Најекономично греење (затоплување)

Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Мама му ебавте на даисекаито 8цата...Најдобро у наградна игра да се даде тука на форумов:pos::pos::pos:

Само на наградно, оти на ПОДАРЕН КОЊ ЗАБИ НЕ МУ СЕ ГЛЕДААТ.
Бидејќи ниедна информација не не удостојува .
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Te vidoa tebe strucen i strucno te obrabotija.
Za prodolzuvanje sigurno 1500 ke te lupnat.
Не ти се допаѓа кога се пишува за малверзациите на Gree. Ама тоа е факт, со документ.
А за продолжување ќе ми се фатат за стапот. Немам намера да им плаќам, потоа да лажат денес, утре, задутре ќе дојдат и никако да дојде тој ден.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
""" А за продолжување ќе ми се фатат за стапот. Немам намера да им плаќам """

:shok2::shok2::shok2:
Лелеее пријател, немој жити све. Ти не знаеш што беља си праиш.
Нели знаеш колку " модерни " "" мушки "" има. Немој после да те боли , глаа, душа, ду.. Греота е
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.395
Поени од реакции
2.668
Не ти се допаѓа кога се пишува за малверзациите на Gree. Ама тоа е факт, со документ.
А за продолжување ќе ми се фатат за стапот. Немам намера да им плаќам, потоа да лажат денес, утре, задутре ќе дојдат и никако да дојде тој ден.
Pisuvaj slobodno, i sekoj da napise za sekoj.
Samo ti se cudam na pametot, ako ne si bil zadovolen sto ne si im ja vratil.
Imas pravo, i znam deka sigurno ke ti ja vratea, ama izgleda druga e rabotata.
 
Член од
14 август 2020
Мислења
228
Поени од реакции
532
Здраво на сите! Јас имам уште еден проблем со мојата клима а тоа е дека надборешната единица многу бучи. Тоа ми представува проблем бидејќи бучењето оди по цевките и дел од бучењето се слуша внатре кај мене во станот! Многу ме иритира и ќе ве замолам да ми кажете како можам да го намалам бучењето барем малку. Поздрав
Ради две работи ти вибрира.Или не е нивелирана,или држачите не се стегнати.пробај да ги стегаш штрафовите во ѕид што се ако шљајфуваат до тоа е.другата варијанта ако е стави мала васервага на компресорот и нивелирај го со шајбни како потпунки.
Даисекаи 13 ја купи пред субвенциите 72.990 или после субвенциите на 78.990 ?Нека и падне цената на твојава испод 50000 ќе те видам дали ќе се смееш:pos::pos:
Пред да купам сум проучил што купувам, цените во регионот биле тука негде и не се осеќам измамен.После 4 год знам дека може да биде на 30% попуст.не само климава секој друг производ ама јас сум купил кога сум имал потреба и тоа е тоа.Ја купив после субвенциите 76.500 и сам сум си крив се влечкав пола година на крај да ја поскапат.1220 евра е кај нас.
Еве сега колку е во бугарија
Еве хрватска
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.395
Поени од реакции
2.668
""" А за продолжување ќе ми се фатат за стапот. Немам намера да им плаќам """

:shok2::shok2::shok2:
Лелеее пријател, немој жити све. Ти не знаеш што беља си праиш.
Нели знаеш колку " модерни " "" мушки "" има. Немој после да те боли , глаа, душа, ду.. Греота е
Hahahhaha, me iznasmea.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Pisuvaj slobodno, i sekoj da napise za sekoj.
Samo ti se cudam na pametot, ako ne si bil zadovolen sto ne si im ja vratil.
Imas pravo, i znam deka sigurno ke ti ja vratea, ama izgleda druga e rabotata.
Да ја вратат откако ја монтираа?
Не продавај магла, не сакаа да дојдат да проверат што е проблемот, ќе ја врателе...
Професионалниот однос кон корисниците им е на многу ниско ниво.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.395
Поени од реакции
2.668
Да ја вратат откако ја монтираа?
Не продавај магла, не сакаа да дојдат да проверат што е проблемот, ќе ја врателе...
Професионалниот однос кон корисниците им е на многу ниско ниво.
Da, odkoga ja montiraa... bez nikakov problem.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Da, odkoga ja montiraa... bez nikakov problem.
Лесно е сега тоа да го напишеш. Зошто тоа не ми го предложија кога се жалев (два пати) во салонот?
Сега е можно сè, овде, на форумов, во пракса не е така.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Види пријател, пишав вчера.
Ние сме во исто трло. Гледаш како ни се обраќаат конкретни портпароли.
" НЕНОРМАЛЕН ПОПУСТ, ЅВЕР ОД КЛИМА, КУПИ ДОК НЕ ЈА СНЕМА, УШТЕ ЕДНА, САД И НИКАД ВИШЕ
ЦИРКУС У ВАШЕМ ГРАДУ ЈОШ ВЕЧЕРАС - (ова за малку поискусните).
А сем цена и име , ништо да не удостои со релевантни податоци.
Белки на форумов може малку постручно да се подискутира. Сите имаме желба да научиме повеќе, бар на форумов.
 
Член од
13 ноември 2020
Мислења
67
Поени од реакции
58
Сакам да купам клима (3.5 за 30м2 без изолација со пвц дограма) и ме интересира стручно мислење кој инвертер е подобар во однос потрошувачка и затоплување
Gree AMBER Nordic GWH12YD-S6DBA2A vs Gree SOYAL GWH12AKC-K6DNA1A

Потрошувачка: греење 950(130~2600) W

Потрошувачка: греење 934(130~1650) W

Двете имаат ист проток на воздух 800м3, која е разликата што Soyal има мах 1650w а Аmber 2600w во затоплувањето и трошењето на ел енергија?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.395
Поени од реакции
2.668
Сакам да купам клима (3.5 за 30м2 без изолација со пвц дограма) и ме интересира стручно мислење кој инвертер е подобар во однос потрошувачка и затоплување
Gree AMBER Nordic GWH12YD-S6DBA2A vs Gree SOYAL GWH12AKC-K6DNA1A

Потрошувачка: греење 950(130~2600) W

Потрошувачка: греење 934(130~1650) W

Двете имаат ист проток на воздух 800м3, која е разликата што Soyal има мах 1650w а Аmber 2600w во затоплувањето и трошењето на ел енергија?
Amber mislam deka ima maksimalna mok na greenje od 7.2kw, tuka e razlikata.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Даисекаи 13 ја купи пред субвенциите 72.990 или после субвенциите на 78.990 ?Нека и падне цената на твојава испод 50000 ќе те видам дали ќе се смееш:pos::pos:

Оваа Даикин FTXB50C/RXB50C никогаш нема да се продава со попуст од 25% затоа што цената не и била надуена
Da mu se snevidi.Kolkav ni e standadot golem pa uste I najskapi klmi imame vo reginov.

Son mi bese Mitsibusi VA,pred FH serijata
DAISEKAI go obozvav
Fujitiisu LT sakav da go imam
A Sumi si imam
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Инаку ценаата на Даисекаи 16 - зависно акциите се движела од 90.000 па до 100+ и варирала. Поентата ми беше дека попустот е РЕАЛЕН да не го вадиме од контекст муабетов.
Ајде жити се ако ја нудите и вие Даисеикаи 8 16ка кажи колку е кај вас основната цена и на колку ви е спуштена.
Притоа под неа дај цена и за поновиот Даисеикаи 9 16ка на Р32 да видиме... да споредиме... дали сте искрени или...

Јас пишував за понудата на Даисеикаи 8 16ка на клими.мк - цената оригинална 106.990 денари па пречкртана демек намалена на 76.990 денари
daiseikai8.png daiseikai9.png

сега моделот како и ти што кажа мислам дека имаже благ пораст од 97.000 на 99.000 за Даисекаи 9 и тоа е.
Да? Дополнителен благ пораст годинава значи?
А во Септември 2019 ПО-НЕ-БЛАГ пораст имаше така?
Да прикачам ценовници што сум ги добил од Енергија во 2019 во Февруари и во Септември?
Да видеме колку е благ тој порастот.... ама 10+ % како солен ми дојде мене кога се токмев да ја купам.

Ги криете цените, само директно ги кажувате по барање, не ги објавувате... ама пак еве вака ќе се најде некој да ви ги шлакне во очи.
За крај, се разбира тоа си е политика на фирмата, секое добро.
Автоматски споено мислење:

Мама му ебавте на даисекаито 8цата...Најдобро у наградна игра да се даде тука на форумов:pos::pos::pos:
Ако го дадат како награда може и ќе се искупат од глупостиве што си ги праат :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom