Најекономично греење (затоплување)

Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Klimata e kako zena:)

Edna e za setanje,
druga e za vo krevet,
a treta pak za vo kujna rucek da spremi

Taka da i klimite,

Mnogu mesate babi i zabi

Klima se kupuva vo zavisnost od potrebite i moznostite,
na nekoi im treba za ladenje,
na drugi za greenje,
a na treti za dogrevanje

Ima kvalitetni koi mozebi ke traat 20godini,
ama nazalost ne mozat da te zagreat

A ima i takvi koi "mozebi" ke traat 5godini,
ali duvat kako fen

Taka da sto gluposti se iznacitav vo posledno vreme,
duri i ne znam kako forumov e ziv
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Најнов update на ситуацијата и проблемите со Gree Hansol.

Високата потрошувачка на Gree Hansol од околку 3200 денари за месец ноември за греење на околку 22 квадрати дневен престој со кујна се потврдиле со сметката за месец ноември која била за околку 3500 денари повисока во споредба со октомври.

Заради тоа денеска со другарот правевме експерименти со кои дефинитивно проблемот е во климата која на +2 степени работи со COP од околку 2.

Тој проблемот го има пријавено во Gree но додека да се сервисира климата треба да најдеме некој начин да ја намалиме потрошувачка доколку тоа е можно, бидеќи климата му единствено грејно тело за просторијата, а со ваквата потрошувачка сметка од над 4000 денари за 22квадрати за овој месец не му бега. А јас сум уште повеќе засегнат бидејќи јас го убедував да земее Hansol иако тој се двоумеше помеѓу Fujitsu LUCA или Mitsubishi FH.

Во продолжение е опис на проблемот и тестовите па секоја препорака е добредојдена.

Значи најпрво тој се посомнева дали е можно просторот да има поголеми загуби од пресметаните па климата цело време да работи на повисоко оптеретување. Тој имаше пресметано топлотни загуби од:
3,2KW на -7,
2,4KW на 0,
1,6KW на +7
на +22 внатрешна температура и морам да признаам дека пресметките му беа хируршки прецизни, бидејќи и јас ги добив истоте вредности а и тестирањето покажа дека пресметките се прецизни.

Денес, надворешната температура беше +2. Топлотните загуби на просторијата на оваа температура се 2,2KW при внатрешна температура од 22 степени.

За контрола приклучивме електрична панел од 2,5KW.
01. Pocetno greenje.JPG
Како што може да се види од сликата панелот повлекува 2.470W. За поедноставност земаме дека целата потрошена електрична енегија е претворена по топлинска.

Почетната температура е 19 степени како што може да се види од сликата.
02. Pocetna temperatura.JPG

После само 40 минути температура беше зголемена на 22 степени, што значи тие 2.5KW се повеќе од енергијата потребна да се одржува температурата и заради тоа доаѓа до зголемување на температурата како што може да се види од сликата.
03. Temperatura po 40 minuti greenje so 2.5KW panel.JPG
Од следната слика може да се види дека панелот константно троши по 2.5KW односно за 40 минути има потрошено 1.8KW.
04. Po 40 min greenje so 2.5KW panel.JPG

Значи на просторијата и треба помалку од 2,5KW топлина односно околу 2,2KW за да ја одржува температурата од 22 степени. Ова значи дека Hansol ќе треба да испорачува околку 2,2KW за да ја одржува температурата.
Веднаш потоа го приклучивме Hansol-от кој беше подесен на 22 степени со iFeel а далечинскиот управувач беше поставен на под термометарот. Брзината на издув беше наместена на auto. Мерачот од Anhoch беше ресетиран.
06. Priklucok na klima.JPG

После 50тина минути температурата беше падната за 1степен како што може да се види од сликата. По мое мислење алгоритмот е подесен да работи најблиску до 22 степени.
07. Temperatura na klima po 50min.JPG

Моменталната потрошувачка беше нешто над 1KW.
08. Momentalna potrosuvacka na klima po 50min.JPG

За тоа време климата имаше потрошено 0,8KW односно за 1 час ќе потрошеше 1KW.
09. Vkupna potrosuvacka na klima po 50 min.JPG
Поточно за нешто над 1 час климата имаше потрошено 1,1KW.
11. Vkupna potrosuvacka na klima po 1cas.JPG

За целото време на работењето на климата истата не влезе во дефрост, но 2 пати прекина со работа како on-off клима.

Во исто време не забележавме некое абнормално работење во смисла на зголемување на вртежите на внатрешната и надворешната единица. Бидејќи мерачот од Anhoch нема можност да ја покажува максимално повлечена струја не знаеме дали во овој период има поголеми повлекувања на електрична енергија од неколку пати забележаните 1,1KW.

Во изминатите денови тој експериментирал со брзината на вентилаторот и насоката на издувот но без влијанија.

Значи луѓе давајте предлози и помагајте.
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Најнов update на ситуацијата и проблемите со Gree Hansol.

Високата потрошувачка на Gree Hansol од околку 3200 денари за месец ноември за греење на околку 22 квадрати дневен престој со кујна се потврдиле со сметката за месец ноември која била за околку 3500 денари повисока во споредба со октомври.

Заради тоа денеска со другарот правевме експерименти со кои дефинитивно проблемот е во климата која на +2 степени работи со COP од околку 2.

Тој проблемот го има пријавено во Gree но додека да се сервисира климата треба да најдеме некој начин да ја намалиме потрошувачка доколку тоа е можно, бидеќи климата му единствено грејно тело за просторијата, а со ваквата потрошувачка сметка од над 4000 денари за 22квадрати за овој месец не му бега. А јас сум уште повеќе засегнат бидејќи јас го убедував да земее Hansol иако тој се двоумеше помеѓу Fujitsu LUCA или Mitsubishi FH.

Во продолжение е опис на проблемот и тестовите па секоја препорака е добредојдена.

Значи најпрво тој се посомнева дали е можно просторот да има поголеми загуби од пресметаните па климата цело време да работи на повисоко оптеретување. Тој имаше пресметано топлотни загуби од:
3,2KW на -7,
2,4KW на 0,
1,6KW на +7
на +22 внатрешна температура и морам да признаам дека пресметките му беа хируршки прецизни, бидејќи и јас ги добив истоте вредности а и тестирањето покажа дека пресметките се прецизни.

Денес, надворешната температура беше +2. Топлотните загуби на просторијата на оваа температура се 2,2KW при внатрешна температура од 22 степени.

За контрола приклучивме електрична панел од 2,5KW.
Прегледај го приврзокот 161786
Како што може да се види од сликата панелот повлекува 2.470W. За поедноставност земаме дека целата потрошена електрична енегија е претворена по топлинска.

Почетната температура е 19 степени како што може да се види од сликата.
Прегледај го приврзокот 161787

После само 40 минути температура беше зголемена на 22 степени, што значи тие 2.5KW се повеќе од енергијата потребна да се одржува температурата и заради тоа доаѓа до зголемување на температурата како што може да се види од сликата.
Прегледај го приврзокот 161789
Од следната слика може да се види дека панелот константно троши по 2.5KW односно за 40 минути има потрошено 1.8KW.
Прегледај го приврзокот 161791

Значи на просторијата и треба помалку од 2,5KW топлина односно околу 2,2KW за да ја одржува температурата од 22 степени. Ова значи дека Hansol ќе треба да испорачува околку 2,2KW за да ја одржува температурата.
Веднаш потоа го приклучивме Hansol-от кој беше подесен на 22 степени со iFeel а далечинскиот управувач беше поставен на под термометарот. Брзината на издув беше наместена на auto. Мерачот од Anhoch беше ресетиран.
Прегледај го приврзокот 161792

После 50тина минути температурата беше падната за 1степен како што може да се види од сликата. По мое мислење алгоритмот е подесен да работи најблиску до 22 степени.
Прегледај го приврзокот 161794

Моменталната потрошувачка беше нешто над 1KW.
Прегледај го приврзокот 161795

За тоа време климата имаше потрошено 0,8KW односно за 1 час ќе потрошеше 1KW.
Прегледај го приврзокот 161796
Поточно за нешто над 1 час климата имаше потрошено 1,1KW.
Прегледај го приврзокот 161797

За целото време на работењето на климата истата не влезе во дефрост, но 2 пати прекина со работа како on-off клима.

Во исто време не забележавме некое абнормално работење во смисла на зголемување на вртежите на внатрешната и надворешната единица. Бидејќи мерачот од Anhoch нема можност да ја покажува максимално повлечена струја не знаеме дали во овој период има поголеми повлекувања на електрична енергија од неколку пати забележаните 1,1KW.

Во изминатите денови тој експериментирал со брзината на вентилаторот и насоката на издувот но без влијанија.

Значи луѓе давајте предлози и помагајте.
Измерете температура на издув.Претпоставувам дека се работи за 3,5кв клима, со таа потрошувачка темп. би требало да биде над 45ц па некаде до пеесетина степени.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
3.5kw klima nonstop da raboti pod polno opteretuvanje i da trosi 1-1.3kw na saat mesecno ne moze da potrosi povece od 3000 den. Imas 16 casa dnevno skapa i 8 casa eftina struja. Plus nedelite se na eftina ne znam kako e vo sabota. Taka da imate nekoja greska vo matematikite.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.067
Поени од реакции
1.182
јас не се сложувам со тебе дека климата ако работи под полно оптоварување наможе да потроши толку многу (друго е дали ќе работи во тој режим), ајде да ја направиме пресметката вака:
30 ден. Х 16 часа = 480 часа х 1,15 KWh(ј ас ја земам просек ти пиша од 1 до 1,3 KWh) = 552 KWh х 6,6 ден/ КВЧ = 3643 ден. само за на скапата тарифа плус за ефтината тарифа 30 ден. по 8 часа = 240 работни часа х 1,15 KWh = 276 KWh x 3.3 ден/ KWh = 910 ден на ефтина тарифа, или вкупно 3643+910=4553 ден (еве неделите се на ефтина како што викаш ти но тука нека се намали за 500 до 800 ден што значи дека ќе потроши 3700- 3800 минимум) или вака да се поедностави 552+276=826 KWh по 4,5 ден просечна цена пак излегува 3700 ден. што значи климата може да потроши над 3000 ден. месечно.
цената од 6,6 и 3,3 е отприлика тука со мала можност за грешка во втората децимала и е со пресметан ддв.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
пресметките на @dastan се баш точни, и тоа како може да потроши над 4000
јас имам 9-ка change која имам ја видено на 1650w, да не збориме колку може хансолот да повлече, сигурно над 2kw
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
пресметките на @dastan се баш точни, и тоа како може да потроши над 4000
јас имам 9-ка change која имам ја видено на 1650w, да не збориме колку може хансолот да повлече, сигурно над 2kw
Nema teorije da vlece poise od 1kw na cas. Za klima od 3.5kw ako prajme muabet. Samo oddadenata toplina paga so paganjeto na nadvoresnata temperatura to est kako so se menuva cop.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.067
Поени од реакции
1.182
Nema teorije da vlece poise od 1kw na cas. Za klima od 3.5kw ako prajme muabet. Samo oddadenata toplina paga so paganjeto na nadvoresnata temperatura to est kako so se menuva cop.
како бе нема теорија да влече повеќе од 1KWh кога на повеќето од налепниците со карактеристики на климата кои јас сум ги видел на климите пишува максимална влезна снага која е поголема од 1KWh на греење
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Па тука е проблемот, што климата на +2 влече по 1,1KW, да не разговараме колку би влечела на -2, -3. Токму и заради тоа има повикано сервис. Е сега кој е проблемот зошто повлекува толку многу е друго прашање, кое би требало да го среди сервисот. Дали причината е некој расипан сензор, со тоа што работеше како on-off клима, или пак можеби софтверот е баговит па како што имам пишано предходно климата продолжувала да грее дури и кога температурата ќе се постигнела.

Сега му важно да најде некој начин колку толку ако можно да се намали потрошувачката додека да дојде сервисот.

Инаку колку за потсетување потрошувачката на Hansol-от (иако на постариот 3,5KW модел) на +2, кога треба да оддаде околку 2,1KW треба да e нешто под 500W, како што може да се види од тестовите кои предходно беа постирани овдека.
Greel_TestPoints.jpg
Gree_GWH12TB-S3DNA1B_Conclusion1.jpg
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
2.5
како бе нема теорија да влече повеќе од 1KWh кога на повеќето од налепниците со карактеристики на климата кои јас сум ги видел на климите пишува максимална влезна снага која е поголема од 1KWh на греење
2.5kw klimite inaat max potrosuvacka od 800-1000w a 3.5kw klimite max 1000-1200w. 1500-1800w imaat klimite 4.5-5kw[DOUBLEPOST=1482059162][/DOUBLEPOST]
Па тука е проблемот, што климата на +2 влече по 1,1KW, да не разговараме колку би влечела на -2, -3. Токму и заради тоа има повикано сервис. Е сега кој е проблемот зошто повлекува толку многу е друго прашање, кое би требало да го среди сервисот. Дали причината е некој расипан сензор, со тоа што работеше како on-off клима, или пак можеби софтверот е баговит па како што имам пишано предходно климата продолжувала да грее дури и кога температурата ќе се постигнела.

Инаку колку за потсетување потрошувачката на Hansol-от (иако на постариот 3,5KW модел) на +2, кога треба да оддаде околку 2,1KW треба да e нешто под 500W, како што може да се види од тестовите кои предходно беа постирани овдека.
Прегледај го приврзокот 161828
Прегледај го приврзокот 161829
Ako e sobata mraz ladna normalno deka na pocetokot edno 3-4 saata ke raboti pod polna parea. Koga ke postigne nekoja temperatura potrosuvackata drasticno paga. Za klima e najubavo da e nonstop uklucena i da drzi temperatura taka najmalku ke trosi. Koga e sobata ednas zagreana sve vnatre vo sobata e zagreano i ima akumulirano toplina od klimata.[DOUBLEPOST=1482059591][/DOUBLEPOST]
Па тука е проблемот, што климата на +2 влече по 1,1KW, да не разговараме колку би влечела на -2, -3. Токму и заради тоа има повикано сервис. Е сега кој е проблемот зошто повлекува толку многу е друго прашање, кое би требало да го среди сервисот. Дали причината е некој расипан сензор, со тоа што работеше како on-off клима, или пак можеби софтверот е баговит па како што имам пишано предходно климата продолжувала да грее дури и кога температурата ќе се постигнела.

Сега му важно да најде некој начин колку толку ако можно да се намали потрошувачката додека да дојде сервисот.

Инаку колку за потсетување потрошувачката на Hansol-от (иако на постариот 3,5KW модел) на +2, кога треба да оддаде околку 2,1KW треба да e нешто под 500W, како што може да се види од тестовите кои предходно беа постирани овдека.
Прегледај го приврзокот 161828
Прегледај го приврзокот 161829
Maksinalnata potrosuvacka nema vrska so nadvoresnata temperatura. Samo se menuva odadenata toplina zatoa sto se menuva cop. Na -5 pod max opteretuvanje ke dava 1500-2000 w toplina pri cop od 1.5-2 a na 5 stepeni pri ista max potrosuvacka i jacinana struja ke dava 3000-3500w toplina pri pokacen cop na 3-3.5
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.067
Поени од реакции
1.182
2.5

2.5kw klimite inaat max potrosuvacka od 800-1000w a 3.5kw klimite max 1000-1200w. 1500-1800w imaat klimite 4.5-5kw[DOUBLEPOST=1482059162][/DOUBLEPOST]
Ako e sobata mraz ladna normalno deka na pocetokot edno 3-4 saata ke raboti pod polna parea. Koga ke postigne nekoja temperatura potrosuvackata drasticno paga. Za klima e najubavo da e nonstop uklucena i da drzi temperatura taka najmalku ke trosi. Koga e sobata ednas zagreana sve vnatre vo sobata e zagreano i ima akumulirano toplina od klimata.
и сега Gree Hansol е 2,5 (9000 btu) или 3,5 kwh (12000 btu) ако е 3,5 значи може да троши колку што кажувам јас ако е 2,5 тогаш ти си во право а не јас, ама и со 1 kwh пак може дабиде сметката над 3000 ден. 24 часа ден x 1kwh x 30 дена во месецот = 720 kwh x 4,5 ден. средна тарифа (заради поедноставување на пресметката) = 3240 ден.
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Па тоа и ти кажувам. Ако виде на сликите почетната температура беше 19 степени. Со панелот се загреа на 22, значи климата имаше задача да ја одржува температурата а не да загрева.

Инаку климата е 3,5
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ne zaboravajte deka vp nedela e cel den eftina struja. Mozebi i sabota ne mi teknue[DOUBLEPOST=1482060676][/DOUBLEPOST]Kaj mene 10 god star toshiba inverter trosi 2000 den mesecno sega koga e poladno za edna soba od 30 m2, raboti nonstop na 23 stepeni. Koga e potoplo so 2000den gream uste plus edna soba i hodnik so +23-5 m2 isto nonstop na 23c[DOUBLEPOST=1482060878][/DOUBLEPOST]
Па тоа и ти кажувам. Ако виде на сликите почетната температура беше 19 степени. Со панелот се загреа на 22, значи климата имаше задача да ја одржува температурата а не да загрева.

Инаку климата е 3,5
Mozebi vozduhot se zagreal ama ne zaboravaj deja uste se ladni zudovite namestajot i se drugo. Dodeka i ova ne se stopli malku ke go ladat orostorot.
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.067
Поени од реакции
1.182
сабота е скапа тарифа од 07:00 -22:00 а јас ја земав и таа опција во предвид кога намалив 700-800 ден. на првичната пресметка.
Друга многу поважна работа е дека пријателот има големи потлотни загуби кои јас отпосле ги видов и ги земам дури сега во престава за потрошувачката на уредот, а тоа е следново:
3,2KW на -7,
2,4KW на 0,
1,6KW на +7
ако ја земам во пресметка најмалата топлотна загуба при +7 која е 1,6 KWh при загревање од 24 часа му се потребни 1,6 х 24 часа = 38,4 KWh дневно х 30 дена во месецот = 1152 KWh па сега сметајте натаму сами.
ама се што е под 5000 ден. треба да е среќен ако ја држи таа температура 24 часа на ден.
предлог за намалување на потрошувачката е не толку популарна ама во моментов единствена според мене намалување на Т на максимум 20 степени со која би требало да се заштедува во просек по 10-15 % на потрошувачката, плус нака си ја провери сервисот но според топлотните загуби од корисникот не полагам многу надеж.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom