Најекономично греење (затоплување)

Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Се глед muz-sf50ve дека сте баеги запознати со оваа проблематика, па ве молам за совет доколку вие ви биле во ситуација да бирате клима инвертер наменета пред се за греење на простор од одприлика 40м2( а може и повеке,плус 15 м2 , детска соба) која клима со капацитет над 5кв би ја избрале а до сума 900-1100 е(максимум)
Јас ги имам овие во предвид меѓутоа не сум баш запознаен со нивните технички можности и разлика во квалитет и перфоманси, бучава ,филтри потрошувачка ,капацитет
toshiba suzumi plus ras b16n3kv2-e (4.5/5.5) 65000 energija
toshiba avant ras 167skve5 (4.4/5.2) 56800 energija
istava ja ima cena 52000 aircon
carrier i plus inverter(r410a) 42hvs18a (5.3/5.4) 60.200 energija
daikin oki komfort ftxn50mb/rxh50mb (5.0/6.5) 59500(64700) ics
Фала ви за вашите мислења однапред
Za dvesta evra plus od tvojot maximum Imash zver od mitsubishi msz-sf50ve
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Фала на мнението марковски но за жал ги немам тие 200 евра плус и овие 900-1100 е се одвај некако собрани, така да изборот би бил од некои од горенаведените.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Фала на мнението марковски но за жал ги немам тие 200 евра плус и овие 900-1100 е се одвај некако собрани, така да изборот би бил од некои од горенаведените.
Земи си поефтина клима , немаме толку ладни зими ние. Ако имаме денови под -10 (кој ќе бидат 10 дена во цела зима) ќе догрееш со некоја терморка.
Јас ја имам послабата верзија од даикинот за простор од 40-45м2 и брка работа (да не тупам тука имаш неколку страни поназад).
Тоа е мое мислење.
Ако веќе можеш да си дозволиш скапа клима, која и да ја земеш од тие горе наведените нема да погрешиш. Јас би бирал кој има поголема гаранција од тие клими или какви функции има.
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Фала на мнението марковски но за жал ги немам тие 200 евра плус и овие 900-1100 е се одвај некако собрани, така да изборот би бил од некои од горенаведените.
20141122_130857.jpg
Eveti za sporedba megu avant I suzumu.koga veke gi gledash ovie dve....kako shto gledash mokta e skoro ista na dvete. Ne znam zoshto bi zemal suzumu
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.690
Поени од реакции
3.996
Toshibite se poznati po toa sto odat na visok COP na niski T, kaj niv toa e primarno, taka se dizajnirani, sto odi na ustrb na izduvnata snaga koga taa e potrebna. Ako ovie 16-ki imaat na Tbiv=-7 C ( toa e granicna T na koja mozat i da se pofalat site denesni klimi pod toa e se strmoglavo nadole) imaat COP 2.4 ili 2.49 i davaa samo 3.36 Kw begaj od niv. Zosto? Kompresorot ce treba da raboti so 1.4 Kw za da ti dade 3.36, a kako? Ce treba da bide pustena so maks izduv i vo normal mod, vo ekonomicen mod nema ni da moze tolku. Jas mislam deka se tie prosecni klimi za mnogu pari, plus napraveni se vo Kina ne vo Japan.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Toshibite se poznati po toa sto odat na visok COP na niski T, kaj niv toa e primarno, taka se dizajnirani, sto odi na ustrb na izduvnata snaga koga taa e potrebna. Ako ovie 16-ki imaat na Tbiv=-7 C ( toa e granicna T na koja mozat i da se pofalat site denesni klimi pod toa e se strmoglavo nadole) imaat COP 2.4 ili 2.49 i davaa samo 3.36 Kw begaj od niv. Zosto? Kompresorot ce treba da raboti so 1.4 Kw za da ti dade 3.36, a kako? Ce treba da bide pustena so maks izduv i vo normal mod, vo ekonomicen mod nema ni da moze tolku. Jas mislam deka se tie prosecni klimi za mnogu pari, plus napraveni se vo Kina ne vo Japan.
Daikinot е од малезија. Ама без разлика на тоа каде се правени поминуваат ригорозни контроли. Сигурно компресорите се изработени во Јапан а се склопуваат на други места.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.690
Поени од реакции
3.996
Malezija e pokvalitetna od Kina? Isti kurac samo druga dimenzija. Koga nekoj kako Japan bilo sto pravi nadvor od Japan toa go pravi samo od pricina sto bara poeftina rabotna sila i popovolni danocni stapki, znaci samo za pogolem profil. Zatoa po mene cim ne e vo Japan sosema e isto kade se pravi, bidejci se pravi po dokumentacija i kontrola na kvalitet na firmata. E sega zosto se originalnite japanski mnooogu poskapi ce gi prasas na primer nemcite, tie sakat made in japonsko i imaat takvo, samo normalno dva pati poskapo i pri toa dobivaat i dva pati podolga garancija. I jas bi im dal takva garancija za dupla cena a ist kvalitet, ako se rasipe nesto vednas menjam ne popravam, toa e logikata.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Malezija e pokvalitetna od Kina? Isti kurac samo druga dimenzija. Koga nekoj kako Japan bilo sto pravi nadvor od Japan toa go pravi samo od pricina sto bara poeftina rabotna sila i popovolni danocni stapki, znaci samo za pogolem profil. Zatoa po mene cim ne e vo Japan sosema e isto kade se pravi, bidejci se pravi po dokumentacija i kontrola na kvalitet na firmata. E sega zosto se originalnite japanski mnooogu poskapi ce gi prasas na primer nemcite, tie sakat made in japonsko i imaat takvo, samo normalno dva pati poskapo i pri toa dobivaat i dva pati podolga garancija. I jas bi im dal takva garancija za dupla cena a ist kvalitet, ako se rasipe nesto vednas menjam ne popravam, toa e logikata.
Ниедна фирма која држи до својот бренд не би дозволила поради поефтина работна снага да изгуби на квалитет. Сигурно си има човек од таа фирма кој го контролира производот. Еве пример со Apple иако се призведува во кина квалитетот си е ист со америчкиот.
 
Член од
9 февруари 2013
Мислења
42
Поени од реакции
18
Јас имам дома една од тие "мобилни" клими, издувот ми е поврзан директно во оџак и налето во оџакот оди топлиот воздух а на зима обратно, никогаш не ми има замрзнато како што е случај кај сплит климите.
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Bidejki moeto skromno znaenje za klimite poteknuva najveke od ovaj forum, koga ja dobiv Noemvriskata smetka za struja, a toa beshe denes, reshiv da ja spodelam so vas.
Posleden sprat, nad tavan 1cm stiropor, 10 cm vozduh, posle doaga najlon a vrz nego 10cm tervol. Posle vozduh, pa pokriv. Nadvor 5cm stiropor, stara dograma.
Zatopluvam severozapaden stan, gream denski 25 -30m2 na postavena 24/25 stepeni temperatura (06.00h - 22h) i navecer gream 37m2 na postavena 18/19 stepeni temperatura (22-06h). Cesto pati ja isklucuvam koga spieme, a ponekogash i denski e isklucena po sedum osum saati (koga nema nikoj doma a nadvor e toplo i ne i treba mnogu vreme na klimata da postigne zadadena temperatura). Generalno zemeno ne ja isklucuvam samo koga e poladno ili koga ima teshka magla, bidejki togash pobavno zagreva.
Model: muz/msz-fh35ve, kupena 63500mkd plus montaza 4000.
Kapenje, gotvenje, Led osvetluvanje niz doma, 3 clena familija.
Noemvriska smetka 2400mkd :чда:.
Jas sum prezadovolen, ovaa klima :zver: ja preporacuvam na sekoj koj moze da si ja dozvoli, mokna e, tivka i krajno ekonomicna.
:ojeaa:
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Bidejki moeto skromno znaenje za klimite poteknuva najveke od ovaj forum, koga ja dobiv Noemvriskata smetka za struja, a toa beshe denes, reshiv da ja spodelam so vas.
Posleden sprat, nad tavan 1cm stiropor, 10 cm vozduh, posle doaga najlon a vrz nego 10cm tervol. Posle vozduh, pa pokriv. Nadvor 5cm stiropor, stara dograma.
Zatopluvam severozapaden stan, gream denski 25 -30m2 na postavena 24/25 stepeni temperatura (06.00h - 22h) i navecer gream 37m2 na postavena 18/19 stepeni temperatura (22-06h). Cesto pati ja isklucuvam koga spieme, a ponekogash i denski e isklucena po sedum osum saati (koga nema nikoj doma a nadvor e toplo i ne i treba mnogu vreme na klimata da postigne zadadena temperatura). Generalno zemeno ne ja isklucuvam samo koga e poladno ili koga ima teshka magla, bidejki togash pobavno zagreva.
Model: muz/msz-fh35ve, kupena 63500mkd plus montaza 4000.
Kapenje, gotvenje, Led osvetluvanje niz doma, 3 clena familija.
Noemvriska smetka 2400mkd :чда:.
Jas sum prezadovolen, ovaa klima :zver: ja preporacuvam na sekoj koj moze da si ja dozvoli, mokna e, tivka i krajno ekonomicna.
:ojeaa:
Браво. Готвењето е на плин ?
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
prvo da kazam deka osven klimata, za mojot 50m2 stan vloziv i okulu 100evra za tavanskata izolacija, kako i tri dena makotrpna rabota. No sega toa se isplati a ke se isplati i na leto, zdravje boze (plus beshe zabavno za svoja dusha da mestish izolacija i da se nalevash so birka :aplauz:).

vtoro, gotvenjeto e na struja, shpore so ramna ploca, koe e poekonomicno od postarite sistemi. Gotvime maximum 4pati nedelata

treto, site mashini za perenje i bojleri, 90 % od peglanjeto (peglata za tie shto ne znaat e od 1.5 - 2 kw OGROMEN potroshuvac), generalki i pravosmukalku 90% vo nedela

I pokraj toa shto doma mi e led osvetluvanje, toa ne znaci deka treba bez veze da sveti kade shto ne treba

Zaklucno bi rekol deka vo moeto semejstvo ima racionalno koristenje na elektricnata energija, se nadevam taka da prodolzam, BIDEJKI I BEZ NASHI OGROMNI SMETKI ZA STRUJA, IDIOTITE KOI ZEMAAT DIVIDENDI OD smetkite za struja se dovolno bogatI :pistoldz:

so da recam, MRAZAM VISOKI SMETKI ZA STRUJA :anco:
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
prvo da kazam deka osven klimata, za mojot 50m2 stan vloziv i okulu 100evra za tavanskata izolacija, kako i tri dena makotrpna rabota. No sega toa se isplati a ke se isplati i na leto, zdravje boze (plus beshe zabavno za svoja dusha da mestish izolacija i da se nalevash so birka :aplauz:).

vtoro, gotvenjeto e na struja, shpore so ramna ploca, koe e poekonomicno od postarite sistemi. Gotvime maximum 4pati nedelata

treto, site mashini za perenje i bojleri, 90 % od peglanjeto (peglata za tie shto ne znaat e od 1.5 - 2 kw OGROMEN potroshuvac), generalki i pravosmukalku 90% vo nedela

I pokraj toa shto doma mi e led osvetluvanje, toa ne znaci deka treba bez veze da sveti kade shto ne treba

Zaklucno bi rekol deka vo moeto semejstvo ima racionalno koristenje na elektricnata energija, se nadevam taka da prodolzam, BIDEJKI I BEZ NASHI OGROMNI SMETKI ZA STRUJA, IDIOTITE KOI ZEMAAT DIVIDENDI OD smetkite za struja se dovolno bogatI :pistoldz:

so da recam, MRAZAM VISOKI SMETKI ZA STRUJA :anco:
Mojata posledna smetka od pred nekoj den e 2.550 den, za sredina na Noemvri do sredina na Dekemvri. Prethodnata od sredina na Oktomvri do Sredina na Noemvri mi bese 1.170 den.
Vo dvete smetki ima greenje skoro 24 casa (Oktomvri-Noemvri nekogas preku den ja gasevme koga bese potoplo)
Ne stalno EVN gi cita strujomerite na vreme. Jas ja zapisav sostojbata na 1 Dekemvri, i kako mozam da vidam na poslednata smetka mi imaat pisano KWh kolku sum potrosil otprilika okolu 4-5 Dekemvri, a mi naplatuvaat kako za do 15.12. Ke gi lupnat ostanatite na nekoja naredna smetka koga ke procitaat strujomer.
Ke dodadam deka sme so malo bebe koe se otkriva mnogu cesto navecer, zatoa ne mi pagja na pamet da ja gasam klimata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom