Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
1.483
Aber problemot e sto sum od Prilep. :place:
So tie toa 18ka i 12ka?
Inace klimava sto gi staviv slikive mi ja davaat polovna za 200€

Se prasuvam dali vredi za 200€.

I dali 9000 Btu/h se dobra klima ili ima i podobri za 2,68Kw

A bi trebalo da e Midea.
Ako nekoj znaj germanski ovde ima malku info.


sograjganinu moj , kazi sto te maci* ? toa 18ka tie 5.5kw klima / 12ka tie 3.5kw klima ova so germanskiov sto si pustil toa vika 0.9ka klima toa e 2.5kw , taa klima e za mn, mali sobi detska/spalna ,do kaj 20m2 najmnogu, i ne ocekuvaj cuda od 0.9ka odnosno od 2.5kw >>> ti bajagi ne gi znaes rabotive kazi po prilepski so te maci so sakas , ne mozam da baram unazad sto si prasuval/pisuval***
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.475
Поени од реакции
834
Aber problemot e sto sum od Prilep. :place:
So tie toa 18ka i 12ka?
Inace klimava sto gi staviv slikive mi ja davaat polovna za 200€

Se prasuvam dali vredi za 200€.

I dali 9000 Btu/h se dobra klima ili ima i podobri za 2,68Kw

A bi trebalo da e Midea.
Ako nekoj znaj germanski ovde ima malku info.


Toa 12-ka e 12.000BTU odnosno 3.5kw
18-ka e 18.000BTU odnosno 5.5kw
A tebe taa sto ti ja nudat za 200 evra e 9.000 BTU odnosno 2.5kw inverter klima i e slaba za tvojot prostor.
KOLKAV BUDZET IMAS ZA INVERTER KLIMA ???
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
1.483
Fala za odovorot.
Me interesira kolku ce bide realnata potrosuvacka po den ili mesec.

I dali e gedano od finansiski aspekt podobro da se prefrlam na inverter ili da si ostanam na drva.

I sto bi rekle za cusovo od slikive?
Fala
aha te najdov , ovaa 09ka 2.5kw ic ne ni gledaj toa e slabo za tvoite 28m2 neizoliran prostor> ama kako sto ti nepisale veke i drugite poprvo resi so zagubite sto gi imas za start pvc so 5ili 6 komori so 4sezoni staklo, i na tavanot na trskata odozgora izmejgu gredi tervol 5ka ili 10 sm so samoto toa ke dobies + 3~5stepeni, znaci samo so pvc i staklena a za ponatamu planiraj si izolacija stiropol nadvor ....
ako seto 28m2 tie otvoren prostor so dobra pozicija na vnatresnata i so LCLH ke zavrsis rabota so 12ka no posigurno biti bilo so poslaba 18ka, bidejki od drva na klima ke ti treba 1 zima dase naviknes , a januari znaeme kakov bese 3 nedeli minus + 24/7 magla i ogromna vlaznost na vozduh,
eve ti vaka po Prilepska linija nekoi moi iskustva so klimive po doma po rabota kaj rodnini kaj drugari itn .... ali najmnogu zavisi izolacijata ,, i klimata da raboti 24/7 .! i kazi kolku PARI imas za davajne za klima pa da pravime muabet ... pozz
Автоматски споено мислење:

Toa 12-ka e 12.000BTU odnosno 3.5kw
18-ka e 18.000BTU odnosno 5.5kw
A tebe taa sto ti ja nudat za 200 evra e 9.000 BTU odnosno 2.5kw inverter klima i e slaba za tvojot prostor.
KOLKAV BUDZET IMAS ZA INVERTER KLIMA ???
Ubav uste ne dopisano jas me prevari .... ama aj *
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
38
Поени од реакции
37
aha te najdov , ovaa 09ka 2.5kw ic ne ni gledaj toa e slabo za tvoite 28m2 neizoliran prostor> ama kako sto ti nepisale veke i drugite poprvo resi so zagubite sto gi imas za start pvc so 5ili 6 komori so 4sezoni staklo, i na tavanot na trskata odozgora izmejgu gredi tervol 5ka ili 10 sm so samoto toa ke dobies + 3~5stepeni, znaci samo so pvc i staklena a za ponatamu planiraj si izolacija stiropol nadvor ....
ako seto 28m2 tie otvoren prostor so dobra pozicija na vnatresnata i so LCLH ke zavrsis rabota so 12ka no posigurno biti bilo so poslaba 18ka, bidejki od drva na klima ke ti treba 1 zima dase naviknes , a januari znaeme kakov bese 3 nedeli minus + 24/7 magla i ogromna vlaznost na vozduh,
eve ti vaka po Prilepska linija nekoi moi iskustva so klimive po doma po rabota kaj rodnini kaj drugari itn .... ali najmnogu zavisi izolacijata ,, i klimata da raboti 24/7 .! i kazi kolku PARI imas za davajne za klima pa da pravime muabet ... pozz
Автоматски споено мислење:


Ubav uste ne dopisano jas me prevari .... ama aj *
Fala Komsii (Makar sto ne znam kaj sedis:D .Jas Staro korzo)
I jas se mislev da go izoliram tavanot.Sakam gredite komplet da gi napolnam so Tervol & Co. , znaci edno 12-15cm i preku da mu stavam Shtici ili Tabli drvo 2cm.
do edno 500-600 evra bi dal za Klima.


Pozdrav
 
Член од
8 мај 2020
Мислења
57
Поени од реакции
94
Во наредните десет дена од она што го имам како информација очекувајте голема акција за еден од најпродаваните и најбараните модели - TOSHIBA SUZUMI. Еве некој детал - TWIN ROTARY компресор, висока енергетска ефикасност,одлична модулација, голем капацитет и докажан јапонски квалитет. Од она што го знам количините се ограничени, така да би се одело по принцип прв дојден прв услужен со оглед на ситуацијата со субвенциите и побарувачката. За подетално очекувајте официјална објава.
Секое добро.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
1.483
Fala Komsii (Makar sto ne znam kaj sedis:D .Jas Staro korzo)
I jas se mislev da go izoliram tavanot.Sakam gredite komplet da gi napolnam so Tervol & Co. , znaci edno 12-15cm i preku da mu stavam Shtici ili Tabli drvo 2cm.
do edno 500-600 evra bi dal za Klima.


Pozdrav
Spored mene poprvo letovo izolacija pravi tervol/pvc a za klima za 500/600eu ke se najde soodvetno ....ke prodiskutirame site tuka ,i ke ti pomogneme...
Автоматски споено мислење:

Preku wi fi so aplikacija najlesno i x fan i eco mode na dolarot $ isto i za Gree Lomo modelite vazi koi nemaat opcija na dalecinskoto
Tocno taka :)
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.933
Поени од реакции
2.522
Не можам да се снајдам со пребарување, па да прашам: во викендица имам вградено клима Беко, со моќ на греење од 19800btu. Во март, годинава, кога ноќните температури беа 3-4 степени под нулата, климата замрзнуваше. Гледам дека се рекламираат грејачи, кои накнадно можат да се вградат и, наводно, го решаваат овој проблем.
Прашањето ми е дали тие грејачи се навистина ефикасни и каде најповолно може да се набават
Благодарам
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.475
Поени од реакции
834
Не можам да се снајдам со пребарување, па да прашам: во викендица имам вградено клима Беко, со моќ на греење од 19800btu. Во март, годинава, кога ноќните температури беа 3-4 степени под нулата, климата замрзнуваше. Гледам дека се рекламираат грејачи, кои накнадно можат да се вградат и, наводно, го решаваат овој проблем.
Прашањето ми е дали тие грејачи се навистина ефикасни и каде најповолно може да се набават
Благодарам
Ako ti e inverter klimata ne ti trebaat greaci samo izvadigo luleto i kondez crevoto od nadvoresnata edinica i pri defrost klimara ke tece po sloboden pat i nema da mrzne vaka ti mrzne deka vodata zamrznuva vo kondez crevoto i luleto.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.933
Поени од реакции
2.522
Ako ti e inverter klimata ne ti trebaat greaci samo izvadigo luleto i kondez crevoto od nadvoresnata edinica i pri defrost klimara ke tece po sloboden pat i nema da mrzne vaka ti mrzne deka vodata zamrznuva vo kondez crevoto i luleto.
Извини, не нагласив, не е инвертер. Прашањето е дали може да се спасам од купување нова
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.275
Поени од реакции
1.688
Извини, не нагласив, не е инвертер. Прашањето е дали може да се спасам од купување нова
За викендица не би требало да е проблем. Мислам дека си ја префорсирал климата и плус имаш чепче кое мрзне и го прави целиот проблем.

Греачот нема да го згрее лулето или цревото. Затоа треба да се извади или со широка инка да се спроведе одводот која не ја ограничува климата.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
117
Поени од реакции
86
Не можам да се снајдам со пребарување, па да прашам: во викендица имам вградено клима Беко, со моќ на греење од 19800btu. Во март, годинава, кога ноќните температури беа 3-4 степени под нулата, климата замрзнуваше. Гледам дека се рекламираат грејачи, кои накнадно можат да се вградат и, наводно, го решаваат овој проблем.
Прашањето ми е дали тие грејачи се навистина ефикасни и каде најповолно може да се набават
Благодарам

Normalno e sekoja obicna klima da zamrznuva bidejki nema greaci i non stop raboti so ist rezim na kompresorot. Eve imam gledano po net vo srbija kako nekoj go resil toj problem ova ti e kabel se koristi za zastita na zamrsnuvanje na cevkite za solarno za zastita za oluci i drugo. Mlze da pokusas da si namestis pa ke kazes zimoto dali e mrznela ili ne za tie sto imat on of klimi.
 

Attachments

Член од
16 декември 2012
Мислења
1.933
Поени од реакции
2.522
За викендица не би требало да е проблем. Мислам дека си ја префорсирал климата и плус имаш чепче кое мрзне и го прави целиот проблем.

Греачот нема да го згрее лулето или цревото. Затоа треба да се извади или со широка инка да се спроведе одводот која не ја ограничува климата.
Ќе го сторам тоа. Не треба да размислувам за грејачи? На српски сајтови читав дека ставаат два, еден го намотуваат околу компресорот, а вториот
Normalno e sekoja obicna klima da zamrznuva bidejki nema greaci i non stop raboti so ist rezim na kompresorot. Eve imam gledano po net vo srbija kako nekoj go resil toj problem ova ti e kabel se koristi za zastita na zamrsnuvanje na cevkite za solarno za zastita za oluci i drugo. Mlze da pokusas da si namestis pa ke kazes zimoto dali e mrznela ili ne za tie sto imat on of klimi.
Токму тоа и јас го гледав, затоа прашав, дали некој има искуство. Во Србија пар грејачи се околу 100 евра.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.475
Поени од реакции
834
Извини, не нагласив, не е инвертер. Прашањето е дали може да се спасам од купување нова
Prvo izvadigo luleto i kondez crevoto od nadvoresnata edinica i siguren sum deka nema da mrzne nadvoresnata edinica Ne Ti Trebaat Greaci
 
На врв Bottom