Најекономично греење (затоплување)

Член од
24 август 2008
Мислења
289
Поени од реакции
237
Преку грее апликацијата можам да ги командувам климите кога сум дома преку wifi. Проблемот е што кога сум надвор неможам да ги командувам преку интернет.

Дали е можно проблемот да е тоа што мојот оператор користи CGNAT односно немам реална надворешна ИП и како да го решам тоа?

Замислете Broadlink от мерач за струја и прекинувач од 10 евра , можам да ги командувам без проблем, а клими од 800 евра не.
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
82
Поени од реакции
131
Преку грее апликацијата можам да ги командувам климите кога сум дома преку wifi. Проблемот е што кога сум надвор неможам да ги командувам преку интернет.

Дали е можно проблемот да е тоа што мојот оператор користи CGNAT односно немам реална надворешна ИП и како да го решам тоа?

Замислете Broadlink от мерач за струја и прекинувач од 10 евра , можам да ги командувам без проблем, а клими од 800 евра не.
Кај мене можи од било каде од било каков интернет, не ќе да е до климата и апликацијата, сигурно има некој проблем
 
Член од
24 август 2008
Мислења
289
Поени од реакции
237
Кај мене можи од било каде од било каков интернет, не ќе да е до климата и апликацијата, сигурно има некој проблем
Во право си, се извинувам. Имав акаунт на Јужно Амерички сервер.

Се логирав на европскиот сервер и сега е во ред.

Не ми е јасно зошто побрзо не се обидов со ова, а проблемот го имав неколку месеци.

Ти благодарам.
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Дешки планирам да купувам клима ама врска немам од ова што го пишувате овде и би ве замолил да ми предложите марка. Најчесто сум слушал пофалби за Toshiba и Gree, но читајќи ве овде се нешто проблеми се пријавуваат со климиве.
За соба од 25 квадратј станува збор...
Фала ви.
Јас имам Хаиер Тундра баш во 25 квадрати изолиран простор и задоволен сум за сега.
А за преодниот период ( октомври-ноември ) можам слободно да кажам дека климата е појака отколку што треба за таа големина на изолиран простор па знае да си работи пали-гаси затоа што не спушта пониско од 430w. Ако кај тебе просторот не е изолиран тогаш сметај помалку пали-гаси циклуси ќе има.

Еве моментално на 0 степени надворешна температура, Хаиер климата работи со 480w, наместена да грее на 22 степени.
Tosot Muse ECO - грее на 22 степени со 425w.
Gree Fairy - грее на 20 степени со 575w.

Инаку Хаиер климата е буџет клима, а доколку немаш некое ограничување провери ги поскапите клими од Mitsubishi/ Toshiba/ Daikin/ LG, на форумов има повеќе членови со такви клими.
 
Член од
13 декември 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0

ве молам за совет, или препорака за 5.5kw, буџет 55 000 (вклучено монтажа 6000).
Автоматски споено мислење:


ве молам за совет, или препорака за 5.5kw, буџет 55 000 (вклучено монтажа 6000).
 
Последно уредено:
Член од
6 мај 2021
Мислења
21
Поени од реакции
29
Злате ова даљинско има ли часовник?
Гледам копчиња со часовници ставиле ама часовник АШ...5,5ката е над 1000евра и иде со истово даљинско ни клок ни мод покажува на дисплеј, модовите ги нацртале на пластиката и едно триаголниче ставиле да го покажува сликичето....а кога ке се изгребат сликичките ке се чудат у кој мод е :tapp:
Прегледај го приврзокот 316061
Takvo nesto da se sluci nema sansi a i da se sluci korisnikot fino lepo ke si otvori vo upatstvoto i ke vidi
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Одамна сум аут со климиве, сеа треба пак да се пазари, поради тоа што се што имам/е земено е Грее, сакав пак да одам со Грее.

Глеам дека има нов Амбер кој од максималниот капацитет на греење од 7.2кв паднал на 4.4кв со новиот премиум модел, а цената од 50.000 на 42.000. Кои се другите разлики?

Дајте предлог за други клими со сличен капацитет, ќе се грее нов стан од цирка 55м2, значи треба клима со добра модулација и повеќе фан брзини. И цена околу 40к.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Одамна сум аут со климиве, сеа треба пак да се пазари, поради тоа што се што имам/е земено е Грее, сакав пак да одам со Грее.

Глеам дека има нов Амбер кој од максималниот капацитет на греење од 7.2кв паднал на 4.4кв со новиот премиум модел, а цената од 50.000 на 42.000. Кои се другите разлики?

Дајте предлог за други клими со сличен капацитет, ќе се грее нов стан од цирка 55м2, значи треба клима со добра модулација и повеќе фан брзини. И цена околу 40к.
Ако го меркаш тој новиот Амбер битно е да знаеш дека има и еуровент излезено за него.
Пишав пред некој ден споредба на спецификација дека е доста слизната варијанта од Нордик моделот... ако сакаш ниска модулација (на греење!) шансите се поголеми овој новиот модел да е поуспешен во тоа... ама додека не видиме веродостоен ривју ништо не се знае :)

Инаку споредено перформанси од еуровент сертификатот.... не е ништо посебно.
Тундра плус 3.5ката е дури подобра а поефтина за цели 16к.

Gree Amber Premium GWH12YC-K6DNA1... PdesignH 3 kW...... Bivalent -7 = 2.64kW (COP 2.8)..... TOL -10 = 2.54kW (COP 2.4)
Haier Tundra Plus Smart 1U35MEEFRA...... PdesignH 3.2kW.... Bivalent -7 = 2.83kW (COP 2.8)..... TOL -10 = 2.6kW (COP 2.5)

Амберот од ГрееСторе 42к
Тундрата од Сетек 26к
16к разлика... што би се рекло Грее као jапанци се понашаат со цениве :unsure:
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.273
Какви споредби баби и жаби.
На Злате споредбава за да држи вода треба да покаже каква модулација има Тундрата од споредбата(за Амберот е покажана) пошто членот @beneamata и модулација бара, можда бара и греачи да има да не му стане санта лед климата на 0ц, а сигурно несака да му дува за време на Дефрост што тоа тундричето го имаше како мана ;)
Ајде злате нацртај сеа за Тундрата еден график :)
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.388
Поени од реакции
2.663
Ако го меркаш тој новиот Амбер битно е да знаеш дека има и еуровент излезено за него.
Пишав пред некој ден споредба на спецификација дека е доста слизната варијанта од Нордик моделот... ако сакаш ниска модулација (на греење!) шансите се поголеми овој новиот модел да е поуспешен во тоа... ама додека не видиме веродостоен ривју ништо не се знае :)

Инаку споредено перформанси од еуровент сертификатот.... не е ништо посебно.
Тундра плус 3.5ката е дури подобра а поефтина за цели 16к.

Gree Amber Premium GWH12YC-K6DNA1... PdesignH 3 kW...... Bivalent -7 = 2.64kW (COP 2.8)..... TOL -10 = 2.54kW (COP 2.4)
Haier Tundra Plus Smart 1U35MEEFRA...... PdesignH 3.2kW.... Bivalent -7 = 2.83kW (COP 2.8)..... TOL -10 = 2.6kW (COP 2.5)

Амберот од ГрееСторе 42к
Тундрата од Сетек 26к
16к разлика... што би се рекло Грее као jапанци се понашаат со цениве :unsure:
Pausalen muabet, da se cudis od takov “strucnjak”. Po tvojot muabet mozese i LN da ja sporedis so ST ili Fuego, zosto 100k koga moze da pomines so 20k. Bog da cuva od vakvi deca, koi spijat na promaja.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Doaga laden vlazen bran ke ima mrznenje klimi izglea, naletav na oglasov mozda na nekoj ke mu zatreba
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Едно прашање за поискусните
Имам Gree Lomo LCLH 3.5 kw
Ја користам во спалната, кога се пушта првите 30 секунди дува ладно, дали може да се избегни тоа да се сетира на друг начин.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom