Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
ts01 veli deka amberot mu e vo neizoliran prostor,a ima pstirano sliki mi se cini deka zidarijata mu e so joutong blokovi,i veli eka vo neizoliran prostor gree so a cel mesc potrozil toku i tolku,kw .Zatoa velam se dava iskrivena slika.
Toa sto tebe ne ti e jasno lesno ke ti go objasnam so eden zamislen balon.
Ako vo balonot(sobata) si zadal 23C i duvas so 50c ili so 35c razlikata e sto toj sto potoplo duva pobrgu ke zagree, ama potrebite za toplina se isti, bilo da ednata duvala 30min so 50c ili vtorata so 35c 1cas potosuvackata ke bide na kraj kraeva ista.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Dobro izoliran 60W/m2, sredno izoliran 100W/m2, neizoliran 160W/m2
Najprosta matematika.

mdeni

Добро изолиран 20w/m2,
Средно реално 40w/m2,
лошо изолиран 80w/m2,
Македонска незадихтуваност 120w/m2.


Тука има повеќе варијабли
Куќа - стан
Ориентација на собите, колку надворешни ѕидови.
Кој процент се во стакло, врати, балкони
Висина на собите- кубикажа
Навики на домаќините, дали ќе греат на 22 степена или на 26
................

За економичноста на климите, мислам дека разликата е околу 35% во корист на јапонските. Јас би рекол дека повеќе разлика има во софистицираното работење и конфорот, иако тоа не е пресудно за затоплен дом.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
toj nema izolirana fasada,ama zidarijata mu e so 25 yitong blokovi isto zamenuva kako kvalitetna izolacija(toa ne go spomnuva sega) so sto se dobiva pogrsnaslika deka Amberot vo 41 m2 trosi malce
Koj veli deka ne sum kazal,pa se gleda na slikite jas ne gi krijam....i sum pisal najmalce 10 pati za ytong-ot!Rabotata e sto za izoliran prestoj treba +5sm stiropol/lepak/pa mreza/pak lepak pa pvc abriht..ova 3 razlicni ekipi koi rabotat fasadi site istoto mi go kazuvaat...e togas ke kazeme deka sobata e izolirana i ke merime potrosna/kw/prosek/gubitoci itn....
Автоматски споено мислење:

ts01 veli deka amberot mu e vo neizoliran prostor,a ima pstirano sliki mi se cini deka zidarijata mu e so joutong blokovi,i veli eka vo neizoliran prostor gree so a cel mesc potrozil toku i tolku,kw .Zatoa velam se dava iskrivena slika.
Ne davam iskrivena slika realnosta e taa spratot nee nadvoresno izoliran a nee ni vnatresno ima standardna maltarija od pesok/var/cimento....edinstven izolator e ytongot...koga ke mu stavam 5sm stiropol i fasada od nadvor e togas ova ladno nadvor na -10° nema da prodira vnatre... togas bi kazal deka imam izolacija a vo segasnava situacija NE.!
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Toa sto tebe ne ti e jasno lesno ke ti go objasnam so eden zamislen balon.
Ako vo balonot(sobata) si zadal 23C i duvas so 50c ili so 35c razlikata e sto toj sto potoplo duva pobrgu ke zagree, ama potrebite za toplina se isti, bilo da ednata duvala 30min so 50c ili vtorata so 35c 1cas potosuvackata ke bide na kraj kraeva ista.
site znaeme deka pri pomala ptrosuvacka COP pogolem,a so rabota na makcimum COP pomal-obratna proporcija,pa sega ti mislimuja ,ako izmisluvas nova fizika toa e drugo,daj mi dokaz.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Koj veli deka ne sum kazal,pa se gleda na slikite jas ne gi krijam....i sum pisal najmalce 10 pati za ytong-ot!Rabotata e sto za izoliran prestoj treba +5sm stiropol/lepak/pa mreza/pak lepak pa pvc abriht..ova 3 razlicni ekipi koi rabotat fasadi site istoto mi go kazuvaat...e togas ke kazeme deka sobata e izolirana i ke merime potrosna/kw/prosek/gubitoci itn....
Автоматски споено мислење:


Ne davam iskrivena slika realnosta e taa spratot nee nadvoresno izoliran a nee ni vnatresno ima standardna maltarija od pesok/var/cimento....edinstven izolator e ytongot...koga ke mu stavam 5sm stiropol i fasada od nadvor e togas ova ladno nadvor na -10° nema da prodira vnatre... togas bi kazal deka imam izolacija a vo segasnava situacija NE.!
pa i vaka e dobro izoliran,taka ke go naprajs kako temos,bravo
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
site znaeme deka pri pomala ptrosuvacka COP pogolem,a so rabota na makcimum COP pomal-obratna proporcija,pa sega ti mislimuja ,ako izmisluvas nova fizika toa e drugo,daj mi dokaz.

COP - КОП би требало да зависи и од брзината со која работи внатрешната, поголема брзина подобар КОП


Slika...COP.png
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
site znaeme deka pri pomala ptrosuvacka COP pogolem,a so rabota na makcimum COP pomal-obratna proporcija,pa sega ti mislimuja ,ako izmisluvas nova fizika toa e drugo,daj mi dokaz.
Dokazot ti e u pravilncite na Eurovent, samo treba da citas razberes kako gi testiraat klimite za da znaes da procitas
Za COP...toj se meri kako kolicnik na predadena Toplina na izduv vo Kw i izmerena potrosuvacka za toj izduv u Celziusi...koga ke vidis nekoj izmeril samo potrosuvacka a ne si videl so kolku Celziusi duva kako ke vidis COP ? ?Na Bajacka samo
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
Toshiba suzumi 16btu kompresor ima li majstor da go proveri, site tvrdat nema sansi da rikne a nikoj neznae da go proveri.Ili koj saka da go kupi
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Dokazot ti e u pravilncite na Eurovent, samo treba da citas razberes kako gi testiraat klimite za da znaes da procitas
Za COP...toj se meri kako kolicnik na predadena Toplina na izduv vo Kw i izmerena potrosuvacka za toj izduv u Celziusi...koga ke vidis nekoj izmeril samo potrosuvacka a ne si videl so kolku Celziusi duva kako ke vidis COP ? ?Na Bajacka samo
Znaci prema ova so sakas ti da mi go kazis deka kopo e pravoproporcionalen bez razlika dali klimata raboti na max.ili min.Pak ke povtoram.Ako invetrerot e na maksimum i duva potopol vozduh,COP ke e pomal i obratno,i nema so da se ubeduvame vo toa .Site poiskusni na forumov a i drugi toa dobro go znaat,a pri pomalo optovaruvanje na kompresorot COP e pogolem,ne izmisluvame topla voda.
Автоматски споено мислење:

COP - КОП би требало да зависи и од брзината со која работи внатрешната, поголема брзина подобар КОП


Прегледај го приврзокот 271481
del zavisi od toa ,a odreden del ili poveke zavisi od toa kolku e optereten kompresorot
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Znaci prema ova so sakas ti da mi go kazis deka kopo e pravoproporcionalen bez razlika dali klimata raboti na max.ili min.Pak ke povtoram.Ako invetrerot e na maksimum i duva potopol vozduh,COP ke e pomal i obratno,i nema so da se ubeduvame vo toa .Site poiskusni na forumov a i drugi toa dobro go znaat,a pri pomalo optovaruvanje na kompresorot COP e pogolem,ne izmisluvame topla voda.
Автоматски споено мислење:


del zavisi od toa ,a odreden del ili poveke zavisi od toa kolku e optereten kompresorot
Не разбирам како ќе има највисок COP климата ако работи на ауто фана , на одржување , со ниска брзина на внатрешната единица.


 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Не разбирам како ќе има највисок COP климата ако работи на ауто фана , на одржување , со ниска брзина на внатрешната единица.
Не разбирам како ќе има највисок COP климата ако работи на ауто фана , на одржување , со ниска брзина на внатрешната единица.
E pa vaka.Dodeka ja pstigne zadadenata emperatura ke raboti so pogolem izduf i kompresorot ke bide poveke optovaren,i COP ke bide pomal,kako ke se doblizuva do zadadenata t.obrtajte na vnatresnata i rabotata na kompresorot postepeno ke se namaluva i COP postepeno ke rate.Primer ako na startot i prvio cas trosela 1000w,hipoteticki zmame COP ke bidi 3,5 koga ke susti na 700w COP 4,pa 500w COP 4,5 pa ako imas dobra izolacija i ti raboti so 300w COP ke imas 5,5 ,i tn.ova e kako primer.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Onda @zlatko_ti412 treba da ima em youtong25 i plus 20cm izolacija stom tvrdi deka se gree (iako ne go vidovme toj moment u koj mod e) so 60w so klima od 90k.
Za 90k ke ja izoliram sobata i ke kupam klima od 20k
Си ги побркал малку работите, сумњам дека случајно.... не ти е прв пат....

Освен тоа, ова што споделувам видеа не се за да докажам дека јас со толку се греам или ладам, туку да покажам способност за ниска модулација и дека поскапо платен бренд модел не е само плаќање на лепенката како што вие од Грее постојано трубите тука по форумиве.

Иначе, летоска се ладев со 60w во вечерните часови, кога имаше оптимални услови климата да достигне толку ниска модулација.
На греење најниско што имам забележано периодов е ~90w, исто кога условите се идеални за ниска модулација на мод греење.
Еве ти едно кратко видевце од пред некој ден за на греење, ќе снимам деновиве и подолго ко че ја зачекам да работи на минимумот од 90сетина вати.


А за изолација = никаква, ѕид од полна тула и обична малтерија внатре и надвор. Дограма стара двокрилна само се потрудив да ставам гумирани лепенки на надворешните крила за барем добро да дихтува.
Засега е топ економично, а со колку вати ќе се греам взимо на -10 ќе видиме, иди зимото а јас тука сум ќе споделам.

Од почеток на месецов пробувам да го греам цел стан (65m2) сите врати разотворени без WC пошто таму е прозорот на кипер.
Во дневната каде што е климата е 22-23С, во салонот 23С а во останатите простори лево и десно од салонот 19С во спална на север а трпезарија пошто е на југ е потопла 21С+ преку ден дури и најтопла соба е.
Еве доказ за потрошна за од почеток Октомври до сега... MELCloud и BroadlinkSP3S мерачот се сложуваат на 43kw

MELCloud.jpg BroadlinkSP3S.jpg
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Znaci prema ova so sakas ti da mi go kazis deka kopo e pravoproporcionalen bez razlika dali klimata raboti na max.ili min.Pak ke povtoram.Ako invetrerot e na maksimum i duva potopol vozduh,COP ke e pomal i obratno,i nema so da se ubeduvame vo toa .Site poiskusni na forumov a i drugi toa dobro go znaat,a pri pomalo optovaruvanje na kompresorot COP e pogolem,ne izmisluvame topla voda.
Rabotata e sto pri Test Procedura (taka e definirano vo pravilnicite na Event) klimata treba da e vo Test Mode i vo takov mod ja pusta ili ovlasten prestavnik od proizvoditelot ili im se prakja procedurata kako se startuva...znaci proizvoditelot veke prethodno ima vgradeno vo softverot Test procedura za sekoja Test Temperatura od +12 do -7 so kolku Hz ke vrti kompresorot, znaci moze da gi namali tie Hz na kompresorot za da nedava premnogu....ili da ja opici do maximum ako saka....ama doma nemozes da ja pustis da raboti isto kako sto bi rabotela na test i togas se javuvaat prasanja, a poedinci pokusavaat da dokazat deka klimata im raboti so 60W sto nema sansi da go pokazat minimumot....no moze da go pokazat maximumot so zadavanje 30C i Fan na maximum sto ovde retko e pokazano od japancive so klimi plateni nad 1000evra ;)

COPot e stara prikaska i generalno se vrzuva na +7 kolku maximalno dava klimata i kolku trosi na +7 ako raboti na maximum sto nema vrska so realnosta na +7 klimata ne treba da raqboti na maximum....i toa starisnko merenje i definiranje na COP toa se kosi so praviloto deka na +7 ti trebaat 35% Kw od pretpostaveniot Pdesignh, znaci ako Pdesignh ti e 3,5kw (na -10) na +7 ke ti trebaat samo 35% od tie 3500 sto se 1200W a ne 3500w.
heating demand.jpg
Konkreten primer moze da ti dadam za popoznati modeli sto sme gi postirale tuka so podatoci....FH35VE po toj star terk na +7 imase podatok deka dava 4kw a trosese 1Kw pa COP bese 4 na +7....ama odkako go smenija dizajnot na Eurovent stranata kakva sto e denes FH35VE na +7 veke bese smenet toj podatok pa imase COP od 6.6 i davase samo 1400W na +7 realno kolku sto se realno potrebni na +7 i po toa e presmetan SCOP za cela sezona i dobiena Energetsjka klasa a ne po ona so 4kw i COP 4.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Rabotata e sto pri Test Procedura (taka e definirano vo pravilnicite na Event) klimata treba da e vo Test Mode i vo takov mod ja pusta ili ovlasten prestavnik od proizvoditelot ili im se prakja procedurata kako se startuva...znaci proizvoditelot veke prethodno ima vgradeno vo softverot Test procedura za sekoja Test Temperatura od +12 do -7 so kolku Hz ke vrti kompresorot, znaci moze da gi namali tie Hz na kompresorot za da nedava premnogu....ili da ja opici do maximum ako saka....ama doma nemozes da ja pustis da raboti isto kako sto bi rabotela na test i togas se javuvaat prasanja, a poedinci pokusavaat da dokazat deka klimata im raboti so 60W sto nema sansi da go pokazat minimumot....no moze da go pokazat maximumot so zadavanje 30C i Fan na maximum sto ovde retko e pokazano od japancive so klimi plateni nad 1000evra ;)

COPot e stara prikaska i generalno se vrzuva na +7 kolku maximalno dava klimata i kolku trosi na +7 ako raboti na maximum sto nema vrska so realnosta na +7 klimata ne treba da raqboti na maximum....i toa starisnko merenje i definiranje na COP toa se kosi so praviloto deka na +7 ti trebaat 35% Kw od pretpostaveniot Pdesignh, znaci ako Pdesignh ti e 3,5kw (na -10) na +7 ke ti trebaat samo 35% od tie 3500 sto se 1200W a ne 3500w.
Прегледај го приврзокот 271497
Konkreten primer moze da ti dadam za popoznati modeli sto sme gi postirale tuka so podatoci....FH35VE po toj star terk na +7 imase podatok deka dava 4kw a trosese 1Kw pa COP bese 4 na +7....ama odkako go smenija dizajnot na Eurovent stranata kakva sto e denes FH35VE na +7 veke bese smenet toj podatok pa imase COP od 6.6 i davase samo 1400W na +7 realno kolku sto se realno potrebni na +7 i po toa e presmetan SCOP za cela sezona i dobiena Energetsjka klasa a ne po ona so 4kw i COP 4.
I so sakas da me ubedis deka,ako avtomobilot ako go vozime so 150 km/h ke potrosi isto gorivo kako i so 100 km/h za isti pominat pat.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom