Најекономично греење и ладење

Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Хахаха има во Солун исто еве линк www.electronica.gr ама јас поблиску одам до Лерин :) Поздрав ;)

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk
Ovaa klima na Fujitsu veruvam deka najmnogu zadovoluva za tvojot prostor, ima dobar minimum, ima najgolema snaga na maksimum sto moze da povlece, cenata e super, dobar cop i eer, sigurno mnogumina ke se slozat, a i postoi interes nekoj da koristi konecno fuji na forumot i da kaze nesto poveke za niv
http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/111151-fujitsu-asyg18lfc
http://www.electronica.gr/AD5A12F7.el.aspx samo 860 evra u solun kako general fujitsu, a u osnova e istata klima
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.901
Поени од реакции
35.744
Кој имате куќи свртени кон јужна страна пробајте го ова, можеби и ќе ви намали на сметките за струја за некој денар :)
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
Ovaa klima na Fujitsu veruvam deka najmnogu zadovoluva za tvojot prostor, ima dobar minimum, ima najgolema snaga na maksimum sto moze da povlece, cenata e super, dobar cop i eer, sigurno mnogumina ke se slozat, a i postoi interes nekoj da koristi konecno fuji na forumot i da kaze nesto poveke za niv
http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/111151-fujitsu-asyg18lfc
http://www.electronica.gr/AD5A12F7.el.aspx samo 860 evra u solun kako general fujitsu, a u osnova e istata klima
За 57м2 велиш ќе задоволи греење. Fujitsu 18 а не 24? Или подобри cop и e'er има 18? Иначе цената му е одлична во Грција, а во Хидро Сет е 70 990 ден, ајде и другите нека се сложат и конечно да се решам и да одам да ја земам :) Сметката за струја до денес ми е 8873 ден, а има уште 7 дена до 15ти :(((( Ми се плачиии :(
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
За 57м2 велиш ќе задоволи греење. Fujitsu 18 а не 24? Или подобри cop и e'er има 18? Иначе цената му е одлична во Грција, а во Хидро Сет е 70 990 ден, ајде и другите нека се сложат и конечно да се решам и да одам да ја земам :) Сметката за струја до денес ми е 8873 ден, а има уште 7 дена до 15ти :(((( Ми се плачиии :(
Najbiten element pri greenjeto e izolacijata, toa posebno doaga do izraz pri greenje so klima, tolku se osetlivi sto odma reagiraat ako ima golemi gubitoci i potrosuvackata mnogu se menuva. Nebuloza e toa dali ke zagree ili ne, posebno ako ima dobra izolacija. Se diskutira taa bila pomokna, onaa bila poslaba na -5, -10 i slicno. Koga se grees so klima ti ne ja zagrevas prostorijata od nula, ti samo ja dogrevas sobata zaradi gubitokot na toplina koj nastanuva, ili eventualno menuvas 2-3 stepena pogore ili podole sprema momentalnite potrebi.
Nebuloza i Glupost e deka ti treba 4-5 kilovati toplina da ja grees prostorijata koja bila tolku golema kako tvojata, pa dali nekoja klima bila tolku mokna na -5 ili na -10. Tebe ti treba duri i vo takvi uslovi 1-1,5 pa neka e i maksimim 2 kilovati toplina, a toe e pretvoreno vo potrosuvacka 300-600 vati na cas. Koja klima i da ja zemes poveke ke imas problemi so naviknuvanjeto na greenje so nea, kako sto e sum, struenje na vozduh, eventualna buka na nadvoresnata edinica pri defrost i slicno, otkolku so toa dali prostorijata ke bide zagreana.
Zemi si ja ti najeftinata od 860 evra, em e eftina em e mnogu dobra za tie pari.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
За 57м2 велиш ќе задоволи греење. Fujitsu 18 а не 24? Или подобри cop и e'er има 18? Иначе цената му е одлична во Грција, а во Хидро Сет е 70 990 ден, ајде и другите нека се сложат и конечно да се решам и да одам да ја земам :) Сметката за струја до денес ми е 8873 ден, а има уште 7 дена до 15ти :(((( Ми се плачиии :(
Druze gream prostor so klima od 54 m2 kujna dnevna predsoblje i 1 spalna 24 saati so toshiba suzumi 16 plus greenje navecer vo 2 spalna kaj sin mi so konvektor(preku den i taa e otvorena i se dozagreva so klimata znaci plus 16 m2) plus konvektor vo wc koe raboti 12 h 9so reg.potrosuvacka na struja 2500 )total 7500 za mesec dekemvri ( zaklucno do 05.01)
taka da stavaj klima pobrzo dodeka e zimna sezona
istiot period lani plativ 3500 poveke za greenje so konvektori a nedogrean pak
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.020
Поени од реакции
30.774
Кој имате куќи свртени кон јужна страна пробајте го ова, можеби и ќе ви намали на сметките за струја за некој денар :)
Дури и татко ми денес кажа за ова, како чудо невидено да се случило (а кога му кажував преклани, ми се потсмеваше). :cautious:
Еден професор по математика и информатика од Параќин, Србија, од празни лименки од пиво направил соларен панел кој температурата на воздухот од минус 5, ја загрева на плус 52 степени Целзиусови, пренесува српски „Курир“.“

Луѓето се склони кон паѓање во несвест, за измислена топла вода. Демек треба професор да си, за да повториш нешто што со години се прави (и се видео документира на јутјуб).
Извини ако ти ја расипувам еуфоријата, ама уште пред неколку години пишувавме овде за соларни панели од лименки... ;)[DOUBLEPOST=1452276864][/DOUBLEPOST]


Професорот: „Недостатокот на овој изум е тоа што работи само кога денот е сончев“

 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.901
Поени од реакции
35.744
Дури и татко ми денес кажа за ова, како чудо невидено да се случило (а кога му кажував преклани, ми се потсмеваше). :cautious:
Еден професор по математика и информатика од Параќин, Србија, од празни лименки од пиво направил соларен панел кој температурата на воздухот од минус 5, ја загрева на плус 52 степени Целзиусови, пренесува српски „Курир“.“

Луѓето се склони кон паѓање во несвест, за измислена топла вода. Демек треба професор да си, за да повториш нешто што со години се прави (и се видео документира на јутјуб).
Извини ако ти ја расипувам еуфоријата, ама уште пред неколку години пишувавме овде за соларни панели од лименки... ;)[DOUBLEPOST=1452276864][/DOUBLEPOST]


Професорот: „Недостатокот на овој изум е тоа што работи само кога денот е сончев“

Не ми расипуваш еуфорија во никој случај, не сум имал намера за вакви егзибиции, ниту пак се фасцинирам со вакви работи, го начекав споделено од некој на фејсбук, па реков да ви донесам плус нешто за дискусија тука :)
 

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
Тошибата ни на -5 нема да успее да те згрее, премалку топлина оддава на таа температура. A мицубишито ќе тера и под -10. Земи ја во предвид и Fujitstu ASYG18LFCA ако е поевтина.
Греач од 1250 вати, максимално може да ти потроши 5400 денари месечно. А ти појди до струјомерот, прочитај ја моменталната состојба, од таа одземи ги вредностите од последната сметка, помножи ја разликата соодветно со цената на скака/евтина тарифа и додај 18% ддв и ќе видиш колкава ти е моменталната сметка. Пропорционално на тој износ ќе ја пресметаш и приближната сметка за цел месец.

@ogledaloogledalo Што се однесува до буката, цело време споредуваш 12-ка со појака клима. Муабетот е за две дванаески наспроти една појака. Да не испадне дека појаката потивка ќе е од двете 12-ки?
Јас се симнав пред некој ден и гледав ама не знаев да го прочитам. Кога беше стариот саат татко ми си го читаше.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.020
Поени од реакции
30.774
Не ми расипуваш еуфорија во никој случај, не сум имал намера за вакви егзибиции, ниту пак се фасцинирам со вакви работи, го начекав споделено од некој на фејсбук, па реков да ви донесам плус нешто за дискусија тука :)
Не можев да одолеам, малку да не се мајтапам со нашиов балкански менталитет. :)
На пример, јас пред неколку години: „Стари, види ги капиталистиве од трулиот запад. Ем добар животен стандард имаат, ем види го седнал направил панел од лименки - и штеди пари“
Стариот: „Те лажат бе, капиталистите. Тоа е губење време“.

Неколку години подоцна, истиот муабет од Српски Курир: „Еден професор по математика и информатика од Параќин, Србија, од празни лименки од пиво направил соларен панел кој температурата на воздухот од минус 5, ја загрева на плус 52 степени Целзиусови
Татко ми: „Ајјј... Браво бе!“


:) :D :ROFLMAO:


Иначе премало му е тоа панелчето што го направил „професорот“, само за вежбање. Треба барем едно 6 пати поголема површина да има, за да биде димензионирано за да прави разлика. Едно фалење демек на издув 52целзиуси имало, како тоа да значи било што без податок за кубните (санти)метри издув на минута. ;)
Претпоставувам дека човекот си кажал како што реално е работата, ама овие од жутата штампа го пренапумпале... И како го кажуваат како човеков да е пронаѓач. :rolleyes:
 
Член од
23 октомври 2015
Мислења
70
Поени од реакции
48
Da ti kazam pravo pred edno 2 god.se zagreav da go pravam (normalno 3 pati pogolem) bidejci vo prolet zaradi nadvoresnata izolacija koga e nadvor da kazeme +23 stepena,ja moram da se dogrevam so klima bidejci e ladno u stanot ili da otvoram sirum vrati i prozori :)
A dodeka se nie izmotavame,"glupi" Slovenci odamna prodavaat nesto slicno:)
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Јас вака ја пресметувам сметката за струја на оваа веб страна
Zdravo Scorpio

Ke si zemam za sloboda da prokomentiram na nekoi opshti raboti okulu tvojot energetski problem. Ako za nekoi raboti se povtoram so nekoi drugi clenovi, odnapred se izvinuvam.

Kako shto procitav, imash impresiven dneven prestoj za zatopluvanje i ushte poimpresivni smetki. Dobro e shto e sfateno deka imash problem.

Bidejki si od BT (ako dobro razbrav), ne znam dali se obrati vo EURO KLIMA (pod Crn most kaj Alfaelectronic) i vo Termo Centar "Tehno Bitola". I dvete se konkurentni firmi i mozat da ti dadat konkretni ponudi. Cenite na klimite gore-dolu vo MK se isti.

Vo Grcija, Toshibata, Fuji, Fujitsu...se poeftini od kaj nas. Koga pravish kalkulacija, kolku ke te koshta edna klima kupena od GR, stavi cena minus danok (so nadez deka ke go vratish), patni troshoci, NO ako dobro procitav, sakash na nasha granica so nekoja imaginarna fiskalna da platish danok za vo MK. Klimata ti mozesh da ja vnesih po legalen pat ili po ilegalen pat. Legalniot pat znaci klimata da ja prijavish na granica, a nashata carina ti presmetuva po kataloshka vrednost, kolku bi cinela klimata i vrz osnova na taa kataloska vrednost, ti presmetuvaat danok. Vtoriot nacin (jas go nemam upotrebuvano isto taka), e da platish "pod raka" i da pominesh poeftino, shto spored mene e rizicno.
Druga rabota, shto sakam da ja posocam, garancijata. Shto ako (ne daj boze) klimata ima nekoja maka ili ne raboti? Togash shto ke pravish?

Moj sovet e da stavish se na kantar, odluci se za konkretni modeli, postiraj ovde. Posoci ti konkretni klimi, koi ti fatile oko a ovde ima spremni deca, koie ke gi analiziraat. Bidejki jas ne sum strucen za takvi analizi, onaka narodski kazano, za sekoj model koj mozish da si go dozvolish, prashaj vo prodavnicite, kolku KW toplina isporacuva modelot na -7 nadvoreshna temp, kolku na -10. Toa tebe ti e dovolno za da znaesh kolku e mokna klimata. POsle toa postiraj ovde, pa ke se proveri kolku ti e tocno kazano.

Imaj ja vo predvid i dolzinata na garancijata (ako zemash od MK).

Da ukazam na faktot, deka ako imash klima, panelite zacuvaj gi, bidejki se dobra potkrepa vo odredeni situacii (ne gi frlaj, poklonuvaj, prodavaj).

Se nadevam deka ti pomognav neshto.

Pozdrav
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.545
Поени од реакции
7.308
Стрелец и ти мислиш дека на темпертури од -5 и повеќе Тошибата Сузуми плус 22000btu нема да го грее просторот ? Уште сум во недоумица , среда одам за Грција и сеуште незнам која ќе ја одберам за 57м2 греење, ајде ти како поискусен на форумот препорачај ми , буџетот ми е 1200 € максимум, не можам повеќе да си дозволам, Тошиба, Митсубиши, Фуџитсу ... Во Лерин ќе одам во две продавници едната има и веб сајт www.kotsovolos.gr , а другата има но ги нема климите , таа е www.megaeuronics.gr
Поздрав

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk
Na sajtot od Lerin nemas mnogu izbor, Midea, Toyotomi, Panasonic, Samsung, Fujitsu, Toshiba i Mitsubishi. Go nemaat Daikin pa izborot (po eliminacija na poslabite) bi se svel na Toshiba, Mitsubishi, Fujitsu, od koi Fujitsuto po site logiki i podatoci treba da e najdobriot izbor so 31000btu na greenje sto u prevod se 9KW maksimalna isporacana toplina i prosecno 6.3Kw toplina. Ja ima istata opcija(finta) za regulacija na temperaturniot senzor na vnatresnata edinica za sto skoro zboruvavme na temava sto e retko dobra rabota vgradena vo klimive. Za taa klima imam pisuvano i porano tuka, so Sanyo kompresor e sto po mene garantira jako greenje. 900m3/h treba da e max izduv, i 550m3/h minimalen. Ima troreden izmenuvac, nema nedelen tajmer no zatoa ima slip mod koj moze da spusti duri 4stepena za period od 2casa. Sve u svemu odlicna klima, samo cenava e 999 na sajtov sto e pak 150evra poefino od kaj nas ama bode u oci sto ja ima i za 850 na drugi mesta u Grcija, ako uspees da se iscenkas za 850 bi bilo Bingo za tebe. U sekoj slucaj site ne interesira koja cena ke ja postignes da ja doneses klimava u Bitola za sto bi te zamolil da ne izvestis na krajot .
Inaku 65m2 imam greeno so 18ka Gree, taka da cudovo Fujitsu vo 57m2 treba da gree i da vika daj uste :)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Благодарам на деталниот одговор. Вреди да се размисли. :)
Целата поента е во реактивниот отпор, импедансата ти е
ЈX ти е реактивен отпор кој резултира во реактивна моќ која не ја плаќаш.....бар не директно. Индиректно ти е преку тие + 1/3 ангажирана моќност или како се вика не се сеќам баш.
 
Член од
9 јануари 2016
Мислења
35
Поени од реакции
44
Dali da zemam fujitsu 12LUCA 55000, Tosiba suzumi 16ka 60000 ili nekoj od poslabite modeli od ovie dva brenda. Primer vo hidro set ima 12LLCC za 40000 ? 12LUCA gi ima site filtri, plus jonizator 900m3/h ... molam nekoj sovet, inaki se raboti za prostor od 40m2 so dobra izolacija

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom