Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Мене ми се има случено еднаш во овие 3 години откако ја користам климата и истата се случи кога имав проблем со струјата, се имаше стопено нулата во таблата со саатот па го имаше оштетено и едниот од трите главни осигурувачи под самиот саат за мерење на потрошувачка па следствено имаше испрекината струја. Откако ЕВН ги сменија осигурачот и нулата, климата само требаше да се исклучи од штекер и потоа самата се избриша грешката. Две години подоцна климата си работи без никакви проблеми.
Me i nteresira dali beše sezona na greenje koga ova se slučuvalo i dali greškata se pojavi pri startuvanje na klimata ili vo rabota.
20 godini se bavev profesionalno so popravka softver i hardver, no na drug tip elektronski uredi (iako sum mašinec) pa moja procenka ako se slučuva greškata i na ladenje i na greenje pa ušte vo tek na aktivno rabotenje, skoro sigurno e nekoja fizička greška. Vaka samo na greenje i vo aktivno miruvanje pri startuvanje, siguren sum sum deka e bag vo softverot koj so reset se trga. Za da trajno se reši, ako e bag treba update na firmware-ot što nie kako korisnici niti može nekade da go nabavime nitu imame način da mu pristapime na uredot......
Smetam po moe deka greškata e samo preventivna i se slučuva pri prekinat veće započnat ciklus na odbrojuvanje do suv defrost.
Siguren sum, bar taka e kaj mene ako ne ja gasite cela grejna sezona nema nitu ednaš da se pojavi ovaa greška.
Inače od moe iskustvo i preporaka e nekolku pati vo tekot na godinata da si pravite reset na klimite so vadenje od šteker na 5-6 minuti. Vaka site sitni nepravilnosti vo rabota gi rešavate.
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
84
Поени од реакции
82

Attachments

Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Аве.... почна некој друг грејна сезона или само ја?
Памтам последно во Јуни пуштав греење.... и еве сега уште од Септември испадна да се почне...
Останаа само 2 месеци (Јули и Август) без потреба од греење.
23.09.2021.png
 
Член од
11 мај 2013
Мислења
53
Поени од реакции
150
Me i nteresira dali beše sezona na greenje koga ova se slučuvalo i dali greškata se pojavi pri startuvanje na klimata ili vo rabota.
20 godini se bavev profesionalno so popravka softver i hardver, no na drug tip elektronski uredi (iako sum mašinec) pa moja procenka ako se slučuva greškata i na ladenje i na greenje pa ušte vo tek na aktivno rabotenje, skoro sigurno e nekoja fizička greška. Vaka samo na greenje i vo aktivno miruvanje pri startuvanje, siguren sum sum deka e bag vo softverot koj so reset se trga. Za da trajno se reši, ako e bag treba update na firmware-ot što nie kako korisnici niti može nekade da go nabavime nitu imame način da mu pristapime na uredot......
Smetam po moe deka greškata e samo preventivna i se slučuva pri prekinat veće započnat ciklus na odbrojuvanje do suv defrost.
Siguren sum, bar taka e kaj mene ako ne ja gasite cela grejna sezona nema nitu ednaš da se pojavi ovaa greška.
Inače od moe iskustvo i preporaka e nekolku pati vo tekot na godinata da si pravite reset na klimite so vadenje od šteker na 5-6 minuti. Vaka site sitni nepravilnosti vo rabota gi rešavate.
Во работа се случи и тоа бидејќи буквално на секоја секунда струјата беше он/оф во целата куќа, сијалицита правеа пали гаси, телефонот и лаптопот ми беа вклучени на полнач и исто правеа. Превентивно се исклучи климата и на дисплејот се појави Е7. Ги исклучив сите осигурачи бидејќи ќе изгореше некој од апаратите и ги викнав ЕВН. Подолу слика од какви беа нулата и осигурувачот кои се наоѓаат под самиот мерач на потрошена енергија и до кои немав пристап.

нула и осигурувач.jpg
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Sepak ne e vo kontinuir
Во работа се случи и тоа бидејќи буквално на секоја секунда струјата беше он/оф во целата куќа, сијалицита правеа пали гаси, телефонот и лаптопот ми беа вклучени на полнач и исто правеа. Превентивно се исклучи климата и на дисплејот се појави Е7. Ги исклучив сите осигурачи бидејќи ќе изгореше некој од апаратите и ги викнав ЕВН. Подолу слика од какви беа нулата и осигурувачот кои се наоѓаат под самиот мерач на потрошена енергија и до кои немав пристап.

Прегледај го приврзокот 308032
Sepak greškata bila posle prviot off.
Ova po slikive e klasičen primer za začetok za požar. Da ne si bil doma ili klemive da se izolirani so plastika kao što e se što se prodava po pazarčinja za da se pomine poeftino, bi imalo garant požar.
Kupuvajte isklučivo provereno koga se raboti za plin ili el. energija.
Vo ex YU imaše kvlitetni izolatori od porculan, segašnovo e žalosno i tragično.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.114
Поени од реакции
4.618
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.935
Во работа се случи и тоа бидејќи буквално на секоја секунда струјата беше он/оф во целата куќа, сијалицита правеа пали гаси, телефонот и лаптопот ми беа вклучени на полнач и исто правеа. Превентивно се исклучи климата и на дисплејот се појави Е7. Ги исклучив сите осигурачи бидејќи ќе изгореше некој од апаратите и ги викнав ЕВН. Подолу слика од какви беа нулата и осигурувачот кои се наоѓаат под самиот мерач на потрошена енергија и до кои немав пристап.

Прегледај го приврзокот 308032
Zosto pod broiloto ( meracot ) glavnite osiguraci ne ti se Toplivi Osiguraci 63 A
Tuku avtomatski ( Toplivite osiguraci se poizdrzlivi od Avtomatckite )



Avtomatckiot osigurac ti bese 63 A ?
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Аве.... почна некој друг грејна сезона или само ја?
Памтам последно во Јуни пуштав греење.... и еве сега уште од Септември испадна да се почне...
Останаа само 2 месеци (Јули и Август) без потреба од греење.
Прегледај го приврзокот 308013
I jas pustav vo Juni,ama togas oladeni od zimata zidovite i predmetite voopsto nema akomulirana toplina.
Sega pak kaj mene e obratna situacijata,akomuliranata toplina i izolacijata se dovolni da ja dzata temperaturata 22-23c.Ponekogas se ostaveni vratite non stopotvoreni,ke se izladi prostorot i do 19c,ama samo sto ke zatvorime gledam na utro pak 22c bez da grejam.Kaj mene e momentalno takva situacijata.Se nadevam deka pred oktomvri nema da vklucam greenje.
Eve citam na hrvatskiov forum dvajca kupile Panasonic ehterea,i ne im spustal na greenje pod 400w,i pod hitno im go vratil i refundirani pari i za uredot i montazata.Kaj nas ke se okozis za takva usluga.
Drugiov pak ceka da zaladi pa da proveri dali ke uspei vo esenski period da modulira.
Eve kaj tebe dobro se drzi Mitsu.
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2008
Мислења
470
Поени од реакции
852
Дајте инфо од кај да купам нови држачи за надворешната единица, да може да се монтира покасно 5,5-ка клима така да битно е да издржат поголема тежина.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.935
Дајте инфо од кај да купам нови држачи за надворешната единица, да може да се монтира покасно 5,5-ка клима така да битно е да издржат поголема тежина.
Prasaj ovde imaat sekakva oprema za Klimatizacija


 
Член од
12 август 2012
Мислења
317
Поени од реакции
100
Здраво, искуство со HISENSE клими сакам да земам ? Дали се квалитетни ко шо се рекламираат?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom