Најекономично греење (затоплување)

Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Мислеље или искуства со улјени радиатори за спална соба од 10м2 со PVC дограма!?
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Pak ne mi e jasno so subvenciive, tolku kontroli i pravila za Skopje Bitola itn itn.. a Tetovo potroseni za 15 dena. Na nekogo mu e jasno ova ?? Vakva blamaza opstinska nemalo. Kade moze oni 1500 baranja da primat i obrabotat za tolku kratko vreme. ili se deleni od rakav po kuki od sovetot.
за Тетово,како и за се друго во државата,нашите сограѓани имаат предност за се и не ги фаќа закон.
односно и да им ги дадат поклон без документи за нив е ОК.
само за нас ќе има процедури,документи...

дали некој има информација како што најави Шилегов да сме очекувале контакт по маил.дали некој што аплицирал добил повратен маил од службите на град Скопје?
 
Последно уредено:
Член од
7 јануари 2015
Мислења
907
Поени од реакции
588
за Тетово,како и за се друго во државата,нашите сограѓани имаат предност за се и не ги фаќа закон.
односно и да им ги дадат поклон без документи за нив е ОК.
само за нас ќе има процедури,документи...

дали некој има информација како што најави Шилегов да сме очекувале контакт по маил.дали некој што аплицирал добил повратен маил од службите на град Скопје?
Не тресите зелени!
Во Тетово низ цел град се ставаа клими, ама со наплата иде споро. Зошто у другиве градови не барате, сакате дома да ви дојдат? Фино лепо ќе чекаш цел ден, два да однесеш стара печка, после на нотар ќе одиш документ да ти направи, па купуваш клима, и со фискалната у рака идеш у општина уште ден два да пополниш документи и да предадеш документација. Ионака на одмор не одиш...ќе се заебаваш натаму наваму. Е сега кога ќе платат...здравје

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
Мислеље или искуства со улјени радиатори за спална соба од 10м2 со PVC дограма!?
Ulen radiator ti e obicna grealica sto trosi 2KW i voopsto ne e ekonomicno najubavo za 10 m2 zemi si klima inverter 2,5 kw ke te topli odlicno i malku ke trosi
Inverter klimite se najekonomicni za Greenje 2,5kw ke topli i ke modulira ( odrzava ) so prosek 400 W

 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
мои блиски сакаат да земат Тосот МУСЕ 5,5kw или Грее ЛОМО 5,5kw
еве ја споредбата
32К/40К,спецификации исти а разлика во цена 8000 ден.
дали и двете се со исти внатрешни и исти далечински?
дали има некоја разлика помеѓу овие клими?

кој има од двете клими да ми пише корисничко искуство.

или Вивакс AERI 5.5
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2020
Мислења
224
Поени од реакции
522
Мислеље или искуства со улјени радиатори за спална соба од 10м2 со PVC дограма!?
Зимава ја поминав со уљен радијатор во спална од 18м2 над подрум.околу 1000 ден трошеше 24/7 уклучено.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Ваше мислење за неизолиран простор од 35 м2 со ПВЦ дограма поделени со врата соба од 20м2 и 15м2, ориентација запад која клима би била посоодветна:
https://klimi.mk/product/333 - Gree Fairy 5.5KW
https://klimi.mk/product/249 - Gree Amber 3.5KW

или ако имате предлог за друга некоја друга клима 5.5KW можи да слушнам и други предлози.
Ako vratata e mala( ne e dupla) tesko dvete sobi da gi stoplis
Jas so gree hansol gream isto dve sobi vkupno 33-35m2 ama dupli se vratite.
Ednata soba ke e pekol drugata poladna ako ti e mala vratata.
 
Член од
9 февруари 2013
Мислења
28
Поени од реакции
3
Ako vratata e mala( ne e dupla) tesko dvete sobi da gi stoplis
Jas so gree hansol gream isto dve sobi vkupno 33-35m2 ama dupli se vratite.
Ednata soba ke e pekol drugata poladna ako ti e mala vratata.
ne e dupla vratata znam deka ke bidi nesto taka ama nema druga opcija, osven da se postavi klimata da duva direktno niz vratata togas eventualno da ima razlika. znaci vratata da dojdi pred klimata bi doslo kako na slikata
IMG_20200918_062842.jpg
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Znaci Skopje e 600000 plus uste kojznae kolku imaat stanovi lugje od vnatresnosta sto pravat fori za da lapnat subvencija, a gradonacalnikov vika do 2500 aplikacii ima za 2 meseci otvoren konkurs, a Tetovo so 60000 i 1500 aplikacii za 4 nedeli e zavrsen konkursot. Jas ne UJP ne MZR ne DPI se bi pustil vo taa opstina da iscesla. koj delel kako delel dali e realno koj zemal itn itn.... ne e zdravo ova. sigurno site sto si imaat po doma klima so godini aplicirale i ke im go zemat redot na onie sto stvarno treba da zemat. teski sranja se ova
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
222
Поени од реакции
193
Мислеље или искуства со улјени радиатори за спална соба од 10м2 со PVC дограма!?
Мислам дека 10м2 е мала просторија за греење со клима. Ги молам бизнисмените да бидат коректни и сите информации да ги даваат. Каде ќе ја насочиш климата да дува? Што ќе правиш кога климата ќе почне да „штеди“ и ќе дува со 29-30 степени на издув, има ли каде да се скриеш од дувањето?
Остави што викаат дека е како греалица и троши фиксно 2КВ. Кога ќе достигне температура во собата со вклучи, исклучи ќе троши многу помалце(500-700W) зависи од изолацијата.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Baš taka e. Ušte samo da vidiš kakvi ne skalamerii ima predadeno od šporeti,šporetčinja, ćumbinja, ćumbenca, nedefinirani grejni tela na cvrsti goriva vo neprepoznatlivi formi, stari i po 50 godini, pribirani od tamu od vamu po otpadi i koj znae od kade. Smrdi na neregularnosti samo da se pogledne ona što e predadeno deka ete đoamiti se koristelo i eve sega preađam na greenje so inverter ..... a tek toa so dokumentacijata e posebna prikazna....
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
zole jas imam slicna situacija kako tvojata greeam denvna 20m2 i odeleno kujna 11m2,klimata mi e nasocena da duva vo vratata bas kako sto si nacrtal.moja preporaka e da ides so klima 5.5.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom