Најекономично греење (затоплување)

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.881
Браво момче за логиката! Од некои причини го следам загадувањето на воздухот во Скопјево и можам да кажам дека од Април до крајот на Октомври, практично и неможеш да видиш загадување и вредности над 50 микрограми на многу штетните честички PM10 i PM2.5, за кои велат дека се смртоносни и дека во МК убиваат 1300-1400 луѓе годишно! Тоа е срам за СК за Те за Бт...срам за Малкедонија! Толку луѓе во војни се губат!... Срамно и жано! На листата меѓу првите 10 најзагадени во Европа според СЗО (Светска здравствена орг) за загаденост со PM2.5, а велат преземено од Гардиан....дури три наши градови....


еве на пр денес како е состојбата со PM 10 честички.... околу пладне кога има доста сообраќај и градежна активност, и работат сите три-четири индустриски загадувачи во полна пареа (нели прва смена)... кои се исто така фактори на загадувањето сепак денес 38....концентрација на PM 2.5 уште помала 22мкг/м3
Прегледај го приврзокот 178652
Да се присетиме PM10 (2,5) до 50 микрограми во кубен метар е дозволена концентрација, под 30 мало загадување, и под 20 е многу ниска загаденост... Нула веројатно нема нигде во урбана средина, но овде со почеток на грејната и чурењето на оџаците знае и до 500-600 да оди значи 10 пати повеке од дозволеното! Се разбира и урбаниот хаос во Тетово и Ск си го чинат своето како спомнав и сообраќајот и нешто од индустријата што остана, секако зимно време во Скопје и маглите, учмаениот воздух без циркулација, поради местоположбата котлина (како у дупка да е)... си го прават своето, но највеќе оџаците, значи греење на цврсто (јаглен дрва) и мазут што користат понекои јавни институции школи фирми се најголемиот причинител за загадувањето!!!.... Мислам во проценти лани објавија 50-60% Сообраќајот беше под 20% индустријата и градежната активност и прашина по 10 мислам (не сум сигурен) Топланите на БЕГ преминаа на плин ми се чини (или се лажам!?).... трагедија е што Скопје е единствена метропола во Европа во која е дозволено греење на дрва! А сиромаштијата, уште поке неинформираноста си го прават своето.. и за жал сеуште најдоминантен начин на греење е дрвото, мислам некаде прочитав меѓу 60-70% во МК се греат на дрва... Дрво, ОК ама во село или на планина... во Скопјево или Те или БТ треба да се забрани (Во Ск барем 5-6 км од центарот или во населбите во централно градско подрачје... Ама кај можеш тоа да го направиш пола Чаир Топаана Бутел се греат со крадени дрва, а тоа е секако најекономичното греење! Инаку да, се слагам, во 70-80квадрати два уреда Daikin со иљада Евра си го решил греењето долгорочно.... со сметки месечни во сезоната на греење, од 3,000-4,000 месечно! Колу е тоа кубик храстово дрво за греење!?
Oldtajmerite nema teorija da gi ubedis da gi batalat drvata. Toa e cudo od inaet, na 70+ god da se ebavaat so redenje drva. cepenje, palenje pecki, pepel...
Drug problem e so poveketo od kukite imaat minimum ili nikakva izolacija, toa so klima ne go zagrevas. Nekoi ednostavno sakaat parno (na drva mora poso toplotnite pumpi zasega se seuste luksuz) nekoi pa nekat klima da im duva vo glavite, sto e dodusa i realen problem.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
897
Поени од реакции
817
Dva tri pati pisuvam na forumov i ne dobiv bas nekoi odgovori za kakva klima da zemam, imase nekoi iskreni soveti no sepak mojot izbor go svedov na Daikin FTX 50GV po dolgo citanje se odluciv za ovoj za koj mislam deka 40 kvadrati ne bas izoliran prostor nema da mu bidat problem da gi zagree ako ne tuka e kaminot :) sliki od montaza i kako sum zadovolen vo tekot na zimata.
@rusrus mislam prodava takva ista
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.536
Поени од реакции
1.654
Oldtajmerite nema teorija da gi ubedis da gi batalat drvata. Toa e cudo od inaet, na 70+ god da se ebavaat so redenje drva. cepenje, palenje pecki, pepel...
Drug problem e so poveketo od kukite imaat minimum ili nikakva izolacija, toa so klima ne go zagrevas. Nekoi ednostavno sakaat parno (na drva mora poso toplotnite pumpi zasega se seuste luksuz) nekoi pa nekat klima da im duva vo glavite, sto e dodusa i realen problem.
Се сложувам... секако не очекувам сите да го напуштат тој вид греење, но барем 50% од оние што се на дрва преминат на клими или ТА печки....и ќе падне системот на ЕВН! ха-хаха ... тогаш на клими и на пелети да одат 50% од нив од оние во градовите што се на дрва, воздухот во градските средини ќе биде многу почист!.... Овде на 5 мин до центар (СК) и во зграда 3 ката + приз... влечат дрва 10тина фамилии, дури има и од најгоре што живее (... не ми е јасно како не ги мрзи сред зима на -10 да се симнува по скали во подрум нагоре надолу по 2 пати дневно)... а како реков со две клими во стан 60-70м2 во зграда го решава греењето со 3-4,000 Денари месечна сметка!
Еве ја Битола денес во малку пред 16 шпиц на сообраќајот ...а загадување скоро па нула PM 10 само 14 микрограми - или многу ниска загаденост!
upload_2017-10-10_15-37-30.png
тетово исто ниска загаденост!
upload_2017-10-10_15-38-7.png
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
437
Браво момче за логиката! Од некои причини го следам загадувањето на воздухот во Скопјево и можам да кажам дека од Април до крајот на Октомври, практично и неможеш да видиш загадување и вредности над 50 микрограми на многу штетните честички PM10 i PM2.5, за кои велат дека се смртоносни и дека во МК убиваат 1300-1400 луѓе годишно! Тоа е срам за СК за Те за Бт...срам за Малкедонија! Толку луѓе во војни се губат!... Срамно и жано! На листата меѓу првите 10 најзагадени во Европа според СЗО (Светска здравствена орг) за загаденост со PM2.5, а велат преземено од Гардиан....дури три наши градови....


еве на пр денес како е состојбата со PM 10 честички.... околу пладне кога има доста сообраќај и градежна активност, и работат сите три-четири индустриски загадувачи во полна пареа (нели прва смена)... кои се исто така фактори на загадувањето сепак денес 38....концентрација на PM 2.5 уште помала 22мкг/м3
Прегледај го приврзокот 178652
Да се присетиме PM10 (2,5) до 50 микрограми во кубен метар е дозволена концентрација, под 30 мало загадување, и под 20 е многу ниска загаденост... Нула веројатно нема нигде во урбана средина, но овде со почеток на грејната и чурењето на оџаците знае и до 500-600 да оди значи 10 пати повеке од дозволеното! Се разбира и урбаниот хаос во Тетово и Ск си го чинат своето како спомнав и сообраќајот и нешто од индустријата што остана, секако зимно време во Скопје и маглите, учмаениот воздух без циркулација, поради местоположбата котлина (како у дупка да е)... си го прават своето, но највеќе оџаците, значи греење на цврсто (јаглен дрва) и мазут што користат понекои јавни институции школи фирми се најголемиот причинител за загадувањето!!!.... Мислам во проценти лани објавија 50-60% Сообраќајот беше под 20% индустријата и градежната активност и прашина по 10 мислам (не сум сигурен) Топланите на БЕГ преминаа на плин ми се чини (или се лажам!?).... трагедија е што Скопје е единствена метропола во Европа во која е дозволено греење на дрва! А сиромаштијата, уште поке неинформираноста си го прават своето.. и за жал сеуште најдоминантен начин на греење е дрвото, мислам некаде прочитав меѓу 60-70% во МК се греат на дрва... Дрво, ОК ама во село или на планина... во Скопјево или Те или БТ треба да се забрани (Во Ск барем 5-6 км од центарот или во населбите во централно градско подрачје... Ама кај можеш тоа да го направиш пола Чаир Топаана Бутел се греат со крадени дрва, а тоа е секако најекономичното греење! Инаку да, се слагам, во 70-80квадрати два уреда Daikin со иљада Евра си го решил греењето долгорочно.... со сметки месечни во сезоната на греење, од 3,000-4,000 месечно! Колу е тоа кубик храстово дрво за греење!?
NAJGOLEMI ZAGADUVACI VO GRACKITE SREDINI SE DRVATA ( ZAGREVANJE NA DOMOVITE NA DRVA ) TOCNO NO DODEKA NE SE RESI PROBLEMOT T.E SUBVENCIONIRANJE NA KLIMI INVERTER I SUBVENCIONIRANJE NA TOPLOTNI PUMPI VOZDUH VODA MOE MISLENJE E DEKA NEMA DA SE RESI ZAGADUVANJETO NA VOZDUHOT
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.881
NAJGOLEMI ZAGADUVACI VO GRACKITE SREDINI SE DRVATA ( ZAGREVANJE NA DOMOVITE NA DRVA ) TOCNO NO DODEKA NE SE RESI PROBLEMOT T.E SUBVENCIONIRANJE NA KLIMI INVERTER I SUBVENCIONIRANJE NA TOPLOTNI PUMPI VOZDUH VODA MOE MISLENJE E DEKA NEMA DA SE RESI ZAGADUVANJETO NA VOZDUHOT
Drzavata treba da se otkaze od danokot i carina za uvoz na klimi, barem za nekoj odreden vremenski period, da se zabrani gorenje na bilokakov energent osven plin vo gradovite, stroga kontrola za toa sto se gori vo peckite, dezurna inspekciska sluzba so aktiven telefon i na rabota 24/7, brza reakcija i kontrola po anonimni prijavi, strogi kazni za onie so gorat gumi, staro ulje, plastika i drugi raboti so ne se predvideni za sogoruvanje vo domasni pecki.
Sektorot klimatski uredi moze pozitivno da vlijae na ekonomijata, montazerite se so relativno odlicni zarabotuvacki to est ke se kreiraat dobro plateni rabotni mesta.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
437
Drzavata treba da se otkaze od danokot i carina za uvoz na klimi, barem za nekoj odreden vremenski period, da se zabrani gorenje na bilokakov energent osven plin vo gradovite, stroga kontrola za toa sto se gori vo peckite, dezurna inspekciska sluzba so aktiven telefon i na rabota 24/7, brza reakcija i kontrola po anonimni prijavi, strogi kazni za onie so gorat gumi, staro ulje, plastika i drugi raboti so ne se predvideni za sogoruvanje vo domasni pecki.
Sektorot klimatski uredi moze pozitivno da vlijae na ekonomijata, montazerite se so relativno odlicni zarabotuvacki to est ke se kreiraat dobro plateni rabotni mesta.
Tocno taka da ima stroga kontrola koj na sto se gree da se poeftinat klimite a da se pokaci cenata na drvata i da se zabrani greene na drva i duri togas ke diseme pocist vozduh
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
764
Поени од реакции
810
Ако се забрани со закон (горење дрва), бргу ќе „научат“...
ама брзо и тој што ќе го направи тоа ќе си ја научи лекцијата (на следните избори мислам :drk:)
скоро секој ја сака комоција и луксузот како што нуди греењето на печка, клима или парно а не да се малтретира со купување, цепење, редење, потпалување, потоа фрлање на пепел и ...
ама повеќето тоа не се во можност да си го дозволи, во време кога повеќе од 50% од вработените заработуваат под 12.000 ден. а колку се навработени ...
 
Последно уредено:
Член од
13 март 2010
Мислења
2
Поени од реакции
1
Многу ми е жал што не знаев за форумов пред да ја купам климата и побарам од вас мислење бидејки сега е веке касно ,а гледам дека тука има луге што си ја познаваат работата до најситните детали во врска со оваа проблематика,затоа ке ве замолам за ваша помош,совет и мислење .
Пред 3 год. и неколку месеци купив клима LG Inverter V ( E12EL.NSH или USNW126 4 AO ) првите две зими климата беше топ затоплував 30 квадрати во стан ,но штом помина гаранцијата од 2 год. се случи првото расипување ( на 3 год.),едноставно престана да лади и грее ,повикав мајстор , мереше со инструмент и рече истекол фреонот , пукнала некоја цевка ,ја завари , стави нов фреон ...60 ЕУР ....све беше о.к. наредните 4 месеци ( мај-август) после тоа повторно престана да работи ...само врти вентилаторот ниту грее ниту лади .Дилемата сега беше дали е рикната електрониката или компресорот ,испадна дека е компресорот бидејки климата има самодијагностицирање и пријавува код на грешка ( 2 пати трепка хитинг и 6 пати кулинг) овој код 26 значел дека е рикнат компресорот,кој што заедно со фреон и монтажа нов бил околу 330 ЕУР . Климата нова ја купив 500 ЕУР ..катастрофа .. не можам да сватам како е можно да се расипе најскапиот дел , имам фрижидер дома што работи 20 год нон стоп па и тој има компресор а работи супер.
Ве молам, ме интересира следново , дали можеби би одговарал компресор од друга клима (половен)
со исти карактеристики ,колку би било тоа исплатливо доколку е возможно и сигурно да се монтира,и дали климата би работела без проблем ,ако е возможно ,тогаш ве молам да ми дадете совет каков компресор да барам ( марка ,ознаки и карактеристики ) што би одговарал на овој модел на клима или што е паметно да се направи бидејки поправка со оригинал нов компресор ЛГ не доага во предвид ,за тие пари + нешто се добива нова клима ....
Мое лично мислење .... LG никогаш повеке ,Телевизорот исто LG 42 ....помина гаранцијата и после тоа во наредните две години се расипува три пати има глас нема слика (прегорува некоја лед диода) катастрофа фирма според мене .....во животов нема повеке ниту запалка LG да купувам
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.881
ама брзо и тој што ќе го направи тоа ќе си ја научи лекцијата (на следните избори мислам :drk:)
скоро секој ја сака комоција и луксузот како што нуди греењето на печка, клима или парно а не да се малтретира со купување, цепење, редење, потпалување, потоа фрлање на пепел и ...
ама повеќето тоа не се во можност да си го дозволи, во време кога повеќе од 50% од вработените заработуваат под 12.000 ден. а колку се навработени ...
drug spas nema osven zabrana. Matematikata ispagja drka e poeftino greenje so klima nego na drva, problemot e samo vo pocetnata investicija i se razbira neukosta in neprifakanje na novi tehnologii od strana na golem procent od naselenieto.[DOUBLEPOST=1507662039][/DOUBLEPOST]
Многу ми е жал што не знаев за форумов пред да ја купам климата и побарам од вас мислење бидејки сега е веке касно ,а гледам дека тука има луге што си ја познаваат работата до најситните детали во врска со оваа проблематика,затоа ке ве замолам за ваша помош,совет и мислење .
Пред 3 год. и неколку месеци купив клима LG Inverter V ( E12EL.NSH или USNW126 4 AO ) првите две зими климата беше топ затоплував 30 квадрати во стан ,но штом помина гаранцијата од 2 год. се случи првото расипување ( на 3 год.),едноставно престана да лади и грее ,повикав мајстор , мереше со инструмент и рече истекол фреонот , пукнала некоја цевка ,ја завари , стави нов фреон ...60 ЕУР ....све беше о.к. наредните 4 месеци ( мај-август) после тоа повторно престана да работи ...само врти вентилаторот ниту грее ниту лади .Дилемата сега беше дали е рикната електрониката или компресорот ,испадна дека е компресорот бидејки климата има самодијагностицирање и пријавува код на грешка ( 2 пати трепка хитинг и 6 пати кулинг) овој код 26 значел дека е рикнат компресорот,кој што заедно со фреон и монтажа нов бил околу 330 ЕУР . Климата нова ја купив 500 ЕУР ..катастрофа .. не можам да сватам како е можно да се расипе најскапиот дел , имам фрижидер дома што работи 20 год нон стоп па и тој има компресор а работи супер.
Ве молам, ме интересира следново , дали можеби би одговарал компресор од друга клима (половен)
со исти карактеристики ,колку би било тоа исплатливо доколку е возможно и сигурно да се монтира,и дали климата би работела без проблем ,ако е возможно ,тогаш ве молам да ми дадете совет каков компресор да барам ( марка ,ознаки и карактеристики ) што би одговарал на овој модел на клима или што е паметно да се направи бидејки поправка со оригинал нов компресор ЛГ не доага во предвид ,за тие пари + нешто се добива нова клима ....
Мое лично мислење .... LG никогаш повеке ,Телевизорот исто LG 42 ....помина гаранцијата и после тоа во наредните две години се расипува три пати има глас нема слика (прегорува некоја лед диода) катастрофа фирма според мене .....во животов нема повеке ниту запалка LG да купувам
Kaj nas kojznae so skart od lg se prodava, isto so praat i so drugi marki, proizvedeno specijalno za slabi pazari. Inaku lg e vo svetski ramki poznat bas po kvalitet i deka ne se rasipuva bez razlika dali elektronika bela tehnika ili klimi. Televizorite se posebno faleni.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.415
Поени од реакции
8.680
ама брзо и тој што ќе го направи тоа ќе си ја научи лекцијата (на следните избори мислам :drk:)
скоро секој ја сака комоција и луксузот како што нуди греењето на печка, клима или парно а не да се малтретира со купување, цепење, редење, потпалување, потоа фрлање на пепел и ...
ама повеќето тоа не се во можност да си го дозволи, во време кога повеќе од 50% од вработените заработуваат под 12.000 ден. а колку се навработени ...
Забрана со греење на дрва не смее да се направи без истовремено да се понуди еднакво евтина алтернатива како гасификација и понуда на природен гас по еднаква или поевтина цена од греењето со дрва. Исто така может да понудат субвенционирање на клими, уште подобро и ако се договорат со некој голем произведувач да нарачаат голема количина клими и самата држава на народот да ги продава по набавна цена. Се добива и стримлајнинг на сервисот, заради големите количини клими од иста серија...
Има решенија, ама изгледа волја се нема. Полесно е да се мачкаат очи (и улици), да се прават вертикални градини, итн... :-/
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.415
Поени од реакции
8.680
20 години ветуваат гасификација, редно е да ја направат конечно и да се понуди алтернатива на дрвата. Климите исто се решение. Што и да е, крајно време е да се забрани горење дрва.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.881
A ovie kromanjoncite so se na drva najinteresni se koga ke lupnat deka klima nema da gi zgree, se naucile zimoska po kupaci i kratki maicki da setat po doma. :v
 
На врв Bottom