Најекономично греење (затоплување)

Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127
Za vo toj slucaj ke ti bidi dovolno 14kmta,a 18kmta ke ti biti ehtra,i pokonforna voprosorot.Pomalce ke se maci anekstremni temperaturi.
Kalkulacijata sto ja pravi Alen e pausalna.
Presmetkata kako da presmetuva gupitoci na prostor od garaza za avtomobil,ne odbiva izolacija na tavanot sto ke ja pstavis,pa ne e zemena vo obzir vo izolaciaj i meguprostorot tavanot i samiot prostor,do pokrivot.
Site cetiri strani zidovite gi ima vkalkulirano kako da se izlozeni na udar od -10c
Debelinata na zidot ja zel 19cm.
6330W/28m=230w/M2 na -10c
230w/m2 zagubi bi imala samoedna obisna garaza za avtomobil(osamostoena)
Vo praksata koga bi mu stavil izolacija na plafonot,ne bi imal poveke od 130w/m2. x 28m2=3640w na -10c. so sto bi ti bila dovolna 14kmta,a 18kmta bi bila ekstra.
Teraj so nea nema da zgresis.
Pozz.
Автоматски споено мислење:


Do kolku pari.

Нека биде и поскапо али да вреди ,околу 50/60 ијади може
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Нека биде и поскапо али да вреди ,околу 50/60 ијади може
Jas imam ToshibaSuzumi 16,veke 11 godini star model kvalitet,i seuste vo dobra kondicija.Neizin pandam e sega Toshiba Shorai.Vo tvojot slucaj bi ti predlozil,nesto vo ovaj stil,nekoj Japnec od Toshiba,Mitcibusi,Fugitisu.
Posto si so ehtra izolacija,dovolno bi ti Toskiba Shorai.
Mozis da odis i so modeli na Mtibushi Hevu,ili Elektric,i tie se dobri.Fujitsku go ima modellot od podobrite KMTA.
dovolni bi ti bile modelite od 12 btu,takanareceni 3,5 ili megu dimenzija 14 ili 16 btu ,kako AP42 na Mitsibusi elektrik,Fujitisu 14KMTA, Toshiba Shorai16, nesto vo toj sgment gledaj,da bi sto podobro i pokoforno ti raboti.
Napomenvam,deka Toshiba ima ehstra kultura na tabota na auto fan,onaka kako sto baras.
 
Член од
3 јули 2020
Мислења
37
Поени од реакции
19
Dali nekoj ima iskustvo so Haier klimite inverter normalno dali nekoj se sretnal so E7 greskata na samata klima i dali nestoto od Haier go imaat popraveno ili seuste moze da se pojavi i na ponovite modeli.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Da jas. Ne znaev deka postarite modeli signalizirale E7. Eve i mojata ako se smeta za ponova, mnogu retko, samo na greenje pri startuvanje, ako bila izgasena ispišuva E7. Ne e ništo strašno treba da se prekine napojuvanjeto so vadenje na štekerot, posle toa se gubi.
Po moe ovaa greška se pojavuva koga klimata se izgasi na daljinsko, a veće procesorot vlegol vo tajming na odbrojuvanje za kontrolen ( nie ovde go krstivme suv) defrost po nekoj algoritam za nenapraven defrost podolgo vreme, a ima elementi za da napravi. So gasenjeto procesorot e zbunet i ispraća greška E7 koja znači "nema komunikacija među nad. i vn. edinica". So resetuvanje preku napajanjeto greškata se gubi i klimata prorabotuva.
 
Член од
3 јули 2020
Мислења
37
Поени од реакции
19
Da jas. Ne znaev deka postarite modeli signalizirale E7. Eve i mojata ako se smeta za ponova, mnogu retko, samo na greenje pri startuvanje, ako bila izgasena ispišuva E7. Ne e ništo strašno treba da se prekine napojuvanjeto so vadenje na štekerot, posle toa se gubi.
Po moe ovaa greška se pojavuva koga klimata se izgasi na daljinsko, a veće procesorot vlegol vo tajming na odbrojuvanje za kontrolen ( nie ovde go krstivme suv) defrost po nekoj algoritam za nenapraven defrost podolgo vreme, a ima elementi za da napravi. So gasenjeto procesorot e zbunet i ispraća greška E7 koja znači "nema komunikacija među nad. i vn. edinica". So resetuvanje preku napajanjeto greškata se gubi i klimata prorabotuva.
Znaci ne e tolku opasno mislev kako sto gledav po youtube i citav po hrvatski forumi deka so taa greska (error E7) na nekoi ured morale celata ploca da ja menuva zatoa malku me zbuni. Na nekoi duri i na plocata menuvaat nekoj kondezatori da e samio Error E7 ist kaj site uredi od Haier primer toj kondezator ili so reset vo red vaka malku me plashi
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Znaci ne e tolku opasno mislev kako sto gledav po youtube i citav po hrvatski forumi deka so taa greska (error E7) na nekoi ured morale celata ploca da ja menuva zatoa malku me zbuni. Na nekoi duri i na plocata menuvaat nekoj kondezatori da e samio Error E7 ist kaj site uredi od Haier primer toj kondezator ili so reset vo red vaka malku me plashi
Tvojot ured e nov ili star? Ako e kako mojot od potpisot ne pravi problem. Tebe ti se pojavi vo rabota? Ako da e problem, ako posle startuvanje se pojavuva ti objasniv pogore!
 
Член од
3 јули 2020
Мислења
37
Поени од реакции
19
Tvojot ured e nov ili star? Ako e kako mojot od potpisot ne pravi problem. Tebe ti se pojavi vo rabota? Ako da e problem, ako posle startuvanje se pojavuva ti objasniv pogore!
Abe jas sum vo dvoumenjne dali da zemam klima od Haier zaradi to inaku planot e da se zemi https://klimi.mk/product/401 . I zatoa prasuvam dali e nekoj seriozen problem ili nesto sto veke go ima reseno od samiot proizvoditel zatoa sto na hrvatskiot forum imaja pisano deka poveketo im crknuval toj modul link
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Abe jas sum vo dvoumenjne dali da zemam klima od Haier zaradi to inaku planot e da se zemi https://klimi.mk/product/401 . I zatoa prasuvam dali e nekoj seriozen problem ili nesto sto veke go ima reseno od samiot proizvoditel zatoa sto na hrvatskiot forum imaja pisano deka poveketo im crknuval toj modul link
Čitaš nešto od 2007 godina. Gluposti, jas mislev deka pomagam na nekoj seriozen ..... Nema vrska ova što go čitaš so denešnive Haier.
Ako vaka gledaš ti be čoveče nema nitu eden brend da odbereš. SITE baš SITE uredi imaat ili imale defekti, nekoj poveće nekoj pomalce.
Ako imaš nešto drugo da kažeš za E7 i Haier kaži, ova pogore e sega skroz nebitno.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Čitaš nešto od 2007 godina. Gluposti, jas mislev deka pomagam na nekoj seriozen ..... Nema vrska ova što go čitaš so denešnive Haier.
Ako vaka gledaš ti be čoveče nema nitu eden brend da odbereš. SITE baš SITE uredi imaat ili imale defekti, nekoj poveće nekoj pomalce.
Ako imaš nešto drugo da kažeš za E7 i Haier kaži, ova pogore e sega skroz nebitno.
Covekov ke zatvara 1000 + eura i normalno se plasi na sto ke odberi i bara best bay za investicijata.Nov e vo ovaa bransa i se plasi da ne zgresi.Site sme bile kako pcetnici takvi,i jas samo bi go ohrabril,i ponataka da se informira i cita za da dojdi do konecnata cel.
Kopanjeto po informaci za inverteri ne e lesno,isto kako bitkoni da kopas:).
Neka cita,i ke nauci nesto .
Автоматски споено мислење:

Covekov ke zatvara 1000 + eura i normalno se plasi na sto ke odberi i bara best bay za investicijata.Nov e vo ovaa bransa i se plasi da ne zgresi.Site sme bile kako pcetnici takvi,i jas samo bi go ohrabril,i ponataka da se informira i cita za da dojdi do konecnata cel.
Kopanjeto po informaci za inverteri ne e lesno,isto kako bitkoni da kopas:).
Neka cita,i ke nauci nesto .
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Toa se rekla kazala muabeti, prohujalo sa vihorom. Sigurno deka Haier od 2007 god do sega go sredil problemot, toa ne se slučuva sega!
Eve jas čitav deka Panasonic imal ogromni poplaki na kompresorite 2005 god i sega zaklučok ne kupuvam Panasonic. Ili tvojata Tošiba stradale turbinite na vn edinica i bile užasno skapi za zamena, pred 10 god, toa bi trebalo sega da me ovrati od kupuvanje?
Jas ubavo po moi svaćanja objasniv što e pričinata za pojava na E7 greškata, ete neznam dali i na drugi korisnici im se pojavuva i način na brišenje, mislev deka čovekot si ima problem so nea.
E sega preventivno ne kupuvam Haier avtomatski i nemam E7 slučuvanja....e najbezbedna solucija.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Poentata e deka e dobro covek da se informira pred da investira vo nesto,a ne senem da si desi,uf kako ne znaev za ova.Ti si tehnicko lice i polesno ke gi svatis rabotite,ama imaj na um deka site ne se kako nekoj.Vazno e deka se vnimatelni koga ke se davaat parite,a pare su skupe.
Samo sakav da gi ohrabram,zatoa postojat i forumive,INVERTERMANIJA.
 
Член од
3 јули 2020
Мислења
37
Поени од реакции
19
Super sve site samo mislev da ne seuste e isto kako sho bilo porano kaj Haier zato prasav inaku realno gledano Haier ili Vivax i po citajneto izmejgu mislam deka Haierot pravi povejke smisla za potrosenite pari. Ama pak mi bese muabetot citav vo grejna sezona mu teknuva da go napravi toa so E7 i zato sega da ja kupam i da me dupi :D iako e pod garancija duri ti ja servisiraat ili zamenat ce izdzemnime ko pilci :D hahaha
 
Член од
29 јуни 2021
Мислења
4
Поени од реакции
0
Zdravo, plairam da zemam klima denovive ama ne se razbiram mnogu pa bi ve zamolil za mala pomos. Se raboti za soba okolu 20 kvadrati. Budzetot mi e okolu 500 evra so si montaza, i mi treba striktno za greenje, za ladenje nema voopsto da ja koristam. Ovie se nekoi od opciite koi gi razgleduvav:

Haier Tide Plus AS35TAMHRA-C / 1U35YEFFRA-C

SAMSUNG AR35

Haierot ima 5 godini garancija, dodeka samsungot 2. Dali imal nekoj iskustvo so nekoja od ovie dve? Ili ako imate nekoj predlog za podobra opcija za parite, sekoj predlog e dobredojden. Blagodaram
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Zdravo, plairam da zemam klima denovive ama ne se razbiram mnogu pa bi ve zamolil za mala pomos. Se raboti za soba okolu 20 kvadrati. Budzetot mi e okolu 500 evra so si montaza, i mi treba striktno za greenje, za ladenje nema voopsto da ja koristam. Ovie se nekoi od opciite koi gi razgleduvav:

Haier Tide Plus AS35TAMHRA-C / 1U35YEFFRA-C

SAMSUNG AR35

Haierot ima 5 godini garancija, dodeka samsungot 2. Dali imal nekoj iskustvo so nekoja od ovie dve? Ili ako imate nekoj predlog za podobra opcija za parite, sekoj predlog e dobredojden. Blagodaram
Еве ти еуровенти за двата модели.... тука некаде се по јачина.... Хаиер-от малку поќе топлина ветува на -10.
AS35TAMHRA-AR12TXHQASI.png
 
Член од
11 мај 2013
Мислења
53
Поени од реакции
150
Dali nekoj ima iskustvo so Haier klimite inverter normalno dali nekoj se sretnal so E7 greskata na samata klima i dali nestoto od Haier go imaat popraveno ili seuste moze da se pojavi i na ponovite modeli.
Мене ми се има случено еднаш во овие 3 години откако ја користам климата и истата се случи кога имав проблем со струјата, се имаше стопено нулата во таблата со саатот па го имаше оштетено и едниот од трите главни осигурувачи под самиот саат за мерење на потрошувачка па следствено имаше испрекината струја. Откако ЕВН ги сменија осигурачот и нулата, климата само требаше да се исклучи од штекер и потоа самата се избриша грешката. Две години подоцна климата си работи без никакви проблеми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom