Најекономично греење (затоплување)

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Sekogas treba da ima kvalitetni clenovi kolku poveke tolku podobro
Da im se pomogne na lugeto konkretno pri izbor na klima uredi inverteri
Batka daj mi za vivaksot tvoj nekoe slice nekoj test kolku trosi kolku ima temperatura na izduv kolku mu e minimumot kolku maksimumot togas mozebi ke poveruvam deka vivaks ja biva ili ne vaka rabotata e prazni muabeti (n)
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Batka daj mi za vivaksot tvoj nekoe slice nekoj test kolku trosi kolku ima temperatura na izduv kolku mu e minimumot kolku maksimumot togas mozebi ke poveruvam deka vivaks ja biva ili ne vaka rabotata e prazni muabeti (n)
Termometar za izduv na temperatura nemam planiram vo skoro vreme da kupam laserski termometa toj sto go pozajmiv od prijatel pred 1 mesec pokaza 57°C na izduv koga ke kupam laserski termometar ke stavam slika ne e problem :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Veke ja izmerile "mnogu podobrata" AERI 18 vo Strumica....od "bozem" deklariranite 5,5Kw nemozele da zgreat 27m2 ili 3 sobicinja od po 9m2....3 meseci vo najladnoto na TermoPecki se greeel tipov, otu nemalo smisla da mu se "maci" klimava..
"Лани со поларната зима од -20 до -25 немаше смисла да се мачи и моравме пак да ги активираме двете ЦЕР печки, за 2-3 месеци."
Za leshinarite....da kukja e i so slaba izolacija....ama e Strumica kaj sto e kaj kaj potoplo....a da ja iskljucis i vo Dekemvri koga i nebese nesto posebno ladno znaci deka 5,5kava bila preslaba za 27m2 i na -7ne pa na poladnoto
Nekoj dobro go izlazal
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
@Strelec za tvoja informacija lani
na -22°C nemase nikakov problem da zagree 55m2 taka da vivax-ot moj na -20 se pokaza odlicno samo bese malku pobucna bidejki dolniot del od nadvoresnata edinica imase 1,5cm mras taka da vivax-ot aezi go polozi kaj mene testot za odlicen kvalitet vs cena
A za covekot vo strumica nitu znam nitu tvrdam samo sakam da kazam deka jas licno od mojot VIVAX sum prezadovolen.
Ako ne bev zadovolen nemase da go koristam taka da neznam sto ne ti e jasno
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
Veke ja izmerile "mnogu podobrata" AERI 18 vo Strumica....
Чекај... Климе е од Струмица?? :)


"Лани со поларната зима од -20 до -25 немаше смисла да се мачи и моравме пак да ги активираме двете ЦЕР печки, за 2-3 месеци."
Една клима да не може ВО СТРУМИЦА да загрее помалку од 30 м2??
Ниту Сузумито, ниту Ломото (еден спрат подолу) немаа никаков проблем лани на најладното. ВО СКОПЈЕ. 35м2.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
Rekov vo brzo vteme ke kupam laserski termometar ke slikam tempetatura na izduv i ke spodelam[DOUBLEPOST=1510614347][/DOUBLEPOST]@Vanlok klima ured ne klime ne e od strumica.
Не можеш да мериш температура на воздух со ласерски термометар. И што му фали на Климе, убаво, Македонско име? Тоа „клима уред“ ми иде како да зборувам со вештачка интелегенција. :(

Од каде си?
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Не можеш да мериш температура на воздух со ласерски термометар. И што му фали на Климе, убаво, Македонско име? Тоа „клима уред“ ми иде како да зборувам со вештачка интелегенција
Zosto mislis deka so laserski termometar ne moze da se meri izduv jas znam dosta luge sto bas za toa i gi zimaat tie laserski tetmometri
A za klime mislam deka ne e ubavo da se preimenuvaat clenovive na forumov.
Ti od kaj si ?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
Затоа што ласерски термометар... Светлината од ласерот мора да се одбие од нешто, за сензорот да добие повратна информација. Воздухот е провиден, ерго - нема од што да се одбие ласерот. Тоа што ќе измериш, е саќето (хитсинкот) од климата, кое има повисока температура од воздухот. Така ако си мерел, ништо чудно да постигнала таа Вивакс клима толкава (за неа) висока температура. Ако не веруваш, пробај да го впериш ласерскиот термометар нагоре во небото, и кажи ми овде што си измерил.

Јас сум од Скопје инаку.


П.С. Климе е нагалено од Клима уред, као надимак што си даваат другари. Нема лутење за надимци, еден пријател го викавме Брзи, а беше најспориот човек на планетава. Друг го викавме Трезниот, а цело време беше камен пијан. Во однос на нивните надимци, Климе е супер (и многу слично со Клима уред). :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom