Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2019
Мислења
123
Поени од реакции
208
Одличен избор на клима, екстра перформанси, елегантен дизајн.. честитки... Но една причина најмногу ме натера да ти одговорам. Зошто бе друже златна клима си ја накитил ко елка 300 џнгрлашки околу неа
Тоа морав дур ми е пресна, да ја последам како работи малку, а и онака никој не ми влегува во собава и гости не идат со пандемијава па нема гајле xD
 
Последно уредено:
Член од
9 мај 2020
Мислења
49
Поени од реакции
78
и искрено MELCloud-от придонесе за победата кај Geek-и тип ко мене :)

MelCloud е супер, но тој дилејот што го има од цела минута е голем недостаток. Јас разбирам дека оди преку клауд, но убаво е да има опција и локално само за прости команди како исклучи уклучи. Кај Даикин на пример апликацијата е многу подобра и супер брза. Ова од искуство со двете клими дома што ги користам. Плус кај даикин имам интеграција и за смартингс хабот за домашна автоматика.
Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.477
Поени од реакции
835
Zdravo narode,

Imam prasanje na temava,
Dnevna soba so 5x4m²
Mal kunjicka so 2x4m²

Tavan samo so trska i malter
Drven prozorec star od 80tite so dva pati po tri krila so po edno staklo vkupna povrsina 2x1,20m²
Zidovi nadvoresni 2x neizolirani samo so Maltarena fasada am abez stiropor.
Potrosuvacka na drva za cela sezona od Oktomvri do Mart okolu 6-7m2

Koga bi ja greel istata prosotorija so Inverter/Klima kolku bi trosela mesecno i kolku KW e preporacliva i dali bi zastedil vo odnos na drva?
I koj inverter bi preporacale ?

ima nekoj kompetenten ili so iskustvo vo vakvi uslovi da kazi zbor dva?


Fala,
Bidejki Nemas izolacija ti treba pomokna klima neznam kolkav budzet imas za klima ama moj sovet ti e da zemes 5.5kw klima inverter za i na pogolemi minusi da bides stoplen i da ne se mislis dali ke bides stoplen ili ne moj predlog ti e ovaa klima

 
Член од
23 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
403
Neli vikase deka sakas da go prodades LG-to ?
грешка си
никогаш не сум пишал дека ќе го продавам
Автоматски споено мислење:

Да се фалам, да не се фалам, да се фалам, да не се фалам....
Не ме држе кожа, ќе се пофалам :vozbud:

Mitsubishi LN35 победи во мојот избор против Toshiba Daiseikai RAS-13
Причини:
Перформанси тука-тука (барем според тоа што успеав да го истражам).
Поголема можност за усмерување на издувот која ја овозможуваат двојните вертикални лептири.
За разлика од Toshiba-та, Mitsu-то е со вклучен wifi модул и искрено MELCloud-от придонесе за победата кај Geek-и тип ко мене :)
Подобар попуст за плаќање во готово (Тошибата есеноска кога сакав да ја купам поскапе за скоро 100еур, сеуште ја држи поскапената цена и сега не даваат ни 50еур попуст за плаќање во готово.... епа некој памти :cujte:)Прегледај го приврзокот 258121 Прегледај го приврзокот 258122

Прегледај го приврзокот 258125 Прегледај го приврзокот 258123Прегледај го приврзокот 258124

Мерачите за потрошувачка и сензорите за температура на усис и издув веднаш ги преместив на оваа клима, па ќе видиме....

Прегледај го приврзокот 258128 Прегледај го приврзокот 258127

Прегледај го приврзокот 258129 Прегледај го приврзокот 258130
со здравје да си ја користиш,
но зошто такви бранови направиле на бакарните цевки позади климата,не ми е логично???
можеле да свртат круг
Автоматски споено мислење:

Ne razbrav bas sto/kako ...ali na.nadvoresna temperatura +26/7 denes podesena na 25 ...pa sto da bi troselo ..koga T e stepen/dva +/-
вчера околу 15 часот, незнам која температура беше надвор
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
38
Поени од реакции
37
Bidejki Nemas izolacija ti treba pomokna klima neznam kolkav budzet imas za klima ama moj sovet ti e da zemes 5.5kw klima inverter za i na pogolemi minusi da bides stoplen i da ne se mislis dali ke bides stoplen ili ne moj predlog ti e ovaa klima


Fala za odovorot.
Me interesira kolku ce bide realnata potrosuvacka po den ili mesec.

I dali e gedano od finansiski aspekt podobro da se prefrlam na inverter ili da si ostanam na drva.

I sto bi rekle za cusovo od slikive?
Fala
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
1.477
Поени од реакции
835
Fala za odovorot.
Me interesira kolku ce bide realnata potrosuvacka po den ili mesec.

I dali e gedano od finansiski aspekt podobro da se prefrlam na inverter ili da si ostanam na drva.
Na mesecno Nivo potrosuvackata samo na klimata bi bila okolu 3.000 den ( so toa sto klimata ke raboti 24/7 ) sepak zavisi kolku e ladna zimata poveke od 3.000 den ne trosi klimata ako raboti 24/7 ovie 3.000den bi bile mesecen trosok samo za klimata vo ladna zima inaku okolu 2.000 den so toa sto pri greenje so inverter klima klimata treba da e pusrena nonstop 24/7 taka e najekonomicno i najefikadno greenjeto so inverter klima.
 
Член од
10 февруари 2020
Мислења
18
Поени од реакции
52
Subvenciive od 62.000 denari mislam deka malku ke ne usmerat kon pokvalitetnite i podokazanite klimi, so servisi koi sto se mnogu profesionalni na ova pole. Ima seriozni japonski uredi koi sto vleguvaat vo ovaa cena,a kako sto gledam i dobri akcii veke se promoviraat. Se nadevam deka se pocesto ke imame vakvi prigodi da moze sekoj da si dozvoli kvaliteten premium ured.Sega veke nema nikakvi izgovori od tipot cena kvalitet. Kvalitet sega treba da bide na prvo mesto.
So sreka na site sto ke apliciraat :)
 

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
247
Поени од реакции
105
Zdravo narode,

Imam prasanje na temava,
Dnevna soba so 5x4m²
Mal kunjicka so 2x4m²

Tavan samo so trska i malter
Drven prozorec star od 80tite so dva pati po tri krila so po edno staklo vkupna povrsina 2x1,20m²
Zidovi nadvoresni 2x neizolirani samo so Maltarena fasada am abez stiropor.
Potrosuvacka na drva za cela sezona od Oktomvri do Mart okolu 6-7m2

Koga bi ja greel istata prosotorija so Inverter/Klima kolku bi trosela mesecno i kolku KW e preporacliva i dali bi zastedil vo odnos na drva?
I koj inverter bi preporacale ?

ima nekoj kompetenten ili so iskustvo vo vakvi uslovi da kazi zbor dva?


Fala,

Другар, немаш голема квадратура, ама имаш огромни топлински загуби. Според ова пишаново, трошиш по ~ 1 кубик дрва месечно. Земајќи во предвид цена на кубик дрво од 50-60 евра, значи годишно даваш 300-360 евра за нив. Согласно горе пишаното, ќе поминеш поекономично со клима, ама нема да има драстична разлика.

Инаку за предлог клима треба да кажеш ценовен ранг во кој треба да се бира. И не би идел со 18-ка, ќе те откине во толку мал простор. Попрво би идел со квалитетна 12-ка.

Доколку си во можност реши ги загубите на топлина со изолација.

п.с. Ако си од Скопје или Кичево, аплицирај што побрзо за субвенции, до 1000 евра покриваат трошоци целосно, се над тоа доплаќаш. Во тој ценовен ранг има многу многу добри јапонски клими.
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.037
Поени од реакции
734
п.с. Ако си од Скопје или Кичево, аплицирај што побрзо за субвенции, до 1000 евра покриваат трошоци целосно, се над тоа доплаќаш. Во тој ценовен ранг има многу многу добри јапонски клими.
Ova so subvencii do 1000evra samo za odredeni gradovi mi e epten glupa rabota. Ako vekje se dava neka se dava na site ili na nikoj. Ispagja ko lugjevo u drugive gradovi da se budali za sami da gi si plakjaat klimite, a nekoj da ima besplaten inverter.
 
На врв Bottom