Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Zaboraviv da ti kazam.
Pred dve nedeli napraviv dopolnitelna izolacija na motorot.
Vo delot kaj sto e smesten vo nadvoresnata,go obloziv so izolacija cel toj del i plus motorot taka da,tivko e :)


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Eeee ama samo edna "golema" mana ima...sto e motorot(kompresorot) star 10god a takvite kompresori na R22 vo 12ki imaa zafatnina od 24cm3 ili kako za masina od 24000btu vo ova vreme so freon R410, dupla kubikaza imaa na R22 od ovaa na R410A....nadvoresnata edinica tezi sigurno nad 35Kg ako ne i 45kg....samo zasto kompresorot e nad 15kg.....baska so magnetite se od onie eftinite feritnite sto se i poteski(baska poslabi) pa dopolnitelno diga u tezina zaradi kompresor a ne zaradi tezinata na bakarot vo izmenuvacot ;)
So mislis @macci kade se izgubile 3kg ovde ako kompresorot kaj ednava e 3kg polesen a nadvorsnata im e isto 29kg?
Sporedba Fujitsu Lomo Gree_001.jpg
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
@macci
Eve ti ja na primer nalepnicata od mojata vivaks ( galanc) od pred nekade 8 godini i od toa sto go gledam mnogu posilna e.
Ima raboteno I na preku -20 stepeni I koga e pod 0 stepeni potocno na -7-10 stepeni kreva do 1900w pa se vraka na 1000w I taka vo krug I se vrti najmnogu okolu 1400-1500w potrosuvacka a ima izduv 450m3/h i vsusnost sakam da kazam deka potrosuvacka ne e konstantna tuku celo vreme se menuva vo zavisnost od nadvoresnata temperatura.
DSC_0400.JPG
DSC_0162.JPG
DSC_0159.JPG
DSC_0157.JPG
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
@macci
Eve ti ja na primer nalepnicata od mojata vivaks ( galanc) od pred nekade 8 godini i od toa sto go gledam mnogu posilna e.
Ima raboteno I na preku -20 stepeni I koga e pod 0 stepeni potocno na -7-10 stepeni kreva do 1900w pa se vraka na 1000w I taka vo krug I se vrti najmnogu okolu 1400-1500w potrosuvacka a ima izduv 450m3/h i vsusnost sakam da kazam deka potrosuvacka ne e konstantna tuku celo vreme se menuva vo zavisnost od nadvoresnata temperatura.
Прегледај го приврзокот 163015
Прегледај го приврзокот 163016
Прегледај го приврзокот 163017
Прегледај го приврзокот 163018
Da taka e varira
Jas sum ja primetil odi od 850-1250 najveke.

Od 1:46 ne e otidena vo DF
Eve sega e
Na ova vreme,sneg so veter,plus na severna strana mi e,dole na trotoar,pokraj kuka


Bi preporacal na site koj sakaat neka probaat dopolnitelno da go izolirate delot kaj kompresorot i samiot kompresor.
Ova poradi laden start i poradi zacuvuvanje na temperaturata.
Isto taka gi izolirav cevkite kaj ventilite ...znaci maksimalna izolacija da nema gubitoci na toplinata.
Site znaeme deka poeftinite klimi nemaat izolacija kaj motorot.
Pri montaza se ostava neizoliran prostorot od nekolku sm kaj ventilite...
 
Последно уредено:
Член од
23 октомври 2015
Мислења
70
Поени од реакции
48
Kumanovo momentalno -9 so ovoj ludacki vetar otide noceska sigurno preku -15 :(
So Gree Lomo 18-ka nonsalantno 60m2 drzi na 23 stepena so eden defrost,za razlika koga bese vlaga i se gasese na 40min.Nesto se zezav ke stedam struja i ja nesto gasev koga ke legnam okolu 01h,pa posle na tajmer od 5h da fatam evtina struja :) Sabajle ja ukluciv u 4h i ne mislam da ja zgasnam dur trae nevremevo,me zabole uvo kolku ke potrosi,bitno da sum zgrejan :)
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Pozdrav do strelec i veselo drusrvo
Kolku e sega momentalna temperatura?
Prerpostavuvam vlaznosta e niska,nema DF



Na telefonot ne veruvam deka e tolku -8 ama sigurno e okolku -4-5


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889



Denovive pak ce odam nagore. Imam prilika da ja zeam ovaa nekoja postara gree kompletna e sose cefki i plin, samo montaza i cepas. Covekot so ja prodava nema pojma dali e inverter ili ne e, koristena e samo za ladenje.
Aj vie so se zanimavate so klimi kazete po modelov e ili ne e inverter, i vo sekoj slucaj se isplaka li da se zeme za 50 evra :)
Fala odnapred za informacii.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Denovive pak ce odam nagore. Imam prilika da ja zeam ovaa nekoja postara gree kompletna e sose cefki i plin, samo montaza i cepas. Covekot so ja prodava nema pojma dali e inverter ili ne e, koristena e samo za ladenje.
Aj vie so se zanimavate so klimi kazete po modelov e ili ne e inverter, i vo sekoj slucaj se isplaka li da se zeme za 50 evra :)
Fala odnapred za informacii.
http://i65.tinypic.com/t6uv5x.jpg
Не ја отвара сликата?
Каде е тоа нагоре?
И јас да земам една половна
Ако си од скопје,ти треба монтер за климата ,пиши.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Не ја отвара сликата?
Каде е тоа нагоре?
И јас да земам една половна со р22 :)
Ако си од скопје,ти треба монтер за климата ,пиши.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Za starite e, sam ke ja mestam, isto i tosibata doma sam si ja namestiv. Puna e so freon, samo ja montiras mestis cefkite i zavrsena rabota.
Ps. Vo Italija.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@macci
Ne mi odgovori na ova....znam matematika e zajebana pogotovo za praznici...nego onaka od gjuture so mislis, kaj gi snema 3te kg kaj Fujitsuvo? Mislis @Kandilce znae kaj mu se 3te kila ?
Sporedba Fujitsu Lomo Gree_001.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
@macci
Ne mi odgovori na ova....znam matematika e zajebana pogotovo za praznici...nego onaka od gjuture so mislis, kaj gi snema 3te kg kaj Fujitsuvo? Mislis @Kandilce znae kaj mu se 3te kila ?
Прегледај го приврзокот 163032
Verojatno nekoj polesen ili potenok materijal za rebrata od vnatresnata edinica. Po moe, mnogu pobitno e toa so se naogja nadvor. Gledaj kolku poteski kompresori imaat fujite.
Nego neli ti bese doktor za ovie gree klimite. So vikas za ovaa gore, inverter e ili ne e. Pa i da ne e inverter ja biva li za nesto dane ja ziam i vleckam bezveze. Na internet nema ama bas nikakvi podatoci za ovoj model.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
@macci
Ne mi odgovori na ova....znam matematika e zajebana pogotovo za praznici...nego onaka od gjuture so mislis, kaj gi snema 3te kg kaj Fujitsuvo? Mislis @Kandilce znae kaj mu se 3te kila ?
Прегледај го приврзокот 163032
Moe mislenje e deka del otpagja na motorot koj e ponova generacija,polesen a vadi pojaka kubikaza.
I izmenuvacot,moze e ednoreden i aluminium :)
Nasproti dvoreden- bakaren ;)
Site ponovi modeli imaat polesni komponenti,pomala nadvoresna edinica vo dimenzii.
Samo vo kmpresorite ima 300g,posle limot poradi namalenata dimenzija,i alu izmenuvac.ke dojdeme do 3 kg.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Verojatno nekoj polesen ili potenok materijal za rebrata od vnatresnata edinica. Po moe, mnogu pobitno e toa so se naogja nadvor.
Bas taka, vo nadvoresnata e razlikata i toa tokmu vo kompresororot...srceto na sekoja klima.
Kompresorot kaj LomoLCLH e samo 6,5Kg, a tezi samo 6,5Kg nasprem skapziive od Fujitsu so 9kg kompresori kako i kompresorot kaj vivaxon AERI so 8,86kg zatoa sto vo LomoLCLH ima Permanentni Niodmiumski magnet(redok metal)i koi e se 10pati polesni od Feritnite no i 10pati so podobri magnetski karakteristiki od Feritnive koi se pak od druga strana i 10pati poteski....znaci za da dobies isti magnetizam treba da upotrebis 10pati poteski Feritni magneti nasprem Niodmiumskite...opis za toa ovde.
magnet weight.jpg

DAIKIN ima posebna storija za Retkite magneti vo kompresorite ovde kako i opis za tipot na megnetite vo modernite kompresori....i normalno podobri se onie poskapite Niodmiumskite - RareEarth ili magneti od Retki metali a ne onie eftinite Feritnite, Niodmiumskiute se so pojak vrtezen moment i pogolema efikasnost. I na krajot vo konktretniov slucaj Lomo_Fuji..., ako tezinata vo kompresorot e 3kg pomala a vkupnata tezina na nadvoresnata edinica e ista |(29kg) ili pomala(26kg) togas nesto so izmenuvacot... verovatno debelinata na bakarot kaj izmenuvacot mora da e polesna kaj drugive zasto u gabarit Lomoto se gleda deka ima i gabaritno pogolem izmenuvac pa i tuka bi bil vo plus so tezina sto nema logika.
Ili suma sumarum i podobar kompresor i posaglam izmenuvac za mnogu pomalku pari....LomoEco da e zivo i zdravo kokurencija im e zatoa i nema da vidite merennja so termometri od ekipava so Fujitsu :)
Od cel svet vo Kina se sodrzani 50% od svetskite rezervi na tie retki metali i proizvodstvo od 86% zatoa i cenata ja diktiraat Kinezite....i Mitsubishi ima storija za toa kako kompaniite od Japan bile zavisni od uvoz na magnetite od Kina pa morale da izmislat zamenski materijal za Neodmiumskite magneti- Ferritot za da bidat konkurentni so cena za finalen proizvod.

Daikin 2-stage kompresor magneti feritni retki metali _017.jpg Daikin 2-stage kompresor magneti feritni retki metali _018.jpg Daikin 2-stage kompresor magneti feritni retki metali _019.jpg LomoLCLH kompressor.jpg
4_1.jpg 4_3.jpg
Kako primer za tezina na kompresor so Niodmium magnet, kompresorot kaj multito 18000btu na @maxradule koj kompresor osven sto e so duplo pogolema kubikaza 15cc3 a dodatno e i twin-rotary, tezi zamislete pomalku od Fujitsava na g-n @Kandilce t.e samo 9,4kg :D
9768_002.jpg 9768-18_018.jpg
Malku povekje ja smeniv celata koncepcija na teorijata-potesko e podobro za koja dosega se zalagav...ama iskoci deka sekoj den po nesto novo ucime pa i tezinata na edinicite (nadvoresnite) iskoci deka si ima razlika
 
Последно уредено:
Член од
28 мај 2016
Мислења
56
Поени од реакции
80
шо е panasonic HHC? гугл ми јавува дека не некој џебен комп. :)

значи и 3500 евра ке платам ако ми гарантираат дека ке ме грее цело зимо во било кој и каков период.
Izvini pecatna greshka HC ili HEATCHARGE
Ti staviv i link na sajtot ima mnogu ubavo objasneto i deklarira deka moze da gree i na -35[DOUBLEPOST=1483730990][/DOUBLEPOST]
Izvini pecatna greshka HC ili HEATCHARGE
Ti staviv i link na sajtot ima mnogu ubavo objasneto i deklarira deka moze da gree i na -35
http://www.aircon.panasonic.eu/GB_en/ranges/domestic/single/product/17998/
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom