Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Значи се работи за нова зграда која моментално се гради, според инвеститорот климите се ставени на еден крај од собата (најлесна можна варијанта) а мене ми треба на средина во соба и директно насочена кон врата од спална соба. Значи треба да се укопаат 7 метри до местото каде што ќе биде поставена климата. Значи се работи моментално само за поставување на цевки, не и на клима. Климата ќе се монтира накнадно кога ќе биде готова зградата.Од монтерот нема никакви проблеми, цевките ќе бидат нивелирани под пад за да може водата да тече, единствено цената ми беше малку превисока :) со оглед дека се работи за три клими односно 21 метри цевки и копање. Дополнително ќе треба да се купат 3 клими кои претпоставувам дека ќе имаат по 3 метри цевки кои доаѓаат со климата па ќе дојдат вишок.
Ако ги укопуваш во градба(пред малтрење) има логика…
Мада уште ми стојат прашалници за стубовите(?)! Ако јас мавнам 3-4цм од 20цм носечи стуб, нема битно да му нарушам носивост/статика. Ама за такви цевки 5-8цм на 20 па дури и 25цм стуб… и тоа на повеќе-катница… што знам, не сум градежен инжињер :rolleyes:

И бтв мислам дека грото клими идат без цевки, така да нема “вишоци”
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Gree klimite sepak se vo momentov najprodavani klimi vo MK, kolku i da ti e maka.
Znaes li zosto?
Zatoa sto e EDINSTVEN brend koj prezentira postojano novi modeli, ima kontinuirano lager, ima sopstven servis, ima zatvoren krug na profesionalni monteri i ima SOPSTVEN salon za prezentacija na site modeli.
Nitu eden brend vo MK go nema toa.
За разлика од останатите кои продаваат од шупичка,без сервис,а за резервни делови и да не правиме муабет,Грее за овие се Бренд, оти салоните им де најголеми па и најубави од останативе..и имаат дилери ни цела Мк. А оваа другово со искључок на Енергија се ти е Збирштина од Ропак до Ропак увозник на некојси бренд
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
За разлика од останатите кои продаваат од шупичка,без сервис,а за резервни делови и да не правиме муабет,Грее за овие се Бренд, оти салоните им де најголеми па и најубави од останативе..и имаат дилери ни цела Мк. А оваа другово со искључок на Енергија се ти е Збирштина од Ропак до Ропак увозник на некојси бренд
Арно некој рече дека профилов е хакнат! :ROFLMAO:
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
За разлика од останатите кои продаваат од шупичка,без сервис,а за резервни делови и да не правиме муабет,Грее за овие се Бренд, оти салоните им де најголеми па и најубави од останативе..и имаат дилери ни цела Мк. А оваа другово со искључок на Енергија се ти е Збирштина од Ропак до Ропак увозник на некојси бренд
Izlgleda ti kako prodavac na bela tehnika ovie sto te napraja nepismen i se ponatamu ,ti se sozalija pa ti dadoja da prodavas po nesto od Gree .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Зошто Хакнат го кажувам она што е реално..
Нека повели било кој и нека им ги види салоните на Фујитсу-шупа на 2на 2 сервис ништо, резервен дел чекаш од грчка и така натака и сеа тоа ли е бренд..
Нека спореди и со Даикин во Скопјанка. и др.Брендови
Јас само сум реален оти за да бидеш бренд треба и да испилнуваш повеќе параметри ,
Во 2009 кога требаше да земеме еден јапонски бренд доагаа и го гледаа дуканот,сервисот, -Едноставно дали ги исполнуваме условите за да го добиеме тој бренд а денеска од тие ваши јапонски брендови нема ни Ј и ги интересира само пари и ништо друго...
А инаку за Грее оти се Шупци се.. оти треба да научат да покажуваат поголемо достоинство во дискусиите..
Значи Авторитет и Кредибилитет
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
925
Поени од реакции
602
За сите што зборат против Мидеа/Вивакс


Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Зошто Хакнат го кажувам она што е реално..
Нека повели било кој и нека им ги види салоните на Фујитсу-шупа на 2на 2 сервис ништо, резервен дел чекаш од грчка и така натака и сеа тоа ли е бренд..
Нека спореди и со Даикин во Скопјанка. и др.Брендови
Јас само сум реален оти за да бидеш бренд треба и да испилнуваш повеќе параметри ,
Во 2009 кога требаше да земеме еден јапонски бренд доагаа и го гледаа дуканот,сервисот, -Едноставно дали ги исполнуваме условите за да го добиеме тој бренд а денеска од тие ваши јапонски брендови нема ни Ј и ги интересира само пари и ништо друго...
А инаку за Грее оти се Шупци се.. оти треба да научат да покажуваат поголемо достоинство во дискусиите..
Значи Авторитет и Кредибилитет
Енергија , Енерго системи се профи салони кои што се на исто ниво со квалитет квалитет на салони на Гри а носат јапонски клими.

Не можеш да очекуваш Mitsubishi electric да имаат ист стандард со Gree во времето кога влегло Gree кинеска фирма која по секоја цена и одговара да влезе у маркет како нашиот , мутна држава , народ не знаеше што е инветер и сл. можеше лесно да направи добар пазар кога влегоа денес малку не сум баш сигурен. Прво климите им беа ефтини за разлика од јапанците сега им се скоро иста цена или јапанацот е поскап 10-15%.
Gree Fairy Premium GWH12ACC-K6DNA1F 36,990 додека пак Mitsu Electric HR35 е за 41,000. Убеден сум дека е Елекрикот многу поекономична клима и попријатна за греење/ладење. Ако ја додадеме фората со гаранција на климите на Гри 36,990 + 10,000 за 10 години доаѓаме до 46,990 + 5500 монтажа напротив Електрикот кој има 3 години гаранција.
Според мене ова е истиот пример зошто Македонија нема или немаше до сега Лидл , Икеа а имаме Кипер / Стокомак , Форма Нова едноставно не ја гледаат исплатливоста на овие маркети да дојдат кај нас кога ќе видат дека сме мрднале финансиски доаѓаат. Затоа и држави како Финска , Норвешка , Данска , Ук , Германија и слични на ним кои имаат висок стандард користат фирми како Електрик и еквивалентни на неа (LG , Daikin , Panasonic ). Гри уште 5-10 год ќе има најголеми продажби во МК се додека народот не се описмени и не има повеќе пари после тоа е друга песна. Да објават каде им одат продажбите убеден сум дека 70+ % е во тие комплекси како Урбан Гарден со мулти сплитот 480 стана 480 мулти сплита бам за 5/6 год кога ќе почнаат да рикаат ќе има муабет на форумов како да најдам компресор за мултипслитот.


Дали веб странава наликува со тоа што Стрелецот го прави Гри копрорација.


Оваа веб страна за прави за помалку од 12 часа , фонтот е што нашле ставиле...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Енергија , Енерго системи се профи салони кои што се на исто ниво со квалитет квалитет на салони на Гри а носат јапонски клими.

Не можеш да очекуваш Mitsubishi electric да имаат ист стандард со Gree во времето кога влегло Gree кинеска фирма која по секоја цена и одговара да влезе у маркет како нашиот , мутна држава , народ не знаеше што е инветер и сл. можеше лесно да направи добар пазар кога влегоа денес малку не сум баш сигурен. Прво климите им беа ефтини за разлика од јапанците сега им се скоро иста цена или јапанацот е поскап 10-15%.
Gree Fairy Premium GWH12ACC-K6DNA1F 36,990 додека пак Mitsu Electric HR35 е за 41,000. Убеден сум дека е Елекрикот многу поекономична клима и попријатна за греење/ладење. Ако ја додадеме фората со гаранција на климите на Гри 36,990 + 10,000 за 10 години доаѓаме до 46,990 + 5500 монтажа напротив Електрикот кој има 3 години гаранција.
Според мене ова е истиот пример зошто Македонија нема или немаше до сега Лидл , Икеа а имаме Кипер / Стокомак , Форма Нова едноставно не ја гледаат исплатливоста на овие маркети да дојдат кај нас кога ќе видат дека сме мрднале финансиски доаѓаат. Затоа и држави како Финска , Норвешка , Данска , Ук , Германија и слични на ним кои имаат висок стандард користат фирми како Електрик и еквивалентни на неа (LG , Daikin , Panasonic ). Гри уште 5-10 год ќе има најголеми продажби во МК се додека народот не се описмени и не има повеќе пари после тоа е друга песна. Да објават каде им одат продажбите убеден сум дека 70+ % е во тие комплекси како Урбан Гарден со мулти сплитот 480 стана 480 мулти сплита бам за 5/6 год кога ќе почнаат да рикаат ќе има муабет на форумов како да најдам компресор за мултипслитот.


Дали веб странава наликува со тоа што Стрелецот го прави Гри копрорација.


Оваа веб страна за прави за помалку од 12 часа , фонтот е што нашле ставиле...
Првиот дел од постот ти е скроз без врска! :confused:
Грее не влегло 93’ туку пред десет години кога сите веќе имавме клими!
За каква матна држава збориш?! Кој народ незнаел што е клима 2011?!? Или вие што првпат купивте клими тогаш,си мислите дека ја откривте америка!?

Во 90’-те постоеше Фонко! Постоеше Галанц!
Авиони од клими! Со увозници на кои денешниве можат само да позавидат и да се угледаат!

А тоа кој каков застапник е денес, е сосем друг муабет…
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.400
Поени од реакции
2.675
Енергија , Енерго системи се профи салони кои што се на исто ниво со квалитет квалитет на салони на Гри а носат јапонски клими.

Не можеш да очекуваш Mitsubishi electric да имаат ист стандард со Gree во времето кога влегло Gree кинеска фирма која по секоја цена и одговара да влезе у маркет како нашиот , мутна држава , народ не знаеше што е инветер и сл. можеше лесно да направи добар пазар кога влегоа денес малку не сум баш сигурен. Прво климите им беа ефтини за разлика од јапанците сега им се скоро иста цена или јапанацот е поскап 10-15%.
Gree Fairy Premium GWH12ACC-K6DNA1F 36,990 додека пак Mitsu Electric HR35 е за 41,000. Убеден сум дека е Елекрикот многу поекономична клима и попријатна за греење/ладење. Ако ја додадеме фората со гаранција на климите на Гри 36,990 + 10,000 за 10 години доаѓаме до 46,990 + 5500 монтажа напротив Електрикот кој има 3 години гаранција.
Според мене ова е истиот пример зошто Македонија нема или немаше до сега Лидл , Икеа а имаме Кипер / Стокомак , Форма Нова едноставно не ја гледаат исплатливоста на овие маркети да дојдат кај нас кога ќе видат дека сме мрднале финансиски доаѓаат. Затоа и држави како Финска , Норвешка , Данска , Ук , Германија и слични на ним кои имаат висок стандард користат фирми како Електрик и еквивалентни на неа (LG , Daikin , Panasonic ). Гри уште 5-10 год ќе има најголеми продажби во МК се додека народот не се описмени и не има повеќе пари после тоа е друга песна. Да објават каде им одат продажбите убеден сум дека 70+ % е во тие комплекси како Урбан Гарден со мулти сплитот 480 стана 480 мулти сплита бам за 5/6 год кога ќе почнаат да рикаат ќе има муабет на форумов како да најдам компресор за мултипслитот.


Дали веб странава наликува со тоа што Стрелецот го прави Гри копрорација.


Оваа веб страна за прави за помалку од 12 часа , фонтот е што нашле ставиле...
Mnogu pogresni predpostavki, koi ne drzat voda:
1. Gree prv prezentirase profesionalno oprema vo salonite, NIKOJ DO TOGAS ne napravi nisto od konkurencijata
2. Koga pravis matematiki, za da bide isto, stavi 2x1000 za do tri godini za da sporedis. Posle 3 godini kaj drugite nema opcija za prodolzuvanje na garancija t.e. klimata moze da ja frlis ako se zezne nesto.
3. Ne sporeduvaj Fairy so entry model, ne se sporeduva
4. Tie objekti sto gi spomnuvas ne se ni 5% od prodazbata na Gree
5. Uste dolgo ke kucaat site pozadi Gree vo MK
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Енергија , Енерго системи се профи салони кои што се на исто ниво со квалитет квалитет на салони на Гри а носат јапонски клими.

Не можеш да очекуваш Mitsubishi electric да имаат ист стандард со Gree во времето кога влегло Gree кинеска фирма која по секоја цена и одговара да влезе у маркет како нашиот , мутна држава , народ не знаеше што е инветер и сл. можеше лесно да направи добар пазар кога влегоа денес малку не сум баш сигурен. Прво климите им беа ефтини за разлика од јапанците сега им се скоро иста цена или јапанацот е поскап 10-15%.
Gree Fairy Premium GWH12ACC-K6DNA1F 36,990 додека пак Mitsu Electric HR35 е за 41,000. Убеден сум дека е Елекрикот многу поекономична клима и попријатна за греење/ладење. Ако ја додадеме фората со гаранција на климите на Гри 36,990 + 10,000 за 10 години доаѓаме до 46,990 + 5500 монтажа напротив Електрикот кој има 3 години гаранција.
Според мене ова е истиот пример зошто Македонија нема или немаше до сега Лидл , Икеа а имаме Кипер / Стокомак , Форма Нова едноставно не ја гледаат исплатливоста на овие маркети да дојдат кај нас кога ќе видат дека сме мрднале финансиски доаѓаат. Затоа и држави како Финска , Норвешка , Данска , Ук , Германија и слични на ним кои имаат висок стандард користат фирми како Електрик и еквивалентни на неа (LG , Daikin , Panasonic ). Гри уште 5-10 год ќе има најголеми продажби во МК се додека народот не се описмени и не има повеќе пари после тоа е друга песна. Да објават каде им одат продажбите убеден сум дека 70+ % е во тие комплекси како Урбан Гарден со мулти сплитот 480 стана 480 мулти сплита бам за 5/6 год кога ќе почнаат да рикаат ќе има муабет на форумов како да најдам компресор за мултипслитот.


Дали веб странава наликува со тоа што Стрелецот го прави Гри копрорација.


Оваа веб страна за прави за помалку од 12 часа , фонтот е што нашле ставиле...
Biznis Centar vo centarot na Skopje
instalirana oprema od 1200kw VRF GREE GMV5
IMG-eb621c1bc331541ab29f2443e14203f7-V.jpg
Novootvoren salon
IMG-29a1f4cdf102ce4d3bf5e1aeff1233eb-V.jpg
Profi u sekoj pogled Gree No.1
IMG-af3847470ea6c5af3ae6030d0141c78c-V.jpg
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.189
Поени од реакции
2.862
За каква матна држава збориш?! Кој народ незнаел што е клима 2011?!? Или вие што првпат купивте клими тогаш,си мислите дека ја откривте америка!?
Па еве 2022 уште грото од народот што на големо купува клима последниве 2-3 години, од познавање за клими.... знае дека треба да е бела, да стои на ѕид и да дува топло... исто така да е поефтинка што може... пошо нели сите се исти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom