Најекономично греење и ладење

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Za sporedba samo, mojata pecka na peleti 6kw izvadi 105 stepeni.
E bas sakav da te prasam kako so trosenjeto na peleti I koja marka peleti koristis.
100 stepeni mu e normalna temperatura na izduvite gasovi kaj izlezot na cadot tamu meri senzorot I togas pocnuva da duva pod 100 stepeni ne duva.

Imas vo menito state stove od tamu mozes da ja gledas kako raboti na koja temperatura
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Zdravo na site
Imam edno prashanje ako moze nekoj da odgovori.
Kolku treba da bide temperaturata na izlez od klima uredot pri greenje da kazeme na maximum rabota na klimata?
Vi blagodaram
Лани на околу 0 степени надвор GREE LOMO 18ка го имам мерено или 54.6 или 56.4 извади. Е сега тоа е многу релативно прашање, многу зависи од самата класа на клима, сите производители имаат пониски и повисоки класи на модели.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.973
Поени од реакции
1.245
E bas sakav da te prasam kako so trosenjeto na peleti I koja marka peleti koristis.
100 stepeni mu e normalna temperatura na izduvite gasovi kaj izlezot na cadot tamu meri senzorot I togas pocnuva da duva pod 100 stepeni ne duva.

Imas vo menito state stove od tamu mozes da ja gledas kako raboti na koja tempera. tura
Не мерев кај издувните гасови - чадот, туку топлината која се испушта во просторијата. Пелетите се локални Мејд ин Богданци, по 170 денари за вреќа, а квалитетот варира од сезона до сезона, само цената останува иста :) Потрошњата зависи нормално од изолацијата на просторот. Првата сезона потрошив тон и пол за 50 м2 простор кој се грее без изолација. Ланската сезона со изолација на истиот простор потрошив само 1 тон (1 тон = 67 вреќи по 170 денари за вреќа = 11390 денари). Но треба да го имаме во предвид и фактот дека ланската зима не беше зима, посебно за локација како Гевгелија.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Zdravo na site
Imam edno prashanje ako moze nekoj da odgovori.
Kolku treba da bide temperaturata na izlez od klima uredot pri greenje da kazeme na maximum rabota na klimata?
Vi blagodaram
Зависи од тоа дали собата е веќе затоплена и колку степени е во собата.бидејќи климата само догрева односно веќе постоечкиот воздух го загрева.
Пример ако во собата е 15 степени на издув ќе има 45,ако во собата е 20 степени на издув ќе има 50.
Ова со бројкиве е чисто да имаш престава.
Што потопол стартен воздух имаш толку потопло ќе дува.

RN2
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Продавам два исправни далечински уреди

Цена 500 ден за едно.

RN2
 
Последно уредено од модератор:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
https://www.daikin.com/press/2009/090218/index.html
Fabrikata sto po join-venture dogovorot od 2009ta Daikin-Gree trebalo da se izgradi(i e izgradena) i vo nea da se proizveduva eve sto:
Прегледај го приврзокот 158344


[Overview of New Companies]
♦Zhuhai Gree Daikin Device Co., Ltd.

1) Name : Zhuhai Gree Daikin Device Co., Ltd.
2) Location : Zhuhai, Guangdong Province, PRC
3) Founded : Middle of March 2009 (planned)
4) Capital : US$ 74,832,800 (approximately 6.7 billion yen)
5) Investment ratio : Gree Electric Appliances, Inc. of Zhuhai 51%, Daikin Industries 49%
6) Employees : 1,500 employees
7) Areas of business : Activities related to the development, production, sales, after-sales service and export of compressors, accessories, and PCBs !!!
PCB=Printed Circuit Board ili u prevod elektronikata!!

https://www.daikin.com/locations/group/asia/
Daikin Group Companies
Zhuhai Gree Daikin Device Co., Ltd.
No.8 Longshan 3 Road, Fushan Industrial Park, Zhuhai, Guangdong City, 519110, China
+86-756-8522-0009

Zhuhai Gree Daikin Precision Mold Co., Ltd.
jinji688, Xiangzhou, Zhuhai, 519070, China
http://www.gd-mold.com.cn/index.html
Прегледај го приврзокот 158345
[DOUBLEPOST=1476835035][/DOUBLEPOST]Eve i na hrvatsko-sprski moze podobro ke se razbere ;)
http://www.frigotrade.com/blog/3/daikin-industries-i-gree-electric-appliances-udruzivanje/
Daikin Industries i Gree Electric Appliances udruživanje
Daikin Industries i Gree Electric Appliances su se sporazumno udružili radi zajedničkog ulaganja za proizvodnju kompresora i kućišta za klima uređaje te ulažu 910 milijuna juanda (133,04 milijuna dolara) u dvije zajedničke tvrtke radi širenja suradnje.

Daikin planira i razvija proizvode, Gree proizvodi Daikin, a proizvodi nose oznaku Daikin. Gree uspostavlja posebnu proizvodnu liniju sa specijalno testiranom opremom za Daikin proizvode radi osiguravanja kvalitete proizvoda po Daikinovim standardima.

Gree i Daikin uložili su u omjeru 51% naprema 49% ukupnog u nove pogone.

Zhuhai Gree Dainik Device Co. Ltd zajednička tvrtka osnovana je da bi se standardizirala proizvodnja inverterskih kompresora i štampanih ploča (PCB) po znatno nižoj cijeni. Oba dijela ključne su komponente kućnih klima uređaja. Druga tvrtka, Zhuhai Gree Daikin Precision Mold Co. Ltd. Proizvodi visoko kvalitetna kućišta, sa nižim troškovima, za pravovrmenu isporuku baznim tvornicama.

Zajednički pothvat počet je sa proizvodnjom kompresora u proljeće 2010. S godišnjim kapacitetom od 1 milijuna jedinica. U 2012. Kapacitet proizvodnje biti će povećan na 1,5 milijuna jedinica godišnje. Proizvodnja PCB-a, koja uključuje upravljanje inverter klima uređajima, također će početi s godišnjim kapacitetom od 1,5 milijuna komada uskoro.

Pet područja suradnje:

  1. Zajednički razvoj inverter klima uređaja,
  2. Zajednička proizvodnja ključnih komponenti,
  3. Zajednička proizvodnja kalupa,
  4. Zajednička nabava sirovina i dijelova,
  5. Proizvodnja kućnih inverter klima uređaja za japansko tržište.
Gree je već proizveo i isporučio prvih pola mil. Inverter klima uređaja koje DAIKIN pod svojim imenom prodaje na japanskom tržištu.
Ovaa fabrika na videoto kako vo Japonija da e a ne vo Kina , gledam Gree i svoi roboti pravi, ne mislev deka do tolku imaat avtomatizirana fabrika.
Ova e uste eden dokaz za kvalitetot na Gree sto gi dvoi od ostanatite Kineski marki I gi stava mnogu blisku ako ne i ramo da ramo so ostanatite brend marki. Koj ne veruvase do sega mozi da se uveri edna slika iljada zborovi e videoto. Zatoa i Daikin sorabotva so Gree ne e nisto Slucajno.
 
Последно уредено:
Член од
16 ноември 2005
Мислења
75
Поени од реакции
31
Ovaa fabrika na videoto kako vo Japonija da e a ne vo Kina , gledam Gree i svoi roboti pravi, ne mislev deka do tolku imaat avtomatizirana fabrika.
Ova e uste eden dokaz za kvalitetot na Gree sto gi dvoi od ostanatite Kineski marki I gi stava mnogu blisku ako ne i ramo da ramo so ostanatite brend marki. Koj ne veruvase do sega mozi da se uveri edna slika iljada zborovi e videoto. Zatoa i Daikin sorabotva so Gree ne e nisto Slucajno.
Една слика, 1000 збора, 5:49мин. видео, 8725 слики, или 8 и кусур милиони зборови.... Не знам дали сте свесни дека со претерано труење (може не е соодветен зборов, ама не ми иде друг, извинете) одвраќате луѓе од купување Грее?
Верувам дека продуктот е ОК, на 2 пати бев спремен да купам, ама или цената ќе се покачи, или ќе нема на лагер со месеци.. што знам, мислам дека може локалниот дистрибутер мнооогу подобро да си ја сработи домашната работа, сигурен сум дека повеќе ќе продаде и без волку нападен герила маркетинг... ама па тоа е само мое мислење.
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Drugari batalete analizi na biznis proizvodstveni zdruzuvanja na visoko nivo.. Ako gree proizveduva za daikin za japonski pazar ukazuva na nivniot potencijal koj sto veruvam deka go imaat ama sigurno ni eden od tie uredi ne patuva nakaj mk i zatoa dzabe vezeme.. Dali tie maticni ploci ili elektronikata sto se proizveduva vo zaednickata fabrika patuvaat navamu i toa ne znaeme, najverojatno jok..Sto bi rekol nekoj "daleko je more"...
Da se bavime so zimava sto doagja i kako poefikasno da se zagreeme..Eve mene me interesira dali ke ima i kolkav bi bil procentualno efektot ako dodatno se izoliraat nadvoresnite cevki niz koj pominuva freonot..?
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Drugari batalete analizi na biznis proizvodstveni zdruzuvanja na visoko nivo.. Ako gree proizveduva za daikin za japonski pazar ukazuva na nivniot potencijal koj sto veruvam deka go imaat ama sigurno ni eden od tie uredi ne patuva nakaj mk i zatoa dzabe vezeme.. Dali tie maticni ploci ili elektronikata sto se proizveduva vo zaednickata fabrika patuvaat navamu i toa ne znaeme, najverojatno jok..Sto bi rekol nekoj "daleko je more"...
Da se bavime so zimava sto doagja i kako poefikasno da se zagreeme..Eve mene me interesira dali ke ima i kolkav bi bil procentualno efektot ako dodatno se izoliraat nadvoresnite cevki niz koj pominuva freonot..?
Jas pred nekoj den smeniv izolacija na cevki bidejki bese izedena od ptici.
Vrz novata izolacija staviv uste edna izolacija i so pcv lepliva traka ja pominav dva pati.
Pvc lepliva traka e 80 den.

Bitno e da ne se dopiraat tenkata so podebelata cevka i da bidat dobro izolirani.

RN2
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.310
Поени од реакции
15.544
Должина на цевки од 6-7 метри не е препорачлива? (Знам до 5 е некој стандард)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.599
Поени од реакции
7.394
@macci Dobro ke bese da izmerese kolkava temperatura na izduv imala klimata PRED i POSLE zamenata na izolacijata, vaka sto da zakljucime koj e efektot od novata izolacija?
Za trakata jasno e deka moralo da ja stavis zaradi secenata izolacija inaku kako bi ja protnal niz bakarite, sigurno ne si gi vadel.
Должина на цевки од 6-7 метри не е препорачлива? (Знам до 5 е некој стандард)
Za koja klima ? Sekoja klima ima upatstvo kolkava dolzina e preporacliva, do koja dolzina ne se dodava freon itn
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Jas pred nekoj den smeniv izolacija na cevki bidejki bese izedena od ptici...
Toa e dobar sovet za site so stari klimi isto kaj mene starata bese napravena sol od ptici i se cudev zasto i nabljuduvav nekoe vreme i sfativ deka toa e poradi "temelnata" montaza vo koja gi mrzelo da ja zacementiraat dupkata od nadvoresnata strana potoa ptici si napraile gnezdo i dali zasto im smetal vodot so cevkite ili im stvaral vibracija go kolvale i poleka poleka se raspadna izolacijata. Novata ja imam godina dena zatvorena e dupkata od nadvor i ptica da pristapi nemam videno pa zaklucuvam deka poranesnata konstatacija mi bila na mesto..
Prasanjeto mi bese na postoecka nova ili solidna izolacija da stavam uste edna da pojacam dali ima smisla i efekt..?
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Izolacja sekoja cevka posebno,plus uste edna posiroka izolacija(ja imav) vrz niv zaedno.i posle motanje traka.
Nemam dobar termometar da meram ama mozam da kazam na faca se oseka potopol vozduh.
Inaku pticive ja imale izedeno na dve mesta po 30sm. na dvete cevki
 

Kajgana Shop

На врв Bottom