите. Чисто да споделиме искуство и да научиме. И оние со Asyg LFC нека не се срамат. Ururu нема на форумот, така?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@Klima ured neveliko ja preporacuvase i Thundrata 5,5ka so navodno jakiot Mitsubishi kompresor, pa sega skoro se javi clen so iskustvo od 2 Haiera vo edna soba (edna od 5,5Kw + edna 3,5Kw) ili vkupno so 2 Haiera na hartija 9w nemoze da zgreee 30m2 so dvete.....da baram li linkovi kaj sto ja velicase Thundrata ? Ma i Tide ja velicase pa ti pustav sliki od prasokot, ne pa Thundrata
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Forum za klimi od 1000evra ne e ni mesto za lazgi so opashki i zahebuvanje luge so prikaski rekla-kazala....ama tvoite lazgi se nabrojaa PREmnogu..
Ako ne si nagluv kazi go modelot na Toshiba so tocna oznaka indoor/outdoor sto gree i pri defrost....nekoj ti shepnal nesto ama ti nagluv ne si ukapiral za sto treba da navijas i da reklamiras....ako me razbiras
Stelec nema da se naucis na kultura postojano vregas
Jas nutu posociv model na Toshiba nitu tvrdev deka ima takov model samo go spodeliv toa sto sum go slusnal ( razbral ) i zatoa pisav na forumov da vidam dali e tocno toa so defrostite deka za vreme na defrost klimata duva ne prestanuva da gree ili ne.
No ti defibitivno ne znaes za kvalitetna diskusija bez ( vreganje )
Moj rodnina ima Haier klima bas toj model tide sto ti se ismejuvase so prasokot i e super stoplen a i samiot korisnik so 2-ta Haier klimi rece deka e zadovolen od toplinata samo mu precelo toa sto koga ja stsva na 28°C pravi 2 minuten suv defrost.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Stelec nema da se naucis na kultura postojano vregas
Jas nutu posociv model na Toshiba nitu tvrdev deka ima takov model samo go spodeliv toa sto sum go slusnal ( razbral ) i zatoa pisav na forumov da vidam dali e tocno toa so defrostite deka za vreme na defrost klimata duva ne prestanuva da gree ili ne.
No ti defibitivno ne znaes za kvalitetna diskusija bez ( vreganje )
Ti vregjas koga lazes....daj gi podatocite....koja e taa klima sto si ja slusnal i deka e Toshiba i gree u defrost....pa ni nie tolku budali nesme da gi slusame tvoite slavopojki sto si gi cul kaj bratucedkite na slava
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
@Strelec dosta se zanimavas so mene ti sto tolku ja falis taa kineska gree hansol covekov od forumov ne moze da se zgree i na suvo vreme mu pravi po 10 defrosta na den a na vakvo vlazno maglivo vreme kojznae kolku defrosti prai
Za razlika mojot Vivax aezi denes naprai 3 kratki 5 minutni defrosti i si gree bez maka.
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
Некој со FH35 да каже да дефростите. Чисто да споделиме искуство и да научиме. И оние со Asyg LFC нека не се срамат. Ururu нема на форумот, така?
Fujitsu ASYG18LFC е ѕверка невидена :) еве втора година со неа се греам и нема една лоша мана :) дефрост има 3 пати напраено од почетокот на ноември до сега, барем толку пати јас сум ја начекала, поздрав и секое добро! Како пар заедно со Fujitsu ASYG12LLCE супер си функционираат ;)[DOUBLEPOST=1513034743][/DOUBLEPOST]
Stelec nema da se naucis na kultura postojano vregas
Jas nutu posociv model na Toshiba nitu tvrdev deka ima takov model samo go spodeliv toa sto sum go slusnal ( razbral ) i zatoa pisav na forumov da vidam dali e tocno toa so defrostite deka za vreme na defrost klimata duva ne prestanuva da gree ili ne.
No ti defibitivno ne znaes za kvalitetna diskusija bez ( vreganje )
Moj rodnina ima Haier klima bas toj model tide sto ti se ismejuvase so prasokot i e super stoplen a i samiot korisnik so 2-ta Haier klimi rece deka e zadovolen od toplinata samo mu precelo toa sto koga ja stsva na 28°C pravi 2 minuten suv defrost.
Мирен @Klima ured :)
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
Овој модел не вреди, ама сигурно нешто може да се одбере од роденденските цени на SETEC http://setec.mk/index.php?route=product/category&path=10169_10170_10172#category_id=10172&page=0&path=10169_10170_10172&sort=p.price&order=ASC&limit=50&min_price=22499&max_price=81999 на пример Haier Tundra 3,5 за 22,500 или Panasonic TKE за 32,000... или RKE за некоја банка поевтин (јапонци склопени во Малезија) 5 год гаранција на компресорот (и Haiet Tundrata исто така 5 год гаранција)... вреди ли уште нешто од роденденската понуда на СЕТЕК!? Само ко ќе помислам на нивниот сервис ми се повраќа, ама цениве се многу конкурентни....!?
Вреди и таа шугавата ST за 17.5К, а не па Haier i Panasonic што ги листаш. Се е подобро од тоа фамозно ќумбе на дрва. Проблемот е, тие што го читаат ова знаат, а тие што бутаат што ќе им дојде по ќумбињата, појма немаат за овој или друг форум.

Кога @kodus ми го монтираше хансолот, проаѓа еден комшија и чита на кутијата "Gree". Следеше легендарното прашање: "оваа клима грее, ете пишуе на кутијата, а дали лади во лето?"

Истиот тој до сега набута едно 3 кубика иверица во своето ќумбе. Комшијата од другата страна е тапетар и постојано има вишок стари сунѓери, штофови, парчиња иверица произведена пред 30 - 40 години и што мислиш каде завршува сето тоа?

Ослободување од данок, промовирање на еколошко греење што би го спроведувале соросоидни кокони со 2000 евра плата (демек работа на проект), не помагаат. Писма до политичари (тоа што ти го правиш), исто. Толку им се длабоко рацете во медот, едноставно ништо не ги интересира. Кога би постоеле барем драконски казни за "трујачите", па уште ефикасно откривање, можеби нешто и би се променило ... вака, таму сме кај што сме...

Мал апдејт за надворешните температури во моментов:
- Хан Соло 0C (климата е монтирана на ѕид источна страна)
- живин термометар +1.5C (поставен надвор на покриена тераса, јужна страна)
- accuweather -3C

Кому да верувам? :)
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@Strelec dosta se zanimavas so mene ti sto tolku ja falis taa kineska gree hansol covekov od forumov ne moze da se zgree i na suvo vreme mu pravi po 10 defrosta na den a na vakvo vlazno maglivo vreme kojznae kolku defrosti prai
Za razlika mojot Vivax aezi denes naprai 3 kratki 5 minutni defrosti i si gree bez maka.
U sekoe vreme moze da ja vrati doticniot....pod uslov da zeme Toshiba 3,5ka za slicna cena....ili da zeme Vivax aka tvojot pulen model KVAZI....ama nema da bide fer posto tvojata e 5,5ka neli ;) naleto e 5,5ka..nazima e 3,5k.
"Ti" si mi najubav na temava kako da ne se zanimavam so tebe....ednas si Брент drugpat si Бренд...i na dvajcata vi odgovaram i pak ste во shah mat pozicija
 
Последно уредено:
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Ја имам фатено да прави дифрост, но тоа се случува , и тоа кога е температурата во собата 19-20 степени, и кога ја наместам на 25, најпрвин направи дифрост краток 1 минути па почна да дува затоплува. Ваљда така работи за да качи поголема температура на издув за да затопли побрзо.
А у нормален режим додека константно е на иста температура подесено ја немам фатено да направи дифрост.
Еве видеото.
https://youtu.be/DXOmOnyldYw




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 ноември 2017
Мислења
17
Поени од реакции
55
@Klima ured neveliko ja preporacuvase i Thundrata 5,5ka so navodno jakiot Mitsubishi kompresor, pa sega skoro se javi clen so iskustvo od 2 Haiera vo edna soba (edna od 5,5Kw + edna 3,5Kw) ili vkupno so 2 Haiera na hartija 9w nemoze da zgreee 30m2 so dvete.....da baram li linkovi kaj sto ja velicase Thundrata ? Ma i Tide ja velicase pa ti pustav sliki od prasokot, ne pa Thundrata
Malce ne sme se razbrale dva Haiera za 53 kvadrati.Poslabiot za sega sum go nacekal dva-tri pati da pravi defrost,a pojakiot samo pri forsiranje.Me iritira sto poslabata i e bekap na pojakata ama ke sredam se nadevam.Kako sto kazav 5.5 Haier ja montirav na 12.11 i do 23.11 koga e citan strujomerot smetkata za Noemvri e 3300 den.Na 11.12 okolu pladne procitav strujomer okolu 2900 den taka da dokaj 25.12 ima vreme.Kako sto pisav vo dnevna ne e padnata temp. pod 23C a vo spalna 21 C.Toplo e ne vikam ne, moze ako namalam stepen-dva i ke zastedam ama ne mi se sedi po dzemper i vlecki po doma.Pozdrav.
P.S. Naj dobronamerno bev zagrean za Amber-Nordik ama izleguvase so montaza 55,a Haierot 36.Pusta matematika
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Podobro najslaba klima otkolku greenje i truenje so drva !
Tolku e zagaden vozduhov sto ne se disi zalno za malive decinja sto disat vakov otrov ova ne e vozduh otrov e !!!
90% od zagadeosta e od greenje na drva jaglen otpad !!!
На децата нека им кажуваат дека 90% од загаденоста на воздухот е од домаќинствата што се греат на дрва.

Не дека не се и тие, ама 90% никако не де виновни тие.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom