Најекономично греење и ладење

Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
највеќе кај клими ми смета...
звукот(каков таков) што го прави вентилаторот на внатрешната единица и струењето на воздухот(промајата)
да ја пуштиш на ауто или прва брзина нема да се загрееш,мора на 2/3 брзина

да не би морал,никад не би ја купил
 
Член од
27 јануари 2022
Мислења
44
Поени од реакции
13
Zavisi sto klima imas ,ako e kako kaj mene gree nemas potreba da ja isklucuvas voopsto do plus 25 ,bidejki samata setirana na 23 ke stopli do 25 pa ke izgasi ja nema sat dva pa posle pak taka vo krug ,ako e nadvor T 10+c mozi nekolku saati da ne i tekni da vkluci se stedi za dolg raboten vek i avtomatski netreba vkluci iskluci da i si sluga.Eve nokeska za primer do sabajlevo ima potroseno 2.88kw i vo tekot na nokva setirana na 23c,najmalku 3pati izgasi pregrea na 25c i 40tina min miruvanje ,vkupno 2sati ne rabotela a nadvor temperatura 5c tek zamisli na plus 15c recisi da ne vklucuva dodeka ne padni na 21c.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Imam vivax aeri 5.5kw za 32 m2.. i vo posledno na 24c preku den navecer ko ke ne sum tuka na 20c i cesto mnogu cesto se isklucuva nadvoresnara edinica a vnatresnata samo go vrti vozduhot
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
497
Поени од реакции
1.132
Imam vivax aeri 5.5kw za 32 m2.. i vo posledno na 24c preku den navecer ko ke ne sum tuka na 20c i cesto mnogu cesto se isklucuva nadvoresnara edinica a vnatresnata samo go vrti vozduhot
Da vo pravo si deka i ti imas slicen problem no sepak taa klima ako ne sum greska e deklarirana na najnisko 400w no isklucuva na 547w ako dobro se sekavam na poslednoto merenje sto e mnogu podobro od kaj mene .
Vo vrska so toa sto vnatresnata edinica duva celo vreme imas cuvstvo deka raboti celo vreme i so toa klimata ima celo vreme otcituvanje na temperatura i ne dava da ima golemi temperaturni razliki i plus na vklucuvanje odi do 800w i poleka opagja do 547 pa odi off ,a kaj mene GREE na vklucuvanje odi i na 1600w pa pregreva prostorot pa opagja temperatura i e ekstremno nekomforno.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
11 мај 2013
Мислења
53
Поени од реакции
150
Друже гри се богови за клими , ти не разбираш ништо јас пак уопште :D
Среќа си ми одговорил на време па можат и други да го видат одговорот кој беше репортиран од Гри лобито и избришен од админите на форумов кои со години го толерираат нивното однесување и бришат многу од она што не им одговара на Гриевци. На било кој форум оној Sv B ќе беше баниран уште пред 3-4 години ама тука е заштитена бела мечка што може да прави што сака.

Инаку се согласувам дека Гри се сосема добри клими, во моментов прескапи за она што го нудат но секако добри клими. Она што е проблем за нив е дека има еднакво добри, а и подобри од нив, па плукаат, навредуваат, измислуваат. Јас одговорно тврдам дека Гри лобиво тука е една од најголемите анти-реклами на брендов, со нивниот однос имаат избркано десетици ако не и стотици клиенти, а јас сум еден од нив. Три пати имам купувано клими (за мене, за моите родители, за родителите на сопругата), три пати прво одевме во салонот на Гри како прв избор, и на крајот ниту еднаш не купивме. И да, нема сомнеж дека јас не за разбирам многу во клими и дека Стрелец знае многу повеќе од мене на тематикава. Но тоа не го менува моето корисничко искуство кое го споделувам, ниту пак она искуство со висината на сметките кое ти го сподели. А тоа е најголемата болка на лобиво.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Среќа си ми одговорил на време па можат и други да го видат одговорот кој беше репортиран од Гри лобито и избришен од админите на форумов кои со години го толерираат нивното однесување и бришат многу од она што не им одговара на Гриевци. На било кој форум оној Sv B ќе беше баниран уште пред 3-4 години ама тука е заштитена бела мечка што може да прави што сака.

Инаку се согласувам дека Гри се сосема добри клими, во моментов прескапи за она што го нудат но секако добри клими. Она што е проблем за нив е дека има еднакво добри, а и подобри од нив, па плукаат, навредуваат, измислуваат. Јас одговорно тврдам дека Гри лобиво тука е една од најголемите анти-реклами на брендов, со нивниот однос имаат избркано десетици ако не и стотици клиенти, а јас сум еден од нив. Три пати имам купувано клими (за мене, за моите родители, за родителите на сопругата), три пати прво одевме во салонот на Гри како прв избор, и на крајот ниту еднаш не купивме. И да, нема сомнеж дека јас не за разбирам многу во клими и дека Стрелец знае многу повеќе од мене на тематикава. Но тоа не го менува моето корисничко искуство кое го споделувам, ниту пак она искуство со висината на сметките кое ти го сподели. А тоа е најголемата болка на лобиво.
Друже Гри се просечни клими во најдобар случај, mediocre at best што би рекле. Дека вреди да пукнеш 72 илјади на гри фери нордик треба да си луд човек за тие пари имаш Тошиба / Митсу / Даикин клими кои вртат кругови околу овие чајниз скапи вентилатори. Кога влегоа на пазар во МК продаваа багатела цени и им идеа како алва многу народ не знаеше што е како е после се описменија многу луѓе и сега грото од бизнисот им се комплекси како Урбан Гарден во Аеродром во кои има мулти сплит на гри во 480 стана. Нормално инвеститор нема да стаи Даикин мулти сплит ќе стаи Гри кое е х3 поефтино од Даикинот.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Друже Гри се просечни клими во најдобар случај, mediocre at best што би рекле. Дека вреди да пукнеш 72 илјади на гри фери нордик треба да си луд човек за тие пари имаш Тошиба / Митсу / Даикин клими кои вртат кругови околу овие чајниз скапи вентилатори. Кога влегоа на пазар во МК продаваа багатела цени и им идеа како алва многу народ не знаеше што е како е после се описменија многу луѓе и сега грото од бизнисот им се комплекси како Урбан Гарден во Аеродром во кои има мулти сплит на гри во 480 стана. Нормално инвеститор нема да стаи Даикин мулти сплит ќе стаи Гри кое е х3 поефтино од Даикинот.
Gree klimite sepak se vo momentov najprodavani klimi vo MK, kolku i da ti e maka.
Znaes li zosto?
Zatoa sto e EDINSTVEN brend koj prezentira postojano novi modeli, ima kontinuirano lager, ima sopstven servis, ima zatvoren krug na profesionalni monteri i ima SOPSTVEN salon za prezentacija na site modeli.
Nitu eden brend vo MK go nema toa.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
497
Поени од реакции
1.132
Gree klimite sepak se vo momentov najprodavani klimi vo MK, kolku i da ti e maka.
Znaes li zosto?
Zatoa sto e EDINSTVEN brend koj prezentira postojano novi modeli, ima kontinuirano lager, ima sopstven servis, ima zatvoren krug na profesionalni monteri i ima SOPSTVEN salon za prezentacija na site modeli.
Nitu eden brend vo MK go nema toa.
Mozebi ke bese taka ako servisot znaese da popravi inverter sto raboti kako on off klima namesto da konstatira deka taka raboti i sto i da napravat nema da go sredat i odvovor toa e ( vo prevod te zaebale vo prodazba)

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
497
Поени од реакции
1.132
Gree klimite sepak se vo momentov najprodavani klimi vo MK, kolku i da ti e maka.
Znaes li zosto?
Zatoa sto e EDINSTVEN brend koj prezentira postojano novi modeli, ima kontinuirano lager, ima sopstven servis, ima zatvoren krug na profesionalni monteri i ima SOPSTVEN salon za prezentacija na site modeli.
Nitu eden brend vo MK go nema toa.
Mozebi ke bese taka ako servisot znaese da popravi inverter sto raboti kako on off klima namesto da konstatira deka taka raboti i sto i da napravat nema da go sredat i odvovor toa e ( vo prevod te zaebale vo prodazba)

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
24 август 2008
Мислења
305
Поени од реакции
252
Mozebi ke bese taka ako servisot znaese da popravi inverter sto raboti kako on off klima namesto da konstatira deka taka raboti i sto i da napravat nema da go sredat i odvovor toa e ( vo prevod te zaebale vo prodazba)

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Кај мене Gree Amber Nordic земена пред две години, до пред три месеци собата бања ја правеше за премногу кратко време, а сега си дува млако ич не и е гајле, ниту стоплен ни ништо. Среќа во Февруари дојдоа (дојде едно бате кое не е ни официјалниот сервисер од фирмата) за продолжување на гаранција и му кажувам дека климава премногу бавно достигнува температура, дека како да не е истата клима како до пред два месеци..... Ми вели издув 52 С, потрошувачка во ред, во ред е климата. Ама човек вака и вака.....
Во ред е. Ниту фреон провери, ниту испита ниту виде надворешна. А и што ќе види кога толку знае, ми вели Амбер е Мерцедес мотор со Фиќо шасија.....

А климава - 15 беше па топлеше феноменално, а сега нон стоп работи и не сум стоплен. Незнам што да правам. Единствено сега кога ќе ги викнам за продолжување на гаранција за другата клима пак да ги молам за оваа.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Ме интересира ова. Некаде прочитав дека Gree соработува со Daikin ? Вистина или не ? Ме чуди што имаат такви проблеми. Мислам дека Daikin е сериозен бренд.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Nema problemi, ima zgolemena prodazba.
Toa ne se slucuva ako ima problemi, problemite se drugi….bolit.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Зголемена продажба имаат и кинеските алкални батерии, па не се квалитетни. Но, тие немаат толку многу реклами :)

Ме интересира ова за Daikin ? Дали некој знае за што се работи? Климите на Daikin имаат одлична модулација, па ако Gre работи со нив, зошто не модулираат добро?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom