Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
jas dodeka ne vidam sliki/video ne mie verno pa ovie nasive meraci od ali/anhoc itn ..ke ispregorat so 21a i nad 4000w pa na samite pisuva deka do 16a i 3600w merat nad toa overload.!
meracite ne mozat da pregorat ako uredot povlekuva pogoloma moknost... ona sto pisuva do tolku W ili A toa znaci do tolku se testirani i bozemski garantiraat deka tocno merat....
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Сега следи делот каде што Gree екипата почнува да сумња дека ова е всушност измислен лик кој е пратен од конкуренцијата да го млати прекрасниот бренд.
Има и друго членови кои го потврдиле ова. На пример @vlavot

Дај друже огласи се атер за членот.
Batica..mislam deka ja pretera malce, eve i dae taka kako sto velis, vo +2000strani se najdoja 2ca clenovi koi posocuvaat/prasuvaat dali e toa odreden mozen problem....??
Автоматски споено мислење:

meracite ne mozat da pregorat ako uredot povlekuva pogoloma moknost... ona sto pisuva do tolku W ili A toa znaci do tolku se testirani i bozemski garantiraat deka tocno merat....
Ok ....neka bide po tvoe :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Пад на напон повлекува поголема струја P=U*I

Само при нормален напон од 220V и 21А се 4600w (флегма математика)

Но при 170V и пак исто 21A се 3570w

Пример калорифер од 1000w при нормален напон 220

1000=220* X ....X e kolku?...4,54 или 1000/220

и кога напонот е 170V
1000=170*Y....Y e 1000/170=5,9

А vtoriot so niskiok napon ke plati i povisoka smetka za struja.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Ти си АНТИГРЕАЧ, АНТИ ГРЕЕ, а сепак мораш да се ГРЕЕШ!:D
meracite ne mozat da pregorat ako uredot povlekuva pogoloma moknost... ona sto pisuva do tolku W ili A toa znaci do tolku se testirani i bozemski garantiraat deka tocno merat....
За мојот мерач пишува дека сигнализира ако е преоптоварен. Како сигнализира, не знам. Можеби ќе пробам кога го добијам другиот.

Инаку Краун 12 е декларирана дека максимално може да повлече 1680 вати, мерачот покажува 1687 вати. Малку ја тестирав, ја пуштав на турбо, ама не го надмина овој максимум.
Автоматски споено мислење:

А vtoriot so niskiok napon ke plati i povisoka smetka za struja.
Не можам да се согласам за цената. Се плаќаат ватите. За калориферот сметките ти се погрешни.
А компресорот и вентилаторите колку ќе издржат на нискиот напон е друго прашање.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Има клими кои можат да прават дефорст и да дуваат топло. Всушност не ни престануваат да топлат. Ова само во строго одредени услови се случува. Не сакам да трујам сега како што (Услови се: Многу минус, со многу влага, со ниска амбиентална итн)

Еве кај Sharp како е решено. Го има и кај Mitsubishi (FH/LN...)
Одлична споредба направиле на видеово. Убаво се доловила разликата.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Јас не му верувам. Членов денес се зачленил, има први два поста денес, и тоа тука... И приметив многу некако се разбира... ПИКОВИ, СТАРТОВИ....

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Друже не ти држе муабетов .... има корисници кој не сакаат да пишуваат поради ХХХ причини али знаат многу повеќе од сите нас овде.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.837
Ти си АНТИГРЕАЧ, АНТИ ГРЕЕ, а сепак мораш да се ГРЕЕШ!:D
Druze jas ne sum protiv Gree jas sum protiv sekoj brend sto ima inverter klimi so greaci na kompresor i kondez !!!
Inaku koristam Gree klima no bez greaci na kompresor i kondez toa e Gree LOMO TST
Isto i Gree LOMO LC e bez greaci
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Druze jas ne sum protiv Gree jas sum protiv sekoj brend sto ima inverter klimi so greaci na kompresor i kondez !!!
Inaku koristam Gree klima no bez greaci na kompresor i kondez toa e Gree LOMO TST
Isto i Gree LOMO LC e bez greaci
Сите климатизери декларирани на температура под -15° се со греачи. Ако ти врши работа до -15°, сите се без греачи, Но ако сакаш нешто (барем по декларација, во пракса ќе видиме) што ќе работи и на -20°, тешко ќе најдеш без греачи. Така е барем кај Gree, Vivax, Daikin...
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.837
Сите климатизери декларирани на температура под -15° се со греачи. Ако ти врши работа до -15°, сите се без греачи, Но ако сакаш нешто (барем по декларација, во пракса ќе видиме) што ќе работи и на -20°, тешко ќе најдеш без греачи. Така е барем кај Gree, Vivax, Daikin...
Od iskustvo sum koristel klima i na -20°C pritoa klimata bese deklarirana do -15°C i nemase graci na kompresor i kondez i nemase nikakov problem so greenjeto odlicno greese i na -20°C zimata 2016/2017 godina

Za zal ima klimi sto se do -15°C a sepak za zal imaat greaci kako na primer ovoj model
Link
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Da AMA sto e zadnicko za dvata modeli. @Strelec Moze vaka podetalno Da objasni
Imam pisuvano odamna za Vehz koja e zubadan tehnologija (Flash Injection)citaj EVI tehnolgija ( Enhanced Vapor Injection), kade imame direktno vbrizguvanje na razladen gas vo samiot cilindar na kompresorot sto mu se ovozmozuva negovo ladenje na mnogu niski temperaturi taka da moze korektno da raboti na mnogu niski temperatruri, itn, itn, itn,.....

Za Amberot ne znam ama pretpostavuvam deka ne e EVI,

Vo sekoj slucaj mislam deka se koncepciski razliciti
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.502
Многу бе Амберов потрошувачка од 3000 и кусуро вати, па макар и на почетна од 12 степени.
Ако максималната температура на издув што ја имаат климиве е околу 60 степени излегува дека работи со цоп минус 2.
Многу ко за клима декларирана на А+++.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Здраво Друштво.
Ве молам за информација.
Имам две Gree Amber klimi - GWH12YD-S6DBA2A/I 3530/4200W
GWS6DBA2AH18YE-/I 5300/5570W

Ненормално влечат снага - помалата од 2600-2700W со пик на старт во 18 минута од вклучувањето до 3250W
- поголемата до маx 21A и не слегува под 3700 W

Дали јас нешто не разбирам како треба да функционираат или не се исправни. Овие вредности се измерени и траат во првиот 1,5 час од вклучување на климите, после тоа само ги исклучувам, каблите за струја се загреани. Мерењето го правам со подесување на греење на 23 степени и вентилатор на auto.

Ве молам за информација.

Благодарам.
Glavnoto prasanje na koe ne davas odgovor a samo od sebe se nametnuva vo tvojot post e dali uspevaat klimite da zagreat od 10C na 23C vo prostorijata??
Ako mozes da pozajmis ubavo bi bilo da stavis panelki ednata 5KW drugata 3KW ili priblizno kombo i da go povtoris istoto scenario so startna 10C vnatresna T so merenje i konstatiranje na potrosuvacka i postignata T posle 1.5h na primer. Dodatno ako 18kata ima L. R. A 30A sto e cudno da vlece 21A pri forsiranje?
Posledno, kablite moze da se great i poradi toa sto ne se soodvetni pa bi bilo ubavo da gi proveris posto gleam se razbiras od struja..
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Многу бе Амберов потрошувачка од 3000 и кусуро вати, па макар и на почетна од 12 степени.
Ако максималната температура на издув што ја имаат климиве е околу 60 степени излегува дека работи со цоп минус 2.
Многу ко за клима декларирана на А+++.
Vika na greejne do 2.6 deka ke povleci jas od 2.3 ja nemam.videno povejke itoa e Max 5minuti... Potoa sleguva nadolu do nesto nad 1000-1200w ova e ako baras od klimata enormno brzo zatopluvajne i od 20°i auto fan ja stavis na 30°i fan 5.
 

Attachments

Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom