Најекономично греење (затоплување)

Член од
23 март 2009
Мислења
661
Поени од реакции
430
мои блиски сакаат да земат Тосот МУСЕ 5,5kw или Грее ЛОМО 5,5kw
еве ја споредбата
32К/40К,спецификации исти а разлика во цена 8000 ден.
дали и двете се со исти внатрешни и исти далечински?
дали има некоја разлика помеѓу овие клими?

кој има од двете клими да ми пише корисничко искуство.

или Вивакс AERI 5.5
Како да нема никој со Gree Lomo?

Од толку вивакси ниеден нема со AERI?


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.561
Поени од реакции
923
мои блиски сакаат да земат Тосот МУСЕ 5,5kw или Грее ЛОМО 5,5kw
еве ја споредбата
32К/40К,спецификации исти а разлика во цена 8000 ден.
дали и двете се со исти внатрешни и исти далечински?
дали има некоја разлика помеѓу овие клими?

кој има од двете клими да ми пише корисничко искуство.

или Вивакс AERI 5.5
I Gree Lomo LC i Tosot Muse Eco se isti klimi na Tosot Muse Eco vakvo e dalecinskoto
IMG-1fa786ca26b423d0e3554e4ea0ddd723-V.jpg
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.561
Поени од реакции
923
Член од
26 август 2019
Мислења
147
Поени од реакции
263
Искуство со топлотни пумипи, да не има некој кој живее на Водно? Се мислам меѓу топлотна пумпа и сплит систем, сопругот е за топлотна а јас за сплит.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.561
Поени од реакции
923
za ACP-24CH70AERI R32 modelot prasuvam, ima I FEEL funkcija
Vivax ima I FEEL funkcija pod imeto FOLLOW ME funkcijata se aktivira preku dalecinskoto na dugmeto pisuva LED i pod nego FOLLOW ME ovie funkcii se na edno dugme gore se stiska za Led dole za FOLLOW ME
Za da funkcionira ovaa opcija dalecinskoto treba da e nasoceno kon klimata
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
661
Поени од реакции
407
Vivax ima I FEEL funkcija pod imeto FOLLOW ME funkcijata se aktivira preku dalecinskoto na dugmeto pisuva LED i pod nego FOLLOW ME ovie funkcii se na edno dugme gore se stiska za Led dole za FOLLOW ME
Za da funkcionira ovaa opcija dalecinskoto treba da e nasoceno kon klimata
Ne se klika gore dole, tuku kratok klik e led, a dolgo pritiskanje (podolgo od 2 sekundi) e follow me. Isto vazi i za SLEEP i TURBO
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.561
Поени од реакции
923
Ne se klika gore dole, tuku kratok klik e led, a dolgo pritiskanje (podolgo od 2 sekundi) e follow me. Isto vazi i za SLEEP i TURBO
Moze e taka neznam sum nemal Vivax AERI jas imav model Vivax Aezi no toj model nemase Follow me funkcija i imase drug model na dalecinsko ne bese dalecinskoto isto na AEZI i AERI
 
Член од
23 март 2009
Мислења
661
Поени од реакции
430
Искуство со топлотни пумипи, да не има некој кој живее на Водно? Се мислам меѓу топлотна пумпа и сплит систем, сопругот е за топлотна а јас за сплит.
ако парите не ви се проблем,подобро е топлотна пумпа.

Топлинска пумпа е систем што овозможува греење на просторот, кој може истовремено да се поврзе со подно греење и греење на санитарна вода. Не само што можете да го инсталирате во вашиот нов дом, туку можете да ги замените и котлите во постојниот дом.
Техничка спецификација на - LG THERMA V
- LG THERMA V моноблок топлинска пумпа со R32 еколошки фреон
- Висока енергетска ефикасност (SCOP 4.45 / А+++)
- Достапни номинални капацитети : 5KW, 7KW, 9KW, 12KW, 16KW
- Модели: HM051M.U43, HM071M.U43, HM091M.U43, HM121M.U33, HM141M.U33, HM161M.U33
- LG THERMA V може да работи во широк температурен опсег од -25*С до 35*С во режим на греење, со можност да ја загрева водата од 15*С до 65*С, со гарантирана излезна температура од 60*С за амбиентална температура од -7 без притоа да се користи дополнително електрично догревање
- Користењето на R32 Фреон овозможува подобра ефикасност при греење (20% кај моделите од 12kw-16kw и до 22% кај моделите од 5kw-9kw) споредено со R410A фреонот
- Лесна и брза инсталација и пуштање во работа бидејќи е потребно само поврзување со системот за греење/ладење и довод на електрична енергија
- WI-FI решение на LG Smart ThinQ App достапно за THERMA V насекаде и во секое време на вашиот мобилен телефон.
- За топлинските пумпи нa LG преку програмата на GEFF можете да аплицирате за поврат на средства во висина до 20%
http://technology-mk.ebrdgeff.com/
Контакт: 071 99 00 33 / 02 3 22 22 46 / contact@fms.com.mk
www.fms.mk
 

Attachments

Член од
26 август 2019
Мислења
147
Поени од реакции
263
ако парите не ви се проблем,подобро е топлотна пумпа.

Топлинска пумпа е систем што овозможува греење на просторот, кој може истовремено да се поврзе со подно греење и греење на санитарна вода. Не само што можете да го инсталирате во вашиот нов дом, туку можете да ги замените и котлите во постојниот дом.
Техничка спецификација на - LG THERMA V
- LG THERMA V моноблок топлинска пумпа со R32 еколошки фреон
- Висока енергетска ефикасност (SCOP 4.45 / А+++)
- Достапни номинални капацитети : 5KW, 7KW, 9KW, 12KW, 16KW
- Модели: HM051M.U43, HM071M.U43, HM091M.U43, HM121M.U33, HM141M.U33, HM161M.U33
- LG THERMA V може да работи во широк температурен опсег од -25*С до 35*С во режим на греење, со можност да ја загрева водата од 15*С до 65*С, со гарантирана излезна температура од 60*С за амбиентална температура од -7 без притоа да се користи дополнително електрично догревање
- Користењето на R32 Фреон овозможува подобра ефикасност при греење (20% кај моделите од 12kw-16kw и до 22% кај моделите од 5kw-9kw) споредено со R410A фреонот
- Лесна и брза инсталација и пуштање во работа бидејќи е потребно само поврзување со системот за греење/ладење и довод на електрична енергија
- WI-FI решение на LG Smart ThinQ App достапно за THERMA V насекаде и во секое време на вашиот мобилен телефон.
- За топлинските пумпи нa LG преку програмата на GEFF можете да аплицирате за поврат на средства во висина до 20%
http://technology-mk.ebrdgeff.com/
Контакт: 071 99 00 33 / 02 3 22 22 46 / contact@fms.com.mk
www.fms.mk
Не е проблем парите, зошто и Сплитот ќе ме кошта поприлично за 240м2 куќа. Јас сакам топло да ми е во зима, не можам да спијам по дебели пиџами и покриена со триста ќебиња, едноставно не можам, цел живот ми било топло во зима и сега ме плаши да не не ме загрее инвертер. Имам моментално инвертер во станот ама мал простор со не толку големи простории, немам проблем, а ваму ќе имам и големи простории и висина поголемка од стандардите. Мислам дека најголем проблем ми е греењето, уште тоа остана да решиме и да купам апарати зошто уште се мислам за кој бренд да се одлучам.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
661
Поени од реакции
430
на ново ќе правите куќа?
за инсталација на подното греење прашувам
 
Последно уредено:
Член од
26 август 2019
Мислења
147
Поени од реакции
263
на ново ќе правите куќа?
за инсталација на подното греење прашувам
Да, има поставено инсталација за подно бидејќи не бевме одлучени за греење и поставивме за секој случај. Се одлучивме денес, сепак топлотна ќе биде. Разликата е скоро 3000е, ама има искрено разлика. А и Водно не е исто со Центар.
 
На врв Bottom