Најекономично греење (затоплување)

Член од
18 април 2014
Мислења
343
Поени од реакции
585
Онака ја читам некогаш темата колку да се изнасмеам на препукувањата, чисто информативно изгуглав best aircon inverter Europe 2020,овие сите што се величат дека се број еден во светот gree, vivax,midea, tosot и незнам уште кој други, не да ги нема на листата, него уопште како марки не постојат, ако гуглаш вивакс или некоја друга од овие ништо опширно нема да најдиш освен страни за продажба и тоа од кај нас и балканот
Немам ништо против некој бренд, вероватно и јас за ладење ќе си купам некое грее или вивакс колку да ми брка работа за ефтини пари ќе завршам работа, само многу глупаво е ова величењето на некој чудни марки како број еден во светот, а не ни постојат на листите.
Друже ти не можеш да разбереш, Гугл, Бил Гејтс, Марк Зуќерберг и останатите западњаци имаат агента и заговараат да го омаловажат Грее и го тргаат намерно од листите на Top перформанси на уреди. Среќа шо тука стрелчо и неговите 5-6 клонирани профили се тука да ни ги отворат очите и се директно спротиставуваат на Гугл и Јутјуб и сајтови како Еуровент. Грее ја има веќе вакцината за Корона ама Гејтс не им дава да ја промовираат [emoji28]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
233
Поени од реакции
318
HAHAHHAA od koga pisuvam za ova, i za top brendovi vo Evropa. Ova galickovo e samo za sto juznije to tuznije, e sega mnogu lugje go imaat toa razbrano i si nosat pravilni odluki, a vie tuka platenicite sto treba kolicini da pravite samo laete deka za ic pari dobuvas ne znam sto.
Abe za zal sega ne moze da se patuva, samo opuli se North od Zagreb vidi sto ima po krovovi i fasadi i se ke ti stane jasno. Ne moze bre samo ovde da e Tosot Neo Vivax brend a Evropa da e glupa i ne cula za toa. Vivax e isto sto i Fonko nase bese Makedonsko na vremeto, sega mesto nie na Vivax da mu zborevme na forum vo Zagreb so napadi za nas brend, tuka ke velicame nekoi Hrvati so pari sto uspeale da stavat nalepnici na nekoi galicki klimi i da mi zborat za brendovi.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.477
Поени од реакции
835
.
Vivax e isto sto i Fonko nase bese Makedonsko na vremeto
Tocno nitu Vivax nitu Fonko ne proizveduvaa klimi no toa neznaci deka Fonko ne bea kvalitetni naprotiv Fonko ( proizveduvase ) rebrendirase klimi od kvalitetni proizvoditeli i klimite na Fonko bea ekstra seuste ima Fonko klimi koj ladat i great bez nikakov defekt
Taka i so Vivax na pocetokot Vivax proizveduvase vo Galanz pa vo Midea pa vo Gree i sega povtorno Vivax e so Midea taka da i Vivax si ima solidni klimi i zatoa e eden od najprodavanite klimi vo Mk i posiroko.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.716
Поени од реакции
4.303
Taka i so Vivax na pocetokot Vivax proizveduvase vo Galanz pa vo Midea pa vo Gree i sega povtorno Vivax e so Midea taka da i Vivax si ima solidni klimi i zatoa e eden od najprodavanite klimi vo Mk i posiroko.
Зарем Gree не се најпродавани во Македонија и пошироко? Читајќи ја темава јас до таков заклучок дојдов.
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.409
Поени од реакции
4.799
Зарем Gree не се најпродавани во Македонија и пошироко? Читајќи ја темава јас до таков заклучок дојдов.
Ма грешка си, во заблуда сме биле сите дека Грее и Вивакс се најпродавани ....а као сите купувале од топтен.еу
Само првата на листата ке ја анализирам....останатите модели се оо цени и преку 2000евра...конкретниот модел е со капацитет од 7000btu или у превод тоа се 2kw Даикин модел FTXM-20M/RXM-20N само овде на ТопТен не им пишале за колку квадрати е а мислат дека е звер клима и ке греат 50м2 ;)
Клмата на -10 дава 1.36kw ;)
И тоа мало климиче одлично за мало собиче колку кошта?
Кошта 1076 евра во Бугарија
Или во Холандија 1157евра.
Замисли за 10год клима од 1100евр ке потроши струја од 1400евра....или у превод за 15год можда ке се исплати инвестицијата, под услов да работи толку години со 3 годишна гаранција.

Top.jpg
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.037
Поени од реакции
733
Ма грешка си, во заблуда сме биле сите дека Грее и Вивакс се најпродавани ....а као сите купувале од топтен.еу
Само првата на листата ке ја анализирам....останатите модели се оо цени и преку 2000евра...конкретниот модел е со капацитет од 7000btu или у превод тоа се 2kw Даикин модел FTXM-20M/RXM-20N само овде на ТопТен не им пишале за колку квадрати е а мислат дека е звер клима и ке греат 50м2 ;)
Клмата на -10 дава 1.36kw ;)
И тоа мало климиче одлично за мало собиче колку кошта?
Кошта 1076 евра во Бугарија
Или во Холандија 1157евра.
Замисли за 10год клима од 1100евр ке потроши струја од 1400евра....или у превод за 15год можда ке се исплати инвестицијата, под услов да работи толку години со 3 годишна гаранција.

Прегледај го приврзокот 262032
Ti seriozno mislis u Holandija stavat klima za da ustedat na greenje i da im se isplati investicija?
Ja smetka za struja uopste ne ni gledam, si zimaat mesecno pari avtomatski i nema potreba da meram. Ja ne poznavam nikoj na zapad sho dreme pred merac i ko ke kace nad 500w gase se zivo :pos:
Ako tvojot gree e tolku prv u svet daj kazi zosto kaj mene site imaat daikin, mitsubishi i toshiba? Bukvalno nigde neam videno montirana gree klima :D.

Za cenite koj shto moze da si dozvoli toa neka si kupi. Isto ko i so koli, nekoj moze i vozi audi, mercedes i bmw, ali nekoj voze korsa i punto. U mk moze preovladuvaat kineskite bidejki narodot ne moze da si dozvoli poskapo. Sekoj so svoeto i so toa kolku moze da oddeli za klima.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
653
Поени од реакции
1.025
Замисли за 10год клима од 1100евр ке потроши струја од 1400евра....или у превод за 15год можда ке се исплати инвестицијата, под услов да работи толку години со 3 годишна гаранција.
Замисли сега колку ќе потроши ломо или тусо за 10 години, ако преживи толку у што чисто сумњам. Ако ваква клима процениле 1400 евра струја, за таквите кинески канти сигурно ќе биде 5-6000 евра. И еве ја конечно и поентата зошто се тие студии, клима од 1100 евра за една година ќе потроши 140 евра, а клима од 300 евра ќе потроши 500-600 евра. Проста математика, даикин од 1100 евра плус 3 години работа по 140 евра имаш трошок од 1520 евра, а ломо од 300 евра и 3 години по 500 евра добиваш 1800 евра. Значи само за 3 години си веќе ќар од 300 евра. Треба ли уште математика. Следните 7 години со ломо си загуба за уште 3-4 даикина.
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.409
Поени од реакции
4.799
Замисли сега колку ќе потроши ломо или тусо за 10 години, ако преживи толку у што чисто сумњам. Ако ваква клима процениле 1400 евра струја, за таквите кинески канти сигурно ќе биде 5-6000 евра. И еве ја конечно и поентата зошто се тие студии, клима од 1100 евра за една година ќе потроши 140 евра, а клима од 300 евра ќе потроши 500-600 евра. Проста математика, даикин од 1100 евра плус 3 години работа по 140 евра имаш трошок од 1520 евра, а ломо од 300 евра и 3 години по 500 евра добиваш 1800 евра. Значи само за 3 години си веќе ќар од 300 евра. Треба ли уште математика. Следните 7 години со ломо си загуба за уште 3-4 даикина.
Greska si 1400 e najboljata varijanta u EU verovatno u Portugalija ili Italja kaj sto e najtoplo....neli nekoj treba plati da zima
Za Svicarska ima drug Top Ten pa ispagja 3,204Svajcarski Franci
Top.ch.jpg
Автоматски споено мислење:

Za cenite koj shto moze da si dozvoli toa neka si kupi. Isto ko i so koli, nekoj moze i vozi audi, mercedes i bmw, ali nekoj voze korsa i punto. U mk moze preovladuvaat kineskite bidejki narodot ne moze da si dozvoli poskapo. Sekoj so svoeto i so toa kolku moze da oddeli za klima.
Bugarsko produvano BMW so 500k pominati km sto ti si go pazarel u Kustendil toa da, toa kosta poeftino od klimava uste i bugarski pasos ako imas taman vi e standardot
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
1.008
Поени од реакции
862
Замисли сега колку ќе потроши ломо или тусо за 10 години, ако преживи толку у што чисто сумњам. Ако ваква клима процениле 1400 евра струја, за таквите кинески канти сигурно ќе биде 5-6000 евра. И еве ја конечно и поентата зошто се тие студии, клима од 1100 евра за една година ќе потроши 140 евра, а клима од 300 евра ќе потроши 500-600 евра. Проста математика, даикин од 1100 евра плус 3 години работа по 140 евра имаш трошок од 1520 евра, а ломо од 300 евра и 3 години по 500 евра добиваш 1800 евра. Значи само за 3 години си веќе ќар од 300 евра. Треба ли уште математика. Следните 7 години со ломо си загуба за уште 3-4 даикина.
Ti dete nazad vo uciliste.
Nesto si begal izgleda od casovi.
Kineski raboti ti e polna kukata I tuka mi sees pamet.
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.409
Поени од реакции
4.799
Za nekolku minuti ke sledi replika na videoto na clenot @zlatko_ti412 sto go objavil na IT i negovoto najnovo video
kade tvrdi deka se ladi so 8wati....nie i se ladime i PLUS se greeme so 8watti ;)
Eve go videoto a i zvuk ima za razlika od negovoto ;)
Na 0:55 i greenje ima so 30 zadadena za 8wati
Po dekoracijata na zidot koj ne e izgletuvan mnogu me potsekja na doktorot od Stip i deka tamu im e snimeno videoto.
Samo za niv...
Utre ke ima i replika za modulacijata so 65w....taa na koleskite sto dremat polacrabotno vreme ke im ja dadam da ja napravat i da ve ponistat amaterki.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
123
Поени од реакции
208
Za nekolku minuti ke sledi replika na videoto na clenot @zlatko_ti412 sto go objavil na IT i negovoto najnovo video
kade tvrdi deka se ladi so 8wati....nie i se ladime i PLUS se greeme so 8watti ;)
Eve go videoto a i zvuk ima za razlika od negovoto ;)
Na 0:55 i greenje ima so 30 zadadena za 8wati
Po dekoracijata na zidot koj ne e izgletuvan mnogu me potsekja na doktorot od Stip i deka tamu im e snimeno videoto.
Samo za niv...
Utre ke ima i replika za modulacijata so 65w....taa na koleskite sto dremat polacrabotno vreme ke im ja dadam da ja napravat i da ve ponistat amaterki.
Таму со ова видевце му докажував на еден член дека со 8вати работи и внатрешниот фан на минимални обртаи.... а не само електрониката како што беше запнал....
За звукот што да правам - тивка е, морав да го пикнам долниот дел од телефонот до перка што се вика за да го фатам малку звукот....
Амберот нормално дека ќе има и звук, не се спие со него во соба.
Да на мојот неглетуван ѕид стои дизајнерска Митсу, со лепенка :)
Ти пак утре можеш да им дадеш на колешкте задачка да праат он-офф и да чекаат со камера да уловат 65 ватна потрошна ;)
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.409
Поени од реакции
4.799
За звукот што да правам - тивка е, морав да го пикнам долниот дел од телефонот до перка што се вика за да го фатам малку звукот....
Амберот нормално дека ќе има и звук, не се спие со него во соба.
Ti kaj tebe nemas zvuk voopsto.... batali telefonot sto ne ti cinel,si naredil 50 meraci tamu ama ajfonot nesnimal zvuk ;)
Ne se sekiraj za 65w...za 2min te procitav kakvi majmunlaci pravis....a koleskite sekako nema da znaat, posebno taa najdebelata ;)
Ti si toj sto od reci kazi vcera e zasclenet i kupil prva klima.....ja sum od mnooogu poodamna i vakvi filmovi nepalat kaj mene. Mozes da probas da mi kontriras so manipulacii ama na kraj ke te pobijam i ke se zaebes.
Ti i neznaes koj e toj sto ti repliciral na IT, preumen e za tebe i mnogu poiskusen.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
3 јуни 2016
Мислења
233
Поени од реакции
318
Stvarno zabegano, ke se zamraat so belite meraci, pa normalno veruva na brand i kvalitet, zatoa imas brendovi i galicki brendovi. sekoj so svoite moznosti. 100 pati napisano, klimice so 100$ vlezna cena od fabrika sto mislite sto moze da ima vnatre. jas toa i so geiger counter bi pominuval da ne e nesto somnitelno. mnogu se non sense diskusiite deka za 400euro ke dobies nesto wow i ke trae 100 godini i drugite se glupi. a toa normalniot svet od damna go ima pominato, ama eve gledam i kaj nas se menuvaat rabotite se povekke normalni brendovi po zgradive. taka da si doagaat rabotite na svoe mesto, poleka no sigurno :) ;)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
713
Поени од реакции
1.812
Gledam deka dosta členovi tuka živeat vo nekoi minati vreminja i deka ne možat da razberat deka deneska se se meri vo kilogrami i potrošeno vreme za izrabotka. Dali se raboti za klima, avtomobil, bela tehnika ili banani sosema seedno: kilogram MERCEDES i kilogram FIAT koštaat rečisi ednakvo (samo zavisi koj vgradil malce pokvaliteten materijal) bidejći i dvete vozila se od napraveni od lim,plastika, staklo,silicium, softver....I dvete vozila imaat skoro identična prizvodna cena po edinica kilogram i ne činat poveć od 4000-10000 evra, a se prodavaat na onie što sakaat da vozat značka po 5-10 pati poveće. Dobro cenata ja bildaat do besvest marketingot, saemi, plateni novinari, reklami itn.
Zborot mi e samo si plaćate dva do tri pati nešto što sosema slično se rasipuva. Zošto inače bi postoela servisna mreža i za japonskite brendovi ako ne se rasipuvaat.
Eve so klimive. Ste kupile japonec. Uvoznikot e Klime makedonec, serviserot e Petko makedonec, montreot e Stanko pak makedonec. Sigurno deka nema japonci da vi montiraat i servisiraat...Znači od koga će ja kupite taa klima, od tuka natamu se što e japonsko ostanuva vo Japan, a vie ste vo Makedonija. Monterot ti vakumira so pumpa zagadena so prethodno 100 tkn.vakumirenja i nikogaš ne smeneto maslo i toa na vreme nemajći pojma deka vodata so vakumiranjeto treba da ispari na ambientalnata T (ako e zima treba poveće od duplo vreme nego vo leto). Da e samo vakumiranjeto, gi nabivaat vo plafon, vo ćošinja, gi stavaat nakoso, gi pikaat po balkoni.......
Ne fala ne bi dal duplo pa i poveće pari za nekoi kreteni da se iživuvaat na niv, pa ušte da go moliš da dojde, pa da ti zvoca deka e eftino, a ti rabotiš edna nedela za edna negova montaža.
Nekako Makedonija mi e poveće kompatibilna so Kina.
Ne gledajte koj e proizvoditelot, bidejći poveće nema golemi razliki vo kvalitet, tuku gledajte gi tehničkite karakteristiki.
Inače imam i imav pari da kupam japonec, ne kupuvam avion majkata, ama sepak kupiv kinez i nikoj ne mi prodade muda za bubrezi.
 
На врв Bottom