Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 март 2019
Мислења
13
Поени од реакции
3
IMG_20191209_160910.jpg два дена не бевме во станот сега дојдовме пред два сати,ја вклучивме климата на 24 степени и сега надворешната есиница изгледа вака,а внатрешната работи нормално дали ова би бил првиот дефрост да го очекувам.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Nov model na Daikin za 2019ta....so kompresor 1GDxxx
Nigde ne pisuva proizvodstvo, ni Ceska nit Kina pisuva na kompresorot od 2019ta, ama oznakite se jasni :)
Novinka GreeDaikin kompresor.jpg
Da ti gi prevedam oznakite na kompresorov....1 znaci Singl Rotary, G znaci Gree, D znaci Daikin, jasno ti e ?
Isto kako na prethodnata slika sto ti ja pokazaa GD=GreeDaikin Device :)


Ova u Gree varijanta ke kosta najmnogu 25k....u Dakin varijanta za ova ke treba da se ispruzite pojse, 35 do 40k.
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2014
Мислења
83
Поени од реакции
6
Од каде влажен воздух од климата? Мене целата мувла ми ја снема откога сум на клима.

Имаш ладни точки кои со било кое греење ќе бидат точки за појава на мувла. А со инвертери најмала е шансата за појава на мувла заради струењето на воздухот. Ептен треба да има ладно место (бетон, плоча бетонска, столб бетонски, баџа бетонска) за да се појави мувла.
Pa da imas pravo logicki e da ima pomalce ili da ja snema, prvo zimo mi e ovde do sega nemam koristeno nikakvo grejno telo, pa zatoa me zacudi. Tacno e na ladnite mesta ima po kjosevite samo po malce, i toa po tavanskite kjosevi.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Прегледај го приврзокот 224812два дена не бевме во станот сега дојдовме пред два сати,ја вклучивме климата на 24 степени и сега надворешната есиница изгледа вака,а внатрешната работи нормално дали ова би бил првиот дефрост да го очекувам.
Само уживај си. Си знае она што да прави, ова е наросување на изменувачот како што треба, тенко и рамномерно. Одлично си работи.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Shto e bitno kakov kompresor ke stavish ako ne znajsh da naprajsh kvalitetna elektronika shto ke go komanda nego i site ostanati bitni raboti shto treba edna klima da gi pravi? Zato japonska klima e japonska, a kineska ke si e kineska. Radi finesite, kulturnosta na rabota, prefinetosta. Pa i ne bi me chudelo voopshto vo japonski klimi da najdish kineski kimoresori. Shto filozofija e kompresor da naprajsh. Toxhno mozam da gi zamislam del od japoncite kaj shto sedat na masa i diskutiraat megju sebe "Slushajte, dajte im gi kompresorive na kinezive neka gi sklopvet, i taka so nasha mashinerija gi sklopuvaat, i taka ne e koj znae shto, a za bez pari ni rabotat, dajte nie da se zanimavame so toa shto e u stvari najbitno vo klimive, algoritmite, elektronikata i slichno, toa shto bara mozok da se napravi. " Ili na japonski bi bilo...." 聞いて、コンプレッサーを中国人に渡してそれらを組み立ててください、そして彼らは私たちの機械で動作します、そしてそれは私たちが最も重要なこと、つまり脳がすることを必要とする電子工学とアルゴリズムに対処することを簡単にすることですやった"
 
Член од
14 март 2019
Мислења
13
Поени од реакции
3
само што испратив пост престана да дува внатрешната и надворешната за неполна минута се одмрзна,да кажам бидејки се лутат не сме споделувале искуства со климите ,внатрешната не дуваше ладно само надворешната имаше некој чуден звук,за не цели пет минути повторно почна со работа,после два сати имаше повторно дефрост кој траеше пократко.
Инаку се работи за грее фери 3,5 се грее 16 м2 во стан на приземје одоздола визби без изолација,дрвена солидна дограма над мене исто не се грее,досега немав заприметено дефрост ја држев на 22 степени во собата беше бања без исклучување на климата 24 ч за период од 15 октомври до 15 ноември презадоволна пд сметката за струја,за понатаму ле видеме како ке биде.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Tushemishte da ni e zivo i zdravo pastrmka za 500den em crvena em Oridska
Слично како Gree клима
Ем бела, ем убава ем 5,5-ка
Дека троши 3800W нема везе. Битно да опонираме на се што мрда


Уствари што е манта ако компресорите на Daikin се произведуваат во Gree? Или уште подобро, што е симболиката?
Демек плаќаме бренд. Останатото се добива за многу помалку пари кај Gree, така?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Слично како Gree клима
Ем бела, ем убава ем 5,5-ка
Дека троши 3800W нема везе. Битно да опонираме на се што мрда


Уствари што е манта ако компресорите на Daikin се произведуваат во Gree? Или уште подобро, што е симболиката?
Демек плаќаме бренд. Останатото се добива за многу помалку пари кај Gree, така?
За 3800 повлечени колку Kw дава ?
Da ne se 9kw ?
Koga imav Mitsubishi FH35VE na vnatresna od samo 12C i nadvoresna -10 FH35VE nejkese nad 1Kw da povlece i da go zagree prostorot....pa sum pustal radijatori na kotle na struja od 12kw i tek posle 24casa temperaturata vnatre od 12C dojde do 20C (decata i zenami po gosti gi setav zasto doma bese preladno)....edvaj stopli posle 24saata neprekinato greenje, ama ne zatopli klimata sama...so pomos na kotelot i radijatorite....struja potrosena preku 30Kw za edna vecer a delux model imav doma od 60.000den...ama negreese i nesakase da povlece kako po specifikaciija 1900W....do 1Kw ke dignese i OP defrost suv pa pauza. Rabotese na 50% od specifikacija megju 800 i 1000w vo uslovi koga trebase i da se pokaze deka e muz, ama ispadna puz.
Moj zaklucok e ova....kompresorot premnogu digase temperatura i morase da oladi, pa zatoa i cesti prekini imase so LadniDefrosti...previse bese ova i za Mitsubishi od 12C da dojde do 20C....pregreva kompresorot, nema ladenje kako sto ima kaj Amberot....zatoa i e smenet
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
За 3800 повлечени колку Kw дава ?
Da ne se 9kw ?
Koga imav Mitsubishi FH35VE na vnatresna od samo 12C i nadvoresna -10 FH35VE nejkese nad 1Kw da povlece i da go zagree prostorot....pa sum pustal radijatori na kotle na struja od 12kw i tek posle 24casa temperaturata vnatre od 12C dojde do 20C (decata i zenami po gosti gi setav zasto doma bese preladno)....edvaj stopli posle 24saata neprekinato greenje, ama ne zatopli klimata sama...so pomos na kotelot i radijatorite....struja potrosena preku 30Kw za edna vecer a delux model imav doma od 60.000den...ama negreese i nesakase da povlece kako po specifikaciija 1900W....do 1Kw ke dignese i OP defrost suv pa pauza. Rabotese na 50% od specifikacija megju 800 i 1000w vo uslovi koga trebase i da se pokaze deka e muz, ama ispadna puz.
Moj zaklucok e ova....kompresorot premnogu digase temperatura i morase da oladi, pa zatoa i cesti prekini imase so LadniDefrosti...previse bese ova i za Mitsubishi od 12C da dojde do 20C....pregreva kompresorot, nema ladenje kako sto ima kaj Amberot....zatoa i e smenet
Kolku kvadrati greeshe so FH35kata?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Shto filozofija e kompresor da naprajsh.
Ova e klasično razmisluvanje na nekoj koj e daleku od proizvodstvo i se bavi so trgovija, medicina, transport, osiguranje.....
Abe čoek ti nemaš poim kako se pravi eden običen štrav, koga će vidiš kako se proizveduvaat vo masovno proizvodsvo će padneš na gas, kvaliteten kompresor koj ima možebi stotina delovi ne će može baš sekoj da napravi i pri toa da raboti 10-tina godini rečisi bez prestanok.....
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Kolku kvadrati greeshe so FH35kata?
38м2 ако бараш директен одговор кај што е климата, ама ни таму во тие 38м2 не затопли, цела грејна површина на станот е околу 80м2 ама пуштени и Самсунг 2,5ка и радијатори во сите соби со котел од 12kw беа потребни 24часа да од 12 се стигне до 20Ц.
Поентата е што климата Delux серија од 60.000ден немаше просек од пример 1.5kw зашто воопшто не модулираше до 1900 туку модулацијата беше од 700 до 1200 па пауза со краток дефрост...и со оваа модулациија неможеше да загрее ладни зидови од 12C за 24casa, и треба бекап греење од 12kw.
Ја барав тооплина по секоја цена, и COP=2 да беше за мене ке беше премија ама не ја добив...климата недаде ТОПЛИНа...не дигна над 1200W....едионо со Powerfuul копчето но тоа трае само 15мин и неможеш да го активираш повторно....јасно е, компресорот прегрева, сондата на компоресорот јавува превисока температура и мора да паузиура климата, и така со саати има греење па нема греење
Да не прашувате глупи прашања....со зададена максималната е ова 31Ц
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
oga imav Mitsubishi FH35VE na vnatresna od samo 12C i nadvoresna -10 FH35VE nejkese nad 1Kw da povlece
Поентата е што климата Delux серија од 60.000ден немаше просек од пример 1.5kw зашто воопшто не модулираше до 1900 туку модулацијата беше од 700 до 1200 па пауза со краток дефрост...и со оваа модулациија неможеше да загрее ладни зидови од 12C за 24casa, и треба бекап греење од 12kw.
Значи ти можеш да ја деформираш вистината како ти одговара уште 100 години ама и кога ти се чини дека вистината има 1000 лица тоа само ти се чини.

Пример број 1!
Внатрешна 23, надворешна -14 (со 74% влага!) со 700 вати потрошувачка во 45 квадрати.

Пример број 2!
Внатрешна 22.5 (ајде да заокружиме на 23, може?) надворешна -14,5 (може на -15?) со потрошувачка од 920W (се согласуваш да заокружиме на 1000? Ако не се согласуваш тогаш океј)
Истата квадратура кај истиот човек, различен датум. Да не речеш нешто...


А ти добро знаеш дека и јас знам и дека пола форум знае дека во соба со 12 степени ниедна клима нема да се опорави со саати и дека сите спецификации на секоја клима па дури и на шугавото Gree се наведени на 20 степени внатрешна.
Ајде сега согласи се со мене пред да ги објавам графиконите, добро? :)
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Значи ти можеш да ја деформираш вистината како ти одговара уште 100 години ама и кога ти се чини дека вистината има 1000 лица тоа само ти се чини.

Пример број 1!
Внатрешна 23, надворешна -14 (со 74% влага!) со 700 вати потрошувачка во 45 квадрати.

Пример број 2!
Внатрешна 22.5 (ајде да заокружиме на 23, може?) надворешна -14,5 (може на -15?) со потрошувачка од 920W (се согласуваш да заокружиме на 1000? Ако не се согласуваш тогаш океј)
Истата квадратура кај истиот човек, различен датум. Да не речеш нешто...


А ти добро знаеш дека и јас знам и дека пола форум знае дека во соба со 12 степени ниедна клима нема да се опорави со саати и дека сите спецификации на секоја клима па дури и на шугавото Gree се наведени на 20 степени внатрешна.
Ајде сега согласи се со мене пред да ги објавам графиконите, добро? :)
Термометарот на овие две видеа не баш погоден за овие работи. Многу е тром. Сондата е затворена, па не ја покажува вистинската температура во реално време. Еве ги два исти кои се разликуваа во неполна десетинка од степенот. Сега едниот е отворен и многу поточно ја покажува температурата (не доцни).
Photo0759.jpg Photo0760.jpg

***********************************
Додека вие тука си ги мерите (мојот е подолг, мојот е подебел, мојот е потврд...), ние обичните членови можеме и мораме да се снаоѓаме како знаеме и умееме. Нашите недоумици мораме да ги решаваме сами, затоа што во жарот на докажувањето кој има поголем се нема време за вакви обични недоумици и прашања.
Првите впечатоци:

Поставена на одредена температура исклучува кога температурата (гледано на внатрешната) ќе надмине 1,5-2°. За да вклучи повторно исто температурата треба да падне 1,5-2°. Мислам дека овој интервал од 3-4° е преголем.

Поставена на 19°, на метар под неа температурата е 22,8°, додека на нејзина висина на спротивниот крај (околу 3,5 метри) температурата е 23,8°. Термометрите не се проверени, ама кога се еден до друг покажуваат иста температура. Мислам дека има некој проблем со сондата за температура.

Парадокс: Вклучена на втора брзина на вентилаторот влече 800-900 вати. Вклучена на турбо влече 600-700 вати. Зарем не био требало да биде спротивно?

Прашање:
Кога ја менувам брзината на вентилаторот се менува ли и работата на компресорот?
************************

Мајстор сум бил, мора да признаете... :) :) Photo0762.jpg
 
Последно уредено од модератор:
Член од
7 октомври 2008
Мислења
222
Поени од реакции
193
Првите впечатоци:

Поставена на одредена температура исклучува кога температурата (гледано на внатрешната) ќе надмине 1,5-2°. За да вклучи повторно исто температурата треба да падне 1,5-2°. Мислам дека овој интервал од 3-4° е преголем.

Поставена на 19°, на метар под неа температурата е 22,8°, додека на нејзина висина на спротивниот крај (околу 3,5 метри) температурата е 23,8°. Термометрите не се проверени, ама кога се еден до друг покажуваат иста температура. Мислам дека има некој проблем со сондата за температура.

Парадокс: Вклучена на втора брзина на вентилаторот влече 800-900 вати. Вклучена на турбо влече 600-700 вати. Зарем не био требало да биде спротивно?

Прашање:
Кога ја менувам брзината на вентилаторот се менува ли и работата на компресорот?

Стрелец некаде сподели начин за промена на опсегот на вклучување и исклучување со точки и за запирки(можеше од 1 до 4 степени да биде???). Ти мислам имаше Грее, јави се во продавницата дали можат да ти помогнат па сподели.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom