Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2017
Мислења
1.071
Поени од реакции
939
Да, има поставено инсталација за подно бидејќи не бевме одлучени за греење и поставивме за секој случај. Се одлучивме денес, сепак топлотна ќе биде. Разликата е скоро 3000е, ама има искрено разлика. А и Водно не е исто со Центар.
Ako imas podno, samo toplinska pumpa.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
23 март 2009
Мислења
661
Поени од реакции
430
Да, има поставено инсталација за подно бидејќи не бевме одлучени за греење и поставивме за секој случај. Се одлучивме денес, сепак топлотна ќе биде. Разликата е скоро 3000е, ама има искрено разлика. А и Водно не е исто со Центар.
се надевам дека со мојот коментар помогнав во изборот

за кој бренд се одлучивте?
 

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
457
Поени од реакции
230
Дали некој може да ми каже отприлика колку би чинело поставување на топлотна пумпа со се радијатори и цевки, се работи за 85мк стан. Надворешната единица од прилика знам колкава е, ме интересира внатрешната колку голема би била и колку смее да биде одалечена од надворешната. Да видам дал имам технички опции воопшто :)
 
Член од
23 март 2009
Мислења
661
Поени од реакции
430
@Despot najdobro da si prasas na telefonot koj go postirav za toplotna pumpa LG.
ne sme do tolku i ceni da znaeme i kolku radijatori treba kaj tebe ,so kolku rebra....
 
Член од
26 август 2019
Мислења
147
Поени од реакции
263
се надевам дека со мојот коментар помогнав во изборот

за кој бренд се одлучивте?
Даикин. Вчера читав добар дел од денот и некако одлучивме. Ќе пробаме 1 година па ќе видиме. Мора сега да се местат бидејќи ќе се вселиме за Божиќ (католички) и сакам да e топло.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
125
Поени од реакции
91
Даикин. Вчера читав добар дел од денот и некако одлучивме. Ќе пробаме 1 година па ќе видиме. Мора сега да се местат бидејќи ќе се вселиме за Божиќ (католички) и сакам да e топло.

Ne biva ova corapi menjavate ke ste videle za 1 godina toa e skapa investicija
 
Член од
29 август 2019
Мислења
147
Поени од реакции
252
Ne biva ova corapi menjavate ke ste videle za 1 godina toa e skapa investicija
Зошто да не бива кога градат 240м2 куќа на водно?

btw. @MaMasita изолација не спомна, а таа е клучна за нискотемературно греење, и исто би ви препорачал да ги разгледате Mitsubishi Zubadan PUHZ-SHW моделите на топлински помпи ако веќе парите не ви се проблем.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
16 април 2019
Мислења
125
Поени од реакции
91
Зошто да не бива кога градат 240м2 куќа на водно?

btw. @MaMasita изолација не спомна, а таа е клучна за нискотемературно греење, и исто би ви препорачал да ги разгледате Mitsubishi Zubadan PUHZ-SHW моделите на топлински помпи ако веќе парите не ви се проблем.


Sent from my iPhone using Tapatalk

@zlatko_ti412 prvo pogledni i go profilot ke vidis na kakvi temi e pisuvala mene mi izgleda deka e poetesa , ovde na forumot bara ljubovni soveti a i dava soveti , iako imat pari i da pravat kuka na vodno toa e maska rabota a ne po forumi da bara soveti i za eden den se odluci ke probale edna godina.
smesno e tie sto i vozvrakaat no sepak forum e ova nekoj ovde si go gubi vremeto.
 
Последно уредено:
Член од
26 август 2019
Мислења
147
Поени од реакции
263
@zlatko_ti412 prvo pogledni i go profilot ke vidis na kakvi temi e pisuvala mene mi izgleda deka e poetesa , ovde na forumot bara ljubovni soveti a i dava soveti , iako imat pari i da pravat kuka na vodno toa e maska rabota a ne po forumi da bara soveti i za eden den se odluci ke probale edna godina.
smesno e tie sto i vozvrakaat no sepak forum e ova nekoj ovde si go gubi vremeto.
Кај сум дала живти се совет љубовен и кај сум побарала совет. Свашта! Мислам пишав, скоро 6 месеци градиме, исто толку и гледаме за греење. Сопругот додуша се замараше, јас деновиве буричкам. Моравме да одлучиме веќе, па случајно пишав. Страшна работа!
Иначе да, умеам со зборовите.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
661
Поени од реакции
430
@Strelec мои блиски ќе зимаат Амбер,
па ме интересират неколку работи поврзани со грајачите.
дали кај Амберот може да се исклучат грејачите преку опција?
ако не,дали вооптшто може да се исклучат рачно а без тоа да не покаже некаква грешка кај климата?
дали ќе работи со исклучен грејач?

на која минусна температура се уклучуваат грејачите?
дали може да се случи да нема мраз а е -10 ,па сензорот да ги активира грејачите?
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
20
Поени од реакции
3
Ваше мислење за неизолиран простор од 35 м2 со ПВЦ дограма поделени со врата соба од 20м2 и 15м2, ориентација запад која клима би била посоодветна:
https://klimi.mk/product/333 - Gree Fairy 5.5KW
https://klimi.mk/product/249 - Gree Amber 3.5KW

или ако имате предлог за друга некоја друга клима 5.5KW можи да слушнам и други предлози.
Нешто не ми е јасно кај овие два модели на Gree, јас лично сум заинтересиран за Fairy, но нешто ме збуни со спецификациите на овие клими. Kако може да се спореди клима 5.5kW со 3.5kW.
Значи Fairy на греење со 1410 W влезна моќност вади мах 6800 W
Amber со 950 W влез вади 7200W
Не ми е јасно, или јас грешам нешто или послабата клима испаѓа појака и поефикасна.
Ако може стручен одговор молам.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
661
Поени од реакции
430
Фери 5,5 ја нема никаде,не ја барај.
Амбер ја имаат само во варјанта 3,5
AmberND12_EnergyL_500x500.jpg
според сликата,Амберот ако пушта грејачи со годишна потрошувачка 2625 киловати не ќе да е во класата на А+(имаат грешка)

и пак ќе кажам,грејачите на климите,односно нордик/артик варјантите не ја прават климата по јака,народски кажано.
не допринесуваат толку колку што ќе потрошат повеќе струја

Еве Стрелец го чекам да одговори постручно на моите прашања

п.с.Нека се јави членот што го имаше Амберот,за кој пишуваше дека му троши многу.
нема ме потсети како го реши проблемот
 
Последно уредено:
Член од
21 јули 2017
Мислења
20
Поени од реакции
3
Тоа за греачите ми е јасно,тие се за да климата е функционална на високи минусни температури а не дека ја прават климата по "јака" колку што знам.
На линкот погоре амбер е декларирана А+++ со 961 W, можеби е грешка не знам.
Може ли амбер 3.5 та да замени 5.5 ка, или сепак 5.5 ка си е 5. 5 ка независно од марката и моделот.
Ке има ли до скоро пак на залиха Fairy?
 
Член од
23 март 2009
Мислења
661
Поени од реакции
430
по спецификации амберот е како фери
затоа замена за фери е амберот
затоа и пишав ,мои блиски бидејќи ја нема фери,ќе ја земат амбер
дали ќе ја има фери,незнам
 
На врв Bottom