Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.711
Поени од реакции
4.034
Sto te kosta da go procitas forumov od prviot do posledniot post? Siguren sum deka potoa bi gi zastedil ovie 25 kden., pri toa bi si gi nasol site odgovori:
- da ne se kupuva od kineski brand koga se raboti za greenje,
-da ne se kupuva od trgovski kuci, tuku od specijalizirani firmi koj se bavat so greenje i klimatizacija.
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Sto te kosta da go procitas forumov od prviot do posledniot post? Siguren sum deka potoa bi gi zastedil ovie 25 kden., pri toa bi si gi nasol site odgovori:
- da ne se kupuva od kineski brand koga se raboti za greenje,
-da ne se kupuva od trgovski kuci, tuku od specijalizirani firmi koj se bavat so greenje i klimatizacija.
Со оглед на тоа дека даваат 5 годишна гаранција мислев дека е исплатливо.
Ако сметаш дека има за слична цена некоја инвертер клима те молам посочи ми, а јас ќе се потрудам да ги прочитам овие 250 страници.
Ти благодарам на одговорот.[DOUBLEPOST=1414318818][/DOUBLEPOST]
Sto te kosta da go procitas forumov od prviot do posledniot post? Siguren sum deka potoa bi gi zastedil ovie 25 kden., pri toa bi si gi nasol site odgovori:
- da ne se kupuva od kineski brand koga se raboti za greenje,
-da ne se kupuva od trgovski kuci, tuku od specijalizirani firmi koj se bavat so greenje i klimatizacija.
Што мислиш за ова ?
http://www.icsgroup.mk/page-56.html#Akcija
Daikin од 36.000 ден. без монтажа. Имам кој да ми монтира.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.771
Поени од реакции
30.447
Не знам точно како иде гаранцијата за овој уред. Но знам што е работата кога во трговските ланци ќе напишат нешто вакво:
Гаранција: 12 + 48 месеци
Тоа обично значи дека всушност имаш гаранција само 1на година, и за да те удостојат со гаранција од 5 години за секоја година (после првата) ќе мораш да плаќаш некоја сума од 10евра до 1000денари, за „редовен годишен сервис„.
Тој редовен годишен сервис (спрема зборувања со познавачи) значи само проврткување окулу климата и мромрење „М’хм... м’хммм„.

Муабетот е дека за кумулативната сума, кога ќе собереш цена+додатоци за гаранција, можеш да земеш поквалитетен модел кој секако ќе има барем 2 (или повеќе) години гаранција без финти.


Вториот момент: зошто ти велат да купуваш од специјализирани продавници со опрема за климатизација?
Затоа што тие (во однос на ланците супермаркети) имаат свои стручни сервисери, кои и монтажата и евентуалното сервисирање ќе го изведат многу постручно од некој рандом сервис кој времено го ангажирале.

Продавниците со опрема за климатизација мора да пазат на името, зошто само од тоа живеат. Мора да пазат на сите аспекти од услугата: -да продаваат само докажани уреди (значи не ѓубре како Нео/Кватро/итн), -квалитетна инсталација, -квалитетен сервис.

Супермаркетите, тие завршуваат со тебе во моментот кога ќе ја платиш сметката. После обврската е на некој времено ангажиран сервис, кој исто се откачува од тебе по истекот на гаранцијата.
И супермаркетите и нивните ангажирани сервиси ја имаат опцијата да се криват меѓусебно кој ја има погрешено работата.


Ако потпрочиташе барем солиден дел од дискусијава, немаше да има потреба да го повторуваме ова. Исто и ќе имаше прилика да се информираш за разни искуства со разни климатизери.
Затоа и ти сугерираа да ја пролисташ темава. (y)[DOUBLEPOST=1414319052][/DOUBLEPOST]
http://www.icsgroup.mk/page-56.html#Akcija
Daikin од 36.000 ден. без монтажа. Имам кој да ми монтира.
Провери дали гаранцијата ќе ти важи ако монтажата не е од нивните сервисери.
Иначе Даикин е секако светлосни години подобар уред од Нео-то (иако не знам ништо за тој конкретен модел на Даикин).
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Ocekuvam klimata da pristigne nedelava. Da ne vrtam nazad premnogu: shto treba da pazam koga ke ja montiraat? Kaj mene mislam deka nadvoreshnata edinica ke bide na ponisko okulu dva metra od vnatreshna edinica? Dali ima nekoe pravilo za toa? Molam za sovet. Prv pat ke koristam klima ured voopshto. Blagodaram
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.771
Поени од реакции
30.447
Ocekuvam klimata da pristigne nedelava. Da ne vrtam nazad premnogu: shto treba da pazam koga ke ja montiraat? Kaj mene mislam deka nadvoreshnata edinica ke bide na ponisko okulu dva metra od vnatreshna edinica? Dali ima nekoe pravilo za toa? Molam za sovet. Prv pat ke koristam klima ured voopshto. Blagodaram
И мене ме интересираше истово. Во спецификациите на клими кои сум ги разгледувал се наведуваат доста поголеми дозволени висински разлики. Од други извори одредена висинска разлика е всушност пожелна.

Златко напиша интересен пост за ова, некаде пред пар месеци наназад.

Јас ќе ја монтирам надворешната единица некои нецели 3 метри пониско од внатрешната. Од фирмата од каде ја земам Тошибата велат дека нема да има никакви проблеми.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Најдобра клима во свет е прозорска Carrier инвертер. Невидени магариња од уреди.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.771
Поени од реакции
30.447
Што мислиш за ова ?
http://www.icsgroup.mk/page-56.html#Akcija
Daikin од 36.000 ден. без монтажа. Имам кој да ми монтира.
Ако можеш пренеси колку гаранција даваат за климата.
Иначе малку покопав на нет за уредов. По спецификации деклариран СОР му е 3.76, ама тоа е на надворешна температура од 7с и зададена внатрешна температура 20с.
http://www.daikin.hr/products/index.jsp?set=FTXN-L9 / RXN-L9


За реални податоци како даикинов би се однесувал во различни услови, еве на еден босански форум што најдов:
http://www.klix.ba/forum/grijanje-na-struju-da-ili-ne--t79741s1450.html#p9197824

FTXN35LV1B / RXN35LV1B

TOL Tol (temperature operating limit) °C -14
Pdh (declared heating cap) kW 1,73
COPd (declared COP) 1,69

TBivalent Tbiv (bivalent temperature) °C -7
Pdh (declared heating cap) kW 2,08
COPd (declared COP) 2,35

A Condition (-7°C) Pdh (declared heating cap) kW 2,08
COPd (declared COP) 2,35

B Condition (2°C) Pdh (declared heating cap) kW 1,3
COPd (declared COP) 4,16

C Condition (7°C) Pdh (declared heating cap) kW 1,31
COPd (declared COP) 4,94

D Condition (12°C) Pdh (declared heating cap) kW 1,76
COPd (declared COP) 5,82


^^
Подетално од ова здравје. Освен се разбира, што влажноста на воздухот не е земена во обзир... ама и ова се добри податоци.
Не го навеле изворот, ама ваљда е се регуларно.


Во врска со Даиков се на се не е лошо, ама не е и нешто посебно добро. Ako си за евтино разгледај ги Gree, тие се добри а од поевтините. Кинези се, ама добри Кинези. (пребарај на темава со киворд Gree)
Од НЕО и слични ѓубриња бегај на страна, подобро позајми се или штеди до следната година и земи нешто саглам.
Иако треба да се напомне дека ќе најдеш и такви што ќе се фалат дека и со Нео се грејат одлично. Тоа што нема да најдеш, е било кој од таквите да изнесе измерени податоци за тоа колку киловати електрична енергија потрошил за да загреее до некоја дадена внатрешна температура.


Други интересни податоци:
http://www.e2e.si/wp-content/uploads/FTXN-L9_DATABOOK.pdf



Па колку што успеав да пребарам таа од ХУБО FTXN35LV1B9 ја има и на даикин европа сајтот и е од енергетска класа A/A, DAIKIN ја води како модел од серија "FTXN-L9 / RXN-L9" а за нив и еуровент сертификат имаш овде, за разлика од таа од АМЦ со"K" во името FTXN35K RXN35K ја најдов само по руски чешки и сл сајтови со карактеристики B/B што значи баш и не се исти :)
Двата линкот за еуровент сертификат ти водат до иста страна, и на таа страна нема податоци за "FTXN-L9 / RXN-L9". Јас иначе барав на нет, ама не успеав да најдам.
Ако го имаш уште некаде линкот (или можеш да најдеш), би било добро да го постираш. :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.771
Поени од реакции
30.447
Ваљда сакал да каже да не се купуваат ЧКЉ брендови (како Нео), иначе денес сите произведуваат во Кина (па и Јапанците). ;)
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Ваљда сакал да каже да не се купуваат ЧКЉ брендови (како Нео), иначе денес сите произведуваат во Кина (па и Јапанците). ;)
Даваат 3 години безусловна гаранција. Му реков дека има кој да ми ја монтира (другар ми работи во сервис за клими). Рече дека не е проблем, но доколку излезе дека за проблемот е крива монтажата интервенцијата ќе биде приватно наплатена.

П.С. Благодарам на исцрпните информации.
 
Член од
26 октомври 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zmigo, јас само го објаснив процесот на работа на овие типови на уреди но не и тоа колку се исплати инвестицијата.

Ако гледаме на исплатливост... се е до тоа колку време се планира системот да работи. Ако е предвидено 5-10 години да се користи (можеби планирате нова куќа, ова она) тогаш не се исплати парно, или геотермални пумпи и сл. од чиста причина дека инвестицијата е голема и не може да се исплати. Ако се планира долготрајно користење тогаш според мене најисплатливо е централно парно (во куќата) или инвертори (во стан). Е сега централното парно во куќа е доста господска работа ако се користат овие системиве на фонко ама пак од друга страна инвестицијата е голема (се зависи од џебот). Од друга страна централно на дрва е доста исплатливо само што има по малце работа.

Јас се греам на централно парно на дрва и загреваме околу 250 квадрати во куќата за кои трошиме 12-15 кубни метри дрва. Дедоми-пензионер, парното му е занимација па имаме кој да се грижи за тоа иако котелот е огромен и доколку се наполни со дрва нема потреба од чепкање околу 6 часа а контролата на работата си ја врши термостат. Ако земам дека максимум трошиме 15 кубни метри*2800 денари (по толку ги земавме дрвата оваа сезона) тоа се 42 000 денари + 1500 сечење = 43 500 поделено на 6 месеци се 7250 денари за 250 квадрати а температурата е околу 22 степени. Е сега мора да ги дадеш сите пари наеднаш и истиот ден ќе собереш другари, комшии, пријатели едно 10 души за да се средат 15 кубни метри дрва се комплет за еден ден и после :3: .

Druze, mozi da kazis cisto me interesira vremenski od koga do koga grees-go palite kotelot vo tekot na denot, zs jas trosam 30 i nesto kubika drva za nekade 180m2.
izgleda nesto ne e vo red kaj mene ili gresam.
pisi i so kotel koristis.
Fala
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Luge sea. Poevtino e klima ili termo? Nie i dvete gi imamo ama poise termo koristimo.
 
V

viktora

Гостин
Едно прашање,купив шпорет на дрва Prity со котел за парно.Дали може да се греам без да го приклучам на парно?Мислам да не има некаква штета шпоретот или котелот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom