Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 јули 2020
Мислења
83
Поени од реакции
97
Не поврзано со темата што моментално ја зборувате ама: Нов сум, читам што пишувате на форумов веќе саат време за климите бидејќи планирам да ја сменувам мојата стара Beko клима. Форумов, искрено е 98% караници, а 2% добри совети за купување ефикасен клима уред. Каранициве што ги видов помеѓу обожаватели на Gree клими и обожаватели на Јапонски клими ме збуни тотално. Сега незнам која марка на клима да ја купувам искрено!
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.838
Ostaj porano ...sega poslednive 2god,koj gi pravat..???
Do lani Chigo pravea rebrendiraa klimi za Tesla ( inaku porano i favorit klimite bea Chigo ) site klimi sto imaat vakvi dalecinski upravuvaci se rebrendirani Chigo







ovie dalecinski upravuvaci se na klimite Chigo site klimi sto imaat vakvi dalecinski upravuvaci se proizvedeni vo Chigo rebrendirani Chigo od godinava Tesla se proizveduva vo TCL taka da sega neznam Chigo za kogo pravi rebrendira klimi.
 
Последно уредено:
Член од
6 август 2018
Мислења
58
Поени од реакции
101
NEW!!! TOSHIBA Shorai Edge inverter клима уреди (R32):

A+++ / А+++ висока енергетска класа при ладење /греење
зголемени капацитети и опсег на работа на ладење /греење
најнова Toshiba TWIN ROTTARY компресорска технологија
(кај моделите од 5,0 kW па нагоре)
ECO mode, Quite mode, Hi Power, 3D Air Flow(18,22,24)ULTRA Pure филтер, функција самочистење со антипрашлест
филтер, опција за IAQ антибактериски филтрирачки систем
опција за Wi-Fi управување
опсег на работа ладење – надворешна температура од -15 ÷ 46 oC
опсег на работа греење – надворешна температура од -15 ÷ 24 oC

КУПИ ИНВЕРТЕР И АПЛИЦИРАЈ ЗА СУБВЕНЦИЈА ОД ГРАД СКОПЈЕ КИЧЕВО ТЕТОВО И БИТОЛА до 62.000,00 денари.

kajgana.jpg

Ве очекуваме во нашите салони на ул. Лондонска 1А, Скопје или во ново отворениот продажен салон на Енергија во Визбегово (до Пантер Мис) (инвертер клима уреди, топлински пумпи, VRF системи, чилери, вент.конвектори итн.) или контактирајте не на info@energija.com.mk или на 02/3061-466.
*Акцијата трае додека има залиха.

За било какви дополнителни информаци, обратете се на info@energija.com.mk или телефонските броеви:
+389 (0)2 3061 466
+389 (0)2 3061 467
+389 (0)72 213 590

http://energija.com.mk/
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Do lani Chigo pravea rebrendiraa klimi za Tesla ( inaku porano i favorit klimite bea Chigo ) site klimi sto imaat vakvi dalecinski upravuvaci se rebrendirani Chigo
мојата клима ОН ОФФ FAVORIT,купена пред 13 год го има истово далечинско.
а компресорот е Mutsubishi
Автоматски споено мислење:

NEW!!! TOSHIBA Shorai Edge inverter клима уреди (R32):
која е разликата со СУМУМИ ПЛУС?
дали ќе бидете добри да ставите линк од спецификациите на Шораи?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.838
мојата клима ОН ОФФ FAVORIT,купена пред 13 год го има истово далечинско.
а компресорот е Mutsubishi
Tvojata favoit klima e pravena vo Chigo so Mitsubishi kompresor bea tie modeli so plav display vakov e toj model proizveden vo Chigo.

Ekstra kvalitetna klima so R 22 Freon mnogu solidno topli i na -7 stepeni ( ako ne ja gasis ) ima kvaliteten kompresor.
 
Член од
2 јули 2020
Мислења
83
Поени од реакции
97
Едно Прашање: Дали смее климата да се користи вклучена во продолжен кабел или мора директ во штекер?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.838
Едно Прашање: Дали смее климата да се користи вклучена во продолжен кабел или мора директ во штекер?
Klimata moze da se koristi so prodolzen kabel NO prodolzniot kabel mora da e so debelina 3*2,5mm i ( ova 3*2,5mm go pisuva na samiot kabel ke si proverite dali vi e taa jacina prodolzniot kabel ) i na toj prodolzen kabel da e priklucena samo klimata.

Ako prodolzniot kabel ne e 3*2,5mm klimata mora da e priklucena direktrno vo steker isto i kabelot sto dovaga do stekerot mora da e 3*2,5mm
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Едно Прашање: Дали смее климата да се користи вклучена во продолжен кабел или мора директ во штекер?
Ke si zemes Japanec prodolzen tamu na plasticarskata i gajle nemas ;)
Na glupo prasanje sledi glup odgovor.
Автоматски споено мислење:

Klimata moze da se koristi so prodolzen kabel NO prodolzniot kabel mora da e so debelina 3*2,5mm i ( ova 3*2,5mm go pisuva na samiot kabel ke si proverite dali vi e taa jacina prodolzniot kabel ) i na toj prodolzen kabel da e priklucena samo klimata.

Ako prodolzniot kabel ne e 3*2,5mm klimata mora da e priklucena direktrno vo steker isto i kabelot sto dovaga do stekerot mora da e 3*2,5mm
Na prodolzniot edno bitno sto pisuva e kolku KW moze da izdrzi pred da se samozapali. Steker kako steker neznaci nisto podobro od prodolzen ako na taa linija ima vo serija prikluceno uste X stekeri-potrosuvaci....toa se meri vo Kw ne vo mm.
 
Последно уредено:

agr

Член од
24 август 2017
Мислења
1
Поени од реакции
1
Ke si zemes Japanec prodolzen tamu na plasticarskata i gajle nemas ;)
Na glupo prasanje sledi glup odgovor.
Автоматски споено мислење:


Na prodolzniot edno bitno sto pisuva e kolku KW moze da izdrzi pred da se samozapali. Steker kako steker neznaci nisto podobro od prodolzen ako na taa linija ima vo serija prikluceno uste X stekeri-potrosuvaci....toa se meri vo Kw ne vo mm.

Proceduralno, se meri vo amperi koi se vo direktna korelacija so naprecniot presek na kabelot. Za da se dobie kw se mnozi so naponskoto nivo ( 230 vac) i se dobiva KVA. Dokolku se raboti za ured so faktor na mokjnost 1, presmetkata dava kw. Ima i drugi faktori sto vlijaat na maksimalnata mokjnost sto prodolzniot kabel moze da ja izdrzi, no se nadvor od temava.

Suma sumarum, mm2 e podobra merka od kw.
I 3x2.5 e ok.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Tvojata favoit klima e pravena vo Chigo so Mitsubishi kompresor bea tie modeli so plav display vakov e toj model proizveden vo Chigo.

Ekstra kvalitetna klima so R 22 Freon mnogu solidno topli i na -7 stepeni ( ako ne ja gasis ) ima kvaliteten kompresor.
таа е,иста од сликата
ја имам работено на -15 -20 едно зимо кога фати сув студ.
не ја изгасив,работеше 7-8 дена нон стоп.
постирав слики,на издув даваше 42-43 степени ако не се лажам,па Стрелец не ми веруваше бидејќи имав мерено со дрвен термостат од пазарче :)

го имав обложено компресорот со изолација,бидејќи фабрички немаат изолација на компресор како што сега имаат новиве клими
 

Kajgana Shop

На врв Bottom