Најекономично греење (затоплување)

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Најдобра клима во свет е прозорска Carrier инвертер. Невидени магариња од уреди.
..не само што е најдобра прозорска , туку е и најдобра воопшто... :) и мислам дека е повеке мазга отколку магаре.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
Двата линкот за еуровент сертификат ти водат до иста страна, и на таа страна нема податоци за "FTXN-L9 / RXN-L9". Јас иначе барав на нет, ама не успеав да најдам.
Ако го имаш уште некаде линкот (или можеш да најдеш), би било добро да го постираш. :)
Тука ја имаш на еуровент RXN35L9 / FTXN35L9 ако за неа бараш.
Него ллинков го најдов на маџарски сајт типов дава линкови до еуровент за 3-4 клими меѓу кои твојата и уште една на даикин по се изгледа OKI Comfort но понова серија од 2014/2015 производна програма за која типов кажува дека е произведена од Gree :)
Битното е што вторава клима RXV35AB / FTXV35AB исто има еуровент но бајаги поголем Pdesign во Heat mod t.e. 3.2KW наспроти 2,35KW кај FTXN-L9 / RXN-L9 што би му дошло за греење помоќна е RXV35AB, а за ладење кој му треба нек си земе RXN35L9 :)
530 евра е на skroutz.gr и толку успеав да ископам сеа набрзинка...ископајте појше податоци може ја носат и тука.
Ова за Грее дека прави готови клими Даикин ми го збореа и тука од Грее/Зорба дека расклопиле Даикин машина а внатре со делови на Грее....некако не ми северуваше ама изгледа ке да е така. Ete уште една пофалба за Грее од мене :)
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.711
Поени од реакции
4.035
@Sass
Kako se GEXI-te? Se dvoumam pomedju VIVAX GEXI (GEYI ne sum bas diguren deka se identicni!) i GREE HANSOL. HANSOL-ot e poskap za 4000 denari.
Neznam kolku e vistinito deka site tri klimi se gore-dolu ednakvi. HANSOL-ot bi go montirale monteri od Skopje, a jas sum od Tetovo, sto moze da napravi golemi problemi pri nedaj boze servisiranje.... Dodeka VIVAX-ot bi go montirale tetovci moi prijateli...
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Gree Hansol / Vivax Gexi / Innova H121N, kolku sto jas detalno gi analizirav se identicni, duri i so identicni dalecinska i identicni user manual.

Ako se vratis ponazad kade imam pisuvana sporedbeno Toshiba Suzumi+16 i Vivax Gexi 12000btu, ke gi vidis rezultatite, sepak toa e subjektivno i komentarot i zaklucokot e napraven od moja licna percepcija (da ne pisuvam povtorno, tamu imam podetalna analiza i linkovi na testovi na Gree Hansol vo Nordiskite zemji)

Treba da se vnimava bidejki Hansol ima "optional low ambient heating" GWH12TB-S3DNA1C a ima i low ambient heating koj e GWH12TB-S3DNA1D, a negde se sretnuva i GWH12TB-S3DNA1B koja e deklarirana do -15C.

Vivax Gexi e sigurno Low ambien heating (ima grejac i na tacna i na kompresor) i centa mislam deka e okolu 38500den, a kolku e Gree Hansolot???

Pozadi Vivax stojat Kontakt2000 koja e edna seriozna firma

Se sto bi te interesiralo slobodno prasaj[DOUBLEPOST=1414395544][/DOUBLEPOST]http://www.gree.com.cn/Data/001/2014606184254.pdf
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.711
Поени од реакции
4.035
Hansolot e 46.000 so montaza, no ne znam koja oznaka nosi na krajot, dodeka GEYI-to ( nema vece GEXI vo Pakom) e 42000 so montaza.
Ne znam kade e @strelec80 koj se falese so GEYI-to deka dobro gree i trosi kako dve sijalici, ama na 19 septemvri. Bi bilo ubavo ako go prati forumov sega da gi kaze svoite impresii....
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
Hansolot e 46.000 so montaza, no ne znam koja oznaka nosi na krajot, dodeka GEYI-to ( nema vece GEXI vo Pakom) e 42000 so montaza.
Ne znam kade e @strelec80 koj se falese so GEYI-to deka dobro gree i trosi kako dve sijalici, ama na 19 septemvri. Bi bilo ubavo ako go prati forumov sega da gi kaze svoite impresii....
Aко мислше на овој пост тука таму зборам за мултисплит Gree 18ка. Иначе немам Вивакс или GEYI од зимава имам Gree мултисплит во цел стан со 2 надворешни единици, една 18к(2 внатрешни) и другата е 28к(3 внатрешни) или вкупно инсталирани 46000бту :)
А за GEYI мислам дека е замена за GEXI само што поновата варијанта e GEYI и вероватно со Gree Landa kompresor за разлика од Gexi која или идеше со Санио или Митсубиши компресор тоа SASS најдобро знае. Еве на полскиот Vivax доказ за тоа, Prestige серија им е и Gexi i GEYI со тоа што GEXI-to го има во архивираниот дел од сајтот а GEYI во сегашниот.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.773
Поени од реакции
30.448
Баш сега е идеално за греење со клими, па и со обични сплит ситем, фикс спид, клими. :)
8степени целезиуси е надвор, со ветре и некои шеесет-и-кусур проценти влажност. Сега и Нео ќе врши работа... ;)

@tzlatko
Јас за втора клима се мислам меѓу Gree Change (некои нецели 30илјади со монтажа, ако не грешам), или можеби Даикин FTXN-L9 / RXN-L9 (за кој погоре се пишуваше).

Некои други добри опции до 700е?
FUJITSU или MITSUBISHI се надвор од буџетот. Фуџитсу пошто импортерот е премногу алчен за голема маржа, Митцибуши не ни знам да има некој поекономски модел.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.711
Поени од реакции
4.035
Aко мислше на овој пост тука таму зборам за мултисплит Gree 18ка. Иначе немам Вивакс или GEYI од зимава имам Gree мултисплит во цел стан со 2 надворешни единици, една 18к(2 внатрешни) и другата е 28к(3 внатрешни) или вкупно инсталирани 46000бту :)
А за GEYI мислам дека е замена за GEXI само што поновата варијанта e GEYI и вероватно со Gree Landa kompresor за разлика од Gexi која или идеше со Санио или Митсубиши компресор тоа SASS најдобро знае. Еве на полскиот Vivax доказ за тоа, Prestige серија им е и Gexi i GEYI со тоа што GEXI-to го има во архивираниот дел од сајтот а GEYI во сегашниот.
Kako i sekogas si nepresusen izvor za informacii, znam deka imas GREE......
Jas go povikav @strelec80 tvojot "imenjak" toj bas ima GEYI.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Strelec

Kolku te cinese multisplit Gree, i kako si zadovolen, ne tolku so potrosuvacka kolku so toa dali dobo zagreva
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.711
Поени од реакции
4.035
Баш сега е идеално за греење со клими, па и со обични сплит ситем, фикс спид, клими. :)
8степени целезиуси е надвор, со ветре и некои шеесет-и-кусур проценти влажност. Сега и Нео ќе врши работа... ;)

@tzlatko
Јас за втора клима се мислам меѓу Gree Change (некои нецели 30илјади со монтажа, ако не грешам), или можеби Даикин FTXN-L9 / RXN-L9 (за кој погоре се пишуваше).

Некои други добри опции до 700е?
FUJITSU или MITSUBISHI се надвор од буџетот. Фуџитсу пошто импортерот е премногу алчен за голема маржа, Митцибуши не ни знам да има некој поекономски модел.
Istite dilemi gi imam i jas pa zatoa se vrtam okolu ovie dve do 700 evra. Hendikep e sto ne sum od Skopje....
Inace sega ja pustam edna FONKO klima od 2003 godina stara. Gree nekako vo ovie uslovi, ama raboti obratno od inverter: potrosuvackata pocnuva so 900 W i poleka kacuva do 1700W i pak padja na 1550W. Cudo edno, eden gospod da znae sto i e (mozebi i fali freon malce pa kompresorot se maci, ko za inaet si raboti necujno i mirno). Ja uporediv so TERMOR zidna grealka od 2.5 KW, za 20-30 % e postedliva klimata i pri vakov kompresor koj treba da trosi ne povece od 1250 W .....Znaci vo istata prostorija se isto, temperaturi vnatre i nadvor, isto vreme na upotreba itn....
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.773
Поени од реакции
30.448
@tzlatko чудна потрошувачката со фонко климата (баш ме интересира чии клими ребрендирале, и стариве имаат таква една -уште им работи).
12000БТУ е моделот? Иначе ako на потрошувачка од 1700W ел. енергија дава некои 3 до 3.5киловати топлина, тогаш пак не е лошо (подобро од панелката секако).
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
Ја земав DAIKIN FTXN- 35 L9/RXN-35 L9 за 582 евра без монтажа. Ќе видам како ќе се покаже. Треба утре да дојдат да ми ја монтираат.
Честито клима и долго да те служи !
Секако чекаме и твој одзив како ке те служи, како ке троши и слично.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom