Најекономично греење (затоплување)

Член од
5 август 2020
Мислења
32
Поени од реакции
13
Za dnevnata moja preporaka ti e ovaa fenomenalna inverter klima 5.5 kw sega e na popust

A za spalnata ovaa klima

i kolku e potrosuvackata za dvete klimi vaka bi mozelo da se ima pretstava ?
Najekonomicno greenje so klima e ako klimata ti raboti 24/7 odnosno koga si doma na 24°C a koga si na rabota na 20°C ako vaka ti rabotat klimite grubo samo 2-te klimi ke ti trosat okolu 4.000 denari ( samo klimite )
znaci nad 6000 denari nema sansa da ima potrosnja ako gi ostam da grejat taka kako so vikas.Nema vrska koj inverter taka ?
Znaci 4.000 denari samo za klimite ako rabotat 24/7 ( taka e najekonomicno ) plus za drugite aparati elektricen sporet frizider peralna bojler se vkupno racunaj okolu 5.500 denari vo najladniot periot dekemvri januar
Ponataka koga ke stavis izolacija uste poevtino ke ti bide Greenjeto so inverter klimi se zavisi do izolacijata zatoa najbiten faktor za ekonomicno greenje e izolacijata.
Jasno za izolacijata ... togas e druga pesna fala za mislenjeto... sepak vo golemata soba ke zadovolva 5kw imajki vo predvid so malo dete ? a za vo spalnata mozam i na maslen radijator samo koa ke ima nekoj pred 1 godina taka zatopluvav i bese dosta dobro preku vecer so nego.
Автоматски споено мислење:

Za dnevnata moja preporaka ti e ovaa fenomenalna inverter klima 5.5 kw sega e na popust

A za spalnata ovaa klima

i kolku e potrosuvackata za dvete klimi vaka bi mozelo da se ima pretstava ?
Najekonomicno greenje so klima e ako klimata ti raboti 24/7 odnosno koga si doma na 24°C a koga si na rabota na 20°C ako vaka ti rabotat klimite grubo samo 2-te klimi ke ti trosat okolu 4.000 denari ( samo klimite )
znaci nad 6000 denari nema sansa da ima potrosnja ako gi ostam da grejat taka kako so vikas.Nema vrska koj inverter taka ?
Znaci 4.000 denari samo za klimite ako rabotat 24/7 ( taka e najekonomicno ) plus za drugite aparati elektricen sporet frizider peralna bojler se vkupno racunaj okolu 5.500 denari vo najladniot periot dekemvri januar
Ponataka koga ke stavis izolacija uste poevtino ke ti bide Greenjeto so inverter klimi se zavisi do izolacijata zatoa najbiten faktor za ekonomicno greenje e izolacijata.
Jasno za izolacijata ... togas e druga pesna fala za mislenjeto... sepak vo golemata soba ke zadovolva 5kw imajki vo predvid so malo dete ? a za vo spalnata mozam i na maslen radijator samo koa ke ima nekoj pred 1 godina taka zatopluvav i bese dosta dobro preku vecer so nego.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Znaci 4.000 denari samo za klimite ako rabotat 24/7 ( taka e najekonomicno ) plus za drugite aparati elektricen sporet frizider peralna bojler se vkupno racunaj okolu 5.500 denari vo najladniot periot dekemvri januar
Ако дојде фазла, Лепи плаќа :)
Не знам како можете така со сигурност да кажувате за туѓи навики и трошоци.....
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.053
Поени од реакции
1.176
Stranicata sto ja postiras ne e merilo za brendovi. Koj ke plati ke go pisat.
Otvori si Forbes pa gledaj.
A za Google si greska, napisi si Gree Electric i citaj.
абе ај не не дупи тука сите, се друго не е меродавно само ти и твојте пајташи што е пишете/кажете е меродавно и точно,

еве како за пример ќе го земам еуровент до пред 5-6 месеци ни еуровент не беше меродавен оти ве немаше таму, ако ве додадат на страната (па и погоре) има да се испосерете со ставање линкови од истата, друго страната не дава споредби само за клими туку и за еден куп од бела техника за по дома, осветлување па се до коли итн.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
i kolku e potrosuvackata za dvete klimi vaka bi mozelo da se ima pretstava ?

znaci nad 6000 denari nema sansa da ima potrosnja ako gi ostam da grejat taka kako so vikas.Nema vrska koj inverter taka ?

Jasno za izolacijata ... togas e druga pesna fala za mislenjeto... sepak vo golemata soba ke zadovolva 5kw imajki vo predvid so malo dete ? a za vo spalnata mozam i na maslen radijator samo koa ke ima nekoj pred 1 godina taka zatopluvav i bese dosta dobro preku vecer so nego.
Автоматски споено мислење:


i kolku e potrosuvackata za dvete klimi vaka bi mozelo da se ima pretstava ?

znaci nad 6000 denari nema sansa da ima potrosnja ako gi ostam da grejat taka kako so vikas.Nema vrska koj inverter taka ?

Jasno za izolacijata ... togas e druga pesna fala za mislenjeto... sepak vo golemata soba ke zadovolva 5kw imajki vo predvid so malo dete ? a za vo spalnata mozam i na maslen radijator samo koa ke ima nekoj pred 1 godina taka zatopluvav i bese dosta dobro preku vecer so nego.
Vo dnevnata obavezno 5.5 kw klima a za vo spalnata najekonomicno ti e so klima elektricniot radiator e 2 kw a klima inverter 3.5 ke vo spalnata ke ti trosi vo prosek 600 do 900 w
Za dnevnata ovaa ti e ekstra klima 5.5kw

Za vo spalna ovaa 3.5 kw
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
абе ај не не дупи тука сите, се друго не е меродавно само ти и твојте пајташи што е пишете/кажете е меродавно и точно,

еве како за пример ќе го земам еуровент до пред 5-6 месеци ни еуровент не беше меродавен оти ве немаше таму, ако ве додадат на страната (па и погоре) има да се испосерете со ставање линкови од истата, друго страната не дава споредби само за клими туку и за еден куп од бела техника за по дома, осветлување па се до коли итн.
Ti izgleda ne gledas malce podaleku.
Eve da ti objasnam.
Site Japonski brendovi imaat prestavnistva vo EU. Nitu eden diler ne kupuva direktno od Japan t.e. kupuva indirektno. Toa ne e slucaj so Kineskite kompanii.
Zatoa ke plakas nenormalna cena t.e. ke plakas visoka cena, za da nekoi vo EU zemat plata.
Zatoa izmislile Eurovent i stranici kako europe top10.
Uste ednas da povtoram, za uvoz vo EU i bilo kade, Eurovent ne e nikakov certifikat, nema nikakva validnost.Mozes samo da se slikas so nego.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.053
Поени од реакции
1.176
Ti izgleda ne gledas malce podaleku.
Eve da ti objasnam.
Site Japonski brendovi imaat prestavnistva vo EU. Nitu eden diler ne kupuva direktno od Japan t.e. kupuva indirektno. Toa ne e slucaj so Kineskite kompanii.
Zatoa ke plakas nenormalna cena t.e. ke plakas visoka cena, za da nekoi vo EU zemat plata.
Zatoa izmislile Eurovent i stranici kako europe top10.
Uste ednas da povtoram, za uvoz vo EU i bilo kade, Eurovent ne e nikakov certifikat, nema nikakva validnost.Mozes samo da se slikas so nego.
https://www.topten.eu/private/page/about-us

"Topten is a consumer-oriented online search tool, which presents the best models in various product categories. Topten’s key selection criteria are energy efficiency and consumption, while other quality aspects like ressource efficiency and health are also considered."
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.053
Поени од реакции
1.176
Hahahhaha, zivej....zivej
ај сега објасни ми на нај прост начин зошто ти смета кога некој како тебе си го фали својот коњ, а кога ти тоа го правиш не е проблем.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Zatoa ke plakas nenormalna cena t.e. ke plakas visoka cena, za da nekoi vo EU zemat plata.
Само кај нас во Античка Македоња се поскапи x2 Mitsu од Грција и Бугарија и други ЕУ Држави ... па размисли сеа за 600/700еу AP35 во Грција кај нас е 1000 еу ...
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Само кај нас во Античка Македоња се поскапи x2 Mitsu од Грција и Бугарија и други ЕУ Држави ... па размисли сеа за 600/700еу AP35 во Грција кај нас е 1000 еу
Што се поскапи и напумпани, вистина е!
Но исто е вистина и дека некои од галичките ги напумпаа цените на јапанските.

Zatoa ke plakas nenormalna cena t.e. ke plakas visoka cena, za da nekoi vo EU zemat plata.
А во МК зошто го наплаќаа U-crown-от 5,5-ката 94.000 и 3,5-ката 73.000?
За некој во МК да зема ЕУ плати?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Што се поскапи и напумпани, вистина е!
Но исто е вистина и дека некои од галичките ги напумпаа цените на јапанските.


А во МК зошто го наплаќаа U-crown-от 5,5-ката 94.000 и 3,5-ката 73.000?
За некој во МК да зема ЕУ плати?
Pogledni sekade kolku e U-crown, vo Grcija, vo Bugarija.... pa posle kazi nesto.
Vo momentov e najniska kaj nas.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Mozebi zaradi sivata boja na panelot e cenata ;)
ti sto ne zema crvena LN?
Првично мислев дека е грда, сега некако убавка ми изгледа.... плус на ништо не ми одговараше во собата.
А и 10к повеќе само за боја и парче стакло не ми се исплаќа некако.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Онака ја читам некогаш темата колку да се изнасмеам на препукувањата, чисто информативно изгуглав best aircon inverter Europe 2020,овие сите што се величат дека се број еден во светот gree, vivax,midea, tosot и незнам уште кој други, не да ги нема на листата, него уопште како марки не постојат, ако гуглаш вивакс или некоја друга од овие ништо опширно нема да најдиш освен страни за продажба и тоа од кај нас и балканот
Немам ништо против некој бренд, вероватно и јас за ладење ќе си купам некое грее или вивакс колку да ми брка работа за ефтини пари ќе завршам работа, само многу глупаво е ова величењето на некој чудни марки како број еден во светот, а не ни постојат на листите.
Друже ти не можеш да разбереш, Гугл, Бил Гејтс, Марк Зуќерберг и останатите западњаци имаат агента и заговараат да го омаловажат Грее и го тргаат намерно од листите на Top перформанси на уреди. Среќа шо тука стрелчо и неговите 5-6 клонирани профили се тука да ни ги отворат очите и се директно спротиставуваат на Гугл и Јутјуб и сајтови како Еуровент. Грее ја има веќе вакцината за Корона ама Гејтс не им дава да ја користат


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Онака ја читам некогаш темата колку да се изнасмеам на препукувањата, чисто информативно изгуглав best aircon inverter Europe 2020,овие сите што се величат дека се број еден во светот gree, vivax,midea, tosot и незнам уште кој други, не да ги нема на листата, него уопште како марки не постојат, ако гуглаш вивакс или некоја друга од овие ништо опширно нема да најдиш освен страни за продажба и тоа од кај нас и балканот
Немам ништо против некој бренд, вероватно и јас за ладење ќе си купам некое грее или вивакс колку да ми брка работа за ефтини пари ќе завршам работа, само многу глупаво е ова величењето на некој чудни марки како број еден во светот, а не ни постојат на листите.
Друже ти не можеш да разбереш, Гугл, Бил Гејтс, Марк Зуќерберг и останатите западњаци имаат агента и заговараат да го омаловажат Грее и го тргаат намерно од листите на Top перформанси на уреди. Среќа шо тука стрелчо и неговите 5-6 клонирани профили се тука да ни ги отворат очите и се директно спротиставуваат на Гугл и Јутјуб и сајтови како Еуровент. Грее ја има веќе вакцината за Корона ама Гејтс не им дава да ја користат


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom